Průvodce střelbou z předovek

Black Powder a vše co k tomu patří


Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#1 » sob 9. kvě 2009, 19:44

Stránka kde najdete informace pro střelbu černým prachem.
http://sk.westerners.cz/predovky/uvod.htm

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#2 » úte 2. čer 2009, 17:04

To je moc prima počtení, díky.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » úte 2. čer 2009, 17:47

Přišpendleno ;)



alibaba
Příspěvky: 328

Příspěvek#4 » sob 12. pro 2009, 00:00

Dotaz: jak dlouho je mozne palit ladovackou, /kolik ran/ nez se hlaven zahreje natolik ,ze prach exploduje pri nabijeni ,ci je tam tolik splodin ze prach mohou zapalit zbyle jiskry. Myslim kdyz se co nejrychleji nabiji a strili jako pri nejake bitve . Ja vim ,ze u kazdeho kanonu stalo vedro s vodou a po kazdem vystrelu se stetkou protrela hlaven aby se uhasily pripadne jiskry po vystrelu,take vim a mockrate jsem videl ,ze ti co poradaji "reanakce" peclive pocitaji sve rany z predovek aby jich moc za sebou nevystrelili, dik za odpoved !!!



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#5 » sob 12. pro 2009, 00:50

Neslyšel jsem o tom, že by někdo počítal počet výstřelů než se mu nažhaví hlaveň natolik aby docházelo k samovznícení střelného prachu. Je doporučeno sypat prach do hlavně nikoliv z prachovnice ale z odměrek pro jeden výstřel, právě kvůli riziku vznícení prachu od žhavých zbytků v hlavni. Někteří pro jistotu po každém výstřelu vytřou hlaveň vytěrákem, ale vodou asi né, to by asi zvýšovalo riziko navlhutí prachu a selhání. Zkušenější ti k tomu asi napíšou víc.



alibaba
Příspěvky: 328

Příspěvek#6 » sob 12. pro 2009, 02:01

U del tam trochu vody v hlavni nevadilo,nebot po prvnim vystrelu uz byla dost tepla a prach co se tam ladoval byl v takovem lnenem valci a navic jetam hodne prachu-- obycejne polovina vahy projektilu ,pri naladovani prachu do hlavne se obal ze lnu propichl zkrz zatravku dratem nasypal se tam prach a prilozil doutnak tim ta voda nevadila a kazdym vystrelem se delo stavalo vice teplejsi a tak se voda rychle odparovala.Co se tyce zdejsich lovcu predovkami ,tak ti okamzite po vystrelu prebiji s tim ,ze projedou hlavni hadrikem na ktery plivnou aby se udusily vsechny pripadne jiskry.......otazka vsak zustava nadale a urcite nekdo vi to cislo ran . Ja totiz mam s jednim argument a moc mne rozciluje .

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 366
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » sob 12. pro 2009, 10:31

Ano, u kanonu se vodou vytíralo... Že by se to dělalo u předovek ručních, o tom jsem tedy nevím. Běžně se u ostré střelby nestíhá střílet tak rychle, aby se hlaven výrazněji zahřála, stíhá chládnout. Spíše tam může zůstat doutnající zbytek po předchozím výstřelu, takže někdo ze předu fouká do hlavně a sypese se solo dávka, nikoliv z prachovnice, ale ze samostatné odměrky. Dělalo se to tak i tehdá. Rohy s dávkovači byly signálem, že se jedná o "zelenáče" :-D



alibaba
Příspěvky: 328

Příspěvek#8 » sob 12. pro 2009, 22:01

No ja jsem videl alarmujici rychlost nabijeni predovky s hladkou hlavni az 4 rany za minutu ten co to predvadel rikal ,ze kdyby mu slo o krk by to vydrzel i 2 min ,ale po asi 8 ranach by se bal ,ze se mu prach vzniti v hlavni kombinaci horke hlavne a zbytku jisker z predeslych vystrelu ,co vy na to!?



ric30
Příspěvky: 3

Příspěvek#9 » úte 22. pro 2009, 09:51

Dělám napoleoniku a nikdo tam výstřely nepočítá.... je pravda že po 15 minutovém střílení je hlaveň pěkně horká. Čistě teoreticky při 4 ranách do minuty může nastat problém se samozápalem. To je ale teorie, alespoň pokud stojíš v linii střelců. Pro tak rychlé nabijení prostě nemáš podmínky, adrenalin , počasí, prostor, atd. Pokud jde o nabíjení před 200 lety tak je to opravdu jen teorie, nikdo tak rychle nestřílel a ani nebylo potřeba, jestli si během bitvy vystřelil 5 ran tak si docela zastřílel. Jedna možnost je jako volný střelec, ale to zase čeká s nabitou puškou aby kryl střelce za jeho zády, který nabíjí. Takže hlaveň chladne. Spíš se používalo podávání nabitých pušek první řadě.
R.



alibaba
Příspěvky: 328

Příspěvek#10 » stř 23. pro 2009, 00:32

Diky -konecne tomu lepe rozumim.Tak kdyz mely 3-4 rady za sebou, velitele dbali na to aby jedna
rada mela nabito to znamena 25-30 % pusek bylo vzdy nabito a kdyz se nabijely pusky do zasoby vzdy uplynulo hodne casu aby hlaven vychladla a jiskry vyhorely. Tak ze utvar spolupracoval podobne jako rimske legie co prvni rada rotovala dozadu po par minutach boje v prvni linii.


Jeste mam informaci o poctu kolik ran bylo treba vypalit na jeden zasah ,jestli o tom tez nekdo slysel. Tedy ze zacatku :lukostrelec za 100 valky potreboval 5-6 sipu na zasah ,za napoleonskych valek se pry uz pocitalo 288 kouli na zasah,za 1 svet .valky to bylo 7000 patron ,za vietnamske valky to bylo 50 000 ran na zasah ,tez v nedavne valce v Iraku americani uz spotrebovali na jeden zasah 900 000 patron . V Iraku amici spotrebovali 2 miliardy patron do dnesni doby. Lokalni populace chodila kolem a sbirala mosazne patrony a zivili se jejich prodejem. Nakonec kdo by chtel zeleznaky do AK-47........./tolik jenom k porovnani/



ric30
Příspěvky: 3

Příspěvek#11 » stř 23. pro 2009, 07:20

Je to trochu jinak. Jak fungovala taktika římanů to nemůžu sloužit. Napoleonští vojáci byli v maximálně trojřadu, pokud to někdo schytl v prvním řadu tak ho dostoupil co stojí za ním. Nemusel mít nabito taky nikdo, po výstřelu kompletního batalionu salvou.
Křesadlovou mušketou s hladkým vývrtem byť 1130mm dlouhou hlavní a 27 g projektilem, na 50 metrů sotva trefíš pistolový terč. Energie je slušná ale letí téměř náhodile.Na 30metrů 5cm fošna ze smrku je jen máslíčko. V té době nebylo mnoho mrtvých na přímá zranění, o to víc měla na svědomí gangréna.
Má jen mušku, hledí si eventuelně vyrobíš z palce levé ruky, přiložením na hlaveň. V podstatě řadová pěchota nemířila na cíl jen namířila směr. Až byl ten vhodný okamžik dal důstojník pokyn k palbě. Po částech nebo 1 řada, 2. řada, valivá nebo celý batalion naráz. Celá taktika spíš vypadala jako šachová partie. Najít slabinu, obejít atd. než pustit pár desítek metrů salvu.Některé jednotky taky jen čekaly. Pokud se dostala některá do přímého kontaktu, byla pak vystřídaná pokud bylo čím. I tak měly bitvy skoro vyhlazené pluky.
To srovnání zásahů je zajímavé, jen nevím jak to třeba spočítali pro akci před 200 lety. Myslím že takhle nějak spočítali zásahy v bitvě u Lipska. Byla opravdu malá pravděposobnost smrtelného zásahu. Umírat někde na otravu bylo asi horší.
Jestli amíci spustí rotační kulomety tak pak už iráčani jen sbírají do kbelíků.
R.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#12 » čtv 25. úno 2010, 20:24

Předovky - příslušenství, nabíjení, čištění
(zdroj http://www.hunter-ed.com/nc/index.htm)

muzzleloader_accessories.jpg
loading_muzzleloader.jpg
loading_muzzleloader_inline.jpg
muzzleloader_cleaning.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#13 » ned 28. bře 2010, 21:25

Střely používané v BP zbraních.
BULLETS 100.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#14 » ned 16. kvě 2010, 09:16

Neco o mazani.... uzijte si to...

http://www.castbullet.com/makeit/lube.htm

kralik



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#15 » pon 24. kvě 2010, 19:51

Jeste vice receptu.... na mazani... spis as moc.
Skoro bych rekl, ze nepravdepodobnejsi je asi ten vceli vosk a hovezi luj (bizoni se asi u nas nesezene) 1:1

http://castboolits.gunloads.com/showthread.php?t=26524

kralik

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů