Zadírání střely při nabíjení

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#1 » pát 30. pro 2016, 21:27

Měl bych dotaz v souvislosti s oním jemným rozprachem střelného prachu při přesýpání. Týká se to teda až momentu vsypání prachu trychtýřem do hlavně pušky. Odpozoroval jsem totiž, že po vsypání prachu se z ústí hlavně "vyvalí" obláček jemného prachu. To by ani tak nevadilo jako to, že po asi sedmém nabíjení se mi kule zadře v hlavni někde uprostřed a když ji násilím dotláčím na dno cítím, jakoby v hlavni skřípal písek. Stalo se mi už i že jsem musel kuli odvrtat páč se sekla. Přemýšlel jsem čím to a až později mně napadlo, že ten jemný prášek se nalepí na mazivo v hlavni a flastr ho pak setře tak, až vytvoří tvrdou krustu na flastru. Tak by mně zajímalo, jestli střelný prach prosýpáte sítem, nebo je problém někde jinde ? Ono taky ten jemný šedavě černý prach je i vidět na spodku trychtýře po jeho vytažení z hlavně.

Odděleno P.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » pát 30. pro 2016, 23:26

Na jaký mazivo v hlavni se ti to lepí? Mazanej máš snad flastr, a ne hlaveň, ta je po výstřelu suchá. Nikdy mi tam, nic neskřípalo. To málo, co ulpí na stěnách setře flastr.
To, že se ti kule kousne uprostřed po pár výstřelech je špatným mazáním (špatný složení), nebo špatnou technologií mazání (suchý flastry). Napalujou se ti spaliny na stěny laufu. Prach na stěnách ti tu kuli určitě nezastaví uprostřed.
Předpokládám, že flastry máš z látky bez obsahu PES.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#3 » sob 31. pro 2016, 10:33

DRAHOUN:
Ahoj. Píšeš, že se obáváš, jestli se ti nelepí prach na mastnou stěnu laufu. A že nabíjíš pomocí trychtýřku. Jestli je ta nálevka jen krátká, jen abys nesypal prach kolem hlavně, tak si pořiď trychtýř až dolů, na spodek hlavně. Kup si duralovou trubku, do ní zalep (zašroubuj) nějaký malý trychtýř a máš jistotu, že se ti na stěny laufu nenalepí nic.

František má 100% pravdu, na stěny hlavně se nenalepí nic, nebo jen nepatrně. Dlouhý trychtýř používám jen v případě, že mně hodně záleží na dokonalosti nabití. Jinak mně stačí nábojka vyrobená z nábojnice 7x57R+7,65Br.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#4 » sob 31. pro 2016, 10:39

sagitarius:
Ono fakt nevím kde mám hledat tu příčinu. Myslel jsem si že by to mohl být onen problém.
Flastry mám z čisté bavlny, mazání hovězí lůj se včelím voskem 3:1. Teď si uvědomuju jednu věc, jak jsi vzpomenul suché flastry: po ztuhnutí mazání na flastrech jsou flastry takové nějaké neohebné, jakoby byly vystřižené z kreslícího papíru. Mohlo by to být tím, že je mazání příliš tuhé, i když se mi zdálo, že po promnutí flastrů mezi prsty je to OK ?

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#5 » sob 31. pro 2016, 10:54

blecha.z:
Trychtýř mám až na dno hlavně. První co mně napadlo byl ten zvířený jemný prach, který se "vyvalil" ústím hlavně. Není mi jasný co může způsobovat to zadírání. Jestli teda zkusit mastnější mazání - míň toho včelího vosku nebo silnější flastr, který pojme víc maziva.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » sob 31. pro 2016, 13:24

3 dílky loje a 1 díl vosku je v pohodě, ale klidně můžeš vosku ubrat. Ten vosk je jen "tužidlo" toho mazání, a na flastry není až tak potřeba. Tuhý budou vždycky, protože to mazivo ztuhne. Toho maziva je potřeba tak akorát, aby dokázalo ty spaliny v hlavni udržovat vláčný. Jak je málo maziva, spaliny tvrdnou napálený na stěnách a flastr je už nedokáže stáhnout při nabíjení.
Na řešení prachu se vykašli, ten ti určitě kuli při nabíjení nezbrzdí- je to jen prach a navíc grafitovanej. Taky musíš hlaveň pořádně protáhnout bronzovým kartáčem a všechny napálený nečistoty odstranit- vývrt musí být lesklej. Čím zasranější bude, tím víc se ti bude napalovat bordel na vývrtu. Taky se podívej, jestli není narezlej.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#7 » ned 8. led 2017, 17:50

Tak problém se zadíráním kulí při nabíjení odstraněn. Jak jsem psal dříve, že při sedmém nabíjení se mi kule zadřela v hlavni, tak na vině bylo skutečně nedokonalé mazání - jak tu bylo psáno. Přidal jsem do mazání olej a i při dvacátém nabíjení byl průběh zavádění kule vláčný s přiměřeným odporem. Udělalo mi to radost. :-) Flastry byly přiměřeně měkké a mazivo takové mazlavé - i čerstvě vytažené z ledničky bylo mazivo pořád lehce měkké.
Jen předesílám, že jsem dělal všechny zkoušky v uzavřeném prostoru, kde nemrzlo, takže tím chladem to nebylo. Taková "kapka" oleje a co dokáže. :-)

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#8 » ned 8. led 2017, 18:43

Takovéro příspěvky mají svou cenu, líbí se mně to. Člověk si postěžuje, jiný odpoví, popíše se řešení atd. Začínající předovkáři mají z čeho čerpat. Mohl jsi napsat, jaký olej jsi tam přidal.
Sehnal jsem gramofón, na jaře si udělám vrtěcí stroj, třebaže prstem to taky dostačuje. Manželka se mně smála, že se opičím po Františkovi. Klidně jsem jí to přiznal.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#9 » ned 8. led 2017, 19:19

Jo, to jsem mohl. Použil jsem řepkový olej. Hovězí lůj + včelí vosk + řepkový olej v poměrech 3:1:1. Manželka mne sice zprdla že v čem že pak bude smažit řízky, tak musím rychle namíchat mazivo do zásoby, aby mi pak na oplátku "neujídala" lůj. :-)
Já zatím ještě vrtím ručně, ale vyřešil jsem to tak, že jsem na ložisko pomocí oboustranné lepící pásky upevnil závaží z činky, které jsem získal z fitka, do něj jsem upevnil šroub a na něj navlékl trubičku a tím pak vrtím, takže pak nemám ošoupanej prst. :-)

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#10 » stř 18. led 2017, 19:25

sagitarius píše:... Jak je málo maziva, spaliny tvrdnou napálený na stěnách a flastr je už nedokáže stáhnout při nabíjení...


Jen takový hypotetický dotaz: mělo by význam po každém výstřelu projet hlaveň mastnou lacetkou tak, abych nenanesl mazivo na dno hlavně, ale přitom "zvlhčil" zbytky spáleného prachu na stěnách hlavně, aby se kule nezadírala ? Jestli by to bylo lepší než po každém výstřelu hlaveň projíždět kartáčem, protože by to mohlo víc prospět přesnosti v terči. Otázkou teda je jak by pak po několikerém takovém protažení ta lacetka vypadala.
Samozřejmě že čím je potřeba provést víc úkonů, tím je to časově náročnější než si člověk střelí, což by se ani mě nelíbilo, ale jen tak pro zajímavost.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#11 » pát 20. led 2017, 11:54

Drahoun: Můžeš udělat cokoliv pro vyčištění hlavně, když to bude kvalitně střílet. Uvedu jen svou zkušenost. Lacetka, nebo kartáč se mně neosvědčily na mezi-čištění. Mnohem lepší bylo navlhčit kousek flanelu, nasadit na vytěrák, zasunout dolů / nahoru a dost. Důležité je to slovo "navlhčit", ne namočit. Plivnout, nebo pár kapek vody z nějaké lahvičky.
Jistě máš ve výbavě ten žebrovaný mosazný nástavec vytěráku, který přesně odpovídá síle vytírací látky.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#12 » pát 20. led 2017, 12:24

Mohu potvrdit předchozí příspěvek.
U zadovek to třeba řeší kolegové tak, že mají hadičku , kterou zezadu profouknou hlaveň a zkodenzovaná voda z dechu změkčuje spaliny v hlavni.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#13 » sob 25. bře 2017, 21:24

Jak jsem psal prve o zadírání kulí někde uprostřed hlavně, což odstranilo přidání oleje, tak jsem chtěl ještě odstranit problém, kdy se při několikerém nabíjení zastavily kule asi tak 5 mm nad prachem (někdy i více) a dál se jim nechtělo. Nemělo to sice vliv na přesnost v terči a hlavni to neuškodilo, ale vadilo mi to.
Nakonec jsem uspěl přidáním 1 dílu másla Flora. Zkoušel jsem napřed ještě přidat trochu oleje, ale rozhasila se mi přesnost v terči a kule lítaly daleko od sebe. Asi to mělo vliv na tlak plynů v hlavni nebo co. Navíc po přidání másla se příznivě změnila konzistence maziva a už mi to chodí jak má. Jen mám teda obavy jak se toto mazivo osvědčí v létě za vyšších teplot, ale v tuto dobu, kdy je venku chladno to chodí dobře.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#14 » sob 25. bře 2017, 21:32

Ještě chci dodat, že sice pro výrobu maziva nakonec použiju celkem čtyři druhy materiálů, ale pro mně je důležité, že mi to chodí k mé spokojenosti. Vaření mně baví, když vím že je to konečně ono. :-)

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#15 » úte 28. bře 2017, 18:42

Drahoun:
Nevím, jestli mně něco uniklo, a já to nepochopil - necháš střelu asi 5 cm nad prachem? Tedy mezi prachem a střelou máš volný prostor? Pokud to tak je, tak si koleduješ o výduť hlavně.
Mazivo není jen ke změkčení povýstřelových zplodin z černého prachu, taky maže stěny hlavně. Kvalitní mazivo je právě, spolu s flastrem, kámen mudrců předovkáře. Jiné mazivo je taky jiná výtahová síla střely. Jako u nábojnice když zaškrtíš střelu, nebo ji jen zasuneš do hilzny. Mám to ověřené - přidal jsem do maziva tekutý parafín a rozptyl se roztáhl na trojnásobek. Zadej si do Googlu "home made lubrikant for muzzleloading guns", nebo něco podobného. A uvidíš, kolik se ti vyrojí příkladů. Někde i s příklady nástřelu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti