Obranná střelba - samostatný trénink



rocky77
Příspěvky: 99

Příspěvek#1 » stř 6. bře 2013, 10:13

Zdravím všechny,

jsem na fóru i mezi "střelci" nováček (aktuálně čekám na vydání ZP), a proto se zatím rozhlížím a vstřebávám informace, a to nejen k výběru první zbraně, ale i k tomu, co by mělo následovat po jejím pořízení.

Hledal jsem obdobné téma, ale nenalezl - pokud existuje, omlouvám se a prosím o přesměrování.

Rád bych požádal o vaše rady, jakým způsobem trénovat obrannou střelbu, resp. jak se nejlépe připravit na možnost nutnosti použít zbraň v reálném konfliktu. Stranou ponechávám různé kurzy (hodlám se některého zúčastnit) nebo LOS (vzhledem k lokalitám pro mne téměř nereálné - je to daleko), jde mi o to, co a jak mohu trénovat sám. Přijít na střelnici, postavit se a mířeně se snažit trefit terč, není určitě od věci, ale přeci jen reálné situace vypadají jinak... Co byste mi doporučili, abych piloval, trénoval (na střelnici, případně na sucho doma)? Jak říkám, jsem nováček, takže nevím, zda v případě, kdy na palpostu na střelnici budu zkoušet co nejrychleji tasit z pouzdra a nasypat to do terče, a následně co nejrychleji vyměnit zásobníky, nebudu za exota hrajícího si na hrdiny akčních filmů, případně osobu na střelnici nechtěnou...

Zatím mne napadlo, že na střelnici bych si měl určitě vyzkoušet střelbu nejen obouruč, ale i jednou rukou, a to i slabou...co a jak dál, zatím moc nevím...

Díky moc za všechny vaše rady, tipy, doporučení...

r.

Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 541
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » stř 6. bře 2013, 10:33

Jako dobrý (byť teoretický) základ zkus sehnat knížku Manuál obranné střelby
Obrázek

Pak prostě střílet, střílet, střílet... :)



rocky77
Příspěvky: 99

Příspěvek#3 » stř 6. bře 2013, 10:42

Díky za odpověď. Knížku již mám. Problém s ní vidím trochu v tom, že v základních věcech (jak se postavit, jak držet zbraň, jak mířit,...) je výborná, ale trénink je tam popsán v situacích, ke kterým se těžko dostanu - vlastní prázdný lom, kde bych si mohl postavit dráhu tak, jak je v knize uvedeno, bohužel nevlastním, a o střelnici, která by to běžně umožňovala (pro mne lokalita Praha, Plzeň), nevím (čímž neříkám, že neexistuje)...

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » stř 6. bře 2013, 10:51

To pak jen hledáš vhodnou střelnici ;-) Nějaké divoké otočky o 180st a pohyblivé terče mohou být problém, ale samotná střelba za pohybu, přesun mezi kryty atd by měla jít na řadě střelnic, i krytých.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#5 » stř 6. bře 2013, 11:21

rocky77 jestli jsi od Prahy,tak ti mohu s pár věcmi pomoci.



rocky77
Příspěvky: 99

Příspěvek#6 » stř 6. bře 2013, 12:18

Díky za nabídku, poslal jsem SZ.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#7 » stř 6. bře 2013, 18:04

Nevím, jak moc se ti bude líbit má rada (a možná i některým ostatním), ale napíšu ti tu moji:
začni s mířenkou. Resp. se nejprve začni seznamovat se svou zbraní, nauč se spouštění, míření atd. Poté oddaluj terče. Až budeš zvládat základy mířené střelby, můžeš poté zrychlovat. Nejdříve dvojstřely, pak přenášení cíle, přebíjení. Tedy od základu a poté časem zrychlovat. Až budeš sám se sebou spokojen s výsledky (ty se však nedostaví hned, ale po nějakém čase), můžeš začít trénovat tažení zbraně a výstřely na terč v co nejkratším čase. Opět je ale potřeba začít pomalu a zrychlovat až časem. To tažení zbraně z pouzdra doporučuji trénovat nejdříve bez nábojů. Čím déle budeš trénovat, tím lepší můžeš být střelec. Nicméně taktéž doporučuji trénovat s někým zkušeným, který ti na místě hned poradí nebo upozorní na chyby.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#8 » stř 6. bře 2013, 20:02

Georg: máš naprostou pravdu. Taky se nejdřív naučíme chodit, až pak běhat.

rocky77: Je k ničemu běhat po dráze, když nebudeš umět základy. A základ je míření a spouštění. Je třeba se učit postupně, jinak je problém odstraňovat chyby.



rocky77
Příspěvky: 99

Příspěvek#9 » stř 6. bře 2013, 22:22

Díky moc za dosavadní rady, určitě je beru v potaz - jsou logické a pochopitelné.

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#10 » čtv 7. bře 2013, 07:36

George ti to shrnul velice pěkně a srozumitelně. Vypíchl bych ještě dva body, které tu možná zazněly, ale myslím, že je důležité je ještě jednou říct:

- četbou žádné knihy se stebe střelec nestane - stejně jako četbou knihy se řídit nenaučíš
- neexistují žádné zkratky, počítej, že než doženeš kolegy na střelnici, může se jednat o roky
- střelec se potýká se závistí; kdykoliv a kdekoliv potkáš někoho, kdo situaci vystřihne jak z partesu - nejčastěj ten, do kterého by to nikdo neřekl



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#11 » čtv 7. bře 2013, 11:51

z knížky se řídit naučíš, jen se z tebe nestane automaticky dobrej řidič. Ale zase, že kdo chce řídit, má sednout za volant a nezabývat se čtením, neberu. A že to je slyšet často. Střelba je až do určité (celkem vysoké) úrovně o chybách. Knížka, která je umí pojmenovat a poskytnout rámec, jak je odstraňovat, je dobrá. A čím dřív si ji jeden přečte tím míň zlozvyků se sám naučí.

Co se týče zkratek.. u střelby je trošku problém pokračovat i normální cestou. Bez pomoci / schopnosti analýzy / metodiky se člověk dostane na určitou úroveň a dál nepostoupí. Je nesmysl počítat střelecké umění podle vystřelených nábojů. Protože zvlášť na střelnici potkávám lidi, co prostě vystřílí 4 krabičky a věří, že to prostě stačí (není to víc, než odjezdit 100k km na dálnici a stát se tak "výborným řidičem". Nevím jestli se chyby nakonec dají přestřílet množstvím, ale určitě je to zbytečné. Tréning je něco jiného. A dá se velice zefektivnit instruktorem a metodikou. Neříkal bych tomu "zkratka", ale protože tímhle spousta lidí opovrhuje, tak to vlastně zkratka je.

Závist asi nechápu? Jako k někomu, kdo střílí líp? To se střelcema vůbec nesouvisí. Nikomu nezávidím, že umí něco líp. Ani když to je "bezpracnou" cestou. Tak to prostě je. Jediný o čem člověk rozhoduje je, co udělá s prostředkama co má sám. A střelec, stejně jako mistr každého oboru, rozhoduje jen a pouze o tom, kolik času a úsilí tomu chce věnovat. Nic víc. Na tom přece umění ostatních nic nezmění. Když se smířím s tím, že tomu budu věnovat 2h týdně, tak mi těžko může vadit, že se nedostanu na první místo ani v klubovce :)

A jestli někomu nesedne dynamická střelba podle Manuálu obranné střelby, tak pro terčovou střelbu a techniku střelby je třeba tohle:
Obrázek

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#12 » čtv 7. bře 2013, 12:19

Georg píše:... Až budeš zvládat základy mířené střelby, můžeš poté zrychlovat. Nejdříve dvojstřely, pak přenášení cíle, přebíjení. Tedy od základu a poté časem zrychlovat.
...

Promiň mi možná hloupou začátečnickou otázku, ale proč po základech mířenky začít dynamickou střelbu zrovna dvojstřely?

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#13 » čtv 7. bře 2013, 12:51

@ Alcatraz

ad 1 - knížka neudělá ani podprůměrnýho řidiče to je fikce, natož střelce a aby k tomu mu korigovala chyby, který si nedejbože nadriluje. Suš si - jen mi pak řekni, kdy přijdeš na chybu?

Ad 2 - střelecké chyby se musí přestřílet, tedy tak dlouho to pilovat, až zlozvyk zmizí. Nic jinýho nepomůže. Tedy, pokud si to spojíš s tím, co jsem napsal výše, čím míň zlozvyků si nabereš, tím míň tě to bude stát.

musím, ale říct že jsem tě měl za bystřejšího - vidět neexistenci zkratky, nebo doháněním kolegů v rámci spíše roků jako nutnost vystřílet kýble patron při tréninku, to nebude dnešní TOP myšlenka

Ad3 závidět = mít vzor = motivovat se = jít dál; apoň to platí u většiny lidí a ne jenom pro sřelce (což jsem nikdy netvrdil) Takže teď je ti to jasné?



KubaDostal
Příspěvky: 200

Příspěvek#14 » čtv 7. bře 2013, 15:35

Resim podobny problem jako rocky77. ZP uz mam, koupil jsem knizku Manual obrane strelby, celkem pekne popsane zaklady, ale bez treninku na strelnici to urcite nepujde :-) Takze chodim strilet jak to jenom jde. Ale hodil by se nekdo zkuseny kdo me bude upozornovat na chyby. Nenasel by se nekdo z Brna, kdo by si zasel zastrilet a poradil se zacatky?



lobo
Příspěvky: 21

Příspěvek#15 » čtv 7. bře 2013, 15:42

Pro úplného nováčka a laika jste v dobrém připravili pěkný guláš. Jeden tak a druhý jinak,......
Naprostá pravda - mířená střelba je základ.Ale začíná to myslím u postoje,správného uchopení a držení zbraně,spouštění,...atd. U tohoto by podle mě měl být zkušený člověk,který rockymu77 vše náležitě předvede,ukáže,vysvětlí,odstraní případné nedostatky. Špatný návyk se nechá naučit za pár minut,odstraňuje se někdy hodiny,dny,týdny...Sebelepší čtený popis nikdy nenahradí názornou ukázku či předvedení.Podle mne toto rocky77 hledá a k tomoto jeho dotaz směřoval.Nějaké diskuze mezi vámi mu a ostatním začátečníkům nepomohou. Ale je fajn,že jste se ozvali a snad i napověděli co a jak dál.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: JZFireworks a 11 hostů