Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#661 » čtv 11. dub 2019, 10:54

To už zacházíš dál, kde bude hodně záležet na prognóze dalšího vývoje. Ale s jistotou si lze představit i situace, kdy byt za miliony v Praze v paneláku nebude mít ani hodnotu proutěné chýše pod horami. :lol:



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#662 » čtv 11. dub 2019, 11:17

Rick Grimes píše:
pavelg píše:...lidi by přetížili BTS, vypadly by mobily a datové připojení...
lidi by BTS nepřetížili, ty zálohovaný nejsou. Musely by být všechny. Informace by byly z rádia na Radiožurnálu. Stát prostřednictvím Radiokomunikací má pár vysílačů s generátory a zásobou nafty, krizové studio "Help rádio" udržuje rezervu 3000 litrů. To vystačí na 30-70 hodin celodenního vysílání.


Já jsem nepředpokládal totální kolaps. Ono v minulosti stačil Silvestr nebo lokální povodně, aby zátěž volajících shodila BTS.
Na rozhlas bych moc nespoléhal, přenosných příjímačů mezi lidmi není tolik jako dřív, navíc většina už jen na VKV. Doby stanice Hvězda vysílající na DV výkonem 1MW jsou pryč. Ale byl by to opravdu asi jediný prostředek komunikace k obyvatelstvu v případě většího výpadku.
Pro osobní účely by se rozhodně hodily ruční vysílačky a radioamatéři by byli váženými členy komunit.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#663 » čtv 11. dub 2019, 11:33

Přenosných přijímačů moc není, ale v autech je rádio běžný a i bez PHM na baterku vydrží docela dlouho.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#664 » čtv 11. dub 2019, 12:23

No BTS pochopitelně zálohované jsou, mají mohutné sady aku, které vydrží pár hodin, no a potom se takzvaně dieseluje, to znamená, že velké BTS (věže) mají instalovaný dieselagregát a plnou nádrží, ty automaticky naběhnou a pokud jde o malé BTS, tak tam nastoupí servisní pracovníci, napojí se mobilní agregáty a jede se, dokud pohonné hmoty stačí...
Pochopitelně by byl jistý problém s tím, že se nedají dieselovat všechny malé BTS, ale jen vybrané, dále by byl problém dopravit agregáty na místo v případné dopravní kalamitě a potom by nastal hlavní problém s dostupností PHM...
Zálohování BTS by se v případě velké kalamity dalo očekávat v lepším případě v řádu desítek hodin.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#665 » čtv 11. dub 2019, 13:08

pavelg: zátěž množstvím volajících která shodí BTS ovšem nemá nic společného s nedostatkem energie. Ta souvisí s přetížením výpočetního systému BTS (řekl bych).

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 217

Příspěvek#666 » čtv 11. dub 2019, 19:30

Hmm, baterky to budou spíš UPS, ne záloha. Odkud pazo takovou informaci máš? máš zdroj?
V čechách je kolik, 10-15 tisíc BTS, ke každý jeden dieselagregát a dva natolik loajální zaměstnanci, že se vykašlou na svoje rodiny a vyrazej udržovat vysílače aby si někdo mohl zavolat? Tomu přece nevěříš.
Kdežto ten rozhlas na to má krizový plán a ta zásoba nafty je do doby, než armáda doveze další zásobu.
Rádio v autě nebo v mobilu je dost rozežraný, na 72 hodinový provoz.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#667 » čtv 11. dub 2019, 20:20

jezekif píše:pavelg: zátěž množstvím volajících která shodí BTS ovšem nemá nic společného s nedostatkem energie. Ta souvisí s přetížením výpočetního systému BTS (řekl bych).

No jasne, vypadek komunikace kvuli pretizeni, ne kvuli elektrice. Kdyz je pruser nebo Silvestr, lidi chteji vsichni volat najednou. GSM to neda.



Hribek
Příspěvky: 104

Příspěvek#668 » čtv 11. dub 2019, 21:04

Rick Grimes píše:Hmm, baterky to budou spíš UPS, ne záloha. Odkud pazo takovou informaci máš? máš zdroj?


Potvrzuji. Bydlím v paneláku, na střeše máme BTS od T-Mobile. Nahoře jsou rozvaděče plný baterek které pravidelně mění a vnitřkem domu vede shora dolů kabel k napájecí zásuvce, která je vyvedena na fasádě směrem k parkovišti právě kvůli přistavení dieselagregátu.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#669 » čtv 11. dub 2019, 21:21

Mě by zajímalo, kdo ze zaměstnanců operátorů v takové krizové situaci, jako by byl totální výpadek všeho půjde do práce.



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#670 » čtv 11. dub 2019, 21:24

doporucuji si vygooglit blog jednoho ITka, co drzel v New Orleans bezici datove centrum po hurikanu Katrina(?).
Kdysi jsem to cetl a je to dost zajimave info.

Bezni zamestnanci nedorazi do prace po 2-3 dnech max a budou resit sve rodiny.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#671 » čtv 11. dub 2019, 21:31

radim78: já si právě neumím představit, že bych doma řekl, vydrže to tu nějak, já to risknu a jedu přes půl Prahy do práce. To bych raději rychle hledal nějaký ten hrad. :-D

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 217

Příspěvek#672 » čtv 11. dub 2019, 23:27

Dyť to jsem právě psal, že by neměli lidi. To se tu bavíme o situaci, kdy de domu každej policjt, voják, i zaměstnanec O2.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#673 » pát 12. dub 2019, 06:49

Rick Grimes: Zrovna vojáci a možná i policisté by snad naopak měli rychle naklusat pro rozkaz. Jinak si tu nemusí platit profesionální armádu, ne?



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#674 » pát 12. dub 2019, 06:59

No tak to bych chtěl dneska videt, nebo samozrejme teda radsi ani ne :P

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 862

Příspěvek#675 » pát 12. dub 2019, 11:15

pavelg píše:Já jsem nepředpokládal totální kolaps. Ono v minulosti stačil Silvestr nebo lokální povodně, aby zátěž volajících shodila BTS

Přesně tak. Povodně v roce 1997 to ještě minulo, GSM bylo v u nás v plenkách.

pavelg píše:Na rozhlas bych moc nespoléhal, přenosných příjímačů mezi lidmi není tolik jako dřív, navíc většina už jen na VKV. Doby stanice Hvězda vysílající na DV výkonem 1MW jsou pryč. Ale byl by to opravdu asi jediný prostředek komunikace k obyvatelstvu v případě většího výpadku.
Pro osobní účely by se rozhodně hodily ruční vysílačky a radioamatéři by byli váženými členy komunit.


Český rozhlas Radiožurnál je určený k zabezpečení nouzového vysílání, vysílač Topolná na 270 kHz. Má snížený výkon, pravděpodobně nedosáhne až na západ Čech (bohužel jsem byl včera v Chomutově a nevzal si přijímač sebou, abych to vyzkoušel). Na VKV vysílání bych absolutně nespoléhal.

Vysílačky budou asi fungovat, i když pouze na direkt. Ideální by bylo pokrytí pomocí CB, ale ty jsou na ústupu a zůstává tak pouze PMR, sdílenky a pro licencované radioamatérská pásma.

paza píše:Zálohování BTS by se v případě velké kalamity dalo očekávat v lepším případě v řádu desítek hodin.

U BTS počítejme s 24 hodin, maximálně 48 hodin a to ještě ke všemu pouze u macrocell. Nepočítám s tím, že "party techniků" budou objíždět BTS a dolévat naftu - i oni sami budou doma řešit stejný problém. Zkušenosti s policisty v New Orleans to ostatně potvrzují.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů