Pozorovací (střelecký) dalekohled.



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#46 » pon 6. čer 2016, 11:40

Na toho Lidla pozor... zvetseni 20 ujde a pak je to dost hruza... možná kus od kusu... před kšeftem se to zkouší dost špatně.
Na 100m se s ním dost trápím...

Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 78

Příspěvek#47 » pon 6. čer 2016, 13:02

Moje osobní zkušenost: Já mám monokulár AURIOL 20-60x60 (asi ten z Lidlu, já kupoval v e-shopu výprodej za 500kč) a jsem s ním spokojen. Používám vesměs na malorážku 50m. Jinak s ním pozoruji i Měsíc, Mars, Jupiter a zrovna včera i Saturn s prstencem. Při zoomu 20-50 je OK, ale při zoomu 50-60 začíná tmavnout obraz, což je logické při průměru optiky 60mm (není to vada optiky, je to fyzika). Na malorážku (50m) se mi osvědčilo přiblížení cca 40 a vidím i "chlupy" na papíru. Stativ je OK a za ty prachy je to SUPER. Samozřejmě jsou lepší monokuláry a dalekohledy, ale taky za jiné peníze. Záleží na co to člověk chce a frekvence využití...



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#48 » pon 13. čer 2016, 07:23

Pořídil jsem si základní astronomický - systém cassegrain-maksutov
http://www.binox.cz/astronomicke-daleko ... k-diamond/
Sice trochu připomíná příslovečný kanón na vrabce, ale za ty peníze (kupoval jsem z druhé ruky) dobrou čočkovou optiku srovnatelné kvality nepořídíte. Je dostatečně kompaktní a drží pěkně i na tom stativu z Lidl-spektivu. Jako bonus ho mám na jasnější astronomické objekty.
Test na 100m malorážka - terč akorát v zorném poli s okulárem 10mm a každá dírka zřetelná a jasná. 200m sousedův terč - střílel z pušky, díry taky pěkně zřetelné. Až se tam potkám se střelci na 300m, mrknu i na jejich terče.



UFC
Příspěvky: 1

Příspěvek#49 » ned 18. zář 2016, 15:08

Nevíte někdo jaký závit na upevnění má Lídl - Auriol?

Uživatelský avatar
Prasor
Příspěvky: 70

Příspěvek#50 » ned 18. zář 2016, 16:17

Pravděpodobně 1/4". Takhle rozměr je na stativech pro foťáky.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#51 » pon 19. zář 2016, 08:45

Potvrzuji, tuhle jsem koukal na měsíc a měl jsem to našroubovaný na foto stativu

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#52 » pon 19. zář 2016, 15:55

Jj ja to delam taky tak. Stativ Vanguard na fotak a pouzivam i na pozorovak.

Ten muj optisan 20-60x60 taky pri max dost tmavne, ale Saturn videt je. :)

Uživatelský avatar
Rex
Příspěvky: 108

Příspěvek#53 » sob 12. lis 2016, 16:10

Nemáte někdo zkušennost s malým monokulárem na terč na 25 m ?
Myslím cca toto - https://www.naboje-prebijeni.cz/pozorov ... rtex-10x25
Bude desetinásobné zvětšení stačit na kryté střelnici na 25 m ?
Nechci si kupovat žádný šílený tubus se stativem, nebudu to potřebovat na stálo, chci jen párkrát zkouknout jednotlivé zásahy z devítky na 25 m.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#54 » sob 12. lis 2016, 17:37

No chlapi na venkovní střelnici někdy používají klasické dalekohledy s podobným zvětšením. Je to ale dost nouzovka a to ještě mají v pohodě světlo - na kryté to bývá s osvětlením dost mizerné. Jesli to máš jen na pár kouknutí - není jednodušší si od někoho něco půjčit?

Uživatelský avatar
Rex
Příspěvky: 108

Příspěvek#55 » sob 12. lis 2016, 18:12

Tak, taky si můžu půjčit.... Zajímá mne jestli desetinásobným přiblížením uvidím díry v terči na 25 m, jestli to někdo zkoušel..... Světla na krytý střelnici moc není ale terč je osvětlený, tak by mohl být vidět, světelnost u toho kapesního prcka řešit nebudu. Stejně si ten kapesní monokulár koupim, tahám ho na vandry po kapsách, ...akorát na vandry je jedno jestli 8x nebo 10x.

Uživatelský avatar
Werewolf
Příspěvky: 171

Příspěvek#56 » sob 12. lis 2016, 19:34

Nosim si triedr 10x50, díry celkem už vidět jdou dobře, ale taky už se to celkem klepe v ruce, když se na ty díry soustredis. Není to ono.

Uživatelský avatar
Rex
Příspěvky: 108

Příspěvek#57 » sob 12. lis 2016, 19:48

Díky. Ta stabilizace je mi jasná, je lepší se opřít nebo podepřít ruku ale na párkrát se s tím poperu.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#58 » sob 12. lis 2016, 19:57

Souhlas s Werewolfem, klepe se to a navíc když se chceš podívat, musíš odložit kvér. Kukátko na stativu umožňuje pohodlně zkouknout každý výstřel, aniž by člověk musel odkládat, nebo porušil bezpečnost. Zatím taky používám klasický 10x50, ale není to ono, už jsem si napsal Ježíškovi o binokulár.

Uživatelský avatar
Rex
Příspěvky: 108

Příspěvek#59 » sob 12. lis 2016, 20:14

Pablo: souhlasím, tubus na stativu je komfortní koukání.... ale nechci to sebou tahat. Většinou střílím na dálku cca 40-50 nábojů nabíjených po deseti a stačí mi zkouknout první serii abych měl nějaký feedback jak to opravuju. A ani nemám mířenkářské ambice, jen si zkouším vlastní limity. Teoreticky bych se mohl podívat foťákem s nějakým dlouhým sklem ale připadal bych si blbě :-)

Uživatelský avatar
Werewolf
Příspěvky: 171

Příspěvek#60 » sob 12. lis 2016, 20:27

ale kdeže, viděl jsem, jak si někteří hodili foťák na stativ, vyklopili display, aby na něj viděli a měli tak monitor :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů