Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#1501 » stř 22. pro 2021, 07:16

Zas na to bude mít každý jiný názor. A je tu i návod k obsluze. Podle mě by třecí plochy neměly být suchý, ale nemělo by to plavat. Není to převodovka. Bylo by od toho všechno opatlaný a chytal by se na to prach.



risa2000
Příspěvky: 846

Příspěvek#1502 » stř 22. pro 2021, 09:46

Začátečník, když si koupí novou zbraň, a je všechno v oleji, tak si může myslet, že to tak má být. Jinak, nemá cenu mazat nic, co to nepotřebuje (tedy se netře). Jak, to tady výše popsal poměrně exaktně audis. Konzervace a mazání pro správný chod jsou dvě různé a leckdy i protichůdné věci.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#1503 » stř 22. pro 2021, 14:52

Když už se tu nakously ty třecí plochy... Jak to vlastně je? Ono ocel/ocel nemá zas tak vysokej součinitel smykovýho tření. Teda otázka, jak do toho vstupují rezidua jako karbon, ten asi bude třít víc než grafit:) Ale pak se dostáváme do komplexnější situace, jestli ocel-mazivo-karbon-ocel nebude horší než ocel-karbon-ocel:)

Pozn. to je jen teoretická úvaha, třecí plochy mažu:)



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#1504 » čtv 23. pro 2021, 17:13

Pak asi záleží na tom jak jsou částice karbonu tvrdé a ostré. Jestli to vytvoří brusnou pastu.



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#1505 » čtv 23. pro 2021, 18:18

z praxe je brusna pasta lepsia ako suchy smirgel - ked zbran zacnr robit problemy, napriklad nedoviera zaver, tak staci pridat olej (kludne vyjetak priamo z motora auta) a spokojne slape dalej. to teda plati pre ar15, predpokladam ale, ze to plati obecne :)



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#1506 » pát 24. pro 2021, 14:37

ARko má i hliník, ten má podstatně větší součinitel. Pokud jde o nedovírání tak máš pravdu - z toho na co jsem narazil, tak i zastánci minimálního mazání doporučují mít závorník aspoň trochu vlhký od maziva
@jodo to je právě ta otázka :)

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 605

Příspěvek#1507 » pát 24. pro 2021, 15:13

Ono je to vše hlavně o tom, že se u mazání (nejen) zbraně musí i trochu myslet. Jsou místa, kde mírné přemazání odpovídajícím mazivem ničemu vadit nebude (drážky závěru ap.), akorát to může (v případě oleje) vytékat a špinit. A pak jsou na zbrani místa, kde je třeba mazat minimálně (či vůbec) - z takových zmíním např. kanál zápalníku a zápalník. Vždy záleží na konstrukci dané zbraně a jejího "mazacího plánu".

Také ale záleží, v jakých podmínkách se bude se zbraně střílet. Jinak je třeba namazat zbraň na střelnici, jinak do pouště Afghánistánu a jinak do -40°C mrazů Sibiře a lišit se budou i použitá maziva.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#1508 » sob 25. pro 2021, 17:46

Moje zkušenost je, že svoje plasťáky moc nerozmazluju. SFP9 čistím až tak po nejmíň 1 - 2tis. ranách nebo po 3 měsících. Nastříkám hlaveň Brunoxem, protáhnu párkrát kartáčkem a potom látkou na trnu. Do sucha. Závěr a rám především drážky vedení čistím papírovými ručníkem nebo látkou navlhčenou v Brunoxu, drážky třeba í uchošťourama a potom do sucha. Na promazání stačí to, co tam po vytření zůstane. Větší zůstatek maziva jen přitahuje prach, špiní to oblečení a dělá brusnou plastu. Stejně čistím í Glock.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#1509 » sob 25. pro 2021, 18:16

Za to ten bordel po 1-2tis. ranach brusnou pastu nevytvari :D
Nejsem zasveceny, ale i na netu v usa je dost lidi, co se chvali, jak kvery necisti- to je nejake hrdinstvi nebo to je jeste porad lenost a zbytecne niceni zbrane, jak to chapu ja?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2981

Příspěvek#1510 » pát 31. pro 2021, 18:40

Po tom, co jsem pistol začal čistit prostředky vyvinuté na základě nano technologií, se mi zásadně zlepšila přesnost střelby. Posuďte sami
předtím
Obrázek

potom
Obrázek

Přeju krásný Silvestr



JirkaCV
Příspěvky: 1512

Příspěvek#1511 » pát 31. pro 2021, 19:00

Když se tím budu mazat já, zlepší se mi přesnost čůrání? Už mě štve to furt uklízet ...

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 605

Příspěvek#1512 » pon 31. led 2022, 00:03

Velmi zajímavý test CLP prostředků:
https://www.youtube.com/watch?v=fibRewlndLg&ab_channel=ProjectFarm
Co překvapilo, je naprosté selhání a totální propadák Ballistolu - nemaže, nečistí, mrzne...

Tedy, já sám už dávno neuznávám ideu univerzálního kouzelného CLP (což jako člověk celkem obeznámený s tribotechnikou ani nemůžu), proto na každou z těchto procedur (Clean/Lubricate/Protect - Čištění/Mazání/Ochrana) volím naprosto odlišnou "chemii" - čistím tím, co skutečně nejlépe čistí, mažu tím co skutečně nejlépe maže a pokud je potřeba vytvořit uloženku, použiji to, co skutečně nejlépe ochrání kov dlouhodobě před korozí. Této trojkombinaci tří separátních přípravků se nevyrovná žádný existující univerzální CLP, ať si říká kdo chce co chce... ;)

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#1513 » pon 31. led 2022, 08:44

Zajímavé video. Co týče mazání, tak je to "pouze" test mazacího účinku jednotlivých přípravků, ale samo o sobě to nemusí znamenat, že pro běžné použití ve zbrani by to mohlo ten pin probrousit klidně do půlky a pořád to stačí. Asi jako benzín 95 vs 100 oktanů.

BTW Ballistol nedopadl úplně nejhůř. Čištění bych považoval za dost dobrý. Známka B+ z F.

Za mě, pokud pominu konzervační účinku (ten test byl podle mě extrém, tohle se standardně v trezoru neděje) a test v mrazu -40°C... :lol: , jsou všechny přípravky "good enough" na běžné civilní použití. Některé na něco fungují lépe než jiné, ale i ty co fungují o něco hůř podle mě stačí.

Důkazem toho můžou být zkušenosti i lidí zde na fóru, kteří mažou univerzálními CLP, mají tisíce výstřelů za sebou a problémy se zbraní nemají.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#1514 » pon 31. led 2022, 09:05

Během let jsem se pokoušel porovnávat různé mazací, čistící a konzervační prostředky, dělal jsem si tabulku s různými parametry, včetně poměru cena/výkon.
Výsledek byl ten, že žádný jasný vítěz neexistuje!
Kde je jedna vlastnost lepší, jsou jiné horší. Spíš vybírám podle účelu tam, kde o něco jde, a kde je to jedno použiji co mám po ruce.
Co se mi například líbí na českém CLP (CX Pro CLP / CZ Gun Remedy) je to, že zůstane suchý povrch a to mi vyhovuje pro nošení.
Jinak není možné čekat zázraky, a už vůbec ne od univerzálních přípravků, ale na druhou stranu svou práci nějak odvedou taky.



bbobb
Příspěvky: 353

Příspěvek#1515 » pon 31. led 2022, 09:11

Dobre udelany video - testy promysleny (pokud nejsou rovnou z toho milspec dokumentu)

V podstate souhlasim se Sudem.

Ty testy jsou dost extremni, ale to samozrejme neznamena, ze jsou neprukazny - naopak asi zvyrazni jakekoliv rozdily mezi jednotlivymi preparaty. Takze pokud je clovek v "nehostinnych" podminkach, dava zbrani nejakym zpusobem hodne zabrat, nebo chce mi 1000% jistotu, ze pro ni udelal tu nejlepsi konzervaci, tak se muze urcite podle neceho takoveho rozhodovat (napriklad vyloucenim univerzalnich pripravku).

Nepredpokladam, ze je Ballistol ve vsem nejlepsi, ale lide ho pouzivaji desitky let (a to myslim i desitky let na stejne zbrani) bez nejmensich problemu.

Ja od nej cekam, ze neni toxicky, nerozjebe mi drevo/gumu na zbrani a zaroven si naprosto dostatecne poradi s tim, co potrebuju ja - nanosem po par set ranach na strelnici. V prachu za autem zbran netaham, v troube ji nepecu a nic korozivniho na ni nestrikam.

Jsem sice zelenac, ale kombinace mych zbrani, na ktere prakticky nic jinyho nepouzivam a nemaji po X tisicich (ocel, plastak, revolvery..) vystrelu zadny problem, spolu s nazorem zkusenejsich, me osobne staci. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů