optika na 300-800m 308win tercovka/taktika



Pauli
Příspěvky: 183

Příspěvek#31 » čtv 18. bře 2021, 16:10

Máte někdo zkušenost s optikou Burris https://www.optics-trade.eu/en/burris-x ... 25x50.html ??



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#32 » čtv 18. bře 2021, 20:01

Mam ho doma uz par let. Pouzivam na AR-15. Je to poradny puskohled. Treba Delta Stryker HD 5-50x56 je rozmerove mensi. S Burrisem jsem spokojeny. Klikani je presne, jemne a docela tuhe. Asi proto, protoze nema zamykani kominku. Proto jde docela ztuha. Ale neni houbovite a klik je proto vzdy presny. Obraz je velice pekny. Kdyz jsem na strelnici nechal par lidi pres nej kouknout, tak kazdy rekl, ze to vypada, jako by tam nekdo posvitil halogenem, jak je ten obraz jasny. Podzemni strelnice 100-150 metru. Jedine, co bych mu snad mohl vytknout, tak na zvetseni 5x -7x je ta osnova skoro neviditelna. Ale to je udel vetsiny optik s osnovou FFP. Pokud chce vyrobce, aby osnova na maximalni zvetseni byla pouzitelna i na tercovku a nebyla moc silna a neprekryvala zbytecne cil, tak ji musi udelat tak, ze na minimalni zvetseni tam skoro neni videt. Da se pomoct prisvitem, ale na odmerovani pomoci osnovy zapomen. V CR jich moc nebude. Jeden clen konkurencniho fora ho koupil v Nimrod.cz. Mne se ho podarilo dostat do CR z US ITAR, NEITAR. Mohl jsem ho koupit i v Ervrope, ale rozdil v cene 10 a vic tisic jsem nehodlal prijmout. Tenkrat. Ted situace lepsi.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#33 » ned 21. bře 2021, 15:08

Jak si stojí Delta Stryker v porovnání třeba s Vortexem HD? Opravdu je to v Čechách nedoceněná značka? Podle zahraničních fór je super, srovnávají třebas s se Swarem?? Fakt má tak super poměr cena výkon?
Předem díky za rady.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#34 » ned 21. bře 2021, 16:38

To si budes muset zjistit sam. Hlavne musi sedet tvemu oku. Nemuzes se spolehat, ze nekdo rekne, ze je to lepsi, nebo horsi. Lide jsou ruzni. Je to jako u fotomobilu. Jeden hlasa, ze ten, ci onen stoji za houby, protoze tam ten ma peknejsi fotky. Peknejsi neznamena kvalitnejsi. Holt nekomu se libi presycene barvicky a je mu jedno, ze kdyz fotku zvetsi, tak je to jedna velka mazanice slita dohromady. Ale svuj nazor bude hlasat neustale dal, protoze se mu to libi. Jiny ma radeji prirozene barvy, ktere tak nelahodi oku, ale foka je kvalitni a pri zvetseni to neni mazanice a jsou patrne detaily.
Stejne to muze byt i u recenzi optiky. Jeden preferuje krasny jasny obraz, ale jak je mirage, tak je skoro slepy. Druhy preferuje prirozene svetelny obraz, ktery dokazei v mirage stale videt dobre cil. Budes to muset bud risknout, nebo osobne vyzkouset.
U toho Strykeru je zname, ze v mirage stale vidi lepe, nez mnozi ostatni, drazsi konkurenti. Jestli je to pravda Ti zatim nejsem schopen rict. Optiku mam uz skoro pul roku doma, ale jeste jsem ji ani nenamontoval na pusku. Snad pristi tyden i se strelbou. Cekam na krouzky.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#35 » ned 21. bře 2021, 16:49

výše uvedené tesat do kamene. Kolik já už viděl TV, které měl majitel nastavené na max. podsvícení / kontrast / jas, že z toho po pár minutách bolela hlava a oči. Ale někdo je holt nepoučitelný...vždyť ten obraz je jako živý, a ty barvy ! :roll:



Monnkey
Příspěvky: 43

Příspěvek#36 » pon 22. bře 2021, 19:02

Má tady někdo zkušenost s výrobky od firmy Tract optics? Prodávají vše napřímo a ne přes dovozce. Koukal jsem se na tento https://tractoptics.com/all-products/to ... ifle-scope jsou na něj dobré recenze v US, ale v Čechách jsem nic nenašel.



Raven1982
Příspěvky: 25

Příspěvek#37 » pát 19. lis 2021, 15:47

Chlapi (a střelkyně) mám dotaz. Když má optika rozsah 19 mrad, je v pohodě, dát si ji v horizontální ose na střed a ve svislé posunout az do kraje tak, aby na korekce dolů zbyly 2mrad a pro korekce nahoru se dalo využít 17mrad? Potom to vychází 17m výškové korekce v 1km a tam se dá v pohodě vejít s každým hpbt strelivem.
Nebo se pletu? Je vhodnější si optiku nechat vytočenou v obou osách na střed rozsahu v nástrelné vzdálenosti?

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#38 » pát 19. lis 2021, 17:03

Nevím, jak by se dalo posunout po svislé ose na jednom konci, aby to nežvejklo kroužky...
(I když nějaké "kolíbací" kroužky jsem už taky viděl...)

Většinou se používají lišty se sklonem 20-30MOA. Na nich jsou "rovné" kroužky.
Tím posouváš rozsah nahoru (a ubíráš dolů).



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#39 » pát 19. lis 2021, 17:07

Krouzky se daji koupit. Burris XTR Signature. Mam je a pohoda. Pomoci plastovych misek si muzes udelat sklon od 0 moa, po 40 moa skokove po 5 moa.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#40 » pát 19. lis 2021, 17:14

Burris XTR Signature.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#41 » pát 19. lis 2021, 20:42

Dík za info o kroužkách, to je fajn vědět.

Vrátil bych se ale k původnímu dotazu.
Taky jsem zpočátku hrozně řešil kilometr (s 308Win), abych se později dobral toho, že už nad 300m je poměrně těžké konzistentně(!) trefovat terče v různých podmínkách - počasí, vítr, apod...

Byť jsem nějaký čas střílel 100-300m, na 500-600m to na soutěži ještě šlo (ale bez pozorováku to na terči už nenajdeš), tak na 800m už jsem to posílal na slepo a na terči jsem to - světe div se - nenašel.

Takže zpátky na stromy - na kolik metrů chceš střílet? A máš na to odpovídající ráži, sklo, přebíjení a trénink?
Protože pokud ne, obejdeš se dlouho i bez náklonu optiky :)
(Pokud dobře počítám, z 19mrad budeš mít kolem 8-11mrad pro posun nahoru - to je u mojí laborace 308Win/168gr řádově 725-850m - s delší hlavní, nebo jiným nábojem více).

Dále, stále můžeš ještě přenášet až půl osnovy - tam už jsem na kilometru i když omezím klikání na 10,2mrad (ano, tu lištu 20MOA mám).
Nenervuj se tím, že bys sháněl zpočátku drahé kroužky nebo skloněnou lištu jako já :)



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#42 » pát 19. lis 2021, 21:27

Starosta: Vim, ze reagujes na Raven 1982. Ale i tak si dovolim malou poznamku. Ty krouzky nejsou drahe. I s dopravou z USA me vysly na 4 946,38 Kč. Coz je za takove krouzky opravdu hubicka. Navic to ma tu vyhodu, ze uz Te nikdy nebude nic omezovat. Muzes koupit optiku s mensim rozsahem. Muzes koupit pusku bez sklonene listy nebo se sklonenou listou a sklon si nasledne upravis jak potrebujes. Kdyz na to prijde, tak muzes i optiku zvedat. Proste uz neresis tyhle veci. Pusku, optiku prodas, krouzky si nechas a je Ti jedno, co do nich das za optiku a na jakou pusku to pak cele nasadis. Dalsi vec, nikdy nepomackas tubus diky plastovym vlozkam.
O presnosti a precizi na vetsi vzdalenosti nez 300 metru nebudu debatovat. Tady se jen usmivam, protoze mam uplne jine zkusenosti. Ale to je uz jine tema.

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#43 » pát 19. lis 2021, 21:58

A já to naprosto respektuju.
Rozhodně se nestavím do role žrouta Šalamou... však víš.
Jen přidávám svou trošku do mlýna ;)



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#44 » pát 19. lis 2021, 22:07

V pohode. Jasna paka. Na Ravenovem miste bych sel cestou tech krouzku. Mel by vystarane, co se tyka sklonu a hranicnich mezi klikani, ktere se nedoporucuje. Ja jsem taky nejdriv spekuloval, vymyslel a pak jsem to vyresil temi krouzky a mam pokoj. Jestli budu stavet malorajdu na MAO, tak urcite koupim znovu tyhle krouzky.



Raven1982
Příspěvky: 25

Příspěvek#45 » sob 20. lis 2021, 07:47

Díky moc za rady. Optika bude 6-24x50 na pušce Franchi horizon 308 black varmint. Hlaveň 61cm.

Přesně tohle jsem potřeboval vědět, díky. : "(Pokud dobře počítám, z 19mrad budeš mít kolem 8-11mrad pro posun nahoru - to je u mojí laborace 308Win/168gr řádově 725-850m - s delší hlavní, nebo jiným nábojem více)."

Začnu střílet 100, 150, 200 a 300m, dál bych se posunul, až získám jistotu tady. Zajimalo mě právě, od kolika metrů už je třeba pořídit nakloněnou lištu. STAROSTA píše, že budu mít pro posun nahoru 8-11 Rad a dostřel 725m. Ta moje otázka vlastně byla nesmyslná, nemůžu si nastavit optiku na doraz, namontovat ji a nastřelil střed na 100m, chápu ty kroužky, že bych musel optiku dát vlastně na pušku nakloněnou, abych ten kříž na 100m dostal na střed terče. Ok... 725m s rovnou lištou je dost, vic asi budu potřebovat jen těžko.

Moc děkuji

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: trojda33 a 5 hostů