Výroba nože z hlavně Mosina

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1 » pon 12. čer 2017, 08:43

Při brouzdání po internetu jsem narazil na zajímavé vide, ukazující pěkné nože, vyrobené z hlavně ruského Mosina. Považuji to za celkem dobrý nápad, jak využít něco, co již nelze použít pro účel, pro jaký byl prvotně vyroben. Např. úředně znehodnocená flinta:
https://www.youtube.com/watch?v=zRWEb5k-zWI

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#2 » pon 12. čer 2017, 09:14

Mno v Rusku je možný všechno. Mě s to teda moc nelíbí. Navíc nevím, zda je hlavňovina dobrej matroš na kudlu. Možná, tu střenku přetáhnout nějakou vrstvou transparentní pryskyřice a třeba vytvarovat podle prstů, aby to deslo do ruky a byla videt ta nabojnice (vyndavat se nemusí) bylo zajímavý.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#3 » pon 12. čer 2017, 11:20

Valecna ocel na hlavne byla v rusku hodne kvalitni



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#4 » pon 12. čer 2017, 11:26

Tam nejde o kvalitu/nekvalitu, ale o typ oceli. Ne všechno se z praktického hlediska hodí na výrobu nože. Příliš měkká ocel neudrží ostří, příliš tvrdá zase nejde snadno brousit a je křehká (tj. hrozí vyštípávání ostří nebo zlomení nože), nemluvě o obtížném tváření při výrobě toho nože (a možným vadám na noži z toho důvodu). Hlavňovina bude asi poměrně tvrdá ocel (jen hádám, ve skutečnosti nevím, akorát jsem našel, že podle staré normy je to např. 15 230.3, vlastnosti se mi rychlým googlením najít nepovedlo až na informaci, že vyžíhanou ji lze poměrně dobře obrábět), takže by se mi to z toho asi dělat nechtělo...

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#5 » pon 12. čer 2017, 11:59

Viděl bych to jako designovou výrobu, ne jako nůž na praktické využití a v tom případě je to spíše o vkusu každého soudruha, než o kvalitě a vhodnosti materiálu.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#6 » pon 12. čer 2017, 13:21

Osobně jsem toho názoru, že gogan to vystihl sice krátce, ale přesně, výstižně a dostatečně. Je jasné, že kdo chce vyrábět konkurenčně schopné nože, použije materiál k tomu stvořený, ale mě se to líbilo pro ten nápad + střeleckou tématiku. Byť bez vůně spáleného střelného prachu ;)



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#7 » pon 12. čer 2017, 13:36

Jen mne tak napadlo,, že až se budou znehodnocenky registrovat, nebude tak jednoduché z nich něco podobného udělat. Ta administrativa s odhlášením registrované znehodnocenky to dost prodraží....



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#8 » pon 12. čer 2017, 14:05

Tak vzhledem k brutální korozi (viz důlkovaná rukojeť) nepředpokládám, že to bylo dělaný ze střelbyschopného kusu. Očekával bych kopané torzo a jeho transformaci v duchu: "převtělení torza vraždícího nástroje reprezentujícího válečná zvěrstva na nástroj míru, lásky a multikulti soužití" *. Každopádně práce je to pěkná - slovy klasika: "to muselo dát příšernou práci a přitom takový blbost" :D

* něco na způsob tohoto http://brno.idnes.cz/umelec-odkrojil-ku ... pravy_krut

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#9 » pon 12. čer 2017, 14:09

Asi tak. Spíš bych to viděl na věc morální hodnoty. Apropo teoreticky, když bych musel z nějakého důvodu odevzdávat ke znehodnocení řekněme pušku a vrátil bych ji s v polovičce uříznutou hlavní, tak, aby čislo zůstalo, stalo by se něco?



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pon 12. čer 2017, 15:23

Blacky: kdo by se s tím řezal ... do půlky hlavně natlouct nějakou ucpávku, třeba olověnou střelu, nabít, natáhnout špagát - a KABOOM ...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#11 » pon 12. čer 2017, 15:54

Já tím myslel, právě, abych si z toho kusu mohl ten nuž vyrobit. Je jasné, že pokud by došlo na nějaké nucené odevzdávání, tak jim použitalnej kvér nedám :(

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů