Brokové náboje do sbírky

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#1 » čtv 6. led 2011, 15:04

Můžete mi někdo prosím poradit jakou mohou mít cenu pro sběratele tyto brokové náboje s krabičkou z dílny S&B s nápisem LORD a znakem / viz foto / Jedná se asi o náboje lovecké R12/65 4 kusy s brokem č. 4 tj 3,25mm a č.1 což by odpovídalo 4,0 mm ale nevím to jistě, možná je to jednotná střela. Stáří je odhadováno na více než 30 let. Děkuji za každý poznatek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#2 » sob 8. led 2011, 18:43

Zasílám odpověď p. Jaroslava Anděla - sběratele brokových nábojů, kterého jsem oslovil s dotazem.Jeho odpověď je vyčerpávající.
Něco o nábojích LORD. Původně vznikly ve fy. Muniční závody Bratislava, která později přešla pod fy. Zbrojovka Brno. Jednalo se však o jiný potisk. Byl určený především k vývozu do francouzky mluvících zemí.Potisk na který se ptáte si nechala zaregistrovat jako ochrannou známku fy. Sellier-Bellot v květnu r.1950 Mám ale ve sbírce náboje s kováním provedeným psacím písmem které se používalo ještě před r. 1950. Náboje mají zápalku typu Gevelot VI. bez jakéhokoliv označení. Tuto používala výhradně Zbrojovka.Takže je docela možné že tento potisk mohl být viděn na vzornících i dříve.Ještě se musím zmínit o jednom detailu. Mezi hlavami końů je jakýsi věneček.Na prvních potiscích bylo uvnitř písmeno Z jako zbrojovka. Později, koncem r.1965 byla přihlášena ochranná známka bez tohoto Z. Jsou ale také náboje které mají uvnitř SB jako Sellier-Bellot. Ještě něco k barvám. Nejprve se vyráběli žluté s červeným potiskem, mám ale i s potiskem černým a hnědým.Později a to ve větší míře byly vyráběny oranžové.Oranžová měla různý odstín od světlejší až skoro do červena.Mám též provedení červené a takzvaný přírodní papír což je do béžova.Některé náboje měly nápis NEROXIN. Náboje byly uzavírány krytkou, teprve na počátku 70tých let byly uzavírány do hvězdy. Zápalky byly většínou i u nejstarších typu Gevelot VI od SB mám však i se zápalkami EXPRES což jsou křížkové.Ceny takovýchto nábojů by se mohly pohybovat kolem 2-4 euro.Záleží na stáří a kvalitě potisku, též na tom jak ji kdo moc chce.Ty na Vašich obrázcích jsou patrně opatřeny přetiskem, to je to černé šrafování.Tak se dříve označovaly náboje s nějakou vadou jako např. jiná velikost broků uvnitř než byla uvedena na krytce nebo prachová náplń byla jiná než pro daný potisk. Dnes bývají označeny na kování vyraženým LOV II. Prodávají se v tuzemsku s nějakou slevou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti