Optiky a montáže na AR-15

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#316 » pon 9. kvě 2022, 08:34

Nenašel jsem vhodnější vlákno, tak sem. Mám na pušce sklopná mechanická miřidla, protože krom jiného střílim takovou polomířenkářskou soutěž. Jenže jsme zjistil, že mi dioptr prostě nevyhovuje. Nemáte někdo typ na hledí (ideálně sklopné) na RIS, ale hledí, ne dioptr?



mijunior
Příspěvky: 96

Příspěvek#317 » úte 10. kvě 2022, 21:01

Zdravím ve spolek, řešil jste někdo vyšku montáže pro LPVO? Nejrozšířenější jsou 38 a 40 mm ale dělají se I vyšší. Má někdo povědomí o rozdílech, přínosech a záporech? Všimnul jsem si že kolimatory bývají posazeny výše nad railem než optiky. Předem diky



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#318 » stř 11. kvě 2022, 15:06

Ahoj. Hele, vyssi montaz davas typicky pro nejakou aplikaci ci pro tvoji lepsi ovladatelnost. Ja u klasicke predsazene montaze Vorzex bych i klidne nejaky mm ubral, abych mel hlavu v me oblibene poloze.
Kolimos das vyse v klidu, protoze tam nemas zoom a tim padem takove zkresleni zasahu. Zkus se ale blbe podivat do LPVO a hned se ti vyznamne hned zasah bo zoom, dve skla, paralaxa atd.
Zkus u nekoho nebo v obchode vyzkouset standardni veci, pak spekuluj nad nejakou vychytavkou;-)



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#319 » stř 11. kvě 2022, 23:34

Jenom zajímavost. Na Habresto je možnost objednat PA zvětšovák 3x co do záměrného obrazce přidá dálkoměrnou stupnici, navíc to lze použít s prizmatickým zaměřovačem! Přesně s verzí SLx 1x. Dosud jsem myslel, že s prizmou nelze zvětšovák použít...

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#320 » čtv 12. kvě 2022, 07:53

Blacky píše:...... Nemáte někdo typ na hledí .....

https://www.brownells.cz/AR-15-CSAT-COM ... -006000163

Uživatelský avatar
tom
Příspěvky: 245

Příspěvek#321 » ned 16. říj 2022, 10:28

Čekám na objednanou zbraň a při té příležitosti přemejšlím o optice. Doteď jsem byl rozhodnutej pro Vortex Strike Eagle 1-8x (líbí se mi jeho osnova) , ale po přečtení tohoto příspěvku jsem značně znejistěl. Příspěvek je z roku 2019, teď se prodává Vortex Strike Eagle 1-8x model 2020 a proto se ptám, došlo u něj ke zlepšení parametrů uváděných v níže uvededeném příspěvku? Bohužel u těch skel od Promary Arms není uvedený přesný model a ani ten konkrétní Athlon Cronus jsem již nenašel neboť odkazy jsou už mrtvé.

izerS18 píše:Ahoj.
Dovolím si dát malé srovnání, které se mi dnes poskytlo udělat. A to mezi Strike Eagle 1-6x, Primary Arms 1-6x, 1-8x a Athlon Cronus 1-6x
Strike Eagle https://eshop.bestpatron.eu/cz-detail-8 ... r-bdc.html
Primary Arms 1-6x http://zbrane.habresto.cz/optika/1007-p ... n-mil.html
Primary Arms 1-8x http://zbrane.habresto.cz/optika/1006-p ... n-mil.html
Athlon Cronus 1-6x http://zbrane.habresto.cz/puskohledy/10 ... arva-cerna
Předem bych chtěl říci, že jsem chtěl V-AR místo Strike Eagle 1-6x něco s 1-8x a jel jsem si pro Primary Arms 1-8x, které mě dle nakoukaných videí zaujalo. No, ale člověk míní a prodejce mění, že :D
Strike Eagle jsem měl s sebou, abych si to všem mohl hezky porovnat a níže výsledky - vždy Strike Eagle (SE), Primary Arms (PA6) (PA8) a Athlon (AC)

Sklo
SE - nejhorší, když jsem viděl ostatní. Díky porovnání jsem si více všiml "rybího oka" na okraji skla vůči ostatním.
PA6 i PA8 - menší rybí oko
AC - naprostá pecka. Jak když vám někdo najednou dá jiný filtr
Světelnost
SE - nejhorší
PA6 i PA8 - krapet více světelnější než SE, kresba domu byla i lépe čitelná
AC - jako když někdo najednou rozsvítí. Úžasná světelnost, detaily jak na 4K monitoru
Oční reliéf
SE - nejmenší, je třeba býti krapet blížeji u optiky. Hlava se nemůže tolik pohybovat a je třeba mít dobře natrénované přilícování
PA6 i PA8 - lepší než SE, větší prostor pro hlavu jít dopředu/dozadu bez dopadu na kvalitu obrazu
AC - neuvěřitelné tenté "rámečky". Obrovský reliéf, s hlavou můžete dělat slepici :) a pořád vše skvěle vidíte
Zoom na 6x
SE - zde mi přišlo, že při 6x zoom byl obraz lepší než u PA6.
PA6 - osobně mi přišla kvalita zoomu na 6x o krapet horší než u SE
PA8 - lepší než SE, PA6 - řekl bych, že díky tomu, že má až 8x. Ale to moje domněnka, nejsem žádný optik...
AC - pořád pecka světelnost, velký oční reliéf. I já s mojíma nic extra vočima hned viděl rozdíl
Zoom na 1x
SE - řekl bych, že nemá 1x
PA6 i PA8 - řekl bych, že nemají 1x. Ale zoom menší než u SE
AC - zde bych řekl, že má fakt 1x. Oko vůbec neregistrovalo, že by se obraz nějak měnil/zvětšil

V životě bych neřekl, že poznám rozdíl v optice. Jak jsem psal, nemám nějaké náročné oči. Po dnešku už chápu, že někdo dá 50, 70 000 za sklo.
Ano, Strike Eagle je jiná cenovka, to samé Primary Arms. Za tu cenu Strike Eagle je fakt ale paráda. Nastřílel jsem s dvěma kousky 1800 ran na V-AR 9mm a 1100 ran na V-AR .223 a to i na 300m, kdy se člověk v klidu trefí. Osobně ho považuji za super volbu, která udělá za dané peníze sakra práce a je úplně jinde než levná Čína.
Po dnešku bych si ale příště v této cenové kategorii vzal Primary Arms, cena +- stejná, ale přišlo mi lepší sklo, světelnost. Za dané peníze opět skvělá služba.
Ale hlavně po dnešku jsem o hodně peněz lehčí, pač jsem prostě vzal toho Cronuse. :oops: Před výběrem optiky, pokud můžete, koukněte se, co vám bude vyhovovat na oči včetně obrazce. Hlavně nekoukejte na dražší věci nebo zjistíte, že je musíte koupit :) Na druhou stranu člověk optiku kupuje na nějaký čas, tak ať stojí za to. Ohledně porovnání Athlona Cronus s Vortex Viper PST 1–6x24. Viper jsem porovnával asi 8 měs zpátky na střelnici s mojim Strike Eagle. Jo, lepší sklo a světelnost. Ale osobně mě to za ty peníze nezaujalo. To bych po dnešku radši i vzal Primary Arms.
Třeba někomu pomohu při rozhodování při výběru optiky na AR-15. Jako montáž mám Vortex předsazenou montáž, ta co stojí cca 2300 Kč.
Foto kompletu dodám zítra, teď je už tma a nejde mi to nafotit nějak rozumně..



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#322 » ned 16. říj 2022, 10:43

Ahoj.
Ten Cronus byl za 26 000, jestli si dobře pamatuji. SE byl v té době asi za 9000. Jak jsem psal, za ty peníze byl a je SE supr sklo. Ale na trhu jsou i lepší, jen musíš připlatit. Odkaz https://www.optics-trade.eu/en/athlon-c ... 4-sfp.html
Pokud máš rozpočet do 15 tis, tak pak je SE velmi dobrá volba, kór když ti ještě sedí osnova ;)
V rámci PA modelů - ideálně kdyby ses mohl na ně podívat a měl přímé srovnání - osnova, sklo atd. když ta možnost není, s SE rozhodně chybu neuděláš



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#323 » ned 16. říj 2022, 11:05

Jako novinka je SE s FFP, ale cena je už jinde...dle recenzí prý dobré...

Co do kvality obrazu je super Meopta 1-4x v té vojenské řadě, bohužel už nestojí 20.

Pokud bych řešil kvalitu skla podíval bych se i na Deltu, jejich model 1-6x co jsem viděl v dané cenové hodně pěkný obraz, ale nemá tak takticool osnovy.

U optiky fakt platí, že člověk dostane za co si zaplatí. nejlepěí obraz co jsem viděl bylo Swaro 1-6x, absolutní bomba, cena byla ve výprodeji někde na úrovní Vortexe Razora 1-6x.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#324 » ned 16. říj 2022, 11:12

Jedna Delta Stryker 1-6x24 HD se nachazi na zdejsim bazaru za 15 tisic. Urcite stoji minimalne za zvazeni.

Uživatelský avatar
tom
Příspěvky: 245

Příspěvek#325 » ned 16. říj 2022, 11:13

Tak 26 je na mne už moc, mám rozpočet do 20 i s montáží a mám rád okolo tečky kruh, což koukám, že Cronus nemá. Nitkový kříž který mají většinou drahé optiky mi přijde takový málo jasný.
Určitě chci min. 1-8x, 1-6x mi přijde dneska málo. Co se týče fokální roviny tak tomu vůbec nerozumím. Když se kouknu na videa tak mi přijde že amíci mají radši první a v čechách je spíše preferovaná druhá fokální rovina. Výhody a nevýhody obou variant mi ještě nikdo neosvěil.
Takže bych zůstal zatím u toho novějšího Vortexe, jenom bych byl rád kdyby mi tu nějaký majitel modelu 2020 potvrdil, že se od předchozího modelu Vortex zlepšil. :cry:
Koukal jsem i na někým chválené Truglo Omnia 1-8, navíc prodávané již z montáží, to si stojí jak v porovnání s Vortexem a Primary Armsem?
Ještě bych se zeptal na montáž, chtěl bych něco robusního, né ty subtilní sportovní modely, aby to ustálo i nějaký nečekaný nechtěný náraz nebo pád zbraně. Co by jste mi poradily?



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#326 » ned 16. říj 2022, 11:23

Masivni predsazene monoblokove montaze dela Spuhr a Audere.



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#327 » ned 16. říj 2022, 12:09

Truglo kdyz bylo s montazi za 9K, tak velmi dobry entry level. Za me do 50m porad dobre. Na vetsi dalku uz Vortex Strike Eagle, je tam kvalitativni rozdil od Trugla pro me oci;-)



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#328 » ned 16. říj 2022, 12:13

Já si jen dovolím malou obecnou poznámku, když vybírám sklo, tak je dobrý se do něj podívat a nekupovat naslepo, což neříkám, že je tento případ.

Uživatelský avatar
tom
Příspěvky: 245

Příspěvek#329 » ned 16. říj 2022, 12:47

Do Trugla, a Vortexů jsem koukal, ale neměl jsem je vedle sebe všechny najednou, proto je to pro mne nic neříkající. Proto zde spoléhám na rady někoho kdo tu šanci měl je mezi sebou porovnat.
Truglo 1-8x je dnes v Čechách za 12,5. Ta Delta má pro mne nevyhovujicí obrazec, tím neříkám že je špatný, ale jsem zvyklej na Eotecha.



sokar
Příspěvky: 443
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#330 » ned 16. říj 2022, 12:51

tom : Tak se stav, máme skladem jak všechny vortexy, athlony i primary arms a můžu ti je ukázat všechny. Jak v SFP tak FFP. Habresto.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů