Co udělalo tyhle důlky



gep_
Příspěvky: 12

Příspěvek#1 » pon 14. led 2019, 14:03

Dobrý den všem kolegům střelcům.

Stala se nám taková nemilá věc, že jsme měli se sousedy nezvanou návštěvu (celkem 5 domů v naší obci ten den). Rozbili nám balkónová okna. Díra mezi 5 a 10 cm. A teď otázka je čím. Policie tvrdí že kamenem nebo tak něco, ale já a soused máme na protější stěně díru. Stěna je ve vzdálenosti cca 4-5 m. On ve stěně (ytong+omítka) po průletu trojskla, já ve dveřích kuchyňské linky (lak na MDF desce) po průletu dvojskla. Viz foto:
https://photos.app.goo.gl/HZ6ArKZRLQu1SRYn9

Mám silné podezření, že ta letící věc u mě se ještě před dopadem na kuchyňskou linku odrazila od kuchyňské desky.

Venku jsem našel i kus plastu (na fotce), ale nevím, co to je.

Můj tip je nějaká plynovka s gumovým projektilem, ale nic jsme nenašli. Podle kamer souseda tam něco šmudlil od pasu a pak došlo k rozbití. A sklo roztříštěné také ve vzdálenosti kolem 5 m. Má někdo nápad, od čeho to může být?



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#2 » pon 14. led 2019, 14:19

Jestli je to černé je zbytek projektilu, mohla by to být traumatická zbraň.
http://www.gunmaster.cz/index.php/pisto ... matic-t-12
V Rusku a UA běžně dostupné, legální.



gep_
Příspěvky: 12

Příspěvek#3 » pon 14. led 2019, 14:51

Tak jsem se ještě podíval po okolí, těch černých plastů je po okolí víc a pochází z nopové fólie. Tak to byla falešná stopa...

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1695
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pon 14. led 2019, 15:06

Prak a kulicky z loziska?

Uživatelský avatar
vosicz
Příspěvky: 132

Příspěvek#5 » pon 14. led 2019, 18:07

Podle díry by to mohla být i paintballka s trochu nestandardním střelivem, ale spíš bych se klonil k tomu praku, jak zmiňoval McFly - energie cca stejná, mnohem menší, jednodušší a žádný hluk.

Pokud něco udělá takovou díru, tak potom musíš najít projektil v baráku, ne? Nebo ho po sobě sebrali?



gep_
Příspěvky: 12

Příspěvek#6 » pon 14. led 2019, 18:28

No právě, že jsme nenašli vůbec nic. Původně jsem teda hledal nějaký kámen, ještě než jsem viděl, že u souseda to tam mastil něčím u pasu. Ale ani kuličku ani kámen jsme neobjevili, což mě taky zaráží (a policajti se taky divili, že by to pachatelé hledali). Bylo tam jen tuny skla a kusy bláta z jejich bot. A jeden z nich tím chodil a mezitím druhý chodil po baráku a hledal. Nebo tam naprali prakem skleněnku :).

Další informace je, že ve třetím vykradeném baráku byly na oknech vnitřní žaluzie a u nich poškození naproti oknu není -- mají tam naproti další sklo, které se mohlo příp. rozbít. Takže buď to žaluziemi neprolétlo vůbec, nebo už to pak mělo malou energii.

Jak budu mít to sklo venku, tak můžu zkusit, co s tím udělá pořádný prak. Ta díra ve skle je poměrně velká a u všech obětí skoro stejná. Taky je zajímavá ta výška, že by natahoval prak od boku... Ne, že by to nešlo, ale potřebuje udělat díru u kliky.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#7 » pon 14. led 2019, 19:10

Ještě mě napadly koule z uhelných mlýnů z elektrárny. Jsou to ocelové kované neopracované koule o průměru cca 5 cm. Dost těžké, a třeba v Přerově nebo v Karviné to byl vítaný artikl pro krádeže.
Obrázek

Uživatelský avatar
vosicz
Příspěvky: 132

Příspěvek#8 » pon 14. led 2019, 19:15

Ještě by to mohl být normální kus ledu třeba z nějaké formy. Díru tím do skla uděláš a za hodinu nikdo nic nenajde ;)

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#9 » pon 14. led 2019, 19:20




Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#10 » pon 14. led 2019, 19:21

Taky mě napadla skleněná kulička a nebo ledová.



gep_
Příspěvky: 12

Příspěvek#11 » pon 14. led 2019, 19:51

Ano, ta skleněná není asi úplně od věci. Ale tahat s sebou 5 kulí na 5 baráků (ledaže by se nerozbila a on ji vždy našel)? Těch baráků udělali od konce minulého roku už asi přes 10 (v okolních dědinách, stejný modus operandi) a zatím na místě nic nebylo, jinak by to policajti snad našli. Na ten led asi nebylo počasí, u posledního domu už by neměl :). Krom toho, my jsme byli 27 minut po rozbití doma a voda tam nebyla.

Ta kovová 5cm by byla těžká, neodpovídá trajektorii po těch 5 metrech ani té díře ve zdi. Nebo to prakoval rambo. Nebo byla menší, ale zase by muselo platit, že ji vždy pachatelé našli.

Zahraniční weby radí na rozbití skla prakem porcelán ze zapalovací svíčky. Nicméně porcelán jsem taky neviděl a ty díry jsou od koule.

Je to pro mě prostě záhada, nebo mají štěstí. Já nemám pod linkou zatím sokl, to se mohlo zakutálet tak, že by to nenašli, ale nic...

Dokonce je údajně už i 1 majitel honil, ale utekli do tmy.

Pro úplnost přikládám odkaz ze zpráv na primě z naší dědiny:
https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/13-1-2019-velke-zpravy-v-syrovicich-na-brnensku-se-neznami-pachatele-vloupali-do

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#12 » pon 14. led 2019, 21:11

Je to už pár desiatok rokov, synovo klasické drevené dvojité panelákové okno v detskej izbe (na 3. poschodí, smer medziblok a ihriská volejbal/tenis) - veľmi blízko horného rohu diera, vnútrookenné hliníkové žalúzie na tom mieste skrivené (boli sklopené vertikálne = zastreté okno) a dole vnútri v okne ležala oceľová ložisková gulička cca 12mm. Tie hliníkové lišty ju zastavili, ináč by zrejme vzala aj to druhé sklo. Niekedy cez deň, keď sme boli všetci v práci/škole. Zrejme pokus nejakého experta s prakom.
Ono taká gulička sa môže po odraze zakotúľať aj bohvie kam... vieme dobre, ako sa hľadajú na zemi veci čo nám nechtiac spadnú - naposledy som hľadal zápalku zo zápalkovača 10 minút plaziac sa po celej izbe, bo som nechcel aby ju našla a zožrala pesina.
Ďalšou nenápadnou muníciou do praku sú matice - a tiež si to človek nemusí uvedomiť, čo robí na zemi v opačnom rohu matica bez skrutky.



gep_
Příspěvky: 12

Příspěvek#13 » pát 18. led 2019, 15:43

U souseda se zvenku pod rozbitým oknem našel 5 cm dlouhý kus PE trubky (černá na vodu) o průměru asi 75 mm (stejný jako otvor ve skle) zakutálený pod paletou, kterou tam dával pár dní předtím. Asi nějaký kus tlumiče rozbití skla.

A pak mě ještě napadlo, že bych spíš použil šíp s matičkou/kuličkou vepředu a trubkový prak, aby to šlo jednoduše najít. Anebo matičku s kusem špagátu.

Každopádně mají to dobře vymyšlené. Když na něco policajti přijdou, dám vědět výsledek.



gep_
Příspěvky: 12

Příspěvek#14 » čtv 2. kvě 2019, 08:28

Malý update: vykradlo se podobným způsobem min. 46 objektů v JM kraji, OK a MSK. Nikdo dosud nebyl obviněn.



MontyCZ
Příspěvky: 20

Příspěvek#15 » stř 17. úno 2021, 15:05

Dovolím si oživit toto téma s dotazem:
na dvou docela velkých oknech se mi objevilo dva dny po sobě poškození viz foto
zvenku je 10mm kalené sklo které bylo poškozeno, první den skrz, ale vnitřní sklo 12mm connex není poškozeno
okno1.jpg

a druhý den další sklo tentokrát to skrz neprošlo.
okno2.jpg


Díra v tom prvním skle je 6-8mm na druhém skle je uprostřed patrná kruhová stopa průměr 3mm s kuželovou prasklinou směrem dovnitř.
Po prvním rozbitém okně jsme hledali příčinu v technice a zimě ale po druhém případu jsme zavolali policajty. Jejich závěr je "jednoznačně
to není od projektilu, je to od zimy (a už neotravujte)"
Nesetkal jste se někdo s podobným? není někdo odborník co by mohl říct 10mm kalené sklo malorážkou prostřelím/neprostřelím nebo stačí kulička a prak? Předpokládám že větší ráže by šla skrz obě skla.
Díky za názory
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host