Nošení zbraně a obranného nože



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#31 » sob 23. lis 2019, 21:08

Nůž na obranu je hrozná pitomost už z principu.
Navíc, (v uvozovkách) je snazší někoho zastřelit, než ho bodnou, seknout, říznout. Na to už chce mít jiný nervy.
Já osobně bych se nožem bránil až jako poslední věcí. Navíc, oblečení mu jen tak neproseknete, grazlici jsou na nože zvyklí...
To už je pomalu lepší nosit boxera.
Podle mě je nejlepší kombinace (sám to tak nosím), pistole, pepřák, multitool.
Když jdu do přírody, přidám ještě pořádný "zálesácký" nůž.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#32 » sob 23. lis 2019, 21:27

Nevýhoda nože je nutnost být na blízko a lze s ním být i hodně rychlý.

A každý se někdy říznul a mozek si pamatuje tu bolest, tak je i obezřetnější... Takže nějaký "zvyk"...
Nemám se svým nožem problém přeříznout zavěšenou pet lahev, trénuju i na papíru a textilu...



wolfdog22
Příspěvky: 29

Příspěvek#33 » ned 24. lis 2019, 11:07

Indian: Sorry, ale co to je za argument, že musíš být vycvičenej, to snad platí pro každej sebeobranej prostředek/zbraň.

Když tohle pomineš, tak např. ten zmiňovanej Ka-bar TDI law byl myšlenej právě pro případy, kdy nejsi schopný použít pistoli, konkrétně pro policajty, když se jim někdo snaží vzít zbraň - jednou rukou bojuješ o zbraň, druhou vytáhneš nůž a uděláš si prostor. viz video designéra: https://www.youtube.com/watch?v=6ZivRcSnPyw



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#34 » ned 24. lis 2019, 13:44

P.V. nepochybuji o tom, že dokážeš úžasně takticky zneškodnit pet láhev a mokrej hadr, ale moje myšlenka je jiná. Vem si živýho králíka, jednou rukou ho drž za nohy a druhou presekni vejpůl. Když se neřízneš, nepobleješ, nebo neomdlíš, je možný, že by ses nožem i ubránil. Chápeš co se snažím říct? Ne každý má žaludek na to, nůž doopravdy použít.

Ať už se člověk brání čímkoliv, musí být připraven na situaci, kdy tu věc bude muset, poté, co zastrašení s ní neuspěje, doopravdy použít. Stříknout, seknout, vystřelit..

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#35 » ned 24. lis 2019, 13:49

Králíka beru radši tyčí (teleskopem)... :angel: Netrpí déle než je nutné...



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#36 » ned 24. lis 2019, 14:12

Udajne treba Japonci za 2.s.v. nepouzivali pro simulaci zabiti bodakem kraliky ale rovnou lidi...,
Ale to mi tu asi delat nechceme ze...
Pokud neco minis pouzivat pro NO tak je asi dobre to s tim nejak umet... a co v te situaci udela mozek (a jine casti nerv. soustavy) je dalsi vec. Ale proc by v tomto mel byt nuz nejak zasadne horsi nez jine veci nevim..
Pak se taky muzeme bavit co je lepsi a proc z jinych hledisek-pouzitelnost, ucinnost, jak to bude pusobit na OCTR a td...



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#37 » úte 26. lis 2019, 17:29

No ono je zase rozdíl mezi treinkem a realitou. Dobrý trenink je určitě ku porspěchu ale nedá se srovnat s realitou takže jak se člověk zachová je ve hvězdách. Navíc v takové kritické situaci kdy dojde na nože asi člověk příliš neřeší jak dopadne on nebo ten druhej. Není na to čas. Takže bych to nesrovnával s kucháním nebohého zvířete, které mě ani moc neohrožuje. V I. Světové se mydlily polníma lopatkama a bodali do sebe kusy drátu a přitom to byli obyčejní lidi spíš jak vojáci. Nemusíme chodit tak do extrému, měli jsme tu chlapa co se ubránil tibetské doze kapesním nožem a kusem nějaké trubky. Prostě musel. Kvitová by si taky dobrovolně nenechala rozřezat ruce.
Být třeba napaden ve výtahu, a přijít mi k ruce první nůž (jakože mi to přijde výhodnější a snadněji tasitelné) tak ho asi použiju spíš než pistoli. Různé techniky a taktiky jsou sice efektní, ale popravdě většina použití nože bude hodně rychlých bodnutí.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#38 » stř 27. lis 2019, 08:40

Kdysi mi říkal jeden pán, který u nás v Holešově sloužil počátkem 60. let u výsadkářů, jak se učili techniku eliminace nepřátelské hlídky nožem - učili se ve dvou, zhruba nejak tak, jak si pamatuju, jeden zacpal nepříteli ústa, nějak ho povalil na zem, aby nekřičel a druhý doslova brutálně bodal a bodal, dokud nebyla jistota, že je mrtvý. Docela řezničina. Takže i na základě tohoto si zrovna nemyslím, že nůž bude tak efektivní v obraně, přece jen není cílem člověka XY krát bodnout, abych ho zastavil a navíc, hned na poprvé se člověk ani nemusí trefit tak, aby se útočník na tu kontaktní vzdálenost, jen víc nenaštval. Na druhou stranu lepší něco než nic, ale pojud dojde na nože, je to už na kontaktní vzdálenost a už je to stejně celé v háji...



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#39 » stř 27. lis 2019, 10:00

Já jsem měl na mysli hlavně to, že na rozdíl od střelné zbraně při použití nože musí člověk na kontaktní kraťoučkou vzdálenost a už si neudrží odstup. Navíc na rozdíl od střelné zbraně nevěřím, že člověk, který není vycvičený výsadkář dokáže útočníka zneškodnit nožem, aniž by došel dost velké újmy sám.
Útočník se totiž po špatném bodnutí může nas.r.at a dostat do rauše, kdy právě kontaktní vzdálenost může způsobit, že nabude dbát na několik dalších bodnutí a stihne obránce zlikvidovat dřív, než sám zkolabuje.
A i kdyby vše prošlo OK, soudci se bude těžko vysvětlovat 29 bodných ran v rámci NO, že.
Proto to mé zpochybňování nože na NO.



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#40 » stř 27. lis 2019, 11:02

No nevim, nevim, jestli se nekdo, kdo zrovna byl bodnut nozem a zacina tak krvacet, nasere :-D
Myslim, ze v tu chvili je to pro vetsinu lidi docela sok a spis ho to dle me odradi, aby nebyl bodnut jeste vic. Spis je starost o tu vzniklou ranu uz.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#41 » stř 27. lis 2019, 11:31

Spoustě lidí v první chvíli vůbec nedojde, že jsou bodnutí (ostatně střelení dtto).
Šok je to až po nějaké době (šok není úlek, ale život ohrožující stav selhávání krevního oběhu).



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#42 » stř 27. lis 2019, 12:40

Ze si nevsimne beru. Je to tak, stava se.
Ale pokud si vsimne, tak se tezko nasere. Leda fakt nejaky totalni magor.
Ad absurdum je to jako tvrdit, ze kdyz nekomu katanou useknes ruku, tak se jen nasere a umlati te tou druhou nebo te skope.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#43 » stř 27. lis 2019, 12:41

Ano někdy lidem nedojde, že jsou bodnuti, střeleni, uhozeni teleskopem, kopnuti atd.... co tam máte dál ?
a nebo si toho všimnou a třeba je to naštve.... co tam máte dál ?



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#44 » stř 27. lis 2019, 13:05

Snad jen tolik, že každá reálná situace je jedinečná a hlavně jiná než standardní situace při tréninku nebo dokonce při myšlenkovém cvičení u PC.
Takže všichni, co nemáme funkční věšteckou kouli, tady můžeme plkat do aleluja.

P.S: Před pár lety zrovna v Praze ožralý městský strážník zapíchl profi instruktora boje zblízka s teleskopem. Oba se viděli v situaci NO. Co z toho plyne? Podle mě z konkrétního případu nic moc obecně použitelného pro toto vlákno.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#45 » stř 27. lis 2019, 17:49

Musíte taky brát v potaz, že se pravděpodobně nebráníte stařence, slečně na cestě ze školy, nebo tátovi od rodiny, který jde unavený z práce.
V drtivé většině případů to bude feťák, nebo ožralý východňár. Ti se nějakého nože neleknou (na ubytovnách si s nimi vyhrožují denně), a když připočteme adrenalin, tak jedno dvě bodnutí je v tom rauši z rovnováhy vůbec nevyvede.
Já osobně mám z takového člověka největší obavy, protože vím, že v takovém případě budu muset rovnou střílet, a střílet několikrát, abych ho vůbec "vyřadil". Pokud pak soud jeho ovlivnění uzná jako polehčující okolnost pro něj (stalo se) a mých víc výstřelů, jako nepřiměřenou obranu, tak potěš..
V tomhle případě je nějaký nůž vyloženě k smíchu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti