Vzduchovka - je možno střílet zahradě?



MaH
Příspěvky: 32

Příspěvek#1 » ned 21. dub 2013, 19:54

Dnes bylo krásně a já dostal chuť si zastřílet ze vzduchovky na zahradě (starší slavia - dlouhá). Na konci zahrady je bouda asi 2,5 m vysoká a 3 m široká. Postavím na hromadu dřeva u boudy lapač diabolek a začínám střílet. Bezpečnost dodžuji jako vždy, tedy diabolky dávám do hlavně, hlaveň zaklápím směrem k terči do země. Prst mimo spoušť je samozdřejmostí. Ze země přenáším na lapač diabolek, který je uprostřed boudy. Nikdy jsem nenamířil zaklopenou puškou mimo boudu. Obvykle nebývá problém, dnes byla ale ve vedlejším dvoře sousedka (jenom ona), která ani neviděla kde stojím a kam střílím, pouze to slyšela. Po druhé, třetí ráně zjistila co se děje a začala ječet ať přestanu. Jen dodám že jsem střílel podél, tedy rovnoběžně s jejich pozemkem a to asi 10 m od plotu. Oznámila mi ať okamžitě přestanu a další věci (bylo rozčilená říkala všechno možný), když jsem se ji zeptal proč nesmím střílet, tak po chvíli přemýšlení ji napadlo že prý se ty diabolky "můžou" odrazit k nim na pozemek, atd. Když jsem se ji ptal jak by se to mohlo stát, od čeho odrazit, kam odrazit atd. Běžela pro souseda, rozhovor byl podobný, ale nedozvěděl jsem se jak by se ta diabolka mohla odrazit. (bouda, dřevo, bezpečnost). Nechtěl se ani podívat jak to tam je, prostě pouze odmítání, žádná diskuze. Střelbu jsem teda nerad ukončil, i když jsem byl přesvědčen o "mé" pravdě. Chvíli jsem uvažoval o sušení s devítkou ale vykašlal jsem se na to. Moudřejší ustoupí, ale zase na druhou stranu, s blbostí se musí bojovat.

Kdo má tedy pravdu, co si o tom myslíte, nějáké zkušenosti?
1. Opravdu se může diabolka odrazit 10m daleko? Ikdyby od kalené oceli?
2. Co na to zákony? Především "Střelba je zakázána na místě, kde by mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku" To je tak obecná formulace, že by mě zajímalo, kdo posoudí kdy už by mohla být ohrožena bezpečnost a kdy ještě ne.

§ 7 Zbraněmi kategorie D jsou
e) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně dosahuje nejvíce 16 J

§ 15
(3) Střelba ze zbraně uvedené v § 7 písm. c) až g) nebo ze zbraně uvedené v § 7 písm. k) je zakázána na místě, kde by mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku.



fíša
Příspěvky: 247

Příspěvek#2 » ned 21. dub 2013, 20:18

Zákony je jedna věc a sousedské vztahy věc druhá.
Podle zmiňované situace jsi v právu ty, ale nejni nad dobré sousedské vztahy.



MaH
Příspěvky: 32

Příspěvek#3 » ned 21. dub 2013, 20:34

Tak to určitě, bohůžel s někým se nedá dobře vycházet. Jen dodám, že jsem byl slušný, ochotný o věci diskutovat a argumentovat, což se o druhé straně nedá říct. Jinak dozvěděl jsem se že jsem magor atd. :lol: jak kdybych to nevěděl, když mám oblibu ve zbraních. (snad jsem nikoho neurazil ;) ).

Mohl bych vás poprosit o víc podrobností, abych měl opravdu jistotu že jsem v právu. Ono vzduchovkou by to mohlo začít, a letníma grilovačkama by to mohlo skončit...



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#4 » ned 21. dub 2013, 21:33

Sousedské vztahy zase řeší občanský zákoník... A zde by asi mohl být relevantní.



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#5 » ned 21. dub 2013, 21:41

Jinak k těm odrazům. Když jsem střílel na cca 20 m do terče na dřevěným podkladu, párkrát mě to odrazem trefilo. Ale odražená diabolka nebude nebezpečná. Ale zas mít třeba děti na zahradě, kam by občas zaletěla odražená diabolka, asi by se mi to moc nelíbilo. Ideálně střílet opačným směrem :-)



derilin
Příspěvky: 13

Příspěvek#6 » ned 21. dub 2013, 21:59

Napadla mě trochu související otázka - Co byste považovali za bezpečnou vzdálenost pro střelbu ze vzduchovky?
Třeba situace - střílím z 30m na terč připevněný na dřevěné desce 1x1m. Za tím už nic, jen louka a za ní v dálce silnice. Všechno je to na rovině. Co je bezpečná vzdálenost k té silnici?



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#7 » ned 21. dub 2013, 22:12

Záleží jak máš silnou vzduchovku. Někde jsem vyčetl, že při hmotnosti diabolky 0,53g (ráže 4,5) a úsťovej rychlosti 180 m/s a při elevačním úhlu 32° (což by měl bejt maximální dostřel) bude dostřel cca 330 m. No posuď sám, když střílíš na těch 30 metrů o kolik asi musíš střílet vejš než kdybys střílel třeba na deset. Ale podle mě, pokud budeš mířit na terč (elevační úhel +/- 0°) tak si myslím, že 100 metrů bude už dostatečný.



derilin
Příspěvky: 13

Příspěvek#8 » ned 21. dub 2013, 22:56

Jo jo, v tabulkach jsem to našel taky - při úsťové rychlosti 180 m/s a úhlu 32° by měl být dopad ve vzdálenosti 355m s energií 0.31J ;)
(mám zákonem povolenou vduchovku 16J, ale nebudu střílet do nebe, v nejhorším případě minu tu desku s minimalní elevací)
Spíš jsem myslel, jak byste brali kdyby soused za loukou střílel směrem k vám.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#9 » ned 21. dub 2013, 23:12

Z hlediska zakona o zbranich a strelivu to je v poradku. Nemohl byt ohrozen majetek ani zdravi a pokud ano, museli by vam to dokazat ve spravnim.
Z hlediska obcanskeho prava a "sousedskych sporu" by se mohlo jednat o tzv. imise.
§ 127
(1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.

Mira primerena pomerum... tento pojem je judikovan a jedna se o individualni pomery, ale strileni vzduchovkou jiste nebude exces a hlavne to neni pravidelny. Takze pochybuji, ze sousedka bude podavat zalobu, abyste se zdrzel vydavani hluku podobnemu strelbe ze vzduchovky...

Jsou tri zakladni reseni:
1) Taky je jejich slovnikem oznacit za magory a jestli s tim maji problem, at si zavolaji pcr nebo se obrati na soud. Strelba je tak ticha, ze ji prehlusi stekajici pes nebo bouchani kladiva a jine bezne zvuky, takze neprevysuje miru primerenou pomerum.
2) Drzet hubu a sousedsky vztahy na dosavadni mire... ale jaka je tam jistota, ze priste to nebude neco jineho, co jim vadi?
3) Zkusit to rozumne vysvetlit, ze se nemuze nic stat a jinak bod 1)



fíša
Příspěvky: 247

Příspěvek#10 » pon 22. dub 2013, 06:52

Carlos opravdu dobrá myšlenka, ale bohužel to v praxi vypadá úplně jinak.
Slušný člověk se sice může odkázat na občanský zákoník, to s tebou naprosto souhlasím, ale to je tak vše co můžeš. Je zajímavý ze stejně zákon je na straně gaunera, který jen prudí a roztahuje se a terorizuje sousedy.
Pokud se za dementním sousedem nedomluvis můžeš dodržovat co chceš a stejně je to na prd.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#11 » pon 22. dub 2013, 08:57

MaH: Zrovna hromada dřeva jako lapač není nejchytřejší. Dopadá to pod nejrůznějšími úhly a odráží se to nevypočitatelně. 20 metrů není výjimka. Nevím z jaké vzdálenosti střílíš, ale taky to může být o Tvoje vlastní oči. Vůbec bych se nedivil, kdyby to k sousedům opravdu lítalo.
Být tebou, dám před dřevo nějakou desku, staré dveře, nebo ještě líp nějaké měkké dřevo (diabolky se neodráží, zůstanou ve dřevě), a na to pověsil lapač broků, nebo třeba koupil střelničku.
A hned potom se šel sousedům omluvit a pozval je, ať se jdou podívat, jak jsi bezpečnost vyřešil. Zkus prezentovat střelbu jako bezpečnou zábavu a střelce jako slušné a vstřícné lidi...

(Všimni si, že vůbec nepíšu nic o předpisech...)



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#12 » pon 22. dub 2013, 10:16

pořídit větrovku nebo CO2, jsou tišší (a osaditelný tlumičem) a tím vyřešit problémy s nepříjemným hlukem. Pak už z toho zbude jen cinkání diabolek. Odrazit se to může (u lapače speciálně když trefíš tu zkosenou hranu), ale neublíží to, vždycky mi to skončilo v okruhu asi 2m okolo (a odkutálelo se to kousek dál), i tak jich je naprosté minimum. Střelba na panáčky za socíku byla nebezpečnější a taky to nikdy nikdo neřešil.

Já bych se to pokusil vysvětlit, ukázat co z těch diabolek v lapači zůstane, že to nejsou ocelový broky, který by se mohly odrážet. A kdyby řvali něco o tom, že stejně nesmím, tak bych jim slušně řekl, že se omlouvám, ale že nikoho neruším, ani neohrožuji a že si na svojí zahradě chci užít pěkného dne. Policajtma bych se neoháněl, upozornil bych je na to, že na mě bezdůvodně křičí, ale v tomhle bych zase tak lehce neustupoval. Nabídl bych mu pivo, to by ho mohlo trochu vykolejit :) Ale to už záleží na sousedech.

Něco jinýho je střelba do otevřenýho prostranství (navíc kde by to bylo směrem do cizí zahrady, tam bych se bál taky). Spoléhat, že se člověk trefí terče nestačí. A pokud to není můj pozemek tak tím spíš ne. Vždycky sem si našel místo proti svahu (nebo zábraně). A jak je to otevřený, tak nestřílet vůbec. Ono stačí aby běhal pes nebo občas někdo přešel. Jednak se člověk na to pozadí nesoustředí. A jednak je vždycky dost nepříjemný, když někdo střílí čímkoliv tvým směrem.

2joe: on píše, že má lapač :)

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#13 » pon 22. dub 2013, 10:23

Ha, pravda. Ale tu desku na lapač by bylo dobrý vyřešit. Sice už se mi dlouho nepodařilo minout lapač (15x15cm na 10m TAU a LOV21, tedy pistolemi), ale čas od času něco předělávám a znova nastřeluji miřidla... no prostě před vlastní okno bych si lapač nepostavil :lol:



MaH
Příspěvky: 32

Příspěvek#14 » pon 22. dub 2013, 11:05

Tak dřevěnou desku tam dát můžu to není problém, pro jistotu bych mohl dát ještě druhou kolmo k dopadovce, tak aby případné odrazy ťukaly do této desky, ikdyž stejně vím že se tam nic neodráželo, ale tak projistotu.
Navíc nějáky kus starého koberce nebo rohože by mohl ještě pomoct.

To je tak maximum co můžu udělat, navíc si myslím že už toto je z dobré vůle a nad rámec mých povinností. Těd už do bude jenom na nich, zda se budou chtít rozumně domluvit. Nejsem provokatér a rád se domluvím a ustoupím, ale nebudu poslouchat nějákýcho arogantního chytráka, co mám a co nemám dělat. Jinak vztahy s něma nejsou tak "ostrý" a tahle událost mě nevyvedla z klidu.

Jen dodám, že tito sousedi nevědí že mám ZP, myslím že je to tak lepší a zrovna u nich.



tydýt
Příspěvky: 2

Příspěvek#15 » úte 23. dub 2013, 09:04

jen poradím.....taky jsem to kdysi řešil a není to moc příjemný, když se ti za plotem vzteká soused....chce to něco tižšího(moderátor) a do lapače vylít vrstvu z olova(na vzduchovku stačí tak 1-2cm).....
1) diabolky se neodráží(studené svařování)
2) není vůbec slyšet dopad
horší jsou flobertky....to už soused vyskakuje i nad plot....občas zavolá PČR a to má potom stále stejný průběh.....oni přijedou a požádají o podání vysvětlení v této věci, no a ty jim řekneš, že využíváš svého práva nevypovídat a tím je to vše skončeno...oni to tak mají i rádi, protože kolem toho už nemusí ani nic sepisovat....tak asi tak.....
Jen si dávej pozor, ať se opravdu něco nestane....to už neukecáš :twisted: :mrgreen:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host