Jak začít / Jak jste začínali?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#166 » stř 9. pro 2020, 12:10

Bavíme se o obrané střelbě na pár metrů, ne o olympijských hrách ...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#167 » stř 9. pro 2020, 15:24

Kdo je rozumnej, tak mu jakykoli trening pomuze. Zakladní postup je jasnej, ale specifika nekterych zbrani mohou dost zmenit realnou presnost. Tj. pokud lze trenovat s tim co nosis, ale Dogma to není. Kdo není uplnej jeliman, tak se na 5m trefi do chlapa cimkoli, co mel aspon obcas v ruce.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#168 » stř 9. pro 2020, 16:12

Destructor: Potrefená husa, co trénuje malorážkou a nosí plnotučnou? :D
Píšu z vlastních zkušeností, kdy kucí na střelnici honili ego se závodničkama typu shadow 2 a za pasem G26. Tak říkám, ať ukáže jak poskládá popry na 10m s G26. Na 6 poprů bylo 10 ran G26 málo. A to s velkýma bouchačkama byly fakt dobří.
Trénovat s velkou bouchačkou a nosit malou je lhaní si do kapsy. Kdo nemá pořádně natrénováno, tomu se bude u těhle 2 až 2,5 prstových bouchaček sypat úchop při opakovaných výstřelech. Další specifikum je přebíjení, kdy běžně u těhle malých potvor zásobník nechce vypadnout, protože ho drží maso na ruce a pak přijde opačný problém při zasouvání nového zásobníku, kdy opět zavazí masíčko, tentkrát to ale bolí. Co ještě vídám? Jo vypadávající zásobníky z těhle malých kvérů při střelbě, opět chyba úchopu, která se u SH2 neprojevila. Pak je tu tahání bouchačky z vnitřního pouzdra, to je další komedie. Nj, to není venkovní IPSC pouzdro s kvérem, kde poskládám 6 prstů na rukojeť. Pak mě ještě napadá nedostatečné resetování spouště, páč panáček je rychlík s 1911 s mikroskopickým reset, ale nosí revolver.



vendelin
Příspěvky: 108

Příspěvek#169 » stř 9. pro 2020, 20:54

Honzajan: To je dost věcí, které by mě nenapadly. Díky.
Jako začátečník bez soutěžních ambicí se budu raději držet blízko toho, co nosím.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#170 » čtv 10. pro 2020, 08:16

Uplne staci trochu rozdielna charakteristika spuste ked je clovek na nieco zvyknuty. To by clovek neveril ako rychlo to dokaze prejst 'do krvi'. Susim teraz hlavne s subcompactom co som kupil k fullsize na nosenie ked treba nieco mensie - netunena nova spust, clovek si na ten odpor a surovy hrbolaty chod zvykne. Potom som po par dnoch zobral do ruky fullsize s Apexom a pri zapichovani o zlomok sekundy skor nez obvykle *cvak* ... proste tam ten zlomok vzdialenosti + 1kg 'vahy' naviac vo svalovej pamati nastavenych bolo. O roznych uchopoch, a ostatnych zalezitostiach spominanych hore pomlciac. A ano, jasne - clovek prepne, ale rozhodne treba mat natrenovane aj s tym co clovek nosi.



Neptun
Příspěvky: 64

Příspěvek#171 » pon 15. úno 2021, 08:42

Zdovolením bych připojil svůj názor k příspěvkům chvíli zpět a to PCP. Myslím, že investice to není tak strašná jak tu někdo zmiňoval. Mám jednoranou AA 400 s regulátorem koupenou na bazaru cca dvouletou i s optikoou a k tomu láhev novou 10l 300barů. Komplet mně to stálo do 20.000,- a můžu říct, že ta zábava za to rozhodně stojí (naplnění láhve už je drobnost). Je tedy pravda, že v době kdy jsem ji pořídil jsem ještě neměl zbroják. Teď ji vytáhnu sporadicky, ale je to spíš tím, že kvůli změně zaměstnání se mi nestává, že bych byl doma sám. Dříve, jak byla chvilka šup na zahradu a terč na 30 m na soustřely, nebo terče na různé vzdálenosti, kvůli balistické křivce, protože tu je potřeba u PCP v 16J znát, pokud chcete něco trefit, řekněme od 7 do 50m. Také je potřeba počítat s větrem, na který diabolka vystřelená 16J reaguje. Je pravda, že diabolky ubývali velmi rychle. Není problém, že jich proletí hlavní i několik tisíc za rok ani Vám to nepřijde :-)
I v téhle ceně dokáže být velmi přesná, z bagů na stole a za bezvětří, se dá nastřílet 8 z 10 desetiraných soustřelů, tak aby šli překrýt korunou. Je tedy pravda, že laborování se střelivem je i zde. Také je potřeba dobře vybrat diabolky. Párkrát jsem byl i na závodech HFT, což je také velice dobrá zkušenost.
Ale abych se dostal k tomu co jsem tím chtěl říct. Myslím, že jako trénink i jako zábava to stojí za to a navíc ty principy jako balistická křivka, vítr, míření přes optiku atd. budou velmi podobné jako u odstřelovací pušky, jen v menším měřítku, ale také za méně peněz. Každopádně ten kopanec do rameně a vůně střelného prachu, tam prostě není to je fakt. Rád bych zkusil třeba 50BNG 8-)

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 522

Příspěvek#172 » pon 15. úno 2021, 12:21

To Neptun: ted to máš složitější, v situaci kdy si neměl zbroják by ani "navrčená" nebyla vlastně problém. Jako všichni držitelé už musíš sekat dobrotu :-) Pokud se nepletu, tak ani po opravách oprav v legislative, limit 16J nebyl prolomený. Fajne by bylo (což se jestě dlouho nestane), kdyby malorážky klidně zůstaly v Cééčku, ale měli by za dodržení přesně definovaných podmínek povolené i střílení mimo střelnici a lov.



Neptun
Příspěvky: 64

Příspěvek#173 » pon 15. úno 2021, 14:28

Já myslím, že těch 16J na trénink na zahradě bohatě stačí. Je pravda, že jsem střílel pouze a výhradně, když se na okolních pozemcích nikdo nepohyboval. Bezpečnost na prvním místě a také není potřeba nikoho zbytečně dráždit. Kdo nezná, může v takové PCP klidně vidět loveckou kulovnici a volat v lepším případě nějaké televizní zpravodajství......
Teď si na zahradě nezastřílím, protože kdykoli vytáhnu vše potřebné, okamžitě jsou venku moje dvě děti a strašně nutně potřebují střílet :lol: jak jsem říkal, málokdy se stane, že jsem doma sám.
Takže momentálně je pro mně lepší varianta střelnice.
Pokud chce někdo redukovat stavy nezvaných hlodavců, tam je lepší větší výkon, ale to naštěstí není můj případ.



Ogres
Příspěvky: 36

Příspěvek#174 » pát 14. kvě 2021, 09:46

Pokud budete hledat inspiraci na trénink pro začátečníky i pokročilejší střelce, můžete se inspirovat některým z drillů a střeleckých cvičení zveřejněných zde: https://gun.4fan.cz/



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#175 » pát 14. kvě 2021, 11:14

Destructor píše:Je to stejné jako by se někdo zeptal, chci si koupit Škodovku, ale zatím chci jezdit s Renaultem. Nebude to vadit?
Bude a nebude.
Obecné návyky jsou samozřejmě společné, ale jde právě o ty drobné odlišnosti: pokud jezdím/střílím střídavě (ale dostatečně často) s tím i oním, mozek si k těm společným návykům uloží i ty odlišnosti. Už třeba po usednutí za volant u renaulta zmáčknu tlačítko, u škodovky zasouvám a otáčím klíček. Jo a taky je rozdíl, jestli z oktávky přesednu do renaulta megane nebo magnum.
Můžu mít v paměti sady parametrů pro více různých vozidel/zbraní. Jinak se usadím ve sporťáku, jinak v dodávce, jinak v autobuse. Jinak se postavím s kulovnicí, jinak s brokovnicí, jinak s malorážkou.
Co je špatně, je střílet/jezdit soustavně s něčím, a pak si vzít něco jiného, co nemám dostatečně ohmatané.



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#176 » pát 14. kvě 2021, 12:33

Ogres: pekne - diky! :)



JezeveC222
Příspěvky: 3

Příspěvek#177 » úte 15. bře 2022, 11:48

Ahoj,

asi to sem úplně nepatří, ale nechci kvůli "hloupému" dotazu zakládat nové téma.
Jakou skupinu bych si měl udělat, abych mohl vlastnit a zároveň střílet, třeba z tohohle?
https://www.heckler-koch.com/en/products/sport/rifles/mr308-a3/mr308-a3-20/overview.html

Co jsem se dočetl, tak vlastnictví by nebyl problém s Áčkem, ale střelba vypadá, že by nešla ani s jednou skupinou.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#178 » úte 15. bře 2022, 11:54

skupiny ZP si udělej všechny a střílet se s tím smí, ovšem jen na odpovídající střelnici



JezeveC222
Příspěvky: 3

Příspěvek#179 » úte 15. bře 2022, 12:06

A co taková střelnice musí splňovat a jsou nějaké v oblasti přibližně mezi Plzní a Prahou?

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#180 » úte 15. bře 2022, 12:19

Například střelnice Placy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Kava a 9 hostů