Dotazník



Chmyri
Příspěvky: 6

Příspěvek#1 » čtv 30. pro 2021, 12:41

Zdravím všechny, kteří narazili na tento příspěvek. :!:

Píši zde jako nadšenec do problematiky střelných zbraní, který potřebuje drobnou pomoc při zodpovězení 16 otázek pro účely výzkumu u mé diplomové práce. Možná se setkám s negativním ohlasem, ale doufám, že se mi podaří sehnat alespoň pár dobrých duší, kterým nebude vadit strávit 6 minut nad odklikáním odpovědí.
Mým záměrem je získat co největší vzorek respondentů, kteří jsou držiteli zbrojního průkazu, abych mohl svou následnou kompilaci dat pokládat za validní.
Budu vám všem nesmírně vděčný za vyplnění, či případné poznámky. Otázky rád zodpovím.

Odkaz na dotazník:
https://www.survio.com/survey/d/U4O2O1N4S9J8H9N3M


Děkuji za Váš čas. 8-)



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#2 » čtv 30. pro 2021, 14:10

sorry, koncim u otazky c.5. odpovede sugestivne, zrovna tato otazka povinna bez moznosti volby pre mna relevantnej odpovede. tolko ludi sa snazi o podobny prieskum kvoli bakalarke/diplomke, pricom podla kvality zostaveneho dotazniku by nemali mat ani maturitu.



Chmyri
Příspěvky: 6

Příspěvek#3 » čtv 30. pro 2021, 14:46

ondrush píše:sorry, koncim u otazky c.5. odpovede sugestivne, zrovna tato otazka povinna bez moznosti volby pre mna relevantnej odpovede. tolko ludi sa snazi o podobny prieskum kvoli bakalarke/diplomke, pricom podla kvality zostaveneho dotazniku by nemali mat ani maturitu.

Dobrý den, kritiku beru v potaz. Dovolte mi abych svůj záměr opodstatnil.
Uznávám, že formulace u otázky č. 5 se může jevit jako zavádějící. Otázka je vytvořena pro splnění potřeb práce. Odpověď na konkrétně tuto otázku může být jakákoli vzhledem k Trestnímu zákoníku § 118 Spáchání trestného činu se zbraní. Já chci pouze zjistit, jaká odpověď ze tří uvedených se Vám zdá po přečtení otázky adekvátní. Dokáži si představit, že se určitě lépe orientujete v Trestním zákoníků než běžný občan, kterého se nijak nedotýká problematika střelných zbraní, na kterého můj dotazník také cílí. Děkuji za komentář.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#4 » čtv 30. pro 2021, 15:37

Ona i ta otázka, kde se zjišťuje legálnost zbraně, číslo 9, je jaksi nejasná a správných odpovědí je více.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#5 » čtv 30. pro 2021, 16:22

Naopak, nesprávné je zadání - ptá se pouze na zbraně kategorie (chybně píše skupina) A/B/C, takže správná odpověď je jediná, ale vypadla mu nejpočetnější kategorie.
Kromě toho dotazník v této otázce neodráží změny v kategorizaci po poslední novele, ačkoliv jinde na to upozorňuje, což také bude matoucí.
A nevím jestli je to metodologická chyba, ale někde pozdější otázky obsahují správné odpovědi na dřívější otázky - třeba četnost použití zbraní kat. D. Pečlivý respondent by podle toho mohl zpětně upravit odpovědi a zkreslit tak výsledek (jeho informovanost se významně zlepší samotným vyplňováním dotazníku).



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#6 » čtv 30. pro 2021, 16:30

Bylo by mozna sem dat ty otazky?



Chmyri
Příspěvky: 6

Příspěvek#7 » čtv 30. pro 2021, 16:55

kolombo píše:Ona i ta otázka, kde se zjišťuje legálnost zbraně, číslo 9, je jaksi nejasná a správných odpovědí je více.

Dobrý den, k otázce č. 9. Obecně pokud se nepletu, palná zbraň (odpadají tedy plynové [airsoft, vzduchovky]), která splňuje všechny zákonné podmínky spadající do kategorie A, B, C (díky nezařazení kategorie D zde odpadají i expanzní [plynovky]) sedí pouze na jednu odpověď. Myslím, že nelze takovouto zbraň pořídit bez zbrojního průkazu a toho, že by byla registrována. Děkuji za komentář.



Chmyri
Příspěvky: 6

Příspěvek#8 » čtv 30. pro 2021, 17:09

Piggy píše:Naopak, nesprávné je zadání - ptá se pouze na zbraně kategorie (chybně píše skupina) A/B/C, takže správná odpověď je jediná, ale vypadla mu nejpočetnější kategorie.
Kromě toho dotazník v této otázce neodráží změny v kategorizaci po poslední novele, ačkoliv jinde na to upozorňuje, což také bude matoucí.
A nevím jestli je to metodologická chyba, ale někde pozdější otázky obsahují správné odpovědi na dřívější otázky - třeba četnost použití zbraní kat. D. Pečlivý respondent by podle toho mohl zpětně upravit odpovědi a zkreslit tak výsledek (jeho informovanost se významně zlepší samotným vyplňováním dotazníku).

Dobrý den, děkuji za upozornění na překlep u otázky č. 9 (skupina - kategorie). Nejpočetnější kategorie D je vynechána schválně.
Dotazník se bude odkazovat na statistická data z let 2016 - 2020, kde nefigurovala legislativní změna (kategorie A-I, C-I). Dovolil jsem si alespoň poukázat na tuto změnu zákona (13/2021). Mým cílem bylo, aby si případný respondent tuto změnu uvědomil.
Chyba u otázek č. 11 a č. 12 není. Pořadí je schválně takto voleno. Je-li dotazník nastaven správně, nemělo by být možno se k otázce vrátit a tak zkreslit výsledek. Chtěl jsem dotazníkem také nějakou informaci předat, jelikož jej poté budu rozšiřovat mezi veřejnost, která se o střelných zbraních dozvídá převážně pouze z médií, což je často problematické. V očích takového člověka (ve svém okolí jich mám nespočet) je kterýkoli legální držitel střelné zbraně "kriminálník".
Děkuji za Váš komentář.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#9 » čtv 30. pro 2021, 17:17

Chmyri píše:Chyba u otázek č. 11 a č. 12 není. Pořadí je schválně takto voleno. Je-li dotazník nastaven správně, nemělo by být možno se k otázce vrátit a tak zkreslit výsledek.

No ale ono to jde. Když zavřu kartu/okno v prohlížeči (Chrome) a znova kliknu na odkaz. Tak tam zůstanou zaškrtnuté odpovědi z předchozího stavu, ale dotazník jede od začátku.



Chmyri
Příspěvky: 6

Příspěvek#10 » čtv 30. pro 2021, 17:17

skagerak píše:Bylo by mozna sem dat ty otazky?

Dobrý den, pokusím se o jejich sdílení. Bez rozdělení skupin otázek, jak je tomu v dotazníku, nejspíše dojde k jeho narušení. Netuším jak to bude vypadat. Pro představu tedy:
1. Věk * Z nabídky vyberte svou věkovou kategorii. 18 - 30; 31 - 58; 59 a více
2. Jste držitelem zbrojního průkazu? * Ano; Ne
3. Jaký je zdroj, ze kterého nejvíce čerpáte informace? * Internet; Televize/Rozhlas; Tisk; Jiné. Doplňte: ____________________
4. Setkáváte se s informacemi, které se týkají páchání trestné činnosti za použití střelné zbraně v České republice? * Ano; Ne
5. Co si představíte, pokud je Vám podána informace, že člověk spáchal trestný čin a použil při tom střelnou zbraň? *
Při použití zbraně došlo k vážnému ublížení na zdraví (př. vražda)
Při použití zbraně došlo k vyhrožování / vydírání
Při použití zbraně došlo k útoku na jinou osobu

6. S jakou střelnou zbraní je dle Vašeho názoru páchána trestná činnost nejvíce? * Drženou legálně; Drženou nelegálně
7. V jaké míře se podle Vás v České republice vyskytuje trestná činnost za použití NELEGÁLNĚ držené střelné zbraně? *
Ojediněle (1 - 4 případů ročně) Středně (40 – 99 případů ročně)
Málo (5 – 39 případů ročně) Více (100 a více případů ročně)

8. V jaké míře se podle Vás v České republice vyskytuje trestná činnost za použití LEGÁLNĚ držené střelné zbraně? *
Ojediněle (1 - 4 případů ročně) Středně (40 – 99 případů ročně)
Málo (5 – 39 případů ročně) Více (100 a více případů ročně)

9. O jakou střelnou zbraň se jedná pokud je držena legálně? (Splňuje tedy všechny zákonné podmínky – skupina A, B, C) *
Zbraň nepodléhá registraci a nevyžaduje nutnost držení zbrojního průkazu
Zbraň podléhá registraci, ale nevyžaduje nutnost držení zbrojního průkazu
Zbraň nepodléhá registraci, ale vyžaduje nutnost držení zbrojního průkazu
Zbraň podléhá registraci a vyžaduje nutnost držení zbrojního průkazu

10. Podporujete používání (ve smyslu držení a nošení) střelných zbraní u osob, které splňují všechny zákonné povinnosti? (10 Hvězd = Zcela souhlasím; 5 Hvězd = Jsem neutrální; 1 Hvězda = Zcela nesouhlasím).* > Hodnotící BAR
11. S jakou kategorií střelných zbraní dle „Zákona o zbraních“ je podle Vás nejvíce páchána trestná činnost? * A; C; B; D; Nevím
12. Víte, že pro držení nebo nošení střelných zbraní kategorie D není zapotřebí zbrojní průkaz? Mezi ně řadíme např.: plynové (airsoft, vzduchovky) a expanzní zbraně (plynovky). * Ano; Ne; Nevím
13. Jste obeznámeni s faktem, že právě se zbraněmi, na které není potřeba zbrojní průkaz je nejvíce páchána trestná činnost (kategorie zbraní D)? * Ano; Ne; Nevím
14. Roste podle Vás trend počtu trestných činů, při kterých byla použita palná zbraň? * Ano; Ne; Nevím
15. Zastáváte názoru, že je legislativa a celková regulace nabývání střelných zbraní občany České republiky dostatečná? * Ano; Ne; Nevím
16. Jak hodnotíte (1-10) kvalitu poskytovaných informací prostřednictvím mediálního prostoru? (Ve smyslu poskytování pravdivých, ověřených a korektně interpretovaných informací. 10 Hvězd = Důvěřuji; 1 Hvězda = Nevěřím). * > Hodnotící BAR



Chmyri
Příspěvky: 6

Příspěvek#11 » čtv 30. pro 2021, 17:19

Sud píše:
Chmyri píše:Chyba u otázek č. 11 a č. 12 není. Pořadí je schválně takto voleno. Je-li dotazník nastaven správně, nemělo by být možno se k otázce vrátit a tak zkreslit výsledek.

No ale ono to jde. Když zavřu kartu/okno v prohlížeči (Chrome) a znova kliknu na odkaz. Tak tam zůstanou zaškrtnuté odpovědi z předchozího stavu, ale dotazník jede od začátku.

Dobrý den, má chyba. Otestuji a pokusím se napravit. Šikovný člověk si vždy najde cestu. :)



Kamilák
Příspěvky: 25

Příspěvek#12 » čtv 30. pro 2021, 17:59

Dobrý den, je možné zde zveřejnit hypotézy k tomuto výzkumu?



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#13 » čtv 30. pro 2021, 19:01

Na začátku dotazníku pan budoucí magistr naznačil, k čemu výsledky bude potřebovat.

Mám takový dojem, že se nejedná o výzkum, který bude následně publikován v impaktním periodiku "Nature and Guns", ale poslouží jako jeden z mnoha argumentů magisterské práce.

Mě osobně se dotazník zdá zmatený a taky netuším, kam směřuje a tudíž nevím, jak odpovědět.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#14 » čtv 30. pro 2021, 20:18

JirkaCV píše:Mě osobně se dotazník zdá zmatený a taky netuším, kam směřuje a tudíž nevím, jak odpovědět.

A není to jedno? Jak si říkal, v Nature and guns ani jinde to asi nebude, ale kluk snad díky tomu udělá diplomku. Když jsem psal diplomku já, byl jsem taky za každou pomoc vděčný.
Já bych tohle asi taky napsal jinak. Ale nějak jsem to vyplnil, jak mi to přišlo ok a hotovo.
BTW, když budeš dotazník vyplňovat pořád a pořád dokola, tak si můžeš nafejkovat výsledek podle sebe :lol:



Kamilák
Příspěvky: 25

Příspěvek#15 » čtv 30. pro 2021, 23:09

Absolventské práce zpravidla mají témata, na nichž mají byť okrajový zájem jejich vedoucí, aspoň na slušných školách. Proto mě to zaujalo. I proto, že otázky mají souvislost mezi jevy "držitel ZP", "povědomí o TČ" a "právní povědomí". Jaké hypotézy a s jakým potenciálním účelem se z toho dají vyrobit nechť si vymyslí každý dle svého gusta. Proč hned řešit akademické dolování bodů z RIVu. Nemám nic proti DP, tématu, studentovi apod., jen jsem zvědavý, snad v kontextu doby regulace všeho možného.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Asfalt a 8 hostů