Optiky a montáže na AR-15



indijohns
Příspěvky: 42

Příspěvek#346 » ned 8. led 2023, 23:27

Já mám Holosuna 510 C cca 5 let na sa 58. Je to dobrý držák a taky mám stále první baterku. Myslím, že ho hani ti, co ho nemají.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#347 » pon 9. led 2023, 01:42

Já měl asi smůlu. Ze 4 měli 2 problém - jeden (pistolovej) přestal svítit asi po půl roce, druhýmu (510C) nefungovalo plynule ovládání jasu. Obojí bylo uznaný jako vada a vyměněno za novej kus.
Už mám jen jeden, a kvůli astigmatismu půjde stejně asi pryč...



mijunior
Příspěvky: 96

Příspěvek#348 » pon 9. led 2023, 12:04

Když to tady čtu tak se modlím abych trpěl astigmatismem a měl vymluvu zůstat u"těžkých" LPVO a koupě kolimatoru se jednou provždy vyhnul. Jeden haní Eotech, druhý Holosun a když si člověk projde recenze a srovnávací testy na YouTube má s toho jen hlavu jako pátrací balón.



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#349 » pon 9. led 2023, 12:25

Hele, mam astigmatismus, ale vadi mi jen holograficke kolimatory. Eotech nedam, Vortex AMG atd. Holosun ci Vortex, kdy proste je tecka promitana, tak uplne v pohode.
Takze astigmatismus neni jen tak:)) ale LPVO si obhajim:)

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 605

Příspěvek#350 » pon 9. led 2023, 12:46

Já nakonec skončil u AR15 s variáblem Vortex Viper PST 1–6x24 SFP GEN2, protože:

1. Mám astigmatismus, takže kolimy jsou pro mě out a na všech puškách mám tudíž prismy.
2. Absolutně mě vyhovuje osnova toho Vortexu (klasický kříž).
3. Na zvětšení 1x se díky přísvitu (který tvoří jen tečka ve středu kříže), chová prakticky jako kolim s tečkou, samozřejmě s nevýhodami prismy (nutnost dodržovat oční reliéf a +- i osu puškohledu).

Ano, je to těžký jako prase. I s montáží (Primary Arms PLx) je to více jak třičtvrtě kila (přesněji 810g). ALE! Nechystám se s tím do války a neplánuji to tahat celý den na řemenu či v rukách při CQB. Na nějakou tu akční střelbu na poppery se to dá vydržet a baví mě naopak i střílet desetikoruny na 100m, což se s tím variáblem dá zvládnout. Navíc kdybych chtěl lehkou pušku, nekoupil bych si těžkou pístovku (Antrega), ale nějaký lehčený dietní DI. ;-)



getsome
Příspěvky: 613

Příspěvek#351 » pon 9. led 2023, 15:39

Tak do toho hodím pro srandu vidle ještě já. Na Antregu mám EXPS3-0 a jsem spokojen :lol: Když nepotřebuju, nemusím se tahat s LPVO za 30 a víc a bát se, že ho rozbiju. Když potřebuju, nasadím za EOTecha 5x zvětšovák na QD montáži a je hotovo. Oproti trubičkám se mi líbí obří okno a "donut of death," který ale Holosun dávno okopčil, takže už to není tak úplně argument.

Nejlepší je chodit na střelnici, rozhlížet se a sockovat od ostatních jejich zbraně na půjčení. Takhle se dá vyzkoušet spousta optik a kolimátorů a platí se jen komplimenty na adresu střelcovy výbavy :lol:

Héfaistos píše:Nechystám se s tím do války a neplánuji to tahat celý den na řemenu či v rukách při CQB.

A kdo chce LPVO tahat do války, jako spousta borců z reálných jednotek, tak prostě trošku zamaká na ruce, no. Prý nejsou těžké pušky, jen slabé svaly ;)

Uživatelský avatar
tom
Příspěvky: 245

Příspěvek#352 » pon 9. led 2023, 16:08

Nebo stačí vyměnit pístovku za plynovku s LPVO a i potom bude pořád lehčí. :mrgreen:



mijunior
Příspěvky: 96

Příspěvek#353 » úte 10. led 2023, 17:35

Máte někdo zkušenost s Prism Scope? Jde mi primárně o verzi se zoomem víc než 1x ve srovnání s klasickou optikou nastavenou na stejný zoom. Nižší váha mi je jasná ale je tam i nějaký jiný benefit nebo rozdíl?



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#354 » úte 10. led 2023, 18:27

Používám Prismáky, zoom 2,5x max a do 150m paráda. Nemusím šahat na zoom páku, dokáži vnímat i s otevřenýma očima na terče v blízké vzdálenosti a tím neztrácet čas.
U 3x zoom už to není tak na rychlé změny při střelbě = blízké cíle, kdy prostě musím 1 oko zavřít.
Za mě je Prism Scope s 2 až 2,5x zoom pecka věc na 0 až 150m, kdy chceš jen jedno sklo.
Ale upozorněním - vyzkoušej si to. Třeba ti to nesedne a budeš muset zavírat komplet oko i u toho 2x zoom.
Za mě pecka jsou https://zbrane.habresto.cz/optika/1315- ... b-223.html a pak https://zbrane.habresto.cz/optika/1138- ... mpact.html, co mám na .308 ;)



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#355 » stř 11. led 2023, 12:40

indijohns píše:Já mám Holosuna 510 C cca 5 let na sa 58. Je to dobrý držák a taky mám stále první baterku. Myslím, že ho hani ti, co ho nemají.


Taky myslim. Ja si tech kompaktnich uzavrenych (HS403x) cenim, protoze jsou fakt lehke, spolehlive a ta vydrz baterky je neskutecna. Maji profil prakticky jen tubusu, couhaji z nich pouze ta malicka vicka stavitek. Ze se najde vadny je jasne, ale imho o celkove kvalite celkem vypovida treba fakt, ze se dost malo prodavaji bazarove a kdyz, tak za dost vysoke ceny. Lidi se jich moc nezbavuji.
Minuly tyden se treba objevil na FB inzerat na HS403B za asi 2900Kc. Chtel jsem ho pro zenu na jeji SBR AR, psal jsem panovi 11 minut po vystaveni inzeratu a uz byl pryc. :D

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#356 » pát 20. led 2023, 09:58

Nový optiky Primary Arms.

https://www.youtube.com/watch?v=lh1S139XiWI
https://www.primaryarms.com/primary-arms-new-products

Líbí se mi ten adapter na battery cap, kterej dělá auto on/off. Snad to bude kompatibilní s Vortexem co mám.



sokar
Příspěvky: 443
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#357 » pát 20. led 2023, 19:40

Kompatibilní to bude ten live cap. Čekám na termín kdy to uvolní pro evropu a hned dovezu. Pokusím se dotáhnout všechny novinky co půjdou, ale tak jako každý rok PRIMARY ARMS na shotshow něco představí a velká část věcí bude dostupná u nich až v Q2 a u nás v Q3, takže si nejspíše zase počkáme.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#358 » čtv 23. úno 2023, 13:00

Tak se dívám na ty nové optiky od Primary Arms hned mne tam zaujala Primary Arms GLx 4.5-27x56 FFP Rifle Scope - Illuminated ACSS Athena BPR MIL Reticle a to v podstatě ze všech důvodů, které mne zajímají:
  • Zvětšení - teď mám LPVO 1-10x, ale na 100 m střílím na 10x (je to pro můj slabý zrak komfortní). Na 150 m už to přestává být komfortní, takže kdybych to zvětšení extrapoloval, s 27x bych měl být komfortní na 300 m, a míň komfortní na 500 m (což ale je spíš teoretický limit vzhledem k počtu takových střelnic).
  • Tubus - průměr 34 mm, mám teď, a menší bych nechtěl (otázka, jestli pro takové zvětšení se menší dělá).
  • MILDOT osnova - střílím pro zábavu "na dálku" a s MILDOTem si dokážu leccos přímo odečíst v okuláru, teď mám taktickou osnovu, která je dobrá na dynamickou střelbu, ale na přesnou mířenou moc není (1 MOA knedlík uprostřed).
  • FFP - Mám teď SFP a stejný postřeh jako výše.
  • Záměrný bod - tahle stříška mi pro moji střelbu přijde ideální.
Střílím sice s AR-15, která by do těch 500 m měla stačit, ale mám pocit, že tohle je optika spíš už na kliku. Takže bych se rád zeptal těch, kdo podobnou kombinaci mají (AR-15 s podobnou optikou), jak se jim to osvědčilo. Druhá věc, jestli má cenu o tom uvažovat, když nepřebíjím a neplánuji.
A do třetice, když jsem se před časem díval a hledal u Vortexu nebo Athlonu kombinaci parametrů vyjmenovaných výše, tak jsem nic, co by podobně ve všem sedlo, nenašel.

Otázka je také, jaká je optická kvalita téhle optiky. Můj Athlon nemá viditelné deformace nebo rozmazání v celém rozsahu zvětšení, což jsem pochopil, není vždy samozřejmé. Má ovšem dost malou "vůli" v očním reliéfu.



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#359 » čtv 23. úno 2023, 13:56

Vzhledem k cene 900 USD cekam cenu u nas kolem 30 az 32 tis s DPH. U Athlonu je pak ATHLON ARES ETR 4.5-30x56 UHD, koncova nyni 40K.
Pokud chces strilet na 200 ci 300m, tak luxusni sklo a na presnou strelbu idealni volba. Na 223 AR mam 4.5-27x50 a pokud si koupis presne strelivo, puskohled vyuzijes;-)
Jestli ale budes strilet 100+m 2x za rok, tak mi to prijde zbytecne, mas ulozene penize ve skle...



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#360 » čtv 23. úno 2023, 14:18

izerS18: Díky za tip. Ten Athlon mi nějak unikl (možná to bylo cenou ;)). Vypadá to, že počkám, až to sokar doveze, a pak se k němu na to přijdu mrknout. Roli bude hrát určitě cena a "detaily".

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti