Fotografie výstřelu - záhada ?

Uživatelský avatar
rumcajs_tr
Příspěvky: 121

Příspěvek#1 » stř 21. úno 2018, 18:25

Ahoj, mám takovou legrační záhadu - včera jsem na střelnici zkoušel Ruger v ráži .357 a pořizovali jsme snímky sekvenčním snímáním na mobil (Samsung S7 Edge). No a tohle je jeden ze snímků:

download_20180221_181148.jpg


A teď by mě zajímalo, jak se dá vysvětlit, že na snímku je ještě kohoutek v natažené poloze, ale přitom už vychází výstřel. Foceno to bylo sekvenčním snímáním, tj. držel jsem spoušť mobilu a ten sekal snímky (tzv. burst mode) a pak jsem z té řady tenhle jeden vytáhl. Nějakou teorii, jak to mohl foťák takto vyfotit mám, ale nebudu s ní ovlivňovat ostatní - zajímají mě Vaše názory.

Díky :-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#2 » stř 21. úno 2018, 18:44

Čte to na prasáka, či elektronická uzávěrka. Elektronika nečeká, až se celý snímek přesune najednou do bufferu, ale čte to řádek po řádku, jak se překreslovala stará televize. Prostě v telefonech pořád ještě nejsou foťáky ale cosi elektronického co focení simuluje.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#3 » stř 21. úno 2018, 18:51

Asi diky nenulove době expozice byl kohout vzadu většinu expozicni doby, ke konci to vystřelilo ale kohout není moc svetly tak nezanechal stopu, zplodiny vystrelu budou velmi jasne a tak stacil kratky okamzik k dostatecne zretelne expozici snimace?

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#4 » stř 21. úno 2018, 20:25

U horsich fotaku jsou i vrtulníku ohnute listy nosneho rotoru, klasika, ale tady je kohout exponovan natazeny, tedy ani logika radek po radku mi sem nesedi

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#5 » stř 21. úno 2018, 20:34

Další věc, které si lze všimnout je ta, že plameny výstřelu jak před hlavní, tak nad válcem jsou v horní části vodorovně "odstraněny" (vymazány, nezachyceny). Takže dle mě je to nedokonalostí snímače v mobilu.



KarlosP.
Příspěvky: 63

Příspěvek#6 » stř 21. úno 2018, 20:52

Řekl bych že mobil při sekvenčním snímání "švindluje". Skládá ten obrázek z dílů a docela bych i věřil, že vzhledm k velikosti fotky, omezené rychlosti ukládání a velikosti bufferu bude častěji ukládat střed obrazu a k tomu přidá "okolí" jenom sem tam. Ale je to bohapustá spekulace.



ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#7 » čtv 22. úno 2018, 07:40

Jen jestli to není fullauto revolver :-D



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#8 » čtv 22. úno 2018, 08:19

Ale ten úchop... :)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#9 » čtv 22. úno 2018, 08:20

Pod určitým úhlem je vidět v dráze kohoutu lehoučký stín. Ten snímač prostě nebyl dost rychlý aby zabral celou scénu než došlo k odpálení. Mám ten dojem, že mi kolega říkal, že některé snímače berou "zprava doleva" (další zase zleva doprava, tj. shora dolů není pravidlo), což může být tenhle případ.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#10 » čtv 22. úno 2018, 09:00

Předpokládám, že máš aktivní HDR

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#11 » čtv 22. úno 2018, 09:10

To by musel snimac cist jednak zprava doleva a k tomu svisle, jinak by kohout byl "ohnuty" jak rotor o kterem jsem psal. Svindl mobilu by asi mohl byt, muj huawei taky sekvencne foti nejak zahadne

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#12 » čtv 22. úno 2018, 09:11

HDR...snímek se ve špatných světelných podmínkách skládá ze sekvence po sobě jdoucích snímků, vysvětlení je úplně jasné



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#13 » čtv 22. úno 2018, 13:14

To jsem si také myslel, už jsem to i psal, ale zase smazal.
Na svém mobilu jsem si vyzkoušel, že HDR nejde kombinovat se "sekvenčním snímáním"

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#14 » sob 24. úno 2018, 15:35

Tak to dělá ale tvrdí opak. Spoušť je na konci dráhy, výstřel na světě. Jiné vysvětlení není. Třeba to ve špatných světelných podmínkách dělá sám. Jak jinak si vysvětlit poměrně dobrou fotku z kryté střelnice?

Uživatelský avatar
rumcajs_tr
Příspěvky: 121

Příspěvek#15 » pon 26. úno 2018, 07:58

Ahoj, díky za názory. Já sám jsem si původně myslel, že to je tím, že po dobu pořizování snímku byl kohout v natažené poloze (tak se na fotku obtiskl) a následně se rychle přesunul dopředu, odpálil náboj a vyšel výstřel, v tu chvíli ale už zavírala závěrka a tím pádem se kohout v přední poloze neobtiskl... ale přijde mu to trochu přitažené za vlasy, protože nevím, jestli by vůbec mohlo za dobu otevření závěrky (desítky milisekund) dojít k pohybu kíhoutu, odpálení zápalky, odpálení prachové nálože, výstřelu a ještě by se nestihl obtisknout na fotku kohout v přední polože... asi ne...

Takže po pročtení diskuse se spíš přikláním k tomu, že mobil švindluje a při sekvenčním snímání prostě do každého následujícího snímku exponuje poze části, které se změnily - tskže kohout nechal na místě, i když už tam nebyl...

Jinak těch snímků jsem vyfotil víc, je to stejně v podstatě na každém..m čili to není náhoda.

Ještě mě napadlo - není možné, aby se kohout po výstřelu zpětným rázem na chvíli "zhoupl" do zadní polohy? Asi blbost, co?

PS: ad ten úchop - střílel kamarád, já fotil :-)))

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: anton83 a 11 hostů