Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 19

Příspěvek#286 » čtv 9. pro 2021, 14:56

Datum: 9.12.2021
Místo: Prague Armory, Praha9, ul. Kolbenova
Komisař: bc. Vladimír Fiedler

Tak to mám za sebou, udělal jsem.
Začátek byl v 9 hod. Měl jsem s sebou potvrzení od lékaře, že jsem kontraindikiván pro podání vakcíny a k tomu platný negativní PCR test, ale nikomu jsem ho neukazoval. Dva mladí policajti nám na začátku řekli, že nejsou oprávněni kontrolovat naše zdravotní záležitosti, ale všichni jsme se museli podepsat na čestné prohlášení, kde jsme u svého jména křížkem označili variantu, kterou splňujeme (prodělal covid, je očkovaný, nebo má platný test, když je jenom rozočkovaný nebo kontraindikiván). Byli jsme upozorněni, že by to mohlo mít důsledky, kdyby se čestné prohlášení časem ukázalo jako nepravdivé. Za mě super varianta.
Dostavilo se nás třináct na písemnou, jedna žena. Sedm lidí nepřišlo, mělo nás být dvacet. Na písemnou jsem se našrotil na plný počet, všechny otázky mi byly notoricky známé. Dva lidi písemnou neudělali, jednomu to uteklo o bod, a druhý asi podcenil přípravu a odcházel s dost bídným ziskem 56 bodů. Dva lidi měli nějakou chybu, ale do požadovaného minima se vešli. Všichni ostatní za plný počet. Tedy jedenáct úspěšných písemných.
Po testu se k nám přidali tři opraváři, tak nás bylo čtrnáct na praktickou. Opraváře vzal jako první, a hned prvního vyhodil za 3 minuty, nevím co se mu tam nepovedlo. Já jsem šel až jako předposlední, třináctý, a trochu se mi zcvrklo sebevědomí, protože dohromady přede mnou vyletělo včetně toho opraváře šest lidí, tedy půlka z dvanácti mých předstřelců. U tří nevím, co se nepovedlo, odešli mlčky pryč. To tři, co se nám svěřili, udělali chyby na manipulaci - nějaká chyba při manipulaci s malorážkou, nevím ale jaká. Jednou nevyndaný zásobník při odstraňování zádržky. Jeden prý zvedl zbraň a zamířil ke stropu, když mu při odstraňování závady vypadl školní náboj a snažil se ho zachytit slabou rukou.
OK, dvanáct lidí, šest z toho neúspěšných... Jsem na řadě.

Musím říct, že pan Fiedler byl strohý, věcný komisař. Nedělá žádné naschvály, chce jenom vidět co je třeba, abychom znali a uměli předvést. Všechno nám na začátku vysvětlil a seznámil nás s povely, které bude dávat, dal prostor dotazům. Rozhodně nevypadá jako někdo, kdo by byl ochotný diskutovat nebo se nechat ukecat. Dělal jsem skupiny B, E, ale malorážku po mně nechtěl, jen pistoli. Za to chtěl ale všechno. Převzít a zkontrolovat zbraň, rozebrat, složit, ověřit funkci (předem nás upozornil, že do toho se u ČZ75 počítá i ověření funkce pojistky, když na zbrani je, tak jsem byl rád. Myslím, že kdyby to na začátku neřekl, asi bych jenom zbraň složil, zatahal za závěr a dal ránu jistoty. Díky předchozímu poučení jsem si to ale zapamatoval a pojistku jsem vyzkoušel, až pak dal jistotu).
Simuloval mi všechny tři závady, chtěl slyšet, co udělám se selhaným nábojem, co udělám, pokud je závada na zbrani. Při slabé ráně jsem řekl, že budu muset zbraň rozebrat a zkontrolovat průchodnost hlavně, tak se jenom zeptal proč, ale rozebrat už ji nechtěl.
Myslel jsem, že to mám v kapse, na střelbu jsem si věřil, protože při tréninku jsem s přehledem vždy sypal 8, 9, 10... Hodně dobré černé, instruktor mi pokaždé řekl, že střílím moc hezky. Taky nástřelnou sérii třech ran jsem dneska měl pěknou - 7, 9, 9. Jenže když jsem napáskoval pět nábojů na ostrou zkoušku, rozklepaly se mi ruce - nemohl jsem se uklidnit, byl jsem pět ran od vytouženého cíle. Při míření jsem viděl, jak mi muška tancuje. Na chvíli jsem sundal zbraň na prsa a párkrát se nadechnul, v respirátoru mi to moc nepomohlo. Zamířil jsem znova a furt se mi to třáslo. Skončily 4 rány v bílém, jedna na okraji černého. Ale pět ran v terči prostě bylo, komisař mi pogratuloval a můžu si to odvézt na policajty.
Závěrem chci moc poděkovat Vaškovi z Prague Armory za přípravu, bez něj bych to lejstro dneska nedržel :-)

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 19

Příspěvek#287 » stř 15. pro 2021, 15:33

Snad nebudu mimo téma, protože se chci podělit o reálnou zkušenost. Jde mi o vyseknutí poklony za rychlost úřednímu aparátu. Ve čtvrtek 9.12. jsem udělal zkoušku s komisařem, v pondělí jsem odnesl papíry na policajty, a dneska je středa a právě jsem si vyzvednul zbrojní průkaz a podal jsem si žádost o nákupní povolení. Tedy ještě to není ani týden od zkoušky z odborné způsobilosti. Neskutečný fofr, vzhledem k tomu, že úřadují jen v pondělí a středu. Pokud to takhle půjde dál, dostanu v pondělí NP a ještě se stihnu obdarovat k Ježíšku :-)
Pochvala za rychlost je určena Krajskému ředitelství policie Praha 4 v Soukalově ulici. Děkuji, budou veselé Vánoce.WI5
Příspěvky: 1

Příspěvek#288 » stř 12. led 2022, 11:19

Datum: 11.01.2022
Místo: Jihlava, střelnice Třešť
Zkušební komisař: pan Martin Malimánek
Popis: Mělo přijít 23, přišlo 18.

Jelikož mi tohle fórum pomohlo při získání ZP, přidám i já stručné info ke konání včerejší zkoušky. Ráno sraz v 8:00 na recepci Policie ČR v Jihlavě, poté přesun do zasedací místnosti. Komisař nás seznámil s průběhem zkoušky, vybral peníze a vylosovali jsme si testy. Poté cca. 20 minut čekání na vyhodnocení. Pár lidí testy nedalo. Následovala manipulace, kam jsme byli voláni po jednom, přičemž zbytek účastníků čekal opět na recepci. V mém případě manipulace pouze s krátkou zbraní - ČZ 75. Postup: převzít zbraň, zkontrolovat, rána jistoty/spuštění kohoutu a vybít (i náboje ze zásobníku). Následovala rozborka a sborka. Poté napáskovat 2 náboje (školní) a vystřelit, tedy simulace závady selhač a její odstranění. Žádné záludnosti ani doplňující otázky ke zbraním a střelivu se nekonaly. Po manipulaci sraz v 11:30 na střelnici v Třešti. Voláni jsme byly po 3 lidech na střelby. Na stavech byl Glock 17, P-10F a CZ Shadow 2. Nabít, pálit, ukázat vybitou zbraň+zásobník, shodit závěr, rána jistoty.

Musím zmínit, že komisař (ač zpočátku nevypadal) byl velmi hodný a férový. Žádné záludnosti ani nepříjemnosti. Rád vždy poradil a na dotazy ochotně odpovídal. Celkově super profesionální přístup.

Zároveň doporučuji před zkouškou návštěvu střelnice, kde bude zkouška probíhat. V mém případě Třešť - správce p. Růžička, který rovněž ochotně při přípravě na ZP odpovídal na moje otázky a ukazoval co a jak.Marcel1,8TSi
Příspěvky: 1

Příspěvek#289 » pát 14. led 2022, 21:06

Datum zkoušky: 13.1.2022
Místo: střelnice Camp Zero na Poděbradské ulici v Praze
Zkušební komisař: mgr. Pavel Černý, pplk.v.v.
Skupiny ZP: A,B,C,E
Počet uchazečů – přibližně 13, z toho 1 opravář
Použité zbraně u zkoušky: Pistole CZ 75, malorážka a broková dvojka.Na hodnocené střelby CZ SP – 02 Shadow, malorážka a brokovnice.
Na střelnici byla také možnost občerstvení – každý si mohl vybrat 1 bagetu dle vlastního výběru a 1 teplý nápoj v ceně zkoušky.

Zkouška byla plánovaná od 9 hodin ráno, ale začalo se o něco později.Začalo se úvodním brífingem, jak bude zkouška probíhat, kde promluvil zástupce PČR, který s kolegyní dohlížel na průběh celé zkoušky.Proběhla rovněž kontrola zdravotního stavu uchazečů formou očkován – testován.Každý se musel prokázat buď platným PCR testem ne starším 72 hodin, případně potvrzením o očkování proti covidu.Poté nám pan komisař všechno vysvětlil a pak si každý vybral test a začalo se psát.Testy byly napsány do půl hodiny a odevzdány.Proběhlo vyhodnocení.Testy neudělali 2 uchazeči.Pak se šlo na manipulaci se zbraní.Tu udělali všichni – v Praze neuvěřitelná záležitost.
U bezpečné manipulace byl vyžadován mimo jiné prst výrazně mimo lučík a spoušť, míření do určeného bezpečného prostoru, důsledná kontrola zbraně a rána jistoty.Převzetí zbraně v jakém je stavu – zásobník - kontrola komory, šachty a rána jistoty.Pak jsem rozebíral pistoli, potom nabít zbraň 2 náboji a připravit se ke střelbě, vybít zbraň.Poslední úkol byl vyřešit závadu – jednoduchou zádržku.Vyřešeno, kontrola zbraně a rána jistoty – hotovo.
Po skončení bezpečné manipulace se šlo na brífing před ostrými hodnocenými střelbami.Pan komisař nám vysvětlil, jak bude celá zkouška probíhat, jaké nám bude v průběhu zkoušky dávat povely, a na co nesmíme zapomenout. Poté si začal volat jednotlivé uchazeče podle abecedy.Všem dával 3 nástřelné, potom 5 ostrých na hodnocenou střelbu.Mnohé z nás trápilo mlžení ochranných brýlí, protože testy, manipulaci se zbraněmi i ostré střelby jsme prováděli v rouškách či respirátorech, ale i to jsme všichni zvládli.
Střelby udělali všichni kromě jednoho, který z pistole CZ SP-02 Shadow trefil pouze 2x do hodnoceného pásma.

Pan pplk.Černý je skutečný a opravdový profesionál.Byl velmi spravedlivý a všem měřil naprosto stejně.Kdo měl nastudováno, nacvičeno a nastříleno, zkoušku udělal.Jako zkušební komisař a odborník u mě naprostá autorita a jako člověk absolutní jednička!!Děkuji panu komisaři mgr.Pavlu Černému, pplk.v v. za skvělý přístup k nám, uchazečům o zbrojní průkazy různých skupin.Děkuji také příslušníkům Policie České republiky za perfektně odvedenou práci při dohledu na celou zkoušku a práci na vyhodnocování našich výkonů.Rovněž děkuji správci střelnice a jeho kolegovi za skvělý přístup k nám, uchazečům o zbrojní průkaz.
Tímto chci poděkovat také instruktorům střelby Radimu Kostaňukovi, Martinu Fišerovi, Vaškovi Krátkému a všem, kteří mě zodpovědně a svědomitě připravili na tuto náročnou zkoušku.Všem doporučuji, aby se důsledně připravili jak teoreticky, tak prakticky a naučené bezpečnostní zásady opravdu důsledně dodržovali.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: genu, N560 a 8 hostů