Pistolové kolimátory/RMR



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#136 » pát 14. dub 2023, 16:03

Kolim otoč čelem vzad a protlačuj znovu, poznáš tak, co z toho je křivé. Pak nabarvit styčná místa třeba lihovkou na té části, kterou nebudeš pilovat, a zase osadit. Barva se ti otiskne tam, kde máš pilovat....

No. Nebo brousit.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#137 » pon 17. dub 2023, 13:04

Osobně, pokud nejsi aspoň zručný modelář, bych to svěřil puškaři...



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#138 » čtv 10. srp 2023, 16:22

Narazil jsem na docela zajímavé video ohledně uzavřených pistolových kolimátorů. Možná to někdo ocení:

https://youtu.be/KmKhwjeDvcw

Ve zkratce - dlouhodobě se začíná ukazovat, že při intenzivním používání mají uzavřené kolimátory problémy s utěsněním a zamlžují/rosí se. I kvalitní značky.

Narozdíl od puškového kolimátoru je pistolový mnohem menší a současně mnohem více namáhaný, takže to není žádná sranda.



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#139 » sob 21. říj 2023, 20:05

Zdravim nemáte někdo typ na obchod kde bych sehnal šroubky s whitworth závitem k upevnění RMR kolimátoru na danou destičku?



capo56
Příspěvky: 7

Příspěvek#140 » úte 19. pro 2023, 17:38

Lehce zvažuji nákup kolimátoru Holosun z US (uzavřený model EPS MRS). Záruka je 10 let s tím že bych musel platit případné náklady na dopravu tam i zpět. V této souvislosti se chci zeptat - jaké máte zkušenosti s poruchovostí a reklamací? Ta úspora je značná, ale pokud bych ho měl párkrát poslat tam a zpět tak už se to možná srovná:).



Šaky
Příspěvky: 52

Příspěvek#141 » úte 16. led 2024, 13:58

Ahoj všem, rád bych se zeptal na radu, jaký kolimátor (na Walther PDP) vybrat na základě Vašich zkušeností. Možností je nepřeberně a potřeboval bych to zredukovat na pár horkých kandidátů.

Chtěl bych kousek, o který bych se nemusel bát. Zbraň nosím z 90% při práci v lese s motorovkou, při sázení stromků, prořezávání lesů a pouhých 10% je město. Takže se nechci bát, že se rozsekám na blátě a s ním rozsekám i kolim. Bordelu z práce z lesa sbírám dost. Ale pod košilí to není tak strašný. Přemýšlel jsem třeba o Aimpoint acro P2 nebo C2, ale trochu mě zarazil příspěvek výše o pronikání vlhkosti po delší době a vnitřním zamlžování. Asi to nemusí být u všech, ale běžně makám v lese v mínusových teplotách a pak vlezu dovnitř ke kamnům, kde je vedro jak v létě, tak mě to trochu vyděsilo. Chtěl bych kolik na dlouhé roky, ale samozřejmě je otázkou, jestli potřebuju zrovna P2 nebo jestli za tu cenu v mezičase nepořídit třeba dva Holosuny...

Koukal jsem i po mikro kolimátoru Holosun SCS PDP. Líbí se mi kompaktnost. Že bych o něm skoro nevěděl. I to že bych tam mohl nechat mířidla z výroby pro strejdu příhodu. Mám ale obavy z toho, že si tam není možné nastavit svit manuálně. V lese je to samý kontrast stín/slunce.... To by mě štvalo. A výhledově bych si tipl, že ta baterka, co se sama dobijí, jednou prostě odejde a po letech už třeba nebude sehnatelná

Kamarád mi radí Holosun HS507C X2.
Nebo EOTech EFLX Mini.

Tak jsem poměrně ztracenej a helfla by mi vaše rada, že bych to celkově trochu proselektoval, kterým směrem se ubírat....

Kdybyste měli chvilku, budu moc rád, ptal jsem se sice už ve vlákně u PDP, ale třeba tu najdu další super rady!

Dík!



settra
Příspěvky: 21

Příspěvek#142 » úte 16. led 2024, 20:52

Šaky - Mám PDP PRO a z kolimatoru Acro C-2, Holosun SCS, Trijicon RMR. Na PDPcku sedí SCS aktuálně.

Pistole mám obvykle frezly na konkrétní kolim, takže to beru jako výchozí stav, oproti kterému porovnáváme. Jedině PDP frezly nemám.

Acro - při pouziti montazni desticky sedí kurevsky vysoko na závěru (nutný dat suppresor height mířidla). Jinak kolim působí, že má větší footprint (i když fakticky nemá) oproti jiným kolimum dík uzavřené konstrukcí. Při střelbě výbornej. Acro P2 je ponoritelny do 35 metrů a má 2 režimy nočního vidění navíc - pro civila úplně stačí C2 (ponoritelny do 5M).

SCS - montuje se přímo na závěr bez nutnosti použít montážní destičku, mířidla lze ponechat originální. Automatická svítivost funguje bez problémů. Velkej bonus možnost měnit mezi 3 obrazci (když nejde o precizní střelbu, tak obrazec - kolečko je skvělý). Menší sklo kolimu oproti zbytku. Působí víc křehce, ale dle recenzí je to držák. Hůř se hledá tečka (menší sklo) a možnost měnit ty obrazce fakt super. Zelená barva obrazcu mi nedělá problém. Dá se úplně vypnout obrazec.

RMR - zpracování jako tank, nejvíc prověřená optika. Jediný minus je vymena baterie, kdy se kolim musí sundat ze zaveru (mám přes rok stále původní baterií a drží). Jinak vše super, kolim je always on (na nošení/home defense základ). Teď je novej model RMR HD - to bude super, ale cena nepotěší.

Za mě je priorita mít ten kolim co nejniz. Jakmile si člověk zvykne na frezovany závěry, tak ty různý montazni rozhrani s destickama jsou prostě no go.

Takže za mě na PDP vzít SCS (kvůli způsobu montáže - bez destičky, sedí to níž a variabilitě obrazců). I na nošení je ten kolim malickej a nepřekáží.

Ale pokud neresim jako prioritu výšku montáže, tak bych dal určitě přednost RMR/ACRO - to hodnotím v zásadě jako rovnocenné optiky (a obojímu přeci jen věřím víc než Holosunu), i když osobně preferuji RMR (nutne si primárně ujasnit, zda fakt potřebuju uzavřený kolim).

Přeji šťastnou ruku při výběru.



Šaky
Příspěvky: 52

Příspěvek#143 » stř 17. led 2024, 09:44

Ahoj, předně MOC dík za velmi obsáhlou reakci - cením si toho moc! To jsi úplně trefil, o čem přemýšlím!

Moje prvotní úvahy vedly k SCS. Jsem v podstatě stále nováček a tady se mi líbila kompaktnost, protože SCSko se mi z fotek z netu zdá kompaktní. Že bych o kolimátoru navíc ani nevěděl. Líbí se mi, že bych stále mohl používat tovární mířidla. Chtělo by to vidět pořádnou fotku, jestli jsou opravdu ta mířidla přes kolim v pohodě vidět, ale zdá se mi to ok. Je lehounký a níž na zbrani, takže bych jako nováček neměl případně potíž s nějakým teoretickým větším zpětným rázem oproti 60g Acru (spíš než rozdíl váhy (20g) tam bude rozdíl toho vyššího posazení/masy materiálu výš). Oproti Acru má údajně i větší obrazovku (Acro 15x15mm; SCS 14,7x19,5mm). Takže z hlediska problému s hledáním tečky je to asi podobné.
Tři obrazce bych nejspíš nevyužil. Ale jako další výhoda SCSka jsou nulové další náklady, kdy bych nemusel pořizovat destičku a vyšší mířidla.
Mám jen obavu o odolnost. Přeci jen zbraň tahám hlavně v lese. Bordelu posbírám při práci dost, ale na druhou stranu zbraň kryje oblečení a nejsem padavka, párkrát za rok se rozsekám, ale zbraň nenosím na prdeli, takže by to kompaktnější SCSko mohlo ustát. To spíš nějaká náhodná rána odřízlou větví nebo bych si musel dávat bacha a materiál od větví po klády tahat na druhém boku, abych kolim nepoškodil. To je asi jen o zvyku. Jako druhá věc se bojim, že za pár let zdegeneruje vnitřní baterie a bude s tím pozáruční problém. Přeci jen vyměnitelná baterie je mi sympatičtější. Ale rozhodně tu vidím řadu plusů od možnosti použití origo mířidel přes kompaktnost, hezký vzhled až po cenu.
Za mínus možná nižší odolnost, nemožnost manuálního nastavení jasu a otázka co bude jednou s baterkou.

Ostatní produkty Holosunu bych asi nechtěl. Když už bych hledal něco většího, tak bych chtěl větší odolnost.

O RMR jsem vážně přemýšlel taky, ale přeci jen na moje použití se obávám vysolit dvacítku plus něco za destičku za otevřený kolim. A řekněme, že těch 22k je pro mě už vysoká částka.

O Acru jsem začal přemýšlet právě kvůli odolnosti a práci v lese. Za C2 bych oproti SCS připlatil 1500,- plus destičku a nemusel bych se o kolim zřejmě vůbec bát. To asi za cca 3,5k stojí. Navíc s tím "pracovním" bordelem by nebyl problém, že by se mi nějaký svinstvo dostalo dovnitř. I když přiznávám, že SCSko je mi vzhledově sympatičtější. Přeci jen je tohle už velká krabice v postatě s menší obrazovkou. Toho vysokýho posazení na závěru se laicky obávám. je to objemná masa materiálu vysoko na závěru. A krom destičky bych musel pořídit i vyšší mířidla. Tak si prostě říkám, jestli by mi jako amtérovi, co chodí na střelníci jednou za 2-3 týdny nestačilo s klidem SCSko nebo jestli to mám raději předimenzovat a vzít acro pro poklidnou nezničitelnost v lese a výzmaně vyšší životnost. Na druhou stranu, když nepočtám malorážkové KMRko, tak mám jen jednu zbraň a tak bych chtěl, aby byla 100%

Problém je to někde osahat a porovnat, tak proto sonduju takhle na webu o zkušenosti ostatních (ostatně rada zkušenějšího je určitě lepší, než blbý osahání v obchodě, tam bych si maximálně ujasnil, jestli C2 na závěru "snesu" nebo je to moc velký a odradí mě to). Ale cokoliv tam budu mít, na to si rychle zvyknu.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#144 » stř 17. led 2024, 12:19

Rady zkušenějších jsou super, ale stejně si nakonec musíš vybrat sám.
Osahání v obchodě, pokud tě nechají, vůbec není blbý, naopak.
A nejde o osahání , ale o okoukání a bezprostřední porovnání kolimátorů mezi sebou: jasnost průhledu, vnímání velikosti a hlavně tvaru bodu, u automatické regulace jasu vyzkoušet jak dobře a hbitě reaguje na přechod světlo/stín, jak svítí ze "stínu" do světla a naopak, jak moc ti "vadí" velikost kolimátoru na závěrem, jak moc tě ruší tloušťka rámu kolem obrazovky, je pro tebe zelený obrazec lepší než červený, nebude lepší jednoduchá 4 MOA tečka než kombinace 2MOA +32MOA kruh a z 3 možností ti nebude pořádně vyhovovat žádná ?
S výběrem prvního kolimátoru bez zkušeností je to stejné jako s výběrem první pistole nebo první ženský. Můžeš mít štěstí a hned napoprvý trefit to pravý, nebo si "zvyknout", nebo zkoušet.
Kolimců mám několik a přiznám se , že subjektivně nejsem třeba z Holosunu a jeho produkce na pistole nijak zvlášť nadšený.

Už jsem ti to psal vedle, za mně, v poměru cena/kvalita/zpracování vítězí Shield. Speciálně verze SMS2/RMS2 se 4MOA tečkou. Jednoduchý, robustní , velmi čisté a kvalitní "sklo", co má fungovat funguje, automatická regulace jasu (ze které jsem měl po zkušenostech s Holosunem dost strach) funguje naprosto špičkově, rychleji než můj mozek. Oni to prostě umí udělat.
Jo, pro výměnu baterie je třeba kolimátor sundat, ale ono je dobré se občas, třeba jednou za rok, podívat jestli závěr pod kolimátorem náhodou nechytá lišku. Zvlášť u pistolí na EDC, agresivní pot je fakt svině.

Tak tady máš moje 2 centy a poraď si. :-)



Haluziak
Příspěvky: 286

Příspěvek#145 » stř 17. led 2024, 13:00

Petzolde, nejsou 4 minuty moc? Mám 3 a bral bych klidně dvě.



getsome
Příspěvky: 620

Příspěvek#146 » stř 17. led 2024, 13:04

@Haluziak: mířenka na 50? Nebo pak nerozumím tomu, proč na IPSC/USPSA - údajně - frčí 6 MOA.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#147 » stř 17. led 2024, 13:37

Univerzálně nejde říct jak velká tečka je optimum. Je to ryze subjektivní, hlavně podle toho jak se ta tečka daným očím "tváří". Pro někoho může být i 2 MOA strašně velká, protože ji vidí jako hvězdu.



Haluziak
Příspěvky: 286

Příspěvek#148 » stř 17. led 2024, 13:38

Getsome mám právě jednu pistoli a střílím s ní jak tréninkovou mířenku, tak tréninkovou dynamiku, tak ji mám na nošení a přijde mi ten flek moc velký (taky za to částečně může astigmatizmus).

Navíc se k tomu pojí dva příběhy, pro oba příběhy platí že terč byl gong o velikosti A4.
1. noční střelby cca 60m u nohou mi leží borec a nemůže se z PCC trefit, vytahuji pistoli, cink a od nohou se mi ozve a ty už běž taky do prdele.
2. 94m 10ran 6x cink na gong.



getsome
Příspěvky: 620

Příspěvek#149 » stř 17. led 2024, 13:42

Tak to pak chápu :)



getsome
Příspěvky: 620

Příspěvek#150 » stř 17. led 2024, 15:20

Šaky píše:...jestli C2 na závěru "snesu" nebo je to moc velký a odradí mě to). Ale cokoliv tam budu mít, na to si rychle zvyknu.

Pokud jsi na to náhodou ještě nenarazil, existuje jeden pěkný subreddit a na něm třeba toto https://www.reddit.com/r/aimdownsights/ ... eps_carry/

Ale je to samozřejmě stále virtuální, určitě najdi někoho, kdo tě nechá na Acro i ostatní kouknout naživo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti