Ardesa Deerhunter

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#1 » stř 14. srp 2019, 11:42

Dobrý den vážení páni a vážené dámy. Rád bych se na vás obrátil s žádostí o pomoc a radu. V náhlém pominutí smyslů jsem si zakoupil Deerhunter, aniž bych věděl cokoliv o střelbě černým prachem. Prolezl jsem fórum, nastudoval něco na internetu, ale stále mám v některých věcech zmatek.
- Pokud si koupím prachovnici pro. 45, nebudu už muset odměřovat prach? Prachovnice pro tuto ráži nadávkuje potřebné množství sama?
- Kule mám kupovat pro tu samou ráži, to jsem snad pochopil dobře.
- Vůbec nechápu, podle čeho mám vybírat zápalky. Našel jsem asi tři druhy a nevím, jak se od sebe liší.
- Dočetl jsem se, že budu potřebovat náhradní pistony, ale vůbec nevím jaké.

Za jakoukoliv radu budu vděčný, opravdu nemám jakoukoliv zkušenost a v okolí není nikdo, na koho bych se obrátil.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#2 » stř 14. srp 2019, 13:04

Prachovnice má obvykle různé nástavce. Jedna a ta sama ráže .45 může být jak pistole,tak i puška. Do pušky se dává více než dvojnásobně vyšší navážka než do pistole, dávku je nutné vyzkoušet a podle toho na prachovnici našroubovat příslušný nástavec. Vyšší navážka se dává pod ogivální střely (jsou těžší) a nižší navážka pod sférické, tedy pod koule. Najdi si tabulky,ve kterých se dozvíš, jakou má souvislost váha střely s prachovou navážkou. Já sám mám k jedné prachovnici šest nástavců různé délky a tím různého obsahu. Pro pušku ráže .45 se základní navážka dobře pamatuje, je to 45 grainů, což je v gramech 2,91 g. Napřed si naláduj základní navážku 45 grainů a tu si potom upravuj nahoru či dolů podle toho, jak ti puška bude střílet. Správná navážka má vliv na přesnost a je ji nutné vyzkoušet střelbou. Kule ráže 45 mívají také různé průměry, záleží na tom, zda je budeš nabíjet přes promaštěný flastr (v tom případě průměr kule o něco menší), nebo bez flastru a kule se bude zařezávat přímo do drážek vývrtu hlavně. Pod střelu se dává na prach ještě ucpávka. Zápalky se vybírají podle průměru pistonu. Změř si vnější průměr pistonu a podle toho si kup zápalky. Pokud nebudeš do pistonů mlátit kohoutkem naprázdno bez nasazené zápalky a pokud budeš po střelbě pistony řádně ošetřovat, tedy pokaždé je vyšroubuješ a vyčistíš, aby ti nerezavěly, náhradní pistony ještě dlouho nebudeš muset řešit.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#3 » stř 14. srp 2019, 14:50

Mnohokrát děkuji!

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#4 » stř 14. srp 2019, 14:53

Tady jsou tabulky od Pedersoli, dá se od nich odpíchnout. Není tam Deerhunter, ale dá se použít Frontier nebo Scout. V zásadě je to to, co píše iloveguns.
Navážka ke 3 g, kulička .445 na flastr.


https://drive.google.com/file/d/0B7bx-Y ... sp=sharing

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#5 » stř 14. srp 2019, 15:13

Děkuji taktéž



retember1
Příspěvky: 17

Příspěvek#6 » ned 25. srp 2019, 10:52

Deerhuntera mám,skvělá,jednoduchá,levná a docela přesná puška.Pro začátečníky a střelce jako jsem já ,jasná volba!!!!

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#7 » ned 25. srp 2019, 19:44

Byl jsem s tím v sobotu poprvé střílet a jsem hodně nadšený. Zpočátku se odmítal odpálit prach, šla jenom zápalka, dle vyjádření zkušenějších asi nějaký bordel z výroby u pistonu, ale nakonec se to poddalo. Slušná přesnost, rána úžasná, akorát mám příliš tuhou spoušť. Náhodou někdo neví, jestli jde nějak povolit i v prackách amatéra?



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#8 » ned 25. srp 2019, 21:21

U Deerhuntera je perkusní zámek spíš takový humpolácký výrobek. Nemá žádné seřizovací prvky, kterými by se dalo manipulovat. Chod spouště se dá zjemnit pomocí pilníku, ale pokud nevíš jak, obrať se s tím raději na puškaře, který ti to udělá tak, aby to nebylo nebezpečné.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#9 » pon 26. srp 2019, 03:21

Děkuji za odpověď!

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#10 » pon 26. srp 2019, 07:32

Jen doplním, co správně píše iloveguns:
- S pilníkem (nebo spíš brouskem) se musí velmi opatrně, protože součástky zámku (ořech) jsou obvykle povrchově kalené, a při odbroušení povrchové vrstvy dochází postupně k opotřebení a zámek začne nebezpečně "padat". Toho se dá ostatně dosáhnout i při samotném nešetrném zásahu.
- Lepší řešení je vsazení červíka do spoušťové páky zámku (západky), kdy je pak možné regulovat hloubku zachycení ořechu. Obojí je tedy spíš práce pro puškaře, jinak to může znamenat víc škody, než užitku.
No a nebo si zvyknout, pokud to není fakt příliš tvrdé.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#11 » pon 26. srp 2019, 10:54

Je to opravdu příliš tvrdé. Poprvé nedochází ke strhávání mojí lemplovinou, ale snahou o překonání tuhosti spouště. Má to akorát výhodu, že nemůžu mít nechtěný výstřel v tomhle ohledu. Pokud bych si zavadil kupříkladu o rifle, dřív ze sebe strhnu ty rifle. Nu což, budu se muset poohlédnout po zbrojíři, aby mi spoušť nekazila zážitek z rány. Deerhunter samotný mě dost překvapil přesností, s přihlédnutím k ceně a mému greenhornství jsem předpokládal daleko horší výsledky.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#12 » pon 26. srp 2019, 12:40

Deerhunter byla moje první perkuska. Když se jí dá to správné krmení, je opravdu přesná... :-)

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#13 » pon 26. srp 2019, 14:13

Avšak pánové, když už jste se tu sešli, jak řešíte čištění? Normálně hlaveň ven a vodu s jarem?



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#14 » pon 26. srp 2019, 14:17

Přesně tak. Vyšroubovat piston, nalít do hlavně horkou vodu s jarem, pořádně prolít, protáhnout kartáčkem, vysušit, nakonzervovat.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#15 » pon 26. srp 2019, 14:59

Rozumím. Budu muset sehnat kartáček. :-D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů