Výběr správného rozměru střely

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#16 » ned 23. říj 2016, 15:09

Tak mám první zkoušku za sebou. Testoval jsem kule průměru 11,20, 11,35 a 11,45 s flastry 0,25, 0,28 a 0,40. Protože ještě nemám na pušce seřízená mířidla, zajímal jsem se hlavně o rozptyl soustřelu kulí.
Nejlíp mi vyšly kule průměru 11,35 s flastry 0,28 domácí výroby, které byly v terči "nasázeny" hezky vedle sebe s minimálním rozptylem. Kule 11,45 s flastrem 0,25 se mi nepodařilo vůbec pomocí kladívka zatlačit za ústí hlavně - naopak mi zůstala napresovaná v ústí hlavně a musel jsem ji odstranit vytahovákem. Kule 11,20 v kombinaci s flastrem 0,28 šly sice hezky zatlačit na dno hlavně, ale rozptyl byl velký - pokud jsem ale dal vyšší navážku prachu, byly sice blíž středu terče, ale pořád s velkým rozptylem (s flastrem 0,25 byly výsledky ještě katastrofálnější).
Chtěl sem ještě odzkoušet kule 11,20 s flastrem 0,40, ale k tomu jsem se už nedostal. Příště. Myslím ale, že se zaměřím spíš na kule 11,35 s flastrem 0,28.
Ještě k těm kulím 11,35 - jedná se prakticky o .449, ale po oválení se mi nějak smrskly na oněch 11,35. Ze všech kulí jsem si pak vybral několik kusů o stejném průměru.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#17 » ned 23. říj 2016, 21:18

Koule 11,45 s flastrem 0,25 mm by měly fungovat bez problémů. Je potřeba při změně náboje taky vytřít hlaveň, možná byla zanesena zplodinami hoření. Co jsi použil za mazání? Jaké máš olovo - čisté, tvrdé?
Kule 11,20 mm+0,28 flastr ti podfukovalo. A flastr 0,25 ještě víc.
Koule 11,35+0,28 mm flastr - možná jsi se tou kombinací trefil do správné navážky prachu.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#18 » pon 24. říj 2016, 09:40

Onen flastr 0,25 byl kupovaný a nemohl jsem ho s kulí 11,45 vůbec dostat za ústí hlavně. Naopak jsem ji tam tak zapresoval, že mi nechtěla jít pak ani ven. Spíš si ale myslím, jak píšeš, že použité olovo bylo tvrdé - když jsem totiž zkoušel tvrdost olova vrypem, šlo to poněkud těžko, zatímco u kulí 11,20 od jiného výrobce mi přišlo olovo měkčejší. V tom by mohl být "zakopaný pes".
Kule 11,35 byly od téhož výrobce ze stejného olova jako 11,45, ale tím že byly menší je šlo přijatelnou silou zatlačit na dno hlavně. S nimi jsem problém neměl, i když jsem ale tentokrát použil flastry 0,28 vlastní výroby - stejně mi ale připadaly flastry 0,25 nějak tvrdší a nepoddajnější oproti 0,28.
S tím podfukováním kulí 11,20 + 0,28 budeš mít asi pravdu. Stalo se mi totiž, že jsem po stisku spouště slyšel jakoby dva výstřely krátce po sobě - jestli je to vůbec možné. Zřejmě to způsobil tlak plynů proniknutý kolem kule a druhý pak následoval po opuštění kule z hlavně. Tohle mi není jasné a slyšel jsem to zřetelně. Nezdá se mi, že by to způsobila zápalka a pozdní zážeh prachu.
Mazivo jsem použil tovární výroby LUBE 1000. A hlaveň jsem po každém výstřelu jednou projel lacetkou. Jen bych měl jeden dotaz - pokud budu používat tvrdší kule, které půjdou ztuha do hlavně, nemůže se dřív opotřebovat nebo jinak poškodit hlaveň ?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#19 » pon 24. říj 2016, 10:32

Ten "dvojvýstřel" byl nejspíš zpožděný zápal. S profouknutím kolem kule nemá nejspíš nic společného.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#20 » pon 24. říj 2016, 18:29

Ta koule 11,45 mm s flastrem 0,25 být z měkkého olova (rozuměj čistého olova), přestože by celkem měla 11,95 mm, by šla do hlavně snadno nabít. Vlákna látky by se do koule v polích zatlačila. Používám to běžně, buď ze sýpku 0,20 mm, nebo ze silnějšího 0,25 mm. Ale tvrdé olovo by neuhnulo.
Flastry vlastní výroby 0,28 jsou logicky měkké, protože jsi je vystřihnul z prostěradla. Kdežto kupované flastry jsou tkané ze silnějších nití, třebaže tkaní látky je řidší. Kdyby se ti povedlo sehnat takovou látku, bylo by to pro tvé střílení přínosem. Použil bys kouli 11,30 mm a kolem flastru ještě cigaretový papírek. Ten by kuli víc dotěsnil ve vývrtu.
Dvoj střel – je to jak píše Peggy.
Když budeš používat tvrdé olovo a natloukat to paličkou, tak to hlavni neprospěje.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#21 » úte 25. říj 2016, 11:05

Ano, když jsem zjistil, že se kuli 11,45 nechce do hlavně, tak jsem ji tam násilým nechtěl natloukat. Pokud nechtěla dovnitř pouhýn tlakem, tak jsem ji raději nenutil. První zkoušky mám ale za sebou, tak alespoň vím od čeho se odpíchnout. Ale na druhou stranu i ty laborace mají své kouzlo. :-)
Ještě otestuju kule 11,35 a 11,45 (když už je mám, i když tvrdší) s jinými flastry a uvidím. Problém je, že nemám možnost koupit kule osobně a tím pádem si nemůžu ověřit čistotu olova. Do vlastní výroby se zatím ještě nechci pouštět, protože přesně nevím, které kule budou pušce nejvíc "chutnat". A aby to nebylo tak jednoduché, tak ještě k tomu doladit navážku prachu ...

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#22 » úte 25. říj 2016, 12:34

Přiznám se, že úsloví "této hlavni chutnají nejlépe tyto střely" ve mě vzbuzuje nevoli, protože se osobně domnívám, že předovce "chutná" téměř každý rozměr koule. Za dobu svého nikdy nekončícího zápasu s předovkou jsem zjistil, a osobně vyzkoušel, že stejně mizerné výsledky mohou být s dokonalou kulí 11,50 mm z vyjiskřované kokily, z kokily 11,18 mm, 11,30 mm, 11,45 mm i z kokily vyrobené metodou vlisování ložiska 11,80 mm do bloku měkkého hliníku.
Koupit si několik velikostí koulí, nějaký flastr a vzít nějakou dávku prachu nepovede ke zdárnému výsledku. Tohle se dá udělat s malorážkou, kdy si koupím několik krabic nábojů od různých výrobců, jeden z nich bude asi nejlepší. U předovky se musí postupovat jinak. Zvážím možnost rozměru koule a pokusím se sehnat nějakou lněnou, nebo bavlněnou látku. Celá věc je samozřejmě složitější, záleží na stoupání hlavně, na počtu drážek a jejich hloubce...Ale dejme tomu, že zvolím kuli 11,30 mm, koupím odpovídající flastr 0,30 až 0,38 mm. Namíchám si směs hovězího loje a včelího vosku v poměru 3:1. A teď přijde to nejtěžší - nastřelení pušky. Jak se to dělá, to je na dlouhé povídání. Rozhodně se změní výsledek v terči změnou látky flastru. Jiný výsledek je použitím látky nové, nebo nové a vyprané, nebo stejné, ale seprané a používané. Výsledek se změní přidáním sádla do mazací směsi, nebo parafínu, nebo použitím zelené vazeliny na bázi Lithia místo loje s voskem. Změny nastanou i při jiné šarži prachu, je rozdíl i když použiji prach z nového balení, nebo když vyškrabávám už zbytek prachu z flašky. A je toho mnohem víc, vliv má i rychlost nabíjení - stále stejné prodlevy mezi výstřely, nebo měnící se prodlevy.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#23 » úte 8. lis 2016, 19:10

To je všechno pravda, ale jako nezkušený začátečník jsem nevěděl kde začít. Teď už do toho pomalu docházím a mám v tom celkem jasno. Ono jako první pro mně byla otázka volby kule a flastru k dané hlavni. Můžu použít malou kuli a silnější flastr nebo větší kuli a slabší flastr. Sice píšeš "Zvážím možnost rozměru koule ...", ale ...
Proto jsem si pořídil kule tří průměrů a zkoušel jak se bude puška .45 chovat. Kule průměru 11,20, která samovolně propadla hlavní na dno, mi nepřipadala po prvních výstřelech jako správná volba (i když jsem použil silnější flastr). Taky se mi to i potvrdilo na soustřelu zásahů, které byly v rozptylu asi 13ti cm - myslím si, že to způsobil větší rozdíl v průměru hlavně a kule a ani silnější flastr to nezachránil ("vytěsnění" silnějším flastrem není řešení, kdy si pak kule létají kam chtějí). Kule .451 zase nebylo snadné natlouct do hlavně samotné, natož s flastrem. Nejlepších výsledků jsem docílil kulemi .449 - taky soustřel zásahů byl v rozmezí dva až tři centimetry. A z tohoto budu vycházet pro další laborace.
Možná jsem na to šel složitě, ale alespoň jsem si vyhrál. :-) Prozatím díky všem za poskytnuté rady a info. Kdyby ještě něco nebo se dostal do slepé uličky, ozvu se. :-)



Milan xxx
Příspěvky: 3

Příspěvek#24 » pát 28. čer 2019, 22:03

Zdravim
Výrobce udává průměr kule 8.8 mm s použitím flastr,
chci se zeptat je vhodne použil flastr o tloušťce 0.010 a kuli 347/8.81 mm pro derringer Greadgun 9 mm?



Milan xxx
Příspěvky: 3

Příspěvek#25 » čtv 21. led 2021, 18:06

Zdravím,
Když mám hladkou hlaveň s průměrem 11.4 mm a kuli 440 jaká by byla vhodná tloušťka flastru.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů