22lr na obranu?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#16 » sob 22. říj 2016, 14:53

V USA je obrana s dvaadvacítkou poměrně častá a úspěšná, ale je potřeba si uvědomit, že jde většinou o dlouhé malorážky a ochranu domova před vloupáním. Zloději nečekají odpor a často při střelbě utečou. Malorážky bývají doma po ruce, někdy je použijí i děti.

Pěkné statistiky včetně popisů jednotlivých případů jsou třeba tady:
http://gunssavelives.wpengine.com/browse-by-gun-type/

Nicméně to příliš nevypovídá o schopnostech ráže .22 pro sebeobranu ve srovnání s ostatními rážemi.



kk
Příspěvky: 1019

Příspěvek#17 » sob 22. říj 2016, 16:00

Standa_Ov: no to je tak co rikam porad, pokud se netrefis aspon primerene tak muzes strilet tankove raze a bude to k nicemu...
Osobne nosim 9L protoze proste to tak maj i policajti a obecne se podle me 9 nosi nejvic.
Jako kdyz to vemu kolem a kolem tak smrtici je i vzduchovka pokud se clovek spravne trefi.
Problem je spise v tom ze se porad resi zastavovaci ucinej strely, ale hromada dalsich veci ktere jsou take dulezite v tu chvili se moc neresi. Jako je rychlost pouziti, umisteni vystrelu na protivnikovi, stav protivnika (fyzicky a i psychicky), za je odhodlan za kazdou cenu dokoncit utok (pak asi bude problem i s 45ACP), naopak pokud se lekne i "tlesknuti" tak ...



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#18 » sob 22. říj 2016, 16:09

Já si myslím, že důvody, proč nosit malorážku jsou 2.

1. člověk s ničím jiným nemůže střílet, např. ze zdravotních důvodů
2. zbraň je tak malá, že se dá nosit vždycky a všude

Momentálně jsem případ číslo 2 - dokud si nevyberu kapesní pistoli ve vetší ráži.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#19 » sob 22. říj 2016, 20:56

Je dokumentován minimálně jeden případ zastřelení medvěda malorážkou... Přesto se asi nenajde mnoho zkušených lovců medvědů, kteří by z jakéhokoli důvodu přesedlali na tuto ráži... A stejné je to i se sebeobranou... Pokud někdo řeší minimalizaci nošené zbraně, noste gumičku mezi prsty... Taková skobička v oku útočníka jistě zastaví...

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3007

Příspěvek#20 » ned 23. říj 2016, 09:30

Podle mě je v Čechách nešťastné srovnání, zda nosit 22lr (malá výpočetní energie ale kde se oloveny projectil deformuje a nakonec opustí tělo s podstatně menší energii než větší raze) nebo Fmj (střela vždy projde a moc nezastavuje) čehokoliv většího, je poměrně vyrovnané ve výsledku.

Kdybychom srovnávali 22lr a luger lrn nebo 45acp lrn (všechny tři olovena strela), pak by podle mě byl zastavovaci účinek úměrný energii a luger nebo větší ráže by představovaly ideální ráži. 9 luger lrn náboj lze běžně koupit u nás.

Taky přemýšlím, zda by 22lr nestačilo. Ale když myslivci říkají, že 22lr je vhodný na lov drobné zvěře a na 75 kilova zvířata si berou něco jiného, , tak asi nestačilo.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#21 » ned 23. říj 2016, 11:43

"Je dokumentován minimálně jeden případ zastřelení medvěda malorážkou..." Možná ho trefil do oka. Já jsem zase slyšel o případech, kdy člověk vystřílel do medvěda celý zásobník Luger 9mm a mědved ho pak roztrhal. Na medvěda minimálně 44 rem. mag. Minimálně. Než jít s malorážkou na medvěda, to už je lepší dlouhý, zašpičatělý klacek.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#22 » ned 23. říj 2016, 11:56

Sarkafarka: Když máš tu možnost, tak klidně můžeš nosit i Desert Eagle. Existují ale různá praktická omezení, zejména v zaměstnání. Proto když chce člověk nosit opravdu pořád a nemít zbraň jen občas, tak je potřeba se tomu přizpůsobit. 22LR není v žádném případě ideální, ale pořád lepší než holé ruce.

https://www.youtube.com/watch?v=gbVY4gT5P20

Je to věčná debata. Na začátku minulého století stačila ráže 6.35 a i James Bond s ní začínal...22LR HV má stejně nebo více energie, horší je ve spolehlivosti.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#23 » ned 23. říj 2016, 15:54

mě tyhle akademický diskuze fakt bavěj. Netřeba utrpět jakýkoliv střelný zranění, stačí se pořádně říznout, píchnout o hřebík, co já vím. Ono to docela dost bolí. Kdyby mnou proletěla byť mrňavá střela 5,5 mm, nemusí ani trefit žádnej podstatnej orgán a bude to asi fakt docela nepříjemný.
Suše předpokládám, že na normálního Moredejcigáro to bude úplně stačit, i na jeho 29 férovkovejch kumpánů zároveň.
Onen klegendární zfetovanej 2,1m vysokej obr, co se tak často vyskytuje v těhle úvahách, by to možná rozdejchal, ale ten by možná rozdejchal i .45 ACP. Nejsem propagátor nošení malorážky, ale tohle teoretizování je fakt k smíchu.
BTW, http://www.valka.cz/10576-Mytus-zastavujiciho-ucinku



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#24 » ned 23. říj 2016, 15:59

Pelanj: Já pořád nejsem schopen pochopit, proč někdo chce vymýšlet vymyšlené a přicházet s novými poznatky, které popřou nejen poměrně podrobné zkoumání a testy, ale i praxi... Pokud by byl náboj mladého J. Bonda dostačující, pochybuji že by mnohé ozbrojené složky počínaje FBI ztrácely čas testováním a posudky toho, co je nejvhodnější služební ráže... Ano, každý náboj je lepší než žádný, i ten mnou zmiňovaný skobičák dokáže zranit, ale pro sebeobranu je prostě již doporučované jakési minimum, které .22LR prostě neplní... A v době zbraní jako jsou G43 či SW Shield je prostě trochu mimo se vracet o desítky let zpět...

Luky: Já rozhodně nedoporučoval malorážku na lov medvědů, stejně jako ji nedoporučuji ani na sebeobranu...



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#25 » ned 23. říj 2016, 16:02

To SansLogique: Podceňuješ kouzlo adrenalinu, divil by ses, co je člověk schopen ustát... A nemusí jít vůbec o obry... Ano, zastavovací účinek je jistým způsobem mýtus, ale fyzika je fyzika... A navzdory několika zázrakům přírody, ve většině případů zafunguje...



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#26 » ned 23. říj 2016, 16:56

Sarkafarka: Nikdo tady nedoporučuje 22LR jako nejlepší náboj na světě pro sebeobranu. Je to jedna z možností a je na každém, aby zvážil pro a proti. A jestli považuješ třeba Berettu 71 jako stejně účinnou zbraň jako skobičák, tak se nemáme o čem bavit.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#27 » ned 23. říj 2016, 16:57

Loupežníku, já bych se nedivil. Já se třeba s vyhozeným ramenem převlíknul z hokejový výstroje do civilu a odjel do nemocnice, zatímco jsou lidi, pro který musí přijet sanitka a div z toho neumřou bolestí. Přesto si myslím, že jedna rána z malorážky ve většině případů postačí, i jen jako důkaz, že to nejni plynovka.
Nicméně já mám 9mmL.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#28 » ned 23. říj 2016, 20:27

SansLogique: tak ono není jedno, jestli tvým tělem projde svařovací drát, anebo lešenářská trubka.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#29 » ned 23. říj 2016, 20:32

"Nicméně já mám 9mmL." Také málo. :D



kk
Příspěvky: 1019

Příspěvek#30 » pon 24. říj 2016, 00:05

Luky22: a co neni malo? 20mm L39 LAHTI ? ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti