Závady na zbrani při střelbě (selhač, zádržka atd.) - jak řešit v praxi?

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 289

Příspěvek#16 » pát 24. lis 2023, 15:38

Ikdyž ti připadá, že zádržku nemůžeš odstranit, že se to tam kouslo, tak ono to jde větší silou. Uchopíš levou rukou závěr nadhmatem, pevně stiskneš, a pravou do toho začneš zezadu bušit do pažby. Však ona povolí.

Trochu problém jsou kohoutové zbraně s příliš dlouhým a špičatým bobřím ocasem, tam BACHA ať se na to pravou dlaní nenabodneš.
20231124_153444.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#17 » pát 24. lis 2023, 16:14

Nějak mi nedochází, proč bych kdy dělal, co píše Petr z Braníka.

Nejzajímavější problém je příliš velký náboj (dlouhý či široký) nebo nafouklá či prasklá nábojnice, které se zakousnou v komoře a brání otevření závěru a někdy též i jeho zavření. Díky tomu nemusí jít pistoli dostat do stavu, ve kterém by šla rozebrat.

Řešení je snadné, má-li člověk tyčku. Tyčku zasunu zepředu, táhnu závěr normálně vzad a bezpečným směrem narážím tyčkou v hlavni do něčeho pevného, až se závěr otevře. Pochopitelně bez zásobníku. Taky jde vyháknout vytahovač, závěr vystavit na záchyt a pak tyčkou zepředu vyrazit.

Slabá rána je ošidná. Samotná zápalka nedostane střelu do hlavně dost hluboko, aby se do komory mohl vejít další náboj. Nicméně málo prachu by to už dokázalo, jak jsem nedávno viděl u kolegy s revolverem, jehož střelu jsem vytloukal z asi třetiny hloubky hlavně. Podle mě, být to pistole, tak by střela hlaveň asi opustila, protože by nebyl únik tlaku mezerou mezi komorou a hlavní. Ale nemusela by a tam by pak vydutí či roztržení hrozilo.

Takže nepanikařit a nespěchat.

Nu a na obranu nosit záložní zbraň, ne? Tasit záložku je určitě rychlejší než řešit složitou či opakovanou závadu v průběhu napadení.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4583

Příspěvek#18 » pát 24. lis 2023, 16:29

Jarda.Jezek : Tak přesně ten Tebou tak pěkně popsaný postup při zaseklém selhači zkusil jeden trouba na střelnici s UZI. Naštěstí se jen málem posral a jinak se mu nic nestalo.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#19 » pát 24. lis 2023, 16:30

Volný zápalník? Mám blokaci...
Chce to znát zbraň.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4583

Příspěvek#20 » pát 24. lis 2023, 16:41

Jo, chce to znát zbraň. Ony právě tyto postupy obecně moc neplatí.



pavelg
Příspěvky: 3131

Příspěvek#21 » pát 24. lis 2023, 16:43

marinakus píše:Jarda.Jezek : Tak přesně ten Tebou tak pěkně popsaný postup při zaseklém selhači zkusil jeden trouba na střelnici s UZI. Naštěstí se jen málem posral a jinak se mu nic nestalo.


nojo.. to je tak, když manažeři používají inženýrské metody, aniž by jim rozuměli



Piggy
Příspěvky: 1901

Příspěvek#22 » pát 24. lis 2023, 18:17

Někdy koncem minulého století se mi párkrát stalo, že náboj selhal. Chvíli jsem počkal, potom natáhl kohout a zkusil to znovu. Snad jenom jednou (nanejvýš dvakrát) ani potom nevyšla rána.
V poslední době několikrát selhaly sypané dvaadvacítky v pistoli, potom pokaždé vyšly z pušky.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 289

Příspěvek#23 » pát 24. lis 2023, 19:11

Jarda.Jezek: tohle učí Hard Task při dynamické střelbě. Do zásobníku se náhodně vloží třeba dvě lehce deformované hilzny, a pistole se kousne někde v průběhu akce. V ten moment se stáhneš za kryt, a tam co nejdřív odstraníš. Většinou zarachtáš a je to, ale když je to zaseklý, je tohle to nejrychlejší jak ji zase zprovoznit.

Samozřejmě foto je ilustrační, tuhle zádržku jsem udělal jen pro fotku a takhle zaseklá hilzna, kdy nejde otevřít závěr, nevypadá

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 803

Příspěvek#24 » pát 24. lis 2023, 22:03

Mně se jednou kousnul v komoře přebíjený náboj od kámoše. Nabojnice byla u dna rozšířená a náboj do komory nezajel na 100%. Ale závěr ho tam zvládl dorazit tak, že jsem to rukou už rozlopnout nedokázal. Tak jsem až doma přes prkýnka sevřel závěr do svěráku a drcnul do pažbičky a bylo. V ruce jsem to ale udržet nedokázal. :oops:
IMG_20210729_070751 (1).jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



JirkaCV
Příspěvky: 1601

Příspěvek#25 » pát 24. lis 2023, 22:09

Petr z B: Nejenom Hard Task, ale i Aegis. Ale jenom jako určitou zajímavost, není to součástí výcviku.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 289

Příspěvek#26 » pát 24. lis 2023, 22:59

Já jsem během kurzu takovou zádržku nemohl prostým tahem za závěr odstranit. Kdyby mi předtím neukázali tenhle manévr, tak nevím, co bych tam udělal jiného, aby to povolilo. Udělal jsem přesně tohle. Nebyla to jen zajímavost, bylo to prostě to jediné, co jsem měl k dispozici, abych dokončil cvičení

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#27 » sob 25. lis 2023, 00:20

Jarda.Jezek píše:...Samotná zápalka nedostane střelu do hlavně dost hluboko, aby se do komory mohl vejít další náboj...


Tak na tohle bych rozhodně nesázel!

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4583

Příspěvek#28 » sob 25. lis 2023, 01:04

Héfaistos : Máš pravdu. Tohle tvrzení je totální kravina.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#29 » sob 25. lis 2023, 07:08

No. Mně držení závěru a drcání druhou rukou do pažby přijde příliš jemné, ale asi to může zafungovat. Se závěrem ve svěráku to je jasně mnohem lepší, ale bál bych se o drápek vytahovače. I proto v takovém případě raději použiji tyčku skrz hlaveň.
Že samotná zápalka nedostane střelu dost hluboko je moje pozorování. Ne kravina. Každý si to může zkusit. Můžeme pak bádat, které další aspekty mají na výsledek vliv. Jen dodám, že mluvím o Lugeru a SP zápalce. A taky bych na to nesázel, protože u slabé rány víte prd, jestli tam prach byl či nebyl, ani kolik ho tam bylo. K žádnému sázení jsem taky nevyzýval.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 521

Příspěvek#30 » sob 25. lis 2023, 21:33

Dneska se střelivem Aguila jsem si pěkně zkusil selhač a doublefeed. Takže lauf do nebe a tap and rack respektive vyndat zásobník, zarachtat, zásobník zpět a shodit závěr. Šlo to rychle a pokračoval jsem.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Dancek, ludek26 a 4 hosti