Začátek s křesadlovkou

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#1 » pon 9. led 2023, 18:28

Už mám skoro dostavěnou křesadlovku a chtěl bych začít zkoušet na střelnici.

Mám podobnou perkusní, takže základní nabíjení mi je jasné. A křesání naprázdno na pánvičce jiskří docela hezky. S prachem jsem to ještě nezkoušel. Mám jak klasický do hlavně, tak ten superjemný na pánvičku, včetně dvou prachovnic.

Jak spolehlivě otestuji, že mi z pánvičky spolehlivě prošlehne do hlavně ? Nerad bych pracně doloval střelu z hlavně, až zjistím, že je něco špatně :-(

A předpokládám, že už po odpálení pánvičky by se mělo čistit. Šroubujete ven tu zátravku nebo to čistíte skrz ní ?


kentucky1.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



iloveguns
Příspěvky: 1423

Příspěvek#2 » pon 9. led 2023, 19:16

Nasypej do hlavně jen prach a utěsni třebas zmuchlanou kuličkou papíru. Když prach zapálí, tak to poznáš tak, že to vyšlehne z hlavně ven. Pokud prach nezapálí, snadno to vytáhneš např. háčkem udělaným z drátu. Při čištění vždy odšroubuji zátravku, hlaveň vyndám z pažby a propláchnu horkou vodou. Zátravku samozřejmě v té vodě vyvařím také.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#3 » pon 9. led 2023, 19:46

Můžu tam klidně dát klasickou filcovou ucpávku do .44 :-)
Mám v čištění i ty vyndávače, takže by to velký problém asi nebyl ...

Kolik je tak správná navážka? Podle tabulky je to 40 grainů, pokud dobře koukám. Což je o dost více, než do perkusní.



iloveguns
Příspěvky: 1423

Příspěvek#4 » pon 9. led 2023, 20:43

Klidně tam dej tu ucpávku, když ji máš čím vytáhnout. A správná navážka je závislá na hmotnosti střely a také na druhu prachu. U Vesuvitu to je jedna desetina až jedna pětina váhy střely. Nutno u každé hlavně vyzkoušet, co bude lítat nejlíp.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 787

Příspěvek#5 » úte 10. led 2023, 21:27

Dej tam papirovou či filcovou ucpávku, alespoň to můžeš zkoušet mimo střelnici. Prach používám stejný jako do hlavně.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#6 » stř 11. led 2023, 00:11

Pokud bude čas, tak zítra to vezmu na venkovní střelnici.
Určitě to nebudu zkoušet na sídlišti mezi paneláky :-D

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 787

Příspěvek#7 » stř 11. led 2023, 05:27

Jasně, promiň, :-D u nás na vsi se chodí za bývalý kravín na pole :-D

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#8 » stř 11. led 2023, 09:21

No, na chalupě bych asi taky mohl najít kde, ale řešit s policií testování v městském parku nebo procházkovém lesíku, to se mi fakt nechce.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 787

Příspěvek#9 » stř 11. led 2023, 09:32

Ale mohla by to zajímavá zkušenost, a mohl by jsi se pak s námi podělit o reálné zkušenosti! :-D A možná by jsi se dostal do CNN Prima News jako šílený střelec z Reichenbergu :-D
Jinak u nás když střílíme z předovky např. na dětském dni, tak máme bezpečný prostor, střílíme jen ucpávky a OO PČR informuji, stejně tam mám kolegy z výjezdový jednotky a tak občas se i přijedou podívat :-) Vlastně mi tak dochází, že si nepamatuji, kdy jsem střílel kulí :-D
Jen doporučím alespoň brýle, ono to občas pěkně vyšlehne!

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#10 » čtv 12. led 2023, 09:53

No, tak mám zkušenost ze střelnice:
10 ran
3x křesadlo neodpálilo pánvičku
2x stačilo jen natáhnout, ve třetím případě jsem musel znovu nasypat prach na pánvičku

Největší problém je velmi tvrdá spoušť, asi budu leštit do roviny horní část spouště, je to tam docela nerovné, a přeleštím i protikus na kohoutovém mechanismu.

Přijde mi, že vystřelit výrazně více ran, než 10 je asi nad možnosti tohoto typu zbraní :-(
Z revolveru zvládnu tak 3x až 4x válec, z perkusní pistole jsem střílel 12 ran, tady jsem zastavil u 10ti. Pak už mám pocit, že špíny je moc.



iloveguns
Příspěvky: 1423

Příspěvek#11 » čtv 12. led 2023, 10:05

Neodpálení prachu v pánvičce může mít tyto příčiny:

1. Slabá jiskra - dal bych tam asi silnější pružinu na kohout
2. Nevhodný prach na pánvičce - na pánvičku dávat jemněji mletý prach než do hlavně
3. Chyba v konstrukci křesadla a pánvičky

Jinak, tři selhání z deseti u křesadlovky napoprvé nevidím jako velkou tragedii. Určitě to vychytáš.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#12 » čtv 12. led 2023, 10:11

Je to nové a tovární, takže zatím určitě vede bod nešikovnost a nezkušenost střelce ...

Jakou asi máte kdo tvrdost spouště ?
Aktuálně ji mám hodně tvrdou. A nepřijde mi, že by tam na to byl šroubek ....



iloveguns
Příspěvky: 1423

Příspěvek#13 » čtv 12. led 2023, 11:03

Tak to jo. Já jsem myslel, že jde o doma postavenou křesadlovku. Co se týká tvrdosti spouště, pomůže trochu práce s pilníkem. Já jsem to také jednou řešil a nyní mám spoušť tak akorát. Výrobky např. firmy Ardesa mají spouště opravdu dost tvrdé. Jestli s tím nemáš zkušenosti a potřebné nářadí, tak každý puškař ti to spraví.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#14 » čtv 12. led 2023, 11:42

Byl to kit, nestavěl jsem to celé.
Už jsem dělal perkusní Patriot, tam je méně zapeklitostí a spoušť mi připadá vyladěná rovnou.



Redsnake
Příspěvky: 328

Příspěvek#15 » čtv 12. led 2023, 13:16

Pokud nejde po desate rane nabijet, tak neco delas spatne, tipl bych si na mazani. Strilim teda jen perkus, ale to je imho v zasade jedno.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů