Kolimátory a pod.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 537

Příspěvek#331 » pon 17. říj 2022, 14:38

Béďa píše:Může někdo srovnat PA micro prism 1x vs Vortex.Spitfire 1x? Bohužel v má je jen Habresto a tam to mám trochu z ruky.


... Spitfire 1x mám na několika zbraních, písni SZ.



KarelSmid
Příspěvky: 91

Příspěvek#332 » pon 17. říj 2022, 20:08

Měl jsem vortex crossfire 2x a do spifire jsem taky zkoušel koukat a bez brýlí prostě čmouha nebo hvězdička. Mám debilní oči. Proto jsem zkusil PA microprism a bez brýlí vidím vše krásné ostře. Na terči sice špatně alespoň záměrný obrazec je ostrý :)



sokar
Příspěvky: 443
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#333 » pon 17. říj 2022, 20:53

Vortex prism scope 1x je už asi tak 5 let starý model bez možnosti změny výšky, ale s možností změny přísvitu.Máme je osazeny na střelnici na většině zbraní, protože na zážitkových střelbách se lépe vysvětluje že mají mířit na tu malou tečku uprostřed, než vysvětlovat ACSS obrazce. Primary jsou nové pro letošní rok s nastavitelnou výškou a osovým posunutím asi v 8 pozicích s pevným výběrem přísvitu - červený nebo zelený - nelze mít oba v jednom. Obrazec je použitelnější i na větší vzdálenosti, ale jeho pochopení vyžaduje nějaké to učení. Na Youtube je toho o Primary arms z USA mraky a v dnešní době je to asi jediná značka co nabízí snad 15 typů prism scopů.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#334 » pon 17. říj 2022, 23:25

Díky!

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#335 » úte 18. říj 2022, 08:31

DesertEagle píše:Vezmu to obráceně, RedDot a astigmatismus nejde bohužel dohromady, proto se kamarádím s tubusákama. Na dlouhých mi např. Spitfire funguje naprosto dokonale. Rád bych osadil něco na svoje ingoty: P320 XFIVE LEGION, VP9 MATCH, případně SHADOW 2. např. Steiner MPS, Aimpoint ACRO C1, Výrobci neuvádí alternativy destiček az radostného nákupu se rázen stáva schíza. Info není žádné nebo Glock compaktibilní. Poradte kdokoliv cokoliv pls :-)


MNoo tohle me asi taky čeká. Není to tak hrozný, s brylema OK, ale ty nekdy vadej a bez brylí mám z tecky malou hvezdicku. Prismy velikosti kolimce na pusce jeste jsou, ale neco super malyho na pistoli jsem zatim moc nevidel.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#336 » úte 18. říj 2022, 08:52

Back to basics.

PRism scope a zvetsení. Chápu spravne, ze zvetseni je vzdy pevne dane konstrukci? Muzete mi prosím nekdo vypsat argumety proc vzit z 1x zvetsenim, nebo proc 3x, nebo proc dokonce 5x? Kdyz budu mít REDDOT, tak to tady bude 1x, tj. prisma 1x je de-fakto to stejny. Jasny. Ale kdyz si muzu koupit prismu 3-5x. Jaké to má úskalí? Mám ted v hlavě nějak vymetýno a vůbec netušim, jak se k tomu postavit.



sokar
Příspěvky: 443
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#337 » úte 18. říj 2022, 16:46

Prisma se volí podle typu zbraně a nejčastěji střílené disciplíny nebo střelnice kam se nejvíce chodí. Kdo jede CQB volí 1x 2x nebo 2,5x prismu. To umožňuje při 1x průzorovém vidění řešit věci na krátko a zároveň pokud má prisma propad na typ střely - 9, 223, 762 apod tak lze i částečně střílet na x set metrů. Tedy nejčastěji 1x,2x a 2,5x se dává na pušky 10,5 a 12,5" a zoomy 3x a 5 se dávají na 14,5" a delší. Třeba primary má 3x zoom s cqb osnovou. To znamená že lze střílet na krátkou vzdálenost a zároveň lze i díky kříži přenášet až na cca 500m. Je to takový kompromis a proto na 14,5" je nejčastěji volba 3x zoom. Pokud někdo střílí vyloženě mířenku s minimem dynamiky tak volí 5x zoom. Ono se s tím sice dá na krátko střílet taky, ale 5x zoom je již na velkou dynamiku mimo, protože se díky očnímu reliefu ztrácí vidění skrz optiku. U 3x zoomu považuju za takový limit střílet s tím cqb, protože už 3x zvětšení některé střelce mate v hlavě a mozek ty rozdíly někdy nepobírá dobře, takže některým je to protivné už ze startu, někoho bolí hlava při delší expozici a někdo je s tím v pohodě. To záleží na tom zda míří jedním okem, nebo má otevřené obě. Naproti tomu 2x HD prismy jsou jak na cb tak na střelbu na 300-400m a díky sklu jsou prostě o level víš jak reliefem tak celkovým koukáním.
1x prismy jsou ideální na kratší zbraně a v případě potřeby lze dodat magnifier 3x zoom. Zde jen podotknu že z neznámého důvodu nikde moc magnifiery s prismama nefungují, ale primary má funkční 1x micro prismy a k nim jde dám 3x magnifier. Jejich nastavení je sice tak na hodinu, protože se štelují dva optické celky, ale výsledek stojí za to. Je to na Youtube již poměrně dost recenzované.

Shrnuto :
Střílím do 100m = 1x,2x,2,5x, 3x zoom
Střílím převážně mířenku 100+ = 3x, 5x.

Vše bez ohledu na délku zbraně. Někteří mají na 16" 1x zoom, ale někteří zase na 10" 3x zoom.

Platí viz první věta : Prisma se volí podle typu zbraně a nejčastěji střílené disciplíny nebo střelnice kam se nejvíce chodí.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 195

Příspěvek#338 » úte 18. říj 2022, 17:22

KarelSmid píše:Měl jsem vortex crossfire 2x a do spifire jsem taky zkoušel koukat a bez brýlí prostě čmouha nebo hvězdička. Mám debilní oči. Proto jsem zkusil PA microprism a bez brýlí vidím vše krásné ostře. Na terči sice špatně alespoň záměrný obrazec je ostrý :)


Já tohle mám podle světelnejch podmínek. Mám taky crossfire II od Vortexu s hvězdičku vidím jen ve tmě nebo šeru, když se světlo tak v pohodě.

Je ale fakt že “debilní oči” můžou být u kolimátirů otrava :-)) dokud jsem neměl kolimátor tak jsem ani nevěděl že tu vadu mám a chtěl jsem ten kolimátor jít reklamovat :-D

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#339 » úte 18. říj 2022, 17:38

Sokar: moc dekuju. Uz se mi to secvaklo. Porozhlednu se po 1x, jelikoz pokud bych chtel strilet dal, tak mam LPVO 1-8x :)

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 537

Příspěvek#340 » stř 19. říj 2022, 08:39

... není co doplnit, Honza to popsal naprosto vyýstižně. Práve na CQK a taktiky je 3x otázkou, mám obavu, ze než si dohledám "nazoomovany cíl, tak bude pryč. Habresto mám bohužel na druhou stranu republiky a dívat se do 3x někdě pouze na prodejně nic neřeší. Mám ted jednoho Spitfara mimo zbran a můžu na střelnici půjčit. Současně bych si rád testnul 3x. Což na 90 procent nevyjde, tak ho spíš koupím (nestoji to svět) a vyzkouším :-) na Bestpatronu skladem.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#341 » stř 8. úno 2023, 14:03

Holosun udělal AEMS v kombinaci s NV a termovizí :o

Zaměřovač s nočním viděním
DRS-NV (digitální reflexní zaměřovač – nočního vidění). Jedná se o kombinaci klasického kolimátoru a nočního vidění s optickým senzorem 1024 × 768 bodů při 60 FPS. Zařízení nabízí 8× digitální zoom a je napájeno baterií 18350. V nabídce bude i PRO verze, která bude mít kvalitnější čip a poskytne kvalitnější, tedy čistější obraz.

Zaměřovač s termovizí
Druhým zařízením je DRS-TH (digitální reflexní zaměřovač – termovizní vidění). Přístroj nabídne 5 palet (režimů) vykreslení scény. Opět bude v nabídce PRO model, který nabídne o 33 % vyšší rozlišení jádra termovize.


https://www.thefirearmblog.com/blog/202 ... -red-dots/



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#342 » stř 8. úno 2023, 17:37

To vypadá super, ještě je otázka ceny v ČR. Pokud by to bylo okolo té dolarové tak to může gamechanger.



RayX
Příspěvky: 68

Příspěvek#343 » pát 24. úno 2023, 07:11

Má tu někdo zkušenost z kolimátorem MeoSight IV od Meopty? Chci si kupovat GLOCK s MOS a u Meopty mám 15% slevu (vyšel by mě cca na 6,7k), tak jestli to za to stojí.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#344 » čtv 9. bře 2023, 10:21

Tak sem zase tady :)

Rozhlížím se tedy po nějaké maličké prisme 1x. z rozmarilosti bych chtel neco "hranatyho". Ale zatim nachazim jen kulate (tubus). Existuje neco co vypada treba jako AEMS, ale je to prisma. :)

EDIT: chapu princip a kulata skla. Ale není neco s hranatym obalem? .)



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#345 » pon 13. bře 2023, 21:11

Asi bych radši řešil kvalitu obrazu než obal...top bude Trijicon, ten má ale.1,5,. Ale solidní je i PA micro.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů