Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#1411 » sob 2. říj 2021, 23:09

Přečti si návod. V případě hodně velkého zanesení se mi osvědčilo prostřední část postupu z návodu zopakovat 2x-3x. Nakonec z toho vyleze čistej patch. Teda když jsem na Eliminator kdysi přecházel, tak jeden cyklus nestačil.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#1412 » ned 3. říj 2021, 05:24

Tak pro poradek. Puska ma poctive zajetou hlaven. Puska ma pred cistenim vystrelenych maximalne 55 naboju. Vic jsem jeste na jeden zatah bez cisteni nevystrelil. Jdu cistit. Postup viz predchozi muj prispevek. Suchym nylonakem vymetu bordel z hlavne. Druhym nylonakem na mokro vysuruji poradne hlaven minimalne 2x, kazde jedno surovani je minimalne 10x protazeni hlavni a nasledne vytru patchem do sucha. Pak vzdy jeden mokry patch a 3 suche patche minimalne 15x a furt z toho lezou zelenomodre patche. Pritom, kdyz jsem treba po patem cyklu zkusil Roblu, ktera je na odstranovani medi nejlepsi, tak po Roble jsou patche ciste, bez znamky rozpustene medi. Kdyz pak po Roble dam znovu Bore Tech, tak jsou zase zelenomodre a sila zabarveni je stejna jako u uplne prvniho patche s Bore techem, tak i u posledniho patche s Bore techech. Po 2 letech pouzivani Bore Tech Eliminator se mi nikdy nepodarilo, abych cisteni pusky dokoncil tak, ze protlacim mokry patch a nasledne vytru suchym patchem a on vyleze cisty bily. Takze po 15ti cyklech nekonecneho cisteni (rozumej 15x mokry patch a 45x suchy patch) se na to vyseru,protoze bych mohl cistit do nekonecna.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#1413 » ned 3. říj 2021, 05:30

A sledujes nejaky zasadni zlepseni zasahu po tomhle martyriu, nebo je to stejny jako kdyz vsechno prostrikas konkorem nechas minutku a pak otres starym trikem a hlaven protahnes hadem?



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#1414 » ned 3. říj 2021, 06:00

Tak u pusky na LR musis cistit poradne. To neni kalach, nebo kosa, kde pouzijes Konkor, hada a fajront. Takze odpoved na Tvou otazku Ti dat nemuzu, protoze to, abych pusku vycistil jen konkorem a nasledne jen protahl hadem jsem jeste neudelal.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#1415 » ned 3. říj 2021, 06:39

K té barvě patche - zelené nejsou jen sloučeniny mědi, ale i dvojmocné sloučeniny železa (tzn. železnaté) i sloučeniny chromu. Tak jenom aby ten Eliminator neeliminoval i vývrt...



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1416 » ned 3. říj 2021, 06:48

S tim bore tech eliminatorem, ze furt lezou tyhle barvy ven, i kdyz jina metoda uz vykazuje cistou hlaven, tu zkusenost mám taky (vz.58). Zatim jsem tim cistil jen jednou, mam v planu pouze parkrat do roka.
Jinak jen ballistol. Bzw. je nekde nekdo, kdo cistil zbrane jen Balistolem ve spojeni s kartacky, patchi a mel nekdy nejaky problem se zbranemi? :-) Ja tak cistim a mazu nekolik pistoli a nepozoruju problemy. Tu chemii jsem zkusil jen, abych vz.58 dopral ocistu od cinskeho bordelu, a zacinam mit pochabnosti, ze to bylo nutne.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 797

Příspěvek#1417 » ned 3. říj 2021, 09:04

Čistím a mažu v podstatě jen konkorem nebo balistolem a nic zvláštního nepozoruji. Aby mi z hlavně lezli čisté patche, jsem vzdal už dávno. Nejdřív hlaveň prostříknu, nechám chvíli působit, pak 10x kartáčkem protáhnu hlaveň, pak 1x suchý patch. No a pak stříknu kartáček, 10x protáhnu hlavní a vytřu jedním suchým patchem. Takhle zhruba 7-10x dokola. Prvních pár je černých jako prase. Pak lezou už jen takové šedivé, většinou stačí 7-10 patchů. Naposled protáhnu dalším suchým patchem a úplně naposled patchem namočeným v konkoru nebo balistolu.
Nic mi nerezne, vývrty jsou lesklé a drážky ostré, střílí to taky pořád stejně. To mi tak nějak stačí



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#1418 » ned 3. říj 2021, 09:58

aToM píše:K té barvě patche - zelené nejsou jen sloučeniny mědi, ale i dvojmocné sloučeniny železa (tzn. železnaté) i sloučeniny chromu. Tak jenom aby ten Eliminator neeliminoval i vývrt...

To by se prave rozporovalo s popisem vyrobce, ze Eliminator slouzi i ke konzervaci. Kazdopadne z nej nejak extra nadseny nejsem a jak jsem uz psal po cisteni Eliminatorem dukladne hlaven odmastim cisticem brzd a nasledne nakonzervuji Brunoxem.
Naposledy upravil(a) tomas fuk dne ned 3. říj 2021, 10:02, celkem upraveno 1 x.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#1419 » ned 3. říj 2021, 09:59

Sud, a o jake zbrani (zbranich) mluvis?

ja treba odmedovani nedelam pokazde u vsech kveru, ale,nekde treba po 20-30ranach... tedy zminujes nejakou jakoze odstrelovacku, glocka, kosu ?

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 797

Příspěvek#1420 » ned 3. říj 2021, 10:17

Co to? Já nic neodměďuji, teda aspoň ne záměrně :shock: reagoval jsem na dotaz rumbaraka ohledně používání balistolu.
Jinak takhle čistím glocka, ČZ 75, dlouhou a krátkou malorážku a revolvery Alfa a Chiappa.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#1421 » ned 3. říj 2021, 10:50

No rumburak resil I b.t. eliminator...

Ale obecne pokud nenapisete k tomu jak a cim cistite CO a po jakem strelivu, tak ty komenty jsou o nicem... jako jo mozna fakt nekdo cisti odstrelovacku, malorazku, cernoprach, glocka po fmj, revovler po olovu, mosina po kulometacich, a kolici iz stejne, ale ....

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 797

Příspěvek#1422 » ned 3. říj 2021, 11:27

Jo, to je dobrá poznámka. Malorážky vždy jen olovo. Lugery fmj mosaz a revolvery jak kdy. Někdy wadcuttery olovo, někdy poloplášť mosaz. Nicméně princip čištění mám pořád stejný nezávisle co a z čeho to střílím. Počet patchů, kdy to já považuji za dostatečně čisté, je plus mínus stejný u všech zbraní.
Párkrát jsem zkoušel, kdy z toho polezou sněho bílé patche. Někde u 30 jsem to vzdal, pořád to lezlo špinavé. Ale fíčury typu boretech apod. jsem nikdy nezkoušel. Jen balistol nebo konkor.



Pauli
Příspěvky: 183

Příspěvek#1423 » ned 3. říj 2021, 12:34

Protože Eliminátor taky používam na hlaveň, tak mně to nedalo. Nakapal jsem ho na kus osmirkovaného hardoxu a závitovky. Uvidíme časem, co to bude dělát.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#1424 » ned 3. říj 2021, 14:53

Na čištění vývrtu používám už pár let výhradně MC#7 bore cleaner. Předtím jsem zkoušel kde co, ale ten MC#7 mě připadne nejúčinnější a nemám poznatky o tom, že by nějak mohl škodit železu.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#1425 » ned 3. říj 2021, 23:47

@tomas fuk představ si to, jako že čistíš extrémně připálenej hrnec... buď drhneš do zblbnutí, nebo do něj naliješ vodu s jarem a občas když jdeš kolem, tak to přejedeš kuchyňským kartáčkem - to je ta prostřední fáze - přípravek v hlavni a občas protáhnout namočeným nylonovým kartáčkem. Pokud bychom pokračovali v analogii s hrncem, tak po čase vyliješ vodu a předrhneš houbičkou s jarem, to by se dalo přirovnat k násldnému protažení mokrým patchem, aby si z laufu dostal co se rozpustilo. Pokud pořád leze bordel, tak lauf "namočit" mokrým patchem, odložit a občas projet mokrým nylonovým kartáčkem. Jo k tomu "odložení"... asi působící směs bych asi v hlavni nenechával dýl, než 15-20 minut, potom vytřít patchem a znovu navlhčit.
POZN. nemám zkušenosti s LR
POZN 2. nechci nikoho poučovat o čištění, expert nejsem a neznám všechna úskalí, je to čistě jen reakce na to, že mě z toho leze čistej patch (dlouhá, krátká i PDW)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů

cron