Vzduchovky nad 16J



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#16 » pát 11. úno 2022, 16:06

Držitel má např. ukládanou v trezoru několik let registrovanou vzduchovku v kategorii C. Nyní podle novely jsou stejné vzduchovky v kategorii D. Musí takovou vzduchovku nechat přeregistrovat do kategorie D, nebo nemusí? Jde např. o to, že vzduchovku s vystaveným PZ a v kategorii C, musí mít uloženou v trezoru, zatímco "déčko" v trezoru být nemusí. Otázka také nastává, když takovou registrovanou vzduchovku s vystaveným PZ chce držitel prodat. Musí oznámit na PČR, že vzduchovku prodává, když je to podle PZ registrovaná zbraň kategorie C, nebo automaticky se z ní novelou zákona stala zbraň katregorie D, u které PZ automaticky pozbyl platnosti a nadále se s ní nakládá jako se zbraní kategorie D?



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#17 » pát 11. úno 2022, 18:18

Co je podle zákona v kategorii D (potažmo C-I), je prostě ze zákona v kategorii D (potažmo C-I).
Takže prodat se může D bez dalšího, C-I s ohlášením.
Přeregistraci podle mě řeší přechodné ustanovení bod 9: "Správce centrálního registru zbraní uvede číselník zbraní do plného souladu s tímto zákonem do 5 let ode dne nabytí jeho účinnosti."
Akorát netuším, jak se má naložit s průkazem takové zbraně, o tom jsem v zákoně nic nenašel.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#18 » pát 11. úno 2022, 18:34

To by snad měla PČR během lhůty 5 let průběžně posílat výzvy k odevzdávání PZ od těchto vzduchovek.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#19 » pát 11. úno 2022, 21:50

Předpokládám, že se jedná jen o úřední změnu (vyřazení) a PZ si můžeš ponechat (jako nově i občanku při výměně). Vždyť je to jen kartička.

Jinak zpět k názvu tématu. Na trhu jsou dnes PCP vzduchovky do ráže 6,35 s výkonem blízkým 80-85J. Podle mě tohle už je docela síla. Běžně se s takovými střílí na 100-150m. Přesností jsou na úrovni malorážek. Cena lepších je pak na úrovni 30-50 000, bez optiky. Diabolka vyjde na cca 1Kč



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#20 » pát 11. úno 2022, 22:07

Ano, taky mi to přišlo tak, že se uvolnily celkem vražedné zbraně do rukou majitelů pouze občanek. To ale nesouvisí s tím, jestli s tím souhlasím. V podstatě je mi to jedno.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 521

Příspěvek#21 » sob 12. úno 2022, 13:01

Je to krokem zpět, paka co nikdy díky IQ nedosáhnou na noty a straší občany plynofkama dostanou další nebezpečné hračky. Pokud budou průšvihy, poškodí nás všechny, protože pro novináře je zbran jako zbran. V této situaci jsou malořážky na ZP nesmyslem.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#22 » sob 12. úno 2022, 13:39

Přesně jak píšeš a pak to neskončí jen rozbitým sklem ...
https://prazsky.denik.cz/zlociny-a-soud ... 20206.html



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#23 » sob 12. úno 2022, 14:30

Letec 12 píše:Předpokládám, že se jedná jen o úřední změnu (vyřazení) a PZ si můžeš ponechat (jako nově i občanku při výměně). Vždyť je to jen kartička.

Na trhu jsou dnes PCP vzduchovky do ráže 6,35 s výkonem blízkým 80-85J. Podle mě tohle už je docela síla. Běžně se s takovými střílí na 100-150m. Přesností jsou na úrovni malorážek. Cena lepších je pak na úrovni 30-50 000, bez optiky. Diabolka vyjde na cca 1Kč


Díval jsem se po všech možných shopech, ale 80 J u vzduchovky jsem nikde neviděl. Max do cca 40 J.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#24 » sob 12. úno 2022, 16:04

https://www.balistas.cz/vzduchovka-taip ... -35mm-red/
http://www.alexxxus.cz/cs/Daystate-air- ... 0-joule-22
https://www.streleckyraj.cz/vzduchovka- ... 5-5mm.html
Pro příklad, větrovky Evanix jsou původně vyráběny pro energii střely až 80J, pro prodej v ČR byly do února 2022 omezeny na max. povolenou hranici výkonu 16J. Většinou to byla jednoduchá konstrukční úprava škrtící vložkou s malým otvorem, nebo slabší bicí pružinou.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#25 » sob 12. úno 2022, 18:07

No jo, ale ty ceny.... Za chvíli někdo bude namítat, proč na malorážku musí mít ZP, když vzduchovka je bez ZP a přitom výkon stejný.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#26 » sob 12. úno 2022, 21:01

iloveguns : Já bych to zas tak tragicky neviděl. Za prvé nemají větrovky při stejné ráži stejný výkon jako malorážky. Pohybuje se to v těch nejlepších případech zhruba na polovině. Za druhé, máme tu dvojranné repliky perkusních zbraní, u kterých také nikdo ráži a výkon neřeší a problémy s nimi v podstatě žádné nejsou. Za třetí se můžeme zmínit o zbraních historických, u kterých se rokem 2003 posunem na termín konce roku 1890 dostalo až k dost moderním zadovkám, prvním nábojnicovým revolverům nebo zbraním systému lever akcion. Taky to neznamenalo žádnou tragédii. Je třeba si i uvědomit, že kvalitní větrovka se solidním výkonem se pohybuje přes 30 tisíc a to se nebavím o dalším nutném příslušenství. Takže on si ji každý blbec pořizovat nebude. Netřeba malovat čerta na zeď , kde není.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#27 » úte 22. úno 2022, 18:24

Stát povolil silnější vzduchovky, prostřelí masiv i zabijí. Zájem o ně stoupá.

Stát od února rozvolnil pravidla jejich pořízení, nově na ty do ráže 6,35 milimetru není třeba žádné oprávnění ani registrace. Odborníci i amatérští střelci jsou však z nových volných pravidel znepokojení. Do konce ledna by zájemci o vzduchovku pořídili do ráže 6,35 mm včetně jen zbraň s maximální úsťovou energií 16 joulů, od února už úsťová energie nehraje žádnou roli. A ­tak si do dané ráže může každý koupit libovolně silnou vzduchovku, aniž by musel mít zbrojní průkaz nebo se hlásit policii.

„Lidé, kteří s nimi střílí, říkají, že na sto metrů střílí pětikoruny. A­ když používají speciální diabolky, tak se to pak zakousne do dřeva,“ popisuje vlastnosti zbraně, jejíž střely létají klidně rychlostí 946,8 kilometru za hodinu bezpečnostní expert Martin Hrinko.

„Zkoušeli jsme střelbu na cíl a­ mělo to ohromné účinky. Z deseti metrů jsme prostřelili desku z­ masivního dřeva,“ varuje oslovený prodejce. Podobný názor sdílí i jeden z diskutujících na sociálních sítích. „Měl jsem možnost vyzkoušet 4,5 milimetru, asi 36 joulů a bylo to schopné ze vzdálenosti 20 metrů s ocelovou diabolkou prostřelit starou plechovou popelnici,“ přiznává.

Prezident střeleckého spolku Liga Libe Pavel Černý by se přesto nárůstu kriminality nebo ublížení na zdraví s rozvolněním povinností při nákupu vzduchovek nebál. Vysvětluje, že doposud byl povolený limit úsťové energie u vzduchovek bez registrace či potřeby mít zbrojní průkaz jenom šestnáct joulů. „Biatlonisté střílejí z malorážky a mají téměř desetinásobnou úsťovou energii (140 joulů, pozn. red.), než byl limit vzduchovek,“ říká.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nove ... ?zdroj=top



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#28 » stř 23. úno 2022, 06:37

Docela rad bych takovou vzduchovku 6.35/60+J poridil. Pohybuju se v realnych vodach, kdyz mi to vychazi na 30+tKc za zbran, vesmes jsou na stlaceny vzduch 300Bar a je k tomu tedy potreba poridit i kompresor za cca 15tKc? Nejake ciste mechanicke nejsou? Trosku mi nvic vadi, ze zbrane vypadaji casto spis jako topenarska armtura nez puska ale da se najit i neco snesitelneho ;-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#29 » stř 23. úno 2022, 07:35

JardaB : Můžeš si na plnění kartuše koupit vysokotlakou ruční pumpu. Cca 5000,-. Ale je to celkem tělocvik. Do nafoukání kartuše ruční pumpou na 300Bar by se ti fakt asi nechtělo. Dalším řešením je tlaková lahev a nechat si ji plnit. Nekupuj ale nic starého. Prošlou flašku ti nikdo nenatlakuje. Plnění kartuše zbraně je sice na max. 300 Bar ale většina výrobců doporučuje plnění na 220-250 Bar. Zbraně kolem 30K mají stejně plynový regulátor, který pracuje kolem cca 130Bar. Jinak s cenou zbraně jsi v realitě.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#30 » stř 23. úno 2022, 08:15

Admin: Asi by neuškodilo sloučit s témata do jednoho (toho zdejšího)
https://zbranekvalitne.cz/forum/viewtop ... 57&t=14305

Sloučeno, Peggy

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů