Jak dělat, když mám "normální" ženské ruce?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#16 » úte 22. črc 2014, 07:14

5. ne tahem, ale švihem



ala
Příspěvky: 8

Příspěvek#17 » čtv 24. črc 2014, 10:49

Ahoj,
silným chlapům se dobře radí :-)
morduješ se s tím proto, protože máš malou sílu v rukách, nebo proto, že máš jemnou kůži a když pořádně zabereš, tak máš pocit, že všechna zůstala na závěru, a když z toho důvodu zabereš míň tak závěr vyklouzne a kůže na něm opravdu zůstane?



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#18 » čtv 24. črc 2014, 12:51

Silove dispozice svou roli hraji, ale obavam se, ze v dobe kdy zensky boxuji, vzpiraji a drapou se po tisicimetrovych stenach, tvuj argument neuspeje. Nabiti i vystaveni zaveru v zadni poloze je z vetsi casti o technice. Jen se musi vedet jak to udelat a poradne trenovat. Uz jsem to psal,ze mam kazdy mesic v nastupnim kurzu novacku nekolik devcat. Ze zacatku jich ma problemy cca 50% a na konci tydenniho kurzu vsechny s prehledem nabiji, vybiji a zvladaji veskerou manipulaci...



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#19 » ned 27. črc 2014, 11:00

Co ma co delat sila s tim, ze nekdo s kratsimi prsty na nektere zbrani na ovladaci prvek proste nedosahne, aniz by musel docasne pozmenit uchop? U spousty zbrani to bezne delaji i chlapi, kde mnozi bez poruseni uchopu ani nevypusti zasobnik. To je otazka ergonomie a se silou to nema co delat. Prectete si uvodni post cely, ne pouze do pulky.

Nebyl jsem tam, ale dle napsaneho je problem spise v tom, ze komisar je sovinisticky idiot. Kazdy ma jine ruce a dispozice a podle toho si take potom vybere zbran. Pokud nekdo na zachyt proste nedosahne, zbran si lehce pootoci. Pokud to udela bezpecne, neni to zadny problem.

Tady mame pravidelne ke zkouskam pekne zatuhlou kozlici, kterou ma problem zlomit i slabsi chlap. Neni to spravny, ale nikdy to nebyl problem, protoze komisari tu nejsou zamindrakovani idioti a nenapadlo by je kvuli tomu vyhodit holku, co ma 40 kilo a se zbranemi jinak manipuluje bezpecne.

Nikde neni napsano, ze kazdy musi mit pracky, ve kterych hrave schova Desert Eagla a udrzi ho pri vystrelu v razi .50 AE.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#20 » ned 27. črc 2014, 11:19

Mě by celkem zajímalo, o jakou zbraň u zkoušky šlo. Předpokládám, že CZ75. Ta má záchyt závěru konstruován na ovládání palcem LEVÉ ruky.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#21 » ned 27. črc 2014, 11:31

Carloss: Máš pravdu, viděl bych to stejně. Já na něj sice pravou dosáhnu, ale pokud třeba přítelkyně pětasedmu uchopí správně, bude ho maximálně šimrat nehtem. Spouštím samozřejmě palcem levé ruky. Takovej komisař, to je na stížnost. Podobných nesmyslných horror story je tu celý vlákno.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#22 » ned 27. črc 2014, 11:36

No... a stažení závěru... je několik možností... Na začátku dráhy zvyšuje odpor spuštěný kohout. To je pak možné vyřešit předchozím natažením kohoutu, ale to nevím, jak by se na to koukalo s ohledem na bezpečnost, nebo pak, jak jsem už psal v jiném vlákně, obráceným pohybem, tedy podržet závěr slabou rukou a silnou škubnout proti. Osobně mi to u "tužších závěrů" přijde spolehlivější. Ono se vůbec líp tlačí, než tahá. No... chce si to vyzkoušet, nacvičit...



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#23 » ned 27. črc 2014, 11:52

Na to je prostě nejlepší trochu posilovat, to nikoho nezabije a hodí se to i v životě. Ruce, prsty, párkrát to zkusit s tou zbraní a je to. Proti tomu nic nemám a u nás doma to neproběhlo jinak.

Reálnej problém vidím pouze v tom, že komisař někoho nutí dosáhnout na ovladač způsobem, kterým na něj dosáhnout nemůže a, jak jsi správně poznamenal, ani k tomu nebyl konstruován. Ostatně i alza v úvodním příspěvku napsala, že ji ta "po někom upocená zbraň, která šla nečekaně těžko", vyklouzla pouze napoprvé. Takže stáhnout závěr asi obecně zvládá a já chápu její obavu, že přes takového magora nemusí ve výsledku projít ani napodesáté, pokud náhodou netrefí den, kdy bude mít zrovna lepší náladu.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#24 » ned 27. črc 2014, 11:56

Jj.. je to jak říkáš.. Ono i sušením nabíjení, vybíjení, manipulace... se ty ručky tak nějak posílej... No... hlavně držme dámě palce, jak na nervíky, tak i na komisaře... ať se jí to, holčině, podaří... Nějak jsem nenašel, z kama že je... Nebyl by problém s ní nějakou tu manipulaci třeba i projít... Nebo, jak se taky někdy říká... i něco víc... ;-) (myšleno třeba i střelbu, aby si zase někdo nemyslel...)



alza
Příspěvky: 3

Příspěvek#25 » pon 28. črc 2014, 10:25

Díky za typy.
Manipulace nebo střelba u mne není problém (otec byl voják z povolání a chtěl mít syna...), já mám vážně jen malé ruce a dost věcí prostě musím udělat jinak, protože nedošáhnu...

Toho komisaře by asi omylo i při střelbě, kdybychom se tam dostali, protože nemůžu CZ75 opět držet v ose ruky, ale opět šejdrem, protože jinak bych mohla spoušť tak leda dloubnout nehtem.

Je ale pravda, že problém může být i kůže..základy manipulace se za párkrát člověk naučí, ale té, která nemá ruce zhrublé prací bez rukavic bude asi zdrsnění na závěru při těžším chodu dělat docela paseku. Já jsem v těch 16 měla krvavé mozoly ;-)

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#26 » stř 30. črc 2014, 07:48

Je fakt, že závěry u čezet (hlavně 75) jsou dost blbě řešené. Pokud si s tím člověk hraje dýl, tak je dobrý udělat si z náplastí bandáž, jinak se pořeže. S žádnou jinou pistolí se mi to zatím nestalo. Tohle je asi specialita naší zbrojovky.



Alangorax
Příspěvky: 48

Příspěvek#27 » stř 30. črc 2014, 12:17

Zákon hovoří o "přezkoušení znalostí bezpečné manipulace", myslím že by se měl spokojit se slovním výkladem toho jak závěr zajistit v zadní poloze.



M@rtin
Příspěvky: 64

Příspěvek#28 » stř 23. bře 2022, 16:10

Ahoj vsem, jsem instruktor, ne komisar. Pripravujeme lidi na slozeni zkousky odborne zpusobilosti. Vystavit zaver v zadni poloze je jeden ze zakladnich bezpecnostnich prvku manipulace. Kazdy uchazec od nas toto pred zkouskou umi. Nezalezi na sile, ani velikosti ruky, jde se to naucit s par triky prakticky kazdeho. Casto i silni chlapi, kteri maji zbrojak dlouho, neumi zaver v zadni poloze vystavit. Naposledy to bezpecne neudelalo 5 lidi z 8. Nejcastejsi chybou je, ze se taha zaver, mito tlaceni tela zbrane, spatny postoj, a spatne natocena zbran... Paradoxne, nejvice, pokud je clovek mensi a slabsi, zalezi na postoji...

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#29 » čtv 24. bře 2022, 22:48

Já bych radu měl. Ukaž mu zbraň v ruce (ale nemiř na něj, udržuj bezpečný směr :-) ), ať se podívá jak máš dlouhý palec, a v klidu a pomalu se přesně zeptej, jak to máš tedy udělat



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#30 » pát 25. bře 2022, 08:40

V dnešní době by neměl být problém mít u zkoušek i jeden subcompact právě pro tyhle případy.
Náš zákon je super, ale ještě z doby, kdy pomalu jediný, co existovalo byla ta cezeta.
Jaký význam to má, když projdes se zbraní, na kterou už si v životě podruhý nesahnes a koupíš si nějaký jednořadý Glock.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů