Výběr optiky na dlouhou malorážku



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#151 » čtv 3. úno 2022, 12:27

Četl jsem názory, že duralová montáž při změně teploty více mění nástřel. Je to pravda? Ocelová prý na to tak náchylná není.

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 185

Příspěvek#152 » čtv 3. úno 2022, 12:46

Logiku to má. Dural má větší teplotní roztažnost. Ale výrobce takové montáže tomu může konstrukcí +/- zabránit.



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#153 » čtv 3. úno 2022, 17:30

Co se tyce fyziky, tak to ma logiku. I prach meni sve vlastnosti a v zime krapet u svych pusek musim delat vyskovou korekci pro strelbu od 100m. S malorajdou nechodim pres 50m, tam realny dopad minus 5 nevidim. Krome toho, ze me mrznou prsty a strilim mimo:)



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#154 » pát 4. úno 2022, 10:17

iloveguns píše:Četl jsem názory, že duralová montáž při změně teploty více mění nástřel. Je to pravda? Ocelová prý na to tak náchylná není.

Když půjdeme až "na dřeň", tak ano - koeficient tepelné roztažnosti je ocel vs. hliník skoro dvojnásobný. Nicméně to o kolik se který prvek protáhne vlivem změny teploty je prioritně dán jeho "startovacím" rozměrem. U většího prvku bude absolutní hodnota změny délky větší než u menšího. Jenže aby tohle mělo nějaký vliv, tak by montáž musela být asymetrická - každý kroužek by musel být jinak vysoký. Pokud jsou oba rozměrově totožné, tak i změna jejich rozměrů bude stejná.
Pouze v případě, že by jeden byl výrazně více ohříván než druhý, tak by to mohlo mít vliv. Každopádně se stále bavíme o dlouhých malorážkách a tam se jaksi nepředpokládá střelba dávkou, kdy by snad mohla teplota mít takový vliv.



Jakub.V
Příspěvky: 31

Příspěvek#155 » čtv 14. dub 2022, 11:47

Hosi, resim mensi problem s optikou. Ted sem byl po delsi dobe strilet(cca 1mesic) na kryty strelnici. Prvni rany mi sly o cca 7cm nad stred a to mi prislo divny. Serizovaci kolecka nebyly rozstelovany. Tak sem je upravil tak, aby mi to litalo na stred.
Po cca 20 ranach jsem je musel vratit na puvodni hodnoty, jelikoz mi to zacalo litat podle korekce. Tzn jako kdyby se optika musela "zahrat" abych podle ni mohl strilet. Muze to byt vada optiky? Nejsem si vedom, ze bych pri manipulaci se zbrani s ni o neco narazil apod. Optika je Athlon 4-12x40.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#156 » čtv 14. dub 2022, 12:39

Nemyslím si že v tomto případě by byla na vině přímo optika. Zkusil bych přečíst něco o správné/chybné montáži optiky aby tam nebylo něco z těchto běžných chyb. https://www.fieldtarget.cz/cs/clanky/op ... hitcount=0
Běžně je rozdíl u první nebo prvních pár ran, nejvíce je to znát po mokrém čištění flinty. Ale 7cm je poměrně hodně, většinou je to méně.



Jakub.V
Příspěvky: 31

Příspěvek#157 » čtv 14. dub 2022, 12:56

Pokud by se jednalo o prvnich par ran a nejaky rozumny rozptyl par cm, tak to beru, ale takhle mi to prijde divny. Predtim se mi nestalo nikdy a od te doby, co jsem optiku nastrelil-cca pul roku zpet, tak jsem s ni nemanipuloval. A i kdyby, tak to nevysvetluje to, ze se mi to vrati na puvodni hodnoty. Cisteni neprobehlo. strelivo bylo SK Lapua



vidocqcz
Příspěvky: 203

Příspěvek#158 » čtv 14. dub 2022, 17:02

Ahoj. Je to možná blbost, ale nemáte povolené šrouby pouzdra závěru? Pokud popisuji správě ty zpravidla dva šrouby zespodu pažby, které drží pouzdro na svém místě? Měl jsem podobný problém, se zřejmou příčinou.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#159 » čtv 14. dub 2022, 22:56

Mimo nastavení puškohledu by měla být pouze první "studená" rána, ostatní by měly sedět (pomineme-li chyby střelce, kvalitu zbraně a použité střelivo). Takže bych se přikláněl také k nějakému problému na spojení pušky a puškohledu.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#160 » čtv 14. dub 2022, 23:47

Pro lovecke pouziti nedoporucuju zvetseni nad 4. Pac nad to svadi strilet na vetsi vzdalenosti a i nejvykonnejsi 22lr naboj, treba CCI Velocitor, na rozumny ucinek do max. 70 m.



Taktik
Příspěvky: 2

Příspěvek#161 » ned 28. srp 2022, 09:58

Má cenu si kupovat na malorážku předsazenou montáž? Rád bych to střídal i s AR. Díky
https://www.top-armyshop.cz/predsazena- ... rtex#48900



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#162 » ned 28. srp 2022, 11:02

Na jakou malorážku? Pokud jde o AR styl alá SW MP-15 22, tak samozřejmě. Jde o "AR" platformu a budeš mít tak trénink 1:1 ;)



Taktik
Příspěvky: 2

Příspěvek#163 » ned 28. srp 2022, 12:50

Kdepak :), ZKM 457.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#164 » ned 28. srp 2022, 13:16

ZKM 457 neexistuje. Pokud mas na mysli CZ 457, a pokud budes mit na pouzdru zaveru original listu CZUB, tak budes muset nejdriv zjistit, kde se nachazi na predsazene montazi pricny ozub. Treba takova montaz Spuhr ho ma tak, ze jeho poloha vychazi primo nad vyhozni okynko a tam original lista CZUB nema vyfrezovane drazky. Takze bud si budes muset dat montaz moc dopredu, nebo moc dozadu. Takze nejdrive si sezen listu, ktera ma vyfrezovane drazky po cele plose. Pak uz nebudes mit problem s vyberem vhodne predsazene montaze.
Edit.
Podle fotky montaze, kterou chces kupovat se pricny ozub taky bude nachazet primo nad vyhoznim okynkem.



tull
Příspěvky: 38

Příspěvek#165 » ned 18. pro 2022, 13:00

Zdar, procetl jsem poctive cele vlakno, ale jsou nyni na trhu nove veci a je pomerne velky vyber... resim tedy co koupit na CZUB 457:
https://zbrane.habresto.cz/optika/1238- ... -mrad.html

https://zbrane.habresto.cz/puskohledy/7 ... 24x50.html

https://zbrane.habresto.cz/optika/1934- ... -mrad.html

Jde mi spis o to zda treba ten posledni neni uz zbytecny overkill ... pocitam ze strilet budu tak od 50-150m...preferoval bych asi spis FFP. Dekuji za nazory ci osobni zkusenosti pripadne dalsi tipy.

P.S. Jeste take netusim jakou osadit listu - zda rovnou nebo sklonenou v tomto rozpeti drahy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů