Moderní jednořadé subkompakty aneb co si dnes můžu pořídit

Co jinam nepatří...


natter
Příspěvky: 22

Příspěvek#1 » sob 18. říj 2014, 16:23

Myslím, že nejsem sám, kterému nevyhovuje být omezován velikostí střelné zbraně. Znám pár lidí, kteří mají zbroják ak tomu doma v šupliku čízu nebo velkého glocka. Zbraň chtěli na svoji ochranu, ale neměli nikdy čas nebo náladu si o zbraních na českém trhu cosi zjišťovat. Tihle lidé si prostě udělali zbroják a přišli do prodejny, kde jim něco prodali. Většinou se jim tak doma válí nějaká devítka či pětašťoura a jako pouzdro buď dasta nebo fobus a na otázku, proč to nenosí, se nabízí snadná odpověď: "Nemám jak to schovat vole."

Ano, správné pouzdro vyřeší hodně, ale člověk, který zbraň chce jen jako prostředek pro svoji obranu a kromě občasné střelby na střelnici ho zbraně nezajímají, nemá přehled o domácích či zahraničních výrobcích kvalitních pouzder. Jak jsem sám zjistil, když jsem si pořídil svůj první subkompakt, tak všichni z těchto lidí, co si kupovali kdysi své zbraně, mi říkali, tohle kdyby bylo na pultech, když já jsem si svoji zbraň kupoval, koupil bych jinak.

Proto bych rád vytvořil sekci pro zbraně, které se dají nosit s minimem kompromisů. A to jsou moderní jednořadé subkompakty nejčastěji v rážích 9 mm Br., 9 mm Lgr a 40. SW.

Rád bych aby lidé, co se rozhodnou přispívat, opravdu dodržovali téma. Jde mi především o vytvoření uceleného seznamu a osvětu nestřelecké avšak zaujaté veřejnosti. Proto bych rád, abyste v této oblasti přidávali své postřehy a zkušenosti se zbraněmi či klidně i recenze.

Specifikace vlákna: Moderní (novodobá) jednořadá (né glock26, né rami) subkompaktní pistole (né 1911). Tyto zbraně většinou spojuje jednočinná pre-cocked spoušť, výjimečně jde o typy pre-cocked se spouští SA/DA. Opravdu Makarov ani PPK či Beretta 70 nejsou moderní zbraně, přestože mohou sloužit dobře a jsou i podobné velikosti. Ne všichni chceme kupovat překonanou zbraň.¨

Mé zkušenosti jsou z výběru mé první pistole na nošení. U některých zbraní je možnost i dokoupení zásobníků s botkou. Nebudu to však uvádět jako plus. Nemám problém střílet bez "podpory" malíčku.

Nejlevnější řada do 15 000
9 mm Luger
Ruger Lc9 7+1 - vyzkoušel jsem si jí pouze na prodejně, dobře se mi držela, ale zpracování a spoušť mě příliš nenadchla.
+příjemná do ruky
+cena?
+dobrá mířidla
+je dost malá
-dlouhá spoušť, ještě k tomu divná
-zpracování

Taurus 709 slim 7+1 - pro mě tragédie, špatně se mi držela, spoušt má podobnou glocku, ale přitom nepříjemný chod. Opět špatně ovladatelná pojistka.
+asi jen ta cena
+dělá se i v 40 SW 6+1
-všechno :-) pro mě zklamání
-špatně ovladatelná pojistka

Diamondback DB9 6+1 - nejmenší Luger na trhu, je opravdu malá, nic pro velké ruce, spíše pro dámské ručičky. Má velice silnou dvojitou pružinu, která napomáhá střelbě, ale znesnadňuje manipulaci se závěrem.
+miniaturní
+pořád je to 9 mm Luger
+dá se krásně nosit v kapse i u uplejších kalhot.
-nemá záchyt závěru (naučte se počítat, kolik jste jich vystřelili ;) )
-se závěrem se špatně manipuluje i mě, zpocené dámské ruce by mohl snadno vyklouznout
-pro mě až moc malá
-střelba není zážitek, o kterém byste vyprávěli, ale dá se to

9 mm Br.
Glock 42 6+1 - opět sem si tuto zbraň osahal jen v prodejně, vůbec mě nenadchla. Glocky znám, Glock 26 je parádní, ale tahle zbraň je pro mě prostě špatná.
+je to glock
+je malá, přitom se dobře drží
+glockovská spoušť - klasika
+lehoučký závěr
-nelíbí se mi zpracování, vůle, velikost v dané ráži
-nemám rád ráži 9 mm Br

Kategorie nad 15 000

Tady už je to o dost lepší, zde už se dají sehnat velice kvalitní pistole. Navíc jsou zde i kousky, které jsem mezi sebou mohl porovnat, jak si vedou ve střelbě.

Beretta Nano 6+1 - mají ji v eshopu beretta.cz za bezmála 20 000. Nesmysl. Nikdy sem jí nedržel, ale zajímali by mě vaše názory.
+měla by být opravdu NANO velikosti a přitom kultivovaná při střelbě
-nemá záchyt závěru

Walther PPS 6+1 Moje EDC, prvně jsem si ji všim, když byla ve slevě pro ozbrojené složky, ale vzhledem k tomu, že jsem neměl Ečko a nebyl jsem ozbrojená složka, mě nezajímala. Pak sem se k ní náhodou vrátil při výběru pistole na nošení a dostala mě.
První co mě překvapilo, byla velikost. Je to něco mezi G19 a G26, ale v nesmyslně tenkém provedení. Skvěle se drží, nabízí 6 možností úchopu, 2 výměné hřbety a 3 délky zásobníků (6,7,8) nejvíce mi vyhovuje na nošení 6 či 7 (malá botka pro čtvrý prst) když mám volnější oblečení. 8 je pro opravdu tlusté prsty a zbraň je pak vysoká jak Glock 17. Jako jediná z této kategorie má možnost namontování svítilny pod hlaveň. Což může přijít vhod, pokud si plánujete pořídit jen jednu zbraň. Na nošení 6+1 a domu 8+1 se svítilnou.
Střelba z této zbraně je pro mě velice příjemná, zpětný ráz skoro neexistuje. Krásně se vrací. Spoušť velice podobná Glocku s krátkým resetem. Mířidla jsou ok, rychle s nima zamíříte do 15 m, pak už je to horší. Mají mezi sebou hodně prostoru, nejsou natěsno)
V nabídce je také ráže .40 SW.
+ergonomie
+ovládací prvky zbraně (vypouštění zásobníku a záchyt závěru)
+kvalitní zpracování o několik tříd výše než Glock
+příjemná střelba
+spoušť
+výstražník upozorňuje na zmáčknutí spouště
-je trošku větší
-nutnost zvyknout si na jiné vypouštění zásobníku
-drahé příslušenství a také nedostupné
-mířidla, za kvalitnější si hodně připlatíte


SW MP Shield 7+1 - super zbraň, příjemná spoušť s krátkým resetem, příjemné chování při střelbě. Je možnost dokoupit zásobník s botkou. Má vnější pojistku. Můžete ji mít i v .40 SW. Kdybych si už před tím nevybral PPS, tak dnes už bych se asi nerozhodl :) Stejně jako PPS je trošku větší než byste z fotek čekali. Zásobník s botkou na 8 nábojů (7 s .40 sw)
+krásný kompromis mezi velikostí a komfortem při střelbě
+zpracování
+spoušť
+ergonomie
-zbytečná vnější pojistka
-je trošku vyšší než ostatní subkompakty

Srovnání s PPS je pro mě dost těžké, obě mají své pro i proti. Při výběru by u člověka hráli jen subjektivní pocity a důraz na jiné aspekty zbraně. PPS je pro mě lepší zbraní, jelikož se mi z ní lépe střílí a chová se o fous líp a má i o fous lepší spoušť. Ale kdybych s nimi nestřílel najednou, nevěděl bych to.

Springfield XDs 7+1 – zajímavá zbraň, výrobce nabízí tenhle subkompakt s 3,3 a s 4 palcovou hlavní. Nabízí i zásobník s botkou, takže se z ní poté stává plnohodnotný 4 palcový jednořadý kompakt. V Čechách jsem ji prodávát neviděl, ale určitě by stála za vyzkoušení. Je i v ráží .45 ACP. Až 8 nábojů v zásobníku s botkou (7 s .45 ACP).
+možnost přeměnit na velkou zbraň
+dlaňová pojistka
-podle srovnávacích videí působí dost robustně oproti ostatním

Kategorie nad 20 000

Kahr PM9 6+1 – velká stálice na našem trhu, jedna z prvních zbraní, ze které jsem kdy střílel. Nezaujala mě dlouhým předlouhým nekonečně dlouhým chodem spouště, přestože plynulým. Slušná mířidla, hodně připomíná Glock 26 v jednořadém provedení. Má skvělé zpracování a slušnou ergonomii. Požitek ze střelby by však mohl být lepší, moc mě při střelbě nezaujala, ale je to už dávno :) . Nabízí se v rážích od 9 mm Br. po .45. V nabídce je i zásobník s botkou.
+zpracování
+přesnost
+hladký chod spouště
+čitelná mířidla
-dlouhá spoušť
-nepříjemné chování při střelbě

Kimber solo carry 6+1 – novinka na trhu od Kimberu. Zbraň je opravdu malá, asi nejmenší ze všech jmenovaných (vyjma DB9), velice dobře se mi držela. Má velkou pojistku ve stylu 1911 a navíc dobře ovladatelnou. Je prostě hezká, žádný plast, přitom lehká. Tím ale plusy končí. Možnost dokoupení zásobníku s hnusnou plastovou botkou na 8 nábojů. Celý zásobník působí chatrně a vůbec nezlepšuje kvalitu držení.
+vzhled
+zpracování, asi nejlepší ze všech viděných
+váha a velikost
-zásobník s botkou
-cena
-střelivo musíte vybírat podle výrobce, nebere vše

Sig P938 a P238 6+1 – dvě stejně velké pistole v rážích 9 mm Br. a 9 mm Luger. Miniaturní kopie 1911 se vším, co k tomu patří. Nemá pre-cocked mechanismus, ale klasický kohout. Pojistka je menší než u Kimbera, ale stále se dá dobře ovládat. Mířidla dobrá. Je to opět krásný výrobek. Je zde i možnost dokoupení zásobníku s botkou.
+vzhled
+je to prostě malá 1911
+váha a velikost
+ergonomie lepší než u Kimberu
-cena

Tohle jsou zatím jediné zbraně, kterých jsem si vědom a které by do této kategorie mohly spadat. Měli by být také všechny dostupné i v Čr. Budu velice rád, pokud se zapojíte se svými postřehy a zkušenostmi a pomůžete rozšířit toto vlákno.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#2 » sob 18. říj 2014, 17:42

SW MP Shield se dela bez pojistky, je to 9mm luger a je to nejlepsi co de koupit a nerozpadne se to jestli stim budes chodit strilet ;) a zasobnik s botkou ma bejt prilozen + jeden bez... nevim jak v ceskych zemich :(

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » sob 18. říj 2014, 20:25

Pěkná soupiska :thumbup:



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#4 » ned 19. říj 2014, 15:11

Je tu ještě Kahr CM9 s jedním zásobníkem. Všechno je to mimo Shield a Glock 42 neuvěřitelně předražené (Kahr CM9: USA maloobchodní cena cca 8000 Kč...tady kolem 15 a o málo lepší PM9 20)

9 mm Br. má v celoplášti téměř samý účinek jako Luger, ale odpadá zbytečné prostřelení člověka, snižuje se hluk, záblesk i zpětný ráz. Samé výhody. Nepočítám, že by někdo ze subkompaktu na nošení vystřílel nad 500 nábojů ročně (na to ani nejsou stavěné), takže cena střeliva je jedno.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#5 » ned 19. říj 2014, 15:47

Myslím že 3" 1911 sem taky patří, třeba http://www.stiguns.com/the-sti-lawman-3-0/ ale dělá je prakticky každý větší výrobce.

JoeBiden: porovnávat cenu zbraně u nás (v Evropě) a v USA je mimo mísu. A to nemyslím jen OT.



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#6 » ned 19. říj 2014, 16:13

to natter
Takže jste si sám odpověděl na otázku, proč si někdo kupuje full size. První polovinu výpisu jste nepřímo označil za křápy, druhá dopadla sice o něco lépe, ale ....
Dodám jen, že jsou lidé, kteří mají pistoli na obranu, ovšem nenosí, protože .... už se to tady mnohokrát probíralo ..... , stačí mu, že ji má uloženou a připravenou doma a občas si jde na střelnici pořádně zastřílet, což s miniaturami dost dobře nejde (dobře si zastřílet). Toť můj názor.



natter
Příspěvky: 22

Příspěvek#7 » ned 19. říj 2014, 18:01

9 mm Br vs 9 mm luger?? To sem tu snad ani neřešil a nehodlám :D
CM9 a PM9 jsou shodné velikosti, liší se jen zpracování a některé díly, jmenovitě třeba hlaveň. Proto sem zařadil jen PM9.
Svoje PPS mám jen krátce a za 3 měsíce už sem těch 500 vystřílel. Ta zbraň prostě potřebuje zaběhnout a já se s ním musím naučit zacházet ;) Její životnost odhaduju na hodně, určitě pár desítek tisíc. Nepočítám ale výměny drobných částí, který odcházejí po cca 8-10 tisících. Proto je toto téma taky o moderních subkompaktech, jejichž výdrž si nezadá s full size zbraní.

Pro sided
u nich bych už viděl problém, že rukojeť už se může vzhledem k délce snadno rýsovat a určitě ji nedáte do kapsy, proto sem je nezařazoval. Prostě není dost malá ;)

pro robokop
Otázku proč si někdo kupuje full size jsem nepokládal. Jednalo se jen o úvod k tématu.
Jde mi o vytvoření vlákna, kde lidé vlastnící subkompakty budou sdílet své zkušnosti na jednom místě, tak aby lidé, kteří se zatím nevyznají, nekupovali něco, co pak prodají za půl roku, že to neni to co hledají. Tím myslím pistole na nošení atd.....

S miniaturami lze střílet velice dobře. Shield a PPS sou jasným důkazem. Půjčte si je někdy a zkuste to. I 147 grs jsou zvladatelné bez obtíží.

Zbraně v první třetině seznamu stojí většinou 12-13 tisíc. Pak shield a pps stojí necelých 16 000. A ten rozdíl v kvalitě za to stojí. I dle zahraničních fór, kde srovnávají střelbu, jde o daleko lepší zbraně. Jinak všechny pistole střílí a na osobní obranu by měli všechny vyhovovat. Některé ale přidavají za extra peníze i něco navíc ;)



dave-cz
Příspěvky: 106

Příspěvek#8 » pon 20. říj 2014, 13:35

Užitečný seznam, díky. Nechcete zařadit do seznamu i malé revolvery? Jeden kovboj mi na nošení vychvaloval svůj dvoupalcový S&W. V téhle oblasti se taky nevyznám a až si budu pořizovat zbraň vyloženě na nošení, tak se budu dívat i tímhle směrem.



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#9 » pon 20. říj 2014, 14:03

Ještě je tu Sig P290, malá plastová 6+1 9 mm. DAO s krytým, externím kohoutem (tedy mnohem bezpečnější při zasouvání do pouzdra). Kolem 20 000.

Malé levorvéry :D jsou příliš široké a v porovnání s odpovídajícími pistolemi i těžší (komory prosté nejde odlehčit). Navíc 5 nábojů je proti 7 naprostá tragédie. Stačí 2 výstřely, áno! Ne, ani náhodou. Kolika ranami trefíš po sražení na zem? Kolik lidí? Mého známého nedávno přepadli a z té situace bych se se 7 náboji nevystřílel --> ani náhodou. Najednou 5 stačí. Siebert měl v Tanvaldu štěstí, vystřelil myslím 5×, zemřel jen jeden. Další můj známý nechal sežrat vlčáka 15 7,65 a ani to nepomohlo. Najednou je 5 dost...

- takže raději jednořadou 9L/Br se 6,7+1.

- Jinak Shield údajně nemá s desítkami tisíc výstřelů. Naopak CM9/PM9 by se měly sypat už po několika tisících.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#10 » pon 20. říj 2014, 15:19

Zrovna odkazovaný 3"Lawman je rozměrově prakticky identický s SW MP Shield a oproti Kimberu Carry jen nepatrně větší. Takže nebude trčet o nic víc než ostatní. Díky železné konstrukci je samozřejmě těžší než plasťáky ale to je od ráže 9Luger spíš plus.

A taky mě ještě napadlo že tu chybí KEVIN ! Sice už se nevyrábí ale pořád jich běhá mezi llidma dost.

JB: Tvá averze k revolverům je dost neopodstatněná, ale hlavně je to na jiné vlákno.

Tady je to o kompaktních pistolích tak v tom pánové nedělejte zbytečně guláš.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#11 » úte 21. říj 2014, 07:08

Když Kevin, tak proč ne i Ruger LCP? Nebo jsem ho přehlédl? ...

Uživatelský avatar
dagobert
Příspěvky: 146

Příspěvek#12 » úte 21. říj 2014, 10:36

Kevin
(z pohledu vlastníka)

6+1 9 Br
Malá hezky řemeslně provedená a konstrukčně zajímavá pistole, systém DAO s vnějším bicím kohoutem, bez záchytu závěru a jakékoliv pojistky. Chod spouště hladký, i když s trochu vyšším odporem a delším chodem daným DAO, díky tomu ovšem není třeba ta pojistka a i s nábojem v komoře je zbraň bezpečná a okamžitě připravená ke střelbě. Odpor při natahování závěru je celkem malý, díky konstrukci bržděného závěru nejsou třeba silné pružiny, i když jde o dynamický neuzamčený závěr.
Velice skladná, plochá a lehká, vejde se téměř kamkoliv. Díky malým rozměrům se ovšem hůř drží, i s dívčí rukou není kam dát malíček, do velké chlapské ruky je to opravdu utrpení. Když k malým rozměrům přidáme malou hmotnost, výsledkem je hnusně velký a velice ostrý kopanec do dlaně, Kevin kope víc než pistole 9L nebo .45.
Přesnost je na tak krátkou hlaveň (2 palce i s komorou) překvapivě dobrá, na 5 metrů je pistole velice přesná a i na 10 metrů trefuje velmi dobře. Mířidla jsou dobře čitelná, ovšem bez jakéhokoliv vedení do tmy. Jako záložní zbraň je to slušné, jako plnohodnotná obranná zbraň nevím.
Můj kus má problémy baštit náboje s jinou střelou než FMJ popřípadě SP, olověné teflonované střely se mají tendence zasekávat o hranu skluzu do hlavně. Expanzní munice by asi byla v pohodě, ale tu jsem nemohl z pochopitelných důvodů vyzkoušet.

Uživatelský avatar
Har.Megido
Příspěvky: 131

Příspěvek#13 » úte 21. říj 2014, 13:58

Díky moc za tohle téma, na subkompakty se soustředím, full size mám jen Ruhera P89 a již je v komisi, prostě mám rád malé zbraně.

Sig P232 SL (Stainless):

Skvělá pistolka vycházející z Walthera PP, na vlas stejná tloušťka, 7+1 9 mm Br., pro někoho na tuhle ráži trochu velká, celoocelové provedení, střelba až neuvěřitelně přesná (pevná hlaveň) a kultivovaná, na 25 m držím vše v černém a to nejsem nijak extra střelec, jen se hodně špiní, takže po cca 120 ranách se množí FTF, zpravidla nosím právě tuhle ve vnitřním pouzdře na PPK, na běhání po lese měním za Siga P938, na kterém mi vadí SA, protože náboj v komoře a naštěknuto se bojím nosit.

+tradice Walthera PP/PPK
+velmi příjemná a přesná střelba, pro mě skvělý úchop
+je to Sig
-háklivá na čištění
-pro někoho možná moc veliká a těžká

Přidávám foto srovnání s Waltherem PPK, Sigem P938 a Berettou 71.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



natter
Příspěvky: 22

Příspěvek#14 » úte 21. říj 2014, 17:13

Nádhera!

Na Sigy sem úplně zapomněl. Omlouvám se.

Kevina sem nakonec nezařadil. Za prvé už se nevyrábí, ale stejně ho maj všude a za druhý je to hrozná nouzovka :) podle mě se do této kategorie nehodí.

Uživatelský avatar
Har.Megido
Příspěvky: 131

Příspěvek#15 » úte 21. říj 2014, 17:21

Na Kimbra Solo jsem také koukal, ale trochu mě demotivovalo doporučení výrobce ve vztahu ke střelivu a výměně vratné pružiny každých 1000 výstřelů. Pružina je opravdu velmi krátká, celkově mi ta zbraň na 9 mm L připadala až moc poddimenzovaná. To jsou ale subjektivní pocity z osahávačky a rozborky na krámě, možnost zastřílet si z toho jsem neměl. Přesto jsem toho Kimbra ale nakokonec skoro koupil, hezká zbraň to je, to zas jo, krásně uhlazená bez hran, odradil mě vlastně jen ten arogantní chlápek za pultem v Dave Guns, takže jsem si nakonec nevzal ani toho Glocka 42, pro kterého jsem šel. Do ruky sednul dobře, za ty peníze si ho asi na zkoušku koupím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host