Výběr vzduchovky na deratizaci



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#16 » pon 28. lis 2022, 10:01

Z vlastní zkušenosti: Potkany jsem „lovil“ větrovkou Crosman 2200 Magnum v ráži 5,5 mm s puškohledem Norconia (tuším 4x20) a převážná většina jich zůstala na místě, jen někteří odběhli do vzdálenosti nejvíc 2 m. Střílel jsem ze vzdálenosti 5 – 6 m, obvykle jsem pumpoval 8 – 10 zdvihů pumpy (uložené mezi hlavní a předpažbím, pumpovalo se předpažbím). Později jsem začal přebíjet, tak jsem koupil hradla a změřil i rychlosti diabolek střílených z této větrovky.
Při 6 zdvizích pumpy vyšla průměrná rychlost 142 m/s a energie asi 9,1 J.
Při 8 zdvizích 156 m/s, tj. asi 11 J.
Při max. dovolených 10 zdvizích 164 m/s, tj. 12,1 J.
Měřil jsem při teplotě +5°C, diabolkami Gamo Match o váze 0,9 g, ve vzdálenosti 3 m před ústím hlavně, s těžšími diabolkami jsem neměřil.
Jsem přesvědčený, že k „lovu“ potkanů na tak malou vzdálenost lze použít téměř jakákoli vzduchovka nebo větrovka v trochu slušném stavu, je jedno zda 4,5 nebo 5,5 mm. Střílí se obvykle „nemyslivecky“ na hlavu a prorazit potkaní lebku není až takový problém.
Dnes je možno použít i flobertku kategorie C-1, ale střelba vychází poněkud dráž.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#17 » pon 28. lis 2022, 14:21

Pozor na ochránce zvířat. Ti jsou na to hrozně hákliví... :-)



Tomík
Příspěvky: 11

Příspěvek#18 » pon 28. lis 2022, 19:50

JirkaCV píše:Láhev na dusík by byl optimální varianta na vzduch. Ale pořád mi to připadá dražší, než potápěčská láhev.


Doma mám 20kg prázdnou lahev + 20 kg plnou Corgonu a 50kg plnou Argonu. Oba jsou to inertní plyny. Každá lahev mě zálohově vyšla na 1000 Kč. Takže určitě je levnější než potápěčská. Náplň je věc další. Navíc k nim mám i ventil. Otázka je, proč kupovat další drahou lahev s příslušenstvím(za několik tisíc),když mám doma vše,jen ne na střelbu. Tak nevím jestli by to fungovalo.



Tomík
Příspěvky: 11

Příspěvek#19 » pon 28. lis 2022, 19:52

iloveguns píše:Pozor na ochránce zvířat. Ti jsou na to hrozně hákliví... :-)


Jj,ale technicky nehodlám lovit, ale deratizovat škůdce. ;)



Tomík
Příspěvky: 11

Příspěvek#20 » pon 28. lis 2022, 19:56

Dancek píše:Z vlastní zkušenosti: Potkany jsem „lovil“ větrovkou Crosman 2200 Magnum v ráži 5,5 mm s puškohledem Norconia (tuším 4x20) a převážná většina jich zůstala na místě, jen někteří odběhli do vzdálenosti nejvíc 2 m. Střílel jsem ze vzdálenosti 5 – 6 m, obvykle jsem pumpoval 8 – 10 zdvihů pumpy (uložené mezi hlavní a předpažbím, pumpovalo se předpažbím). Později jsem začal přebíjet, tak jsem koupil hradla a změřil i rychlosti diabolek střílených z této větrovky.
Při 6 zdvizích pumpy vyšla průměrná rychlost 142 m/s a energie asi 9,1 J.
Při 8 zdvizích 156 m/s, tj. asi 11 J.
Při max. dovolených 10 zdvizích 164 m/s, tj. 12,1 J.
Měřil jsem při teplotě +5°C, diabolkami Gamo Match o váze 0,9 g, ve vzdálenosti 3 m před ústím hlavně, s těžšími diabolkami jsem neměřil.
Jsem přesvědčený, že k „lovu“ potkanů na tak malou vzdálenost lze použít téměř jakákoli vzduchovka nebo větrovka v trochu slušném stavu, je jedno zda 4,5 nebo 5,5 mm. Střílí se obvykle „nemyslivecky“ na hlavu a prorazit potkaní lebku není až takový problém.
Dnes je možno použít i flobertku kategorie C-1, ale střelba vychází poněkud dráž.


Díky za parádní info.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#21 » pon 28. lis 2022, 20:30

JirkaCV : Dusík se plní většinou na nižší tlaky než vzduch. Navíc má každý plyn svoje závity na ústí lahve dle ČSN. Takže ony ty náhrady zrovna jednoduché nejsou. A dusík je určutě dražší než vzduch.



stip
Příspěvky: 287

Příspěvek#22 » pon 28. lis 2022, 20:31

Každá tlaková láhev má rozměr závitu, který odpovídá konkrétnímu plynu. Je to proto, aby nešla připojit jinam a nedošlo k záměně plynů, což může skončit i smrtelnou nehodou (v závislosti na oblasti použití). Osobně si myslím, že argonem střílet můžeš, když se ti podaří ho připojit k plnicímu ventilu. Ale argon je opravdu dost drahý plyn oproti vzduchu.



stip
Příspěvky: 287

Příspěvek#23 » pon 28. lis 2022, 20:41

Ještě bych chtěl připomenout, že pokud bude probíhat deratizace uvnitř a v okolí kurníku je potřeba používat diabolky neobsahující olovo. Olovo je sice poměrně stabilní nicméně v kyselém prostředí se uvolňuje. Až tam vyprášíš několik krabiček, tak už je nikdy neposbíráš, narozdíl od slepic, které je spolehlivě sezobnou. A to nechceš.



Tomík
Příspěvky: 11

Příspěvek#24 » úte 29. lis 2022, 11:21

stip píše:Ještě bych chtěl připomenout, že pokud bude probíhat deratizace uvnitř a v okolí kurníku je potřeba používat diabolky neobsahující olovo. Olovo je sice poměrně stabilní nicméně v kyselém prostředí se uvolňuje. Až tam vyprášíš několik krabiček, tak už je nikdy neposbíráš, narozdíl od slepic, které je spolehlivě sezobnou. A to nechceš.


Hm,to existuje? Díky za informaci.



Tomík
Příspěvky: 11

Příspěvek#25 » úte 29. lis 2022, 11:23

stip píše:Každá tlaková láhev má rozměr závitu, který odpovídá konkrétnímu plynu. Je to proto, aby nešla připojit jinam a nedošlo k záměně plynů, což může skončit i smrtelnou nehodou (v závislosti na oblasti použití). Osobně si myslím, že argonem střílet můžeš, když se ti podaří ho připojit k plnicímu ventilu. Ale argon je opravdu dost drahý plyn oproti vzduchu.


Netuším kolik stojí plnění vzduchem, ale 50l argonu 2200. Já si ještě odečtu dph.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#26 » úte 29. lis 2022, 12:06

vzduchovkama a spol se vyrazne vic zabývá jedno "sousedni" forum, asi tam bude dist materialu k nacteni, (vcetne toho, kdo kde a za kolik plni tlakove lahve)



vvitty
Příspěvky: 226

Příspěvek#27 » úte 29. lis 2022, 15:30

Tlakove lahve na vzduch naplnis u vetsiny hasicu, ev. potapecu.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#28 » úte 29. lis 2022, 15:42

Někde potápěči naplní jen pokud jsi u nich a střelcům vyloženě nenaplní. První bych koupil pumpu a pokud by to chytlo, tak bych tlakovou nádobu řešil až následně.

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 60

Příspěvek#29 » úte 29. lis 2022, 16:08

Hele... chceš střílet, nebo chceš vyřešit problém s potkany? Ono ptát se tady na fóru přinese neoptimální odpovědi, protože když máš v ruce kladivo, všechno vypadá jak hřebík.

Pokud chceš střílet, kup si co tě bude bavit - kluci výtečně poradí. Pokud chceš vyřešit hlodavce, trapping > hunting. Je to levnější, efektivnější, levnější, nechce to tvou aktivní účast, je to levnější, spolehlivější... a taky tě to vyjde levnějc...

https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg- ... 0f7e5d4-lq
https://youtu.be/JJMIx_YpUZA

Pokud chceš vysloveně střílet hlodavce, tak namísto noctovize co ti radí kolegové kup levnou LED svítilnu (nebo klidně 5, pořád je to zlomek z ceny noctovize), dej jí na slabý režim a přilep to někde do kurníku a nech ji tam. Potkany slabé statické světlo nevyplaší, tobě bude stačit.

Počítej s tím že střelíš jednoho, bude se možná trápit pár minut a skape někde zalezlej, pokud tedy netrefíš dobře. Nevím jakej jsi střelec. Jeho kamarády to ale určitě vyplaší a budeš tam někde v zimě minimálně 5 - 30 minut čekat na další ránu.
Naposledy upravil(a) Rick dne úte 29. lis 2022, 16:10, celkem upraveno 2 x.



stip
Příspěvky: 287

Příspěvek#30 » úte 29. lis 2022, 16:08

Vzduch stojí třeba 15Kč za litr (plus mínus podle tlaku a velikosti flašky) to na tu jednu láhev ušetříš 1500Kč. Střílet argonem je fakt kravina.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti