Tlumiče na zbraně

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#826 » ned 20. bře 2022, 14:37

Jaký máte názor na použití puškového tlumiče určeného na ráži 7,62/308 na pušce v ráži .223? Podle mě by nemělo nic ničemu vadit - ty dva milimetry navíc na průměru "díry" v tlumiči, jen může mít teoreticky mírně horší útlum než tlumič přímo určený na ráži 223. Dokonce jsem si všiml, že takový BeeSilent vyrábí jeden typ tlumiče s použitelností (dle jejich info) od .22LR po 338 Lapua Magnum...

Bohužel jsem nikde nenašel (na YT ani na jinde netu), že by toto někdo konkrétně testoval, např. dva totožné modely tlumiče jednoho výrobce, jeden v 223 a druhý v 308, a oba použité na stejné 223 zbrani.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#827 » ned 20. bře 2022, 17:12

Dají se najít recenze z US na trubce. Funguje to, ale má to o něco nižší útlum o trochu.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#828 » ned 20. bře 2022, 17:32

Konečně jsem vyzkoušel na svě SP5 tlumič AS SL4 trilug. Za mě překvapivý výkon na tuto velikost tlumiče. Se subsoniky se dá střílet i bez sluchátek. Otestován vliv na fukci zbraně s různými JHP (SB, nové SB, Stirling), klasické FMJ SB, SB sub 150 grn, Fiochi 158 grn, vše fungovalo bezchybně a ani rychlý sled výstřelů (30ran v kuse) neznamelo nějaké větší kouření co by ovlivňovalo střelce (bylo to ale na venkovní střelnici). Celkově vystřeleno cca 250nábojů, většinou mé přebíjenky.
Zbraň špinavá, ale méně než jsem čekal, ve vnitř nebyly žádné nespálené zbytky prachu.
Osobně se domnívám, že díky malému počtu přepážek (4) má tento model nižší zpětný tlak než SL 6 nebo Atec díky čemuž to tolik nekouří, ale je to vykoupené nižším útlumem (Atec v plné konfiguraci pochopitelně tlumí dalo víc, ale už je to docela dlouhé bago)...
Dle mě je SL 4 zajímavá volba pokud chci něco, co je opravdu malé a vím proč to chci (u mě HD a původně jsem chtěl prase co bude dělat GIS na závit, tento tlumič je ale menší, pochopitelně ale je těžší). Pokud chci něco s maximálním útlumem tak toto není ono, ale pokud chci něco co přidá minimum na délku a při výstřelu v mísnosti mi neprasknou bubínky tak je to to pravé.
Na trubce je zajímavý test tlumičů pro MP5 a opravdu super tlumí prodloužený Atec, ale zase to je v rozměru až absurdní.

Pro uživatele SP 5 drobný postřeh, dle mě to chce střílet bez kytky závitu, zapomněl jsem jí sundat a po vystřelení 250 ran byla výrazně povolená...asi by nebylo nejzdravější kdyby se plně uvolnila...

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 695

Příspěvek#829 » ned 20. bře 2022, 20:08

Héfaistos píše:Bohužel jsem nikde nenašel (na YT ani na jinde netu), že by toto někdo konkrétně testoval, např. dva totožné modely tlumiče jednoho výrobce, jeden v 223 a druhý v 308, a oba použité na stejné 223 zbrani.


Jeden subjektivní (neměřený) test je třeba https://www.youtube.com/watch?v=H9p2J-SmyKs (TFB TV). Je vidět jak to každý vnímá jinak.

Co jsem četl na US fórech, tak se to často dělá, kvůli penězům, nebo se provozuje .30 cal tlumič na 223, protože díky většímu kanálu nezvyšuje moc zpětný tlak a není tak nutný to řešit jinak (třeba stavitelným gas blockem).

Ve fb skupině o tlumičích na to byl taky dotaz:

Ano. B-silent osazený na .308 v 20" a ARce v 16" přes kompíky. Na té ARce to funguje celkem dobře taky. Pravdou je, že jestli to má o 3 dB víc než Origo na AR jsme neřešili.
---
Já porovnával SL7i .30cal a dual short 556.Oba jsme měli 14,5” laufy a zdál se nám útlum úplně stejný za puškama ale bez měření těžko říct

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#830 » pon 21. bře 2022, 00:51

morho píše:...Jeden subjektivní (neměřený) test je třeba https://www.youtube.com/watch?v=H9p2J-SmyKs (TFB TV). Je vidět jak to každý vnímá jinak...

Moc díky za odkaz, tohle jsem předtím nenašel. On ten test je v tom videu dokonce i exaktně měřený - (v čase cca 9:00 - 11:00) a ukazuje, že pro střelce je ten rozdíl naprosto minimální - sice jsou ty tlumiče mírně odlišné a u tlumiče, stejně jako u motoru platí - "Objem ničím nenahradíš" ;) dokonce u toho tlumiče 308 byl hluk pro ucho střelce o cca 1,5 dB menší jak s tlumičem 223 (což bylo imo dáno větším objemem toho 308 tlumiče jak už píši výše a také nižší back pressure) naopak má ten 308 maličko větší hluk na ústí ve směru střelby (o 4 dB), což je logické právě díky tomu většímu kanálu a plynům obtékajících střelu a expandujícím ve směru střelby.

Pravda je také ta, že je to i ekonomická otázka - když už mám za pytel peněz tlumič na 308, tak proč jej nepoužít i na 223, že... Takže za mě rozhodnuto, při pořízení 223 pušky tam prostě narvu ten svůj 308 tlumič. ;) A nebo když mě to zviklá k 300 AAC Blackout, tak ho můžu použít také.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#831 » pon 21. bře 2022, 07:14

To je pravda. A nebo by se dala izolackou nelepit pet flaska naplnena vatou ze? Tim se ten pytel penez ušetří taky. vžžžžžžžžžuuuuuuummmmmm

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#832 » pon 21. bře 2022, 14:43

:eh: Jestli to měla být nějaká sarkastická poznámka, tak jsem ji asi nepochopil. ??? Nebo jak se to váže k použití .308 tlumiče na .223 ?

Ono to není jen o penězích ale také o "počtu zbraní", že. Protože tlumič je dle legislativy zbraň a jako na takovou se na ně váže vše ostatní o počtu přechovávaných zbraní a z toho vyplývající nutnosti jejich zabezpečení.
Naposledy upravil(a) Héfaistos dne pon 21. bře 2022, 15:04, celkem upraveno 1 x.



Mickhesh
Příspěvky: 111

Příspěvek#833 » pon 21. bře 2022, 14:54

Zdravim, pouzivate nekdo tlumice Bee Silent? A muzete je doporucit? Nejake zkusenosti? Jde mi predevsim o pouziti na kalibr 9mm.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#834 » pon 21. bře 2022, 19:02

U nás zatím ne, v USA poměrně běžné u střelců, co mají 300BLK a klasickou 223, že koupí větší tlumič a používají to na obě ráže. Ztráta útlumu minimální a u 223 to ani není tak důležité.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#835 » ned 24. dub 2022, 18:54

Tak A-TEC Carbon má dle videa levý závit a můj Wave obyč zase pravý, kus ho vytočím a pak se sekne, dále nelze šroubovat a vytáhnout také ne.
Takže za mě Wave rozebíratelný pouze destruktivním způsobem.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#836 » ned 24. dub 2022, 19:54

Ma zde nekdo tlumic B&T Tiger HP 22? Jedna se mi o to, jestli jej uz nekdo zkousel rozsroubovat. Podle vseho by se mel dat rozsroubovat. Na zadni strane, kde je zavit na hlaven je vnitrni sestihran na inbus klic a samotne zadni viko ma na sobe dve slepe diry na kolikovy klic, ktery se pouziva treba na dotazeni/povoleni kotoucu starsich flex brusek. Hadam, ze k rozebrani tlumice bude treba kombinace obojiho. Je tomu tak?



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#837 » ned 24. dub 2022, 19:58

Foto. Tlumic neni muj, proto nemohu zkusit rozebrat. Fotky mi poslal kamos, ktery to nezkousel a ani nechce zkouset.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#838 » pon 25. dub 2022, 07:05

Mám tenhle tlumič respektive G44 který konstrukčně vychází z Tigeru jen je určen pro Glock 44. Dle výrobce rozebrat nejde. Taky si myslím že by to nějak šlo... ale zjistil jsem že není důvod. Jelikož mi myšlenka nevyčištěného tlumiče jde proti srsti koupil jsem si přípravek na čištění tlumičů od balistolu a ač jsem o tom měl pochybnosti tak musím říct že je to naprostá paráda. Naleje se to do tlumiče ten se zašpuntuje a tři hodiny nechá působit. Po třech hodinách z toho vyteče veškerý bordel propláchne se to horkou vodou to dostane ven zbytky bordelu a taky toho čističe a nakonec jsem to vyfoukal fénem. Při pohledu (kam až lze dohlédnout) je tlumič uvnitř jako nový. Na tento tlumič jsem spotřebovat cca. půl deci čističe přičemž půl litrová láhev stojí 350-400, -. Takže jedna láhev je zhruba na dest čištění které by se mělo provádět každých 300-500 ran. Takže když jsem tu četl jak tu lidé rozebírají a pracně drhnou své tlumiče a někteří při představě dalšího čištění radši tlumič nepoužívají,mi investice 35-40,- za jedno čištění bez práce přijde jako sakra dobrá.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#839 » pon 25. dub 2022, 08:57

Já mám tedy v plánu střlet a pak koupit nový tlumič. Kupoval jsem za 1 899 Kč. Až bude zaprasený moc (to asi jen tak nebude), tak ho zkusím silou rozebrat.
Pro klid na duši asi bude další Ase Utra ECO.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#840 » pon 25. dub 2022, 10:03

Tak to je druhá možnost. Je pravda že jsem čistil po 300 ranách a toho bordelu z toho vyteklo celkem dost takže je otázka kolik ran to bez čištění dá,ale určitě to budou minimálně nízké jednotky tisíc. Nicméně jak říkám já bych nesnesl požívat takhle zabordelenou věc :D ale to je samozřejmě na, vkusu každého. Tudíž je pro mě ten čistič ideální řešení

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů