Brynýrování za tepla Brno a okolí - kde, za kolik?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#16 » čtv 25. lis 2021, 07:23

Mnoo z Ústí nad Labem to mám trošku z ruky. Ale dík za typ, pokud bych toho měl víc a jel do Ostravy, tak to spojím. :)

Brynýr za tepla dělat radši nebudu. Ohřívat to na 130°C atd. je pro mě slozité a ani na to nemám prostor. To bych to radši svěřil profíkům. Na tech pár šroubků zkusim ten studený a pokud to nevydrží aspon rok, tak to pak budu řešit.

ale dík všem za rady.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 586

Příspěvek#17 » čtv 25. lis 2021, 09:26

Blacky píše:...Ohřívat to na 130°C atd. je pro mě slozité...

S tím není žádný problém - prostě Brunigal smícháš v daném poměru dle výrobce s destilovanou vodou a vzniklý roztok pak v laboratorní kádince (či jiné vhodné nádobě) za stálého míchání přivedeš až do bodu těsně před var (nějakých 145°C) - normálně na běžném kuchyňském sporáku a pak už jen udržuješ teplotu na 140 - 145°C a černíš. Jen si musíš dát bacha na to, aby ti to nezačalo vřít (teplota 150°C a více), protože to pak čerstvý roztok vzpění a vypění z kádinky. A vzhledem k tomu, že je to silná žíravina (převážná část brunigalu je prakticky hydroxid sodný - takže silná zásada) která dokáže leptat sklo, smalt, sklokeramiku, atp., tak vás pak manželka za nesmazatelné stopy na sporáku nepochválí. ;)

Pracovat pochopitelně pouze s ochrannými prostředky - obličejový štít a laboratorní silné nitrilové rukavice. Být poleptán a popálen hydroxidem o teplotě 150°C není nic příjemného.

Hmm, když to tak po sobě čtu, tak to jsem tě asi moc nepřesvědčil o tom, jak je to jednoduché... ;)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#18 » čtv 25. lis 2021, 09:28

hehehehe viz poslední věta. :lol: Přesně. To mě jeětě víc vydesilo. :)

BTW: v práci máme komplet vybavený chemický laborky, takže by to šlo tam, ale zatím mi to za tu práci nestojí. Ale díky.



MichalG
Příspěvky: 27

Příspěvek#19 » pát 26. lis 2021, 17:42

Ahoj Všem,
kdyby někdo potřeboval, máme v práci kompletní černící linku.
Platí pro Milovice a okolí. Je lepší zavolat, kdy černíme. Kdo to má dál, je možné i poslat poštou.



Ježek
Příspěvky: 1

Příspěvek#20 » ned 15. led 2023, 14:15

Nědělá to nějaká firma i na severu čech ? Ustí nad Labem a okolo. Díky za info

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů