Pepřové spreje legální v Německu

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#1 » sob 27. kvě 2017, 11:48

Chtěl bych pořídit nějakej pepřák, kterej budu trvale nechávat někde po ruce v autě. Auto se bude pohybovat převážně po ČR, ale čas od času vyjede do zahraničí, nejčastěji asi Německo nebo Rakousko. Nechci tedy riskovat problémy při případné silniční kontrole v Německu. Pokud vím, v Něměcku jsou legální jen pepřové spreje, které mají nějakej speciální seertifikát pro jejich trh. Nevítě o nějakém konkrétním produktu, který to splňuje a dá se koupit i u nás?
Vím, že v některých zemích Evropy jsou zakázané pepřáky úplně, ale do těch necestuji autem příliš často, takže bych případně pepřák vyndal, nebo dobře schoval. :-)



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#2 » sob 27. kvě 2017, 18:44

...nebude nejlepsi ten sprej s korenim koupit v germanskem obchode? Pak bys mel klid a vzhledem k vysi investice to u nas vyjde jako u nich plus minus.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#3 » ned 28. kvě 2017, 09:06

OT smazaný, vtipálci odměněni.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#4 » ned 28. kvě 2017, 16:22

To by asi také bylo řešení. Spíš jde mi šlo o to, že v zahraničí jsem obvykle služebně a nemám moc času pátrat po obchodech, kde prodávají pepřák. Ale možná to tak nakonec skončí.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#5 » ned 28. kvě 2017, 20:10

Nevím, jestli se to poslední dobou nezměnilo, ale před časem jsem vygooglil, že v Německu jsou pepřáky povoleny jen na zvířata, sám jsem netestoval, ale tuším, že ESP mělo prodávat příslušné nálepky, koupils pepřák, nalepil nálepku "hunde only" a bylo. Ale neznám nikoho, kdo by s tím prošel kontrolou bundes polizei. Zkus zavolat do ESP, mohli by poradit.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#6 » ned 28. kvě 2017, 20:23

Pokud vím, v Německu jsou povoleny jen pepřáky URČENÉ pouze na obranu proti zvířatům. To ale nic neříká o jejich skutečném použití. V zásada platí, že v případě útoku se můžete bránit čímkoliv, co máte zrovna po ruce, i když posuzování nutné obrany je možná ještě problematičtější než u nás.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#7 » pon 29. kvě 2017, 12:05

Pepřové a jiné obranné spreje, pokud nejsou opatřeny úředním označením, které dosvědčuje jejich omezenou účinnost, jsou v Německu klasifikovány jako zakázané předměty. Spreje, určené na obranu proti zvířatům, nejsou klasifikovány jako zbraně resp. obranné spreje ve smyslu německého ZoZ. Ale pouhá přelepka typu "hunde only" by v případě sporu určitě situaci nezachránila, naopak.
K možnému nákupu přímo v Německu je taky dobře vědět, že ne všechno, co se dá v německém obchodě volně (od 18-ti roků) zakoupit, se také smí po Německu volně nosit/vozit. Dva příklady - teleskopický obušek a plynová pistole. Oboje můžeš koupit a vlastnit, ale mimo dům/byt je povolen pouze transport v uzavřeném obalu a to pouze, pokud k tomu existuje zákonem uznaný důvod. Plynovku je možné dále legalizovat a "nosit" na základě extra povolení (kleiner Waffenschein), s obuškem si můžeš zamávat jenom v obyváku nebo na vlastní zahrádce.

Uživatelský avatar
WalrusInAnus
Příspěvky: 278

Příspěvek#8 » pon 29. kvě 2017, 12:21

Smí se v Německu člověk vůbec něčím bránit útoku?

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#9 » pon 29. kvě 2017, 16:48

Ani mi nejde o nějakou falešnou přelepku. Vím, že ty obranné spreje určné na obranu proti psům Němci normálně nakupují a nosí na obranu proti lidem. Obzvlášť v posledních letech prý jdou na dračku a asi to nebude tím, že by se v Německu najednou přemnožili psi. :-D
Je ale u těch obranných sprejů proti psům opravdu nějak výrazně snížen účinek, nebo nebo se spíš jedná o jakousi formalitu?
A co se týká ostatních obranných sprejů, jak velký flastr je v Německu za nelegální pepřák? Případně hrozí nějaké zatčení, hodiny výslecu a tak? Nemáte odkaz na nějaký relevantní zdroj?
V případě hloupých zákonů se určití lidé, se kterými nemám nic společného, přeci jen přiklání k zvažování kritérií: možná výše postihu - riziko odhalení přestupku - výhoda z porušení pravidel ;-)

WalrusInAnus: Pokud vím, německá policie po silvestrovských útocích doporučila ženám držet se od migrantů na délku paže. To je asi tak jediná obrana, kterou doporučuje.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#10 » pon 29. kvě 2017, 22:21

Flastr za nelegální sprej je slušný - protože takový neoznačený sprej je klasifikován jako zakázaný předmět/zbraň, tak jeho držení může přijít dost draho - až 3 roky natvrdo nebo peněžitá pokuta. Třeba tady je docela hezké vysvětlení od jednoho právníka.
Jinak je třeba tady sice komerčně zaměřené, ale docela dobré vysvětlení k oficiálně povoleným tzv. abwehr sprejům.
Jestli přitom hrozí zadržení atd. záleží na rozhodnutí zasahujících policistů. Rozumný policajt by asi zakázaný předmět odebral, vyslovil varování a propustil, ale kolik jich je takových? Mne před pár lety zadrželi a lustrovali v noci na stanici v Hersbrucku jenom proto, že jsem špatně odbočil z dálnice a s českou SPZ dvakrát během několika minut projel kolem jejich služebního vozu na číhané. Hbitě mne dostihli, zastavili a vyslovili podezření, že jsem možná pod vlivem drog. Tím pádem získali právní oporu pro následující odvoz na stanici a podrobnou lustraci.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#11 » pon 29. kvě 2017, 22:49

WalrusInAnus píše:Smí se v Německu člověk vůbec něčím bránit útoku?

Určitě, německý Waffengesetz má podobný institut NO/KN jako český ZoZ. Třeba taková sebeobrana s legálně drženou zbraní je ve vlastním obydlí možná, alespoň teoreticky, judikáty existujících událostí ale ukazují, že přístup německých soudců je snad ještě horší než přístup soudů v ČR. Vybavuji si jeden nedávný případ, kdy důchodce legálně drženou zbraní zastřelil 18letého násilníka, který spolu s několika jinými výtečníky v noci oknem vnikl do důchodcova bytu s jasným úmyslem loupit. Důchodce byl shledán vinen vraždou a soudce argumentoval mimo jiné tím, že důchodce měl možnost uniknout do jiné místnosti, tam se měl zabarikádovat a zavolat policii, tedy nemusel střílet.

Jinak se již roky obyvatelstvu vtlouká do hlav, že nejlepší je se nebránit, nevměšovat se a volat policii. Což se vrací jako bumerang. Před časem kdesi nějací špatně integrovaní přistěhovalci s gustem mlátili policistu a přítomní domácí Němci si to se zájmem natáčeli na smartphony, aniž by kdokoliv z nich jakkoliv zasáhl. Inu, drželi se instrukcí.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#12 » pon 29. kvě 2017, 23:03

Možná je také dobře vědět, že německá policie nemá právo jen tak si prohledávat auta. Musí mít nějaké důvodné podezření. Nahlédnout do kufru, zda je tam povinná výbava, to ano. Ale systematicky prohledávat bez vážného důvodu nesmí. Pokud to chce udělat, tak by měl potrefený jedinec trvat na tom, aby mu bylo předem oznámeno, na základě jakého důvodného podezření tak chtějí policisté učinit.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#13 » úte 30. kvě 2017, 04:36

Ale v nejakem pasmu kolem hranic toto neplati a muzou si prohledavat a lustrovat jak chteji, ne?

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#14 » úte 30. kvě 2017, 07:44

hackerjack píše:Možná je také dobře vědět, že německá policie nemá právo jen tak si prohledávat auta. Musí mít nějaké důvodné podezření. Nahlédnout do kufru, zda je tam povinná výbava, to ano. Ale systematicky prohledávat bez vážného důvodu nesmí. Pokud to chce udělat, tak by měl potrefený jedinec trvat na tom, aby mu bylo předem oznámeno, na základě jakého důvodného podezření tak chtějí policisté učinit.

Před pár rokama nás s kolegou odchytli kousek za Rozvadovem z neoznačeného auta, kde rozsvítili majáček a "follow me", stáhli na dálniční odpočivadlo a požadovali doklady, nahládnátí do zavazadlového prostoru i některých zavazadel. Nedělali žádnou důkladnou šťáru, ani jiné problémy, ale v podstatě se jednalo o jistou formu prohledávání bez zjevného důvodu. Neporušili jsme žádný předpis, ani se při jízdě nechovali jakkoliv "nestandardně".
Nevím, jestli na to mají nebo nemají právo, ale tak nějak jsme tenkrát neměli čas ani důvod hádat se s nima.

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 279

Příspěvek#15 » úte 30. kvě 2017, 20:03

JardaB píše:Ale v nejakem pasmu kolem hranic toto neplati a muzou si prohledavat a lustrovat jak chteji, ne?


Bylo to 30 km, nevím jak teď, ale na přelomu tisíciletí mě s kolegou zastavili v tomto pásmu a jen trochu jsem se ohradil na podle mě neadekvátní prohlídku auta a vychladl jsem na to tata. V mžiku jsem měl ruce na kapotě auta a dotyčný policajt mě prošacoval od hlavy až k botám jako kdyby očekával, že v podpaží najde Grand Power, ve vnitřním pouzdře na apendixu Walthera a v ponožce Berettku. Takže s českým pepřákem, plynovou pistolí a nožem s delší čepelí než 8 cm do čtvrté říše v žádném případě a doufat, že se neocitnu ve špatnou dobu na špatném místě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host