Brokové náboje pro osobní obranu.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#16 » sob 21. úno 2015, 13:52

Tady ale nemluvíme o ozbrojených složkách a jiném režimu využití, než v sebeobraně. V tom vidím dost podstatný rozdíl. Na větší vzdálenost samozřejmě použití malých broků "proti živé síle" nemá smysl.



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#17 » pon 13. čer 2016, 20:16

mi prijde, ze oproti USA je u nas velmi slaby vyber brokovych naboju pro obranu, napriklad mix slug a broky jsem nikde nevidel k mani... https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/73 ... 22ed96.jpg neco takoveho by bylo skvele kdyby bylo sehnat. Zatim si musim vystacit s buckshot 7mm



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#18 » čtv 16. čer 2016, 20:22

franta599 píše:si tak rikam jestli je to vubec u soudu "uhratelny" když ma človek pistoli na obranu a v připade nouze doma vytáhne brokovnici (navic když jsem ji nakupovaal na sport) a slugem pripadne brokama utočnika vyrazi dveřma ven to že po brokovnici už nikoho jen tak nesloži dohromady je jasný. Sice zastavovaci učinek je ve srovnani s pistolí jako motorka a buldozer ale mohlo by to byt považovani že muj primarní cíl bylo zabit z čehož kouka par let ....
beru to tak že mam pisoli i broknu po ruce ale vzal bych brokovnici jestli to je vubec uhratelny že jsem ji použil misto pistole


Zajímavá úvaha. Už jsem si zkoušel promyslet, odkud, kam a v jakých úhlech by se v mém domě dalo bezpečně střílet z pistole, aniž by to (byť jen v rovině teoretické možnosti) ohrozilo okolí. Výsledek fakt nic moc, v podstatě mi na cestě z ložnice vychází jen dvě opravdu spolehlivé obranné pozice a když se nepovedou, tak smůla. Astronom hlídající konjunkci planet by měl větší šanci. Tohle přece musí být legitimní důvod pro užití brokovnice, jinak už fakt nevím. Ne každý žije na samotě, nebo v bunkru...

Ale abych přidal i nějaký dotaz: jak je to s brokovnicí a varovným výstřelem do vzduchu? U pistolového a puškového náboje se od toho odrazuje - vysoká energie dá velkou výšku, jednotná střela má celou hmotnost v jednom tělese, energie padající střely pak nemusí být úplně zanedbatelná. Ale u brokovnice je obojí výrazně menší. Je nebezpečné vystřelit na zahradě pánubohu do oken?



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#19 » čtv 16. čer 2016, 20:32

Co mi rikal myslivec, tak brokovnice obecne je kvuli tomu aby kdyz strili kachnu a netrefi tak aby strela o nejaky km dal nekoho neslozila.

Sam mam na doma brokovnici, nedovedu si predstavit jak bych strilel z pistole tak aby to neodnesl nekdo dalsi na ulici apod. Ikdyz v pripade ohrozeni sveho zivota asi budu prvne resit jak prezit nez co to bude mit za nasledky. Ale vicemene hresim na to, ze doufam, ze to nebudu muset nikdy resit.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#20 » pát 17. čer 2016, 07:30

Pokud pujdete na strelnici, kde se strili na holuby, nebo brokovej LOS, tak vam urcite cas od casu nejaky brok na hlavu padne. Nema uz temer zadnou energii a nic to neudela. Takze "varovny" vystrel je v pohode.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#21 » úte 28. čer 2016, 21:11

Díky za objasnění. Ještě mě napadá - zkoumal někdo z přítomných hloubku průniku brokového shluku měkkými stavebními materiály (jako plná cihla, porotherm, ytong apod.)? Aby ta představa "zametení chodby" byla tak nějak úplná, i se všemi důsledky. Jinak mi zatím brokovnice vychází jako zbraň č. 1 z hlediska předejití "friendly fire".

OT (jen na okraj): Doufám, že jsem se nestal obětí nekalé reklamy. Mám pocit, že do TV zpráv je poslední dobou vloženo podprahové sdělení "kup si brokovnici..." :-)



Návštěvník

Příspěvek#22 » stř 29. čer 2016, 00:38

Na obranné vzdálenosti se o rozptylu nedá mluvit, takže máš pomalou a neohrabanou opakovací pušku v devastující ráži (pod cca 5m na velikosti broku v podstatě nesejde), kterou ti bez intenzivního tréninku na kontakt oponent snadno vytlačí do pozice, kdy s ní nic neuděláš anebo rovnou sebere. Minimálně tě dlouhá zvlášť ve stísněných prostorách omezuje.

Btw. onehdá jsem našel studii / bohužel nemám odkaz / ve které ze statistiky vyplnula letalita tuším kolem 75% při obraně na menší vzdálenosti, pro srovnání stejně jako puškové ráže.



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#23 » stř 29. čer 2016, 06:00

Rimmer132: Jak by ji sebral, vzdyt kdyz po ni sahne tak stlacim spoust. Jinak, se slugy se da velice slusne trefit i na 50m (dneska skusim na 80m) a to jeste i s levnym uzkonem...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#24 » stř 29. čer 2016, 06:28

Jo, 50metrů je typická obranná vzdalenost.



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#25 » stř 29. čer 2016, 06:47

nevim jestli by to ta bral soud, ale kdyby nekdo na tebe miril pres 50m s puskou, tak bys svuj vystrel nepovazoval za "obranny"? Ja mam proctenou knizku manual obranne strelby 2.

A docela jsem si schopny predstavit tu situaci. Predstav si, ze jedes na strelnici, a mas brokovnici v tasce. nebo jsi myslivec a mas ji na rameni. jdes pres mesto a slysis vystreli a vidis jak islamista strili ex-znehodnocenkou ze slovenska do lidi. Je zrovna k tobe otocen chrbtem. Nevidim duvod proc bys nemel rychle nabyt slug a dat ho dole...



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#26 » stř 29. čer 2016, 06:59

[cerny humor] nebo nechat broky a pomoct mu [/cerny humor]

a ted vazne: 50m neni uplne typicka obrana vzdalenost, ale nastat muze, ale pak se dost pravdepodobne nebude jednat o NO ale o KN

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#27 » stř 29. čer 2016, 07:01

enercio:

Jo a tohle se ti stane tak 0,0001x za život? Spíš bych řešil pravděpodobnější ( i když stále 0,01%) případy.

Teda že načapeš drbana v garázi, sklepě nebo dílně. Tj řekněme do 5m. (neřeš, že po něm budeš střílet, když už odchází, to už se tady psalo a jsou judikáty, to už prostě nesmíš).

Takže na 5m je brokna dobrá jako odstrasení, ve volnejsim prostoru asi v poho, ale v uzke chodbe se sni horsi manilupace nez z kratkou.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#28 » stř 29. čer 2016, 07:01

Enerccio> Koukám, že máš propracovaný modelový situace včetně toho, kde útočník zbraň zakoupil :-)



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#29 » stř 29. čer 2016, 07:05

no jasne, neni to typicke, ale rikam, ze i v takove situaci brokovnice pomuze. A myslim, ze kdyz odstrelis teroristu, tak jeste dostanes metal. I kdyz ty ceske soudy, buhvi :(

blacky: ad chodba, holt to je tradeoff, protoze zas s kratkou muzes minout a to s brokovnici na blizko snad nejde. A jeste tedy z kratke ho mozna nevyridis z boje, coz nekdy nemusi byt dobre pro tve zdravi, zatim co zasah brokovnici imho nerozdejcha... hlavne kdyz tam mam magnumove broky nebo 9mm buckshoty :twisted:

kolemjdouci: :)

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#30 » stř 29. čer 2016, 07:19

Ve Strelecke revui (Special) je popsan pripad, kdy pouziti brokovnice bylo NO, zatimco pouziti kulovnice by NO uz byti nemuselo. A slo o vetsi vzdalenost, hadam, v radu desitek metru. Tim chci jen rici, ze skutecne zalezi na konkretni situaci. Je-li tu tedy uvaha (franta599), ze brokovnice "uz je moc", pak rikam, ze je i pripad, a mozna ne jediny, kdy brokovnice byla prave to "akorat". (Pan branil svuj majetek - vyloupene zlatnictvi, strilel na pachatele zezadu a na takovou vzdalenost, ze brokama ty zlodeje vlastne jen oznackoval a tim umoznil policii jejich identifikaci a usvedceni).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů