barvení mířidel luminiscenčními barvami

Uživatelský avatar
seton
Příspěvky: 273
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » stř 27. srp 2014, 14:38

Ahoj lidi,
svěřím se co sem zase vyváděl.
Byl jsem si zastřílet na střelnici Magnum, nemá cenu asi představovat.
Jak jste proti světlu z venku pod střechou, kde je skoro tma, tak jsem prostě neviděl na mířidla, co naplat bílá tečka - neviditelná tečka.
Někde jsem se dočetl, že stačí koupit modelářské luminiscenční barvy.
Objednal jsem si tedy tyto barvy, každá cca za 100,- kč
Dopředu jsem si říkal dám červenou a dozadu zelenou - světélkuje ve tmě.
Obrázek
špendlíkem jsem z CZ83 vyškrabal původní barvy a taktéž špendlíkem nanesl barvy nové.
To samé jsem udělal na GP P1 ale když jsem přišel na to, že ona červená ve tmě narozdíl od té zelené nesvítí, tak jsem ji z GP P1 smyl a nanesl na mušku také zelenou.
Obrázek
Krásně ta CZ83 prokoukla, a P1 ve tmě svítí, no uvidím za jak dlouho to setřu.
No na to, že jsem potřeboval nanést pár teček barvy mi spousta barvy zbyla.
Tak kdyby měl někdo zájem oživit svá mířidla, tak barvy mám.
Tonda

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#2 » stř 27. srp 2014, 16:23

Proto vojaci v noci pouzivaji cervene filtry na baterky. Nejmene napadna barva pro nepovolane oci

Uživatelský avatar
Infidel
Příspěvky: 91

Příspěvek#3 » pon 1. zář 2014, 00:52

dobry vedet. prave se na to chystam :)

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pon 1. zář 2014, 14:56

Serz píše:Proto vojaci v noci pouzivaji cervene filtry na baterky. Nejmene napadna barva pro nepovolane oci

Nevím co máš na mysli "nepovolanýma" očima, ale červené světlo se používá proto, že nejméně narušuje adaptaci očí na tmu. Ze stejného důvodu červené světlo využívají i např. astronomové ap.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#5 » pon 1. zář 2014, 15:09

protoze ma nejmensi vlnovou delku, a je nejmin videt vnoci ;)



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#6 » pon 1. zář 2014, 16:06

Nejmenší vlnovou délku? červené světlo má vlnovou délku kolem 700 nm (nanometrů), modré 500 nm, IR je 800 a více, UV je 400 a méně.

MarK: přesně tak, z červeného světla je nejrychlejší adaptace na tmu, proto taky kromě červeného světla používají astronomové software umožňující přepnutí na monochromatický červený obraz, jde tak chvíli koukat do notebooku a chvíli do dalekohledu, jinak se lidské oko plně adaptuje na kvalitní tmu (pohled do dalekohledu) i přes 20 minut (závislé na věku, trénovanosti, fyzické kondici atd.)

Tím netvrdím, že Int1m1thy nemá pravdu. Lidské oko je zajímavý vynález a těch důvodů, proč vojáci svítí červeným světlem, může být více.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#7 » pát 5. zář 2014, 16:39

Pravdu ma MarK. Cervena nejmene narusuje nocni videni.
Cervene svetlo je pro oci vyrazne, proto se pouziva jako varovna barva.
Ale na kazdem sprochu, pravdy trochu. Vojak se typicky pohubuje travou, lesem, proste zeleni. Zelena barva pohlcuje cervenou slozku, takze zbyde malo na odrazy. Naopak treba zelenou odrazi, proto to vidime zelene. ;)
Kdyz uz jsme u astronautu, ze stejneho duvodu pouzivaji cervene svetlo na osvetleni rostlin pestovanych ve vesmiru. Cervenou zelene rostliny absorbuji a neplytva se energii na ostatni barevne slozky, ktere by se od zelene bez uzitku odrazily.
Teorie o vlnove delce (ktera muze byt kratsi, nebo delsi, ale ne mensi, nebo vetsi) je vsak totalni blabol.



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#8 » pát 5. zář 2014, 20:02

Jojo, tady nejde o vlnové délky, ale o "konstrukci senzoru". Zjednodušeně, v oku jsou tyčinky a čípky, tyčinky mají na starosti vidění při nízkých intenzitách světla, ale přitom nejsou citlivé na červenou, na tu reagují jen čípky. Červeným světlem si tudíž "nezahltím noční senzor", který by se následně musel adaptovat.



gastly
Příspěvky: 116

Příspěvek#9 » sob 6. zář 2014, 07:23

No a já si z nočních výprav na sousedovy jahohody pamatuju, že zralá jahoda není vidět (ani trochu). Trošku psycho, saháš tam, kde je taková tma že tam nevidíš lautr nic. Když něco vidíš, není zralá. Pepa.



dave-cz
Příspěvky: 106

Příspěvek#10 » pát 12. zář 2014, 11:41

Děkuju za nabarvení, opravdu to funguje. :thumbup:

Uživatelský avatar
seton
Příspěvky: 273
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » pát 12. zář 2014, 12:49

Ještě jsem si přidal barvu na mušku u té CZ, teď už jsem spokojenější.
T.



lanasxxx
Příspěvky: 104

Příspěvek#12 » pát 12. zář 2014, 20:02

Ukazujte fotky:)

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#13 » sob 13. zář 2014, 10:42

fotky jsou bezpredmetne. fotak lze nastavit (expozicni cas, clonove cislo, ISO) na hodnoty ktere nebudou odpovidat vnimani lidskeho oka. krom toho kazdy jedinec ma lehce odlisne vnimani svetelnosti a barev

jinak jsem si do mobilu po letech nainstaloval "google sky map" pro sledovani hvezd a co se tam deje v "nocnim" rezimu? no je to cele cervene, coz v zasade potvrzuje MarKovu teorii

pak tu jeste mame tmavou komoru pro klasicke vyvolavani fotografii, je tam cervene (a ne nejake jine) svetlo. vlastnimu procesu az tolik nerozumim, nicmene namet k debate ;-)



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#14 » sob 13. zář 2014, 10:48

Myslím, že červené světlo ve fotokomoře se používá jen pro černobílou fotografii, která je na červenou necitlivá (na čb fotce jsou červené věci vidět jako černé).

Uživatelský avatar
Harmitsch
Příspěvky: 81

Příspěvek#15 » sob 13. zář 2014, 13:57

Barvy do temné komory jsou poněkud OT, takže stručně: ČB fotky jsme před lety dělali, a je to tak jak píše aleš_. ČB papír není tolik citlivý na červené světlo, takže proto je osvětlení temné komory červené. My ale používali žlutozelené světlo - lépe se nám při něm odhaduje, zda je fotka správně kontrastní/hotová. Pokud se nepletu, má lidské oko větší citlivost na zelenou barvu. Vliv na udržení "nočního vidění" zde roli nehraje.
Samozřejmě při přímém intenzivním osvětelní by lehlý závoj (v závislosti na druhu papíru) i toto vytvořílo také. Tož tak :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů