22lr na obranu?



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#61 » čtv 27. říj 2016, 11:07

SansLogique: Samozrejme, smrtelna muze byt i vzduchovka pri "spravnem" zasahu.
Igrlik: ano, strilejme na nohy aby jsme setrili zdravi utocnika a pak to odser...m sami :(

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#62 » čtv 27. říj 2016, 11:28

>SansLogique: Jj, tohle je podle mne ukázkový případ, kdy ráže použité zbraně nehrála až tak zásadní roli.
Útočník trefil 7x ze 7 vystřelených ran. Ochranka trefila 4x z 10 či 11 vystřelených. Útočník, bohužel, střílel a trefil horní polovinu těla, zatím co projektily od ochranky - řekl bych "v zájmu eliminace vedlejších škod", směřovaly níže (třeba aby neletěly okny na ulici). A jestli 4x trefený útočník zvládl ještě vyběhnout ven... pak si myslím, že i kdyby měla ochranka 45ACP nebo 50AE mnoho by se nezměnilo.
A z druhé strany, kdyby měl útočník jen .22LR kterou by trefil krční tepnu, byl by to konec po jedné ráně, neboť při krvácení z tepny lze vykrvácet (zemřít) do 60-90 vteřin! Pokud se jednalo o žilní krvácení, pak samozřejmě dle rozsahu (slovenské rozdělení "cév" zas tak dobře neznám), takže jsem spíše dedukoval, že se jednalo o poranění krční tepny, ale to je fuk.

Každopádně, zde se názorně ukazuje, že nezáleží až tak moc čím se trefite, jako kam a kolikrát.
A k tématické otázce ".22LR na obranu", lze říci pouze to, že záleží na spoustě okolností.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#63 » čtv 27. říj 2016, 12:16

Já to za sebe zjednoduším takto: Na prvním místě záleží na tom, zda se trefím a kam. Ale hned na druhém místě záleží na ráži.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1867

Příspěvek#64 » čtv 27. říj 2016, 12:50

mě přijde, že ideální ráže to na obranu prostě není. ale zase lepší, když si někdo koupí .22, chodí s tím pravidelně střílet, nosí to, nebojí se toho, baví ho to. než kdyby si koupil jistě na obranu vhodnější daleko větší ráži, ale k vůli ceně střeliva pak šel na střelnici jednou za rok a odcházel by v šoku, jaký to má zpětný ráz a jak moc to koplo. :-) takže bych tak nezatracoval lidi co mají třeba Berettu 71 na zábavu, ale i na obranu.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#65 » čtv 27. říj 2016, 12:54

Igrlik: Ano, podle jednoho zdroje trefil pracovník ostrahy útočníka 7x, z toho 4x nohy a 3x trup, jednou do hrudníku, 2x v krajině břišní...



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#66 » čtv 27. říj 2016, 13:02

Sedmej: Ale téma nejsou lidé, nýbrž konkrétní střelivo a otázka, za je vhodné na sebeobranu... A není... Marshallův index, Taylorův index a další srovnávací tabulky, všechny v podstatě tvrdí že není... Ozbrojené složky celého světa to tvrdí... Ale tady se donekonečna bude vymýšlet, za jaké ideální konstelace hvězd a pozici Merkuru vůči Luně, to ideál bude... ?



mrkev
Příspěvky: 69

Příspěvek#67 » čtv 27. říj 2016, 13:08

Tady se přece nevymýšlí kdy to bude ideální, ale v jakých případech to bude alespoň dostatečné...

Uživatelský avatar
Branibor
Příspěvky: 128

Příspěvek#68 » čtv 27. říj 2016, 13:10

Dostatečné to bude když mu přiložíš malorážku ke spánku a zmáčkneš spoušť. Sebeobrana to ale asi nebude.



mrkev
Příspěvky: 69

Příspěvek#69 » čtv 27. říj 2016, 13:16

Dostatečné to zcela jistě bude v mnoha případech, např. na útočící tzv. "mladíky", jak je nazývá idnes.cz, na střízlivé a nesjeté útočníky ozbrojené max.nožem apod.
Jsem si jistý, že kdybych dostal malorážkou kamkoli, upustil bych od útoku i do trenek - a to nejsem žádný trpaslík.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1867

Příspěvek#70 » čtv 27. říj 2016, 13:19

Sarkafarka.Loupeznik : v pořádku, já tam taky píšu, že si myslím, že to na obranu ideální není. :-) jen jsem naznačil situaci, kdy bych raději nosil .22 s omezením jaké má, než velkou vhodnější ráži kterou nebudu schopný účinně použit.

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#71 » čtv 27. říj 2016, 13:20

Já nevím jak ty, ale stát od něj třeba 3..5m a on do mě našít malorážkou s tím, že mě to štípne, tak udělám asi impulsivně to, že k němu přijdu co nejblíž ve snaze zachránit si život a tu věc mu z ruky dostat, protože nikde nemáš záruku, že když zvedneš pracky nahoru, že té střelby nechá. Zvláště proto, že sám pistolník ví, že ten jeho kalibr není nic moc...



mrkev
Příspěvky: 69

Příspěvek#72 » čtv 27. říj 2016, 13:26

.22 LR z pěti metrů štípne? Tak tato informace je pro mě úplně nová a v takovém případě pravděpodobně nejsem způsobilý pro další diskuzi.

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#73 » čtv 27. říj 2016, 13:30

Ne štípne jako facka...ale štípne proti .45ACP. No díra jako pěst ti v zádech nezůstane :-D Takže nebrat doslova. A tím myslím i to, kdy má člověk adroše plný oběh. Nevím. Postřelen jsem nebyl a neplánuju to.

No...Z dokumentárních filmů pacholků, co se vyskytovali na blízkém východě, čas od času někoho postřelili. Vzpomínám, jak chlap líčil postřelení někde v Iráku při nějakých nepokojích (on to byl nějakej fotoreportér či co) a pocítil prý prudkou bolest v noze, nicméně nějak nebyl čas se tím zaobírat, tak udíkal dál. No...a byl tam. čistej průstřel lýtka. Pak znám jednoho, co se mu od gongu odrazila z 15m střela do nohy a zavrtalo se mu to ke kosti. Normálně po svých odešel do špitálu :) (a to byla teda devítka...čím postřelili toho žurnála to nevím, ale .22 to asi nebyla :-) )



mrkev
Příspěvky: 69

Příspěvek#74 » čtv 27. říj 2016, 14:41

Nevím, jestli tomu úplně rozumím. Takže kdyby už na Tebe někdo vystřelil malorážkou z 3-5 metrů a pořád na Tebe mířil, půjdeš za této vypjaté situace postřelený proti namířené zbrani se zjevným úmyslem se s útočníkem o tu zbraň poprat? Určitě?
A co když si nebudeš jistý ráží a bude to 9L nebo něco ještě většího a ten první výstřel Tě jenom škrábl, takže to podle Tebe jenom "štíplo" - to bys taky šel proti útočníkovi s namířenou zbraní? To se ho nejdřív zeptáš na ráži a podle toho se rozhodneš, jestli se prát nebo ne?



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#75 » čtv 27. říj 2016, 14:57

mrkev: to nevis ze jirka87 je terminator ? ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů