Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#526 » čtv 28. bře 2019, 15:28

Na přesun obtížně. Spíš se počítá s tím, že se jednorázově přesunou někam a tam už zůstanou (autem, předem) Ať už chata, úkryt apod. Ne že bude někdo pochodovat s 10tis nábojů po kopcích.



Jezevec
Příspěvky: 139

Příspěvek#527 » čtv 28. bře 2019, 15:39

Hlavně s tím musíš mít kam jít. Tady se ukazuje jak je příprava na něco takového komplexní a asi se nikdo ani nemůže 100% připravit na vše. Stále mi z toho vychází, že bez funkční skupiny / komunity nemá člověk šanci cokoli dlouhodobějšího ustát.
V základu by měl člověk být schopný bez pomoci ustát alespoň týden lépe však 14 dní na vlastních zásobách. Na místě které zná. Domov, chalupa, podle možností.
Jak tady někdo zmiňoval New Orleans tak z toho se dá dohledat spoustu materiálů jak to tam potom vypadalo a s čím vším se museli lidé vypořádat. A zhroucení Argentiny je taky dobrý zdroj informaci.



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#528 » čtv 28. bře 2019, 15:46

Letec 12 píše:V německu se o elektřinu postarají plynovky.


Ktere mas na mysli? :lol:
Ty ktere se za poslednich 20 let nepostavili?

Kdysi jsem delal zakazku na nejmodernejsi paroplynovce v Evrope u Kolina nad Rynem. Od te doby jich Nemci postavili neadekvatne malo na ty jejich vlhke sny o zelene energii pri soubeznem vypnuti vsech jaderek a uhelek.

Navic, kdyz se tady u nas tak strasi Putinem, tak jednim telefonem ma v budoucnu Nemecko, za tvrde zimy, simulaci Stalingradu na vlastnim uzemi... Staronemci urcite rabovat nebudou. Uvidime, co novonemci. :lol:

Posledni projekt kombinovane paroplynky (elektrika+CZT) jsem videl v PR clancich od Alstomu. PR cena byla cca mio Euro za instalovanou megawattu. Proti jaderce to je pakatel, ale tech projektu bude muset bezet desitky, aby slo nahradit vypadek zdroju a doba stavby po vsech razitkach je minimalne 5 let.
Takze uz aby pod velenim soudruzky z NDR zacali. :mrgreen:



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#529 » čtv 28. bře 2019, 16:02

ren píše: Akorát Beryl zdražil jako kráva a už se ani u nás v obchodech nevidí a Saigy ve .223 jsem taky neviděl nikde prodávat.


Tak Galila. :D Ten ale holt něco váží.

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#530 » čtv 28. bře 2019, 16:31

Jezevec píše:Hlavně s tím musíš mít kam jít. Tady se ukazuje jak je příprava na něco takového komplexní a asi se nikdo ani nemůže 100% připravit na vše. Stále mi z toho vychází, že bez funkční skupiny..
... tak z toho se dá dohledat spoustu materiálů jak to tam potom vypadalo a s čím vším se museli lidé vypořádat. A zhroucení Argentiny je taky dobrý zdroj informaci.


Osobně to vidím dost podobně. Připravit se dá na týden - měsíc. Delší bezvládí? Obtížně, navíc s každým dne přibývají proměnné které jsou nepředvídatelné... už jenom to množství nutných zásob. Na půlrok se to pohybuje v tunách. A osobně vidím jak pravděpodobnější 3 dny black-outu, než celosvětovou apokalypsu. A když už ta nastane...
Osobně mám v garáži benzín na cestu na chatu, kde nepotřebuji elektřinu a mám ruční pumpu pro získání vody (a i jenom týden = 4l/os denně x 4os x 7 dní = 100l + vaření + hygiena a kdo z nás tolik vody skladuje). Protože ta bude hlavní problém i v řádu týdenního výpadku + případně teplo, pokud se to stane v zimě, což je pravděpodobnější -> kamna, protože vymrzlý panelák, nic moc. A nebude to trvat ani týden aby ve městě zmizelo vše co se dá spálit. Tedy naložit zásoby co mám doma do auta a honem pryč z města... A tam se dá přežít do doby než lesy budou vyloveny od zvěře. A co pak? To dokáže málokdo říct, ale bez spolupráce to opravdu asi nepůjde.
A ta munice má svůj smysl ať už na obranu, nebo lov a jakou kdo má zbraň je celkem jedno... Zbraní je v republice sice milion, ale to dává dalších 10mil neozbrojených a ty bude vždycky snazší obrat, než někoho kdo po vás zahájí palbu a je jedno z čeho.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#531 » čtv 28. bře 2019, 17:01

Vsak problematiky hmotnosti jsem se dotkl s tou prepravou.

Nemyslim si, ze cestovat v dobe bezvladi je rozumna vec. Bud by musel byt presun jeste nez vypuknou ty nejvetsi problemy, ale to si nemyslim, ze pujde tak dobre poznat na zacatku. A nebo nejezdit nikam, protoze pak uz hrozi riziko ruznych prepadeni. Jeden je urcite zranitelnejsi pri presunu.

A pak samozrejme ta problematika toho v cem to vsechno povezu.

Vodu je podle me potreba mit oddelenou. Studna muze byt ledascim kontaminovana (zalezi na druhu katastrofy). Ne vsechno jde prefiltrovat/prevarit. A uz jenom tohle je obrovska hmotnost na prepravu. Kde mam jidlo, naboje, obleceni atd ze.

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#532 » čtv 28. bře 2019, 17:20

Nemyslím si, že první den po výpadku proudu budou přepady aut na cestách. Spíše bych se bál totálně zablokovaných hlavních tahů v důsledku toho, že těch lidí se bude snažit dostat domů bude opravdu hodně.
Oblečení na přesun nepotřebuji, to už mám na místě. Tedy vezu jídlo, lidi a zbraně...
Ano záleží na druhu. Ale nevím co by okamžitě kontaminovalo podzemní vodu napříč republikou. Jaderný útok? Tak pak už je asi všechno jedno.
Já se bavím o výpadku proudu, plynu, vody nebo kombinaci, nebo teroristický útok masivního řazení.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#533 » čtv 28. bře 2019, 17:25

Ale dyt Old Shatterhand uvadi, ze mel v opasku 2000 naboju, co stacilo na nekolikamesicni pobyt v divocine. Takze to nak jit musi. A jeste vezmeme do uvahy ze musel mit tri raze : Do henryovky nabojnicove, do medvedobijky - predovky kule a prach a zapalky, a do revolveru neuvadi, zda mel perkusni nebo na nabojnice, pise akorat ze je mel z Front Street v St. Louis ...

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 493

Příspěvek#534 » čtv 28. bře 2019, 17:36

Krome jidla se musi myslet i na odpad
Malo domu ma suchy zachod a na vietnamske reseni bude malo benzinu



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#535 » čtv 28. bře 2019, 17:42

Jenze to co ja rikam je, ze prvni den vypadku jeste nemusi byt zrejme, ze je potreba se presunout. Jak pak poznam, ze uz nastala ta spravna doba? Myslim si, ze az to pujde spolehlive poznat tak uz muze byt presun riziko. Nicmene chapu vyhody toho presunu i kdyz i tak si myslim, ze vyhodnejsi je nepresunovat se pokud to situace vylozene nevyzaduje.
Nemyslim si, ze je potreba kontaminace vody napric republikou, ony nektery oblasti muzou byt klidne bez problemu, ale tim jak by se najednou zatizily vyrazne vic by se vytvorila ta krize jeste vetsi. A pak staci aby jak domov tak ten kryt byly oba postizeny problemem (a to pro me neni tak slozita predstava) a je to problem. Coz me opet vede k nejakym zpusobem oddelene vode, proste se mne to zda vyhodnejsi mit zdroj nezavisly na vnejsim okoli.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3015

Příspěvek#536 » čtv 28. bře 2019, 17:59

250 ks nábojů 12x70 36 g hmotnost 12 kg (plus mínus 1 kg teď nevím)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3015

Příspěvek#537 » čtv 28. bře 2019, 18:08

223rem 800 ks 10 kg

7,62x39 400 ks 8 kg
zdroj: sellier-bellot web Fmj střelivo nejlevnější

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#538 » čtv 28. bře 2019, 18:40

poloventilator píše:Ale dyt Old Shatterhand uvadi ...

:D pohádka Karla Maye, ale i tak dřív obecně lidé zvládali mnohem těžší fyzickou zátěž. Běžně chodili kilometry do práce na směny pěšky (jedna z babiček 12km, druhej děda 8), k tomu měli menší hospodářství. Například ve filmu o Jiráskovi sedí mladý Jirásek před rodnou chalupou (v Hronově) a mluví s tetkou co právě přišla z Náchoda (cca 12km) a ona mu povídá, že mu v Náchodě něco zařídí (už nevím přesně jak to bylo) až tam půjde odpoledne! To je celkem 48km za den a k tomu určitě ještě spousta další práce!

Jinak Němci na blackoutu makají intenzivně. Uhelné elektrárny sice "odstavili", má to jen jednu drobnou chybku - pořád v nich topí tak aby byly schopné podat během chvíle plný výkon (asi ne teda ve všech). Ten jejich zelenej přístup má víc co do činění se zeleným (vygumovaným) mozkem než s ekologií, asi jako můžou být ekologičtější rychlovarný konvice omezením jejich příkonu :lol:



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#539 » čtv 28. bře 2019, 19:46

Tak paroplynovky maji tu vyhodu, ze maji rychly nabeh z nuly. Za 30 minut bezproblemu dodaji 60% maximalniho vykonu.

Bacha Nemci maji do 2022 odstavit jaderky.

Uhelne zdroje pak postupne do 2030+.

Mel jsem tu moznost se bavit s lidmy vysoko v energetice a moc Nemeckemu modelu neveri.

Zasadni a tezko resitelny problem Nemcu je ten, ze realne pouzitelne vetrniky maji na Baltu atd., kdezto zasadni spotreba je v Bavorsku a to je pro prenosovou soustavu docela dost daleko. Navic Nemci maji zasadni procesni problem postavit zalohovanou energopater napric zemi. Proste jejich zeleni jsou predevsim zeleni komuniste a tak to jde jako kdyz s.re a maluje. Vysledek se dostaví...
Ono to tak dopadne skoro vzdy, kdyz ve vysoce odbornych vecech dostanou emoce a nabozenstvi prednost pred racionalnim rozumem. O tech hovadinach (specialne o elektromobilite a elektronakladni mobilite) rozhoduji humanitne vzdelani nevzdelanci, kteri maji problem pochopit i heslo na wiki na tema ohmuv zakon.
Mozna plati "ver a vira Tva Te uzdravi" , ale rozhodne neplati, ze zboznym pranim prijdeme k technickym vynalezum, kterych je potreba k realizaci jejich fantasmagorii.
Zkuste si projet okolim Mnichova po dalnici v obdobi zacatku a konce Faschingu.
To aby zacal Siemens hromadne vyrabet kontejnerove atomove mikroelektrarny tak do 50MW. Jinak ta e-auta nemaji sanci v blizke budoucnosti dobijet na "pumpach".
Kazda rychlonabijecka BMW ma dnes pro 2 auta prikon 0,5MW. :)
I na benzin/naftu tam potkate na 10 stojanech strudl klidne 10-15 aut.
Tak a zkuste pridat -15C, hustou vanici a mate na dalnici " blackout" , kde pujde velice rychle o desetitisice zivotu.

Ten velky BLACKOUT si Nemci, pri drzeni se stavajici fantasmagorie, drive, ci pozdeji vyzkousi.

No a na zaver si poprejme, at technicke planovani CEPS vi, co dela a dostane na to dost penez, pac ty prechodove transformatory, co nas mozna uchrani nejhorsiho, stoji miliardy.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1881

Příspěvek#540 » čtv 28. bře 2019, 19:48

Za mě v téhle otázce ideální, kdo žije v nějaké "komunitě", kde takhle přemýšlí víc lidí a jsou připraveni si pak pomáhat. Ve velkých městech by to bylo pro jednotlivce složitý. Já bych s rodinou určitě město co nejdříve opustil. Jen jak tu někdo psal, problém asi budou zacpané silnice, tak je asi lepší počítat pouze s tím co člověk unese.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 1 host