Nákupní povolení



JirkaCV
Příspěvky: 275

Příspěvek#2941 » čtv 27. led 2022, 20:16

Takže když mi soused pučí svůj quér, abych si ho mohl vyzkoušet na střelnici, nesmím ho nosit? I když mám povolení na držení a nošení zbraně kategorie B bez udání typu? Na školení jsme se bavili o tom, že to není problém. Ale nejspíš se pletu.



aToM
Příspěvky: 388

Příspěvek#2942 » čtv 27. led 2022, 21:00

Povolení platí rok, tohle je trvalejší. A nosit je možné až po registraci...

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 587

Příspěvek#2943 » čtv 27. led 2022, 21:19

Piggy píše:
Sud píše:I vlastnictví může být na oba.
Řekl bych, že podle občanského zákoníku ano, pro účely ZoZ nikoliv. Registrace je vždy jen na jednu osobu. Spoluvlastnictví by mělo význam jen při dělení majetku, nebo třeba při sporu o platnost zcizení "společné" zbraně bez souhlasu manžela. Obdobně jako u motorového vozidla.


Ministerstvo vnitra na to má jiný názor.

https://www.mvcr.cz/soubor/povoleni-pro-vice-osob-pdf.aspx



risa2000
Příspěvky: 483

Příspěvek#2944 » čtv 27. led 2022, 21:35

JirkaCV: Kdy a za jakých podmínek, můžeš nosit, definuje zákon poměrně jasně. Možná si to pleteš se "svěřením zbraně".



JirkaCV
Příspěvky: 275

Příspěvek#2945 » čtv 27. led 2022, 22:10

Teda tady se musím dovzdělat. Zákon sice hovoří jasně, ale já moc jasno nemám.
Soused mi pučí pistoli. Můžu jí odnést v kufříku na střelnici a tam vyzkoušet?
Není to nošení, ale určitě je to držení.



risa2000
Příspěvky: 483

Příspěvek#2946 » čtv 27. led 2022, 22:29

JirkaCV: Můžeš nosit pouze to, na co máš průkaz zbraně (§ 29 odst. 3 písm. c) zákona č. 119/2002 Sb. - znění od 24.07.2021).
Můžeš v režimu držení, přepravovat pouze na místa, kde můžeš nosit, nebo jinak se zbraní manipulovat.
Průkaz zbraně je de facto vyjádřením povolení k nošení/držení, které ti vydá policie.
Soused ti může na střelnici svoji zbraň svěřit, pokud stojí vedle tebe a dohlíží na tebe.



Piggy
Příspěvky: 1488

Příspěvek#2947 » čtv 27. led 2022, 23:28

Sud píše:
Piggy píše:Registrace je vždy jen na jednu osobu.
Ministerstvo vnitra na to má jiný názor.
https://www.mvcr.cz/soubor/povoleni-pro-vice-osob-pdf.aspx
Ne, nemá. Pokud se má jednat o výpůjčku, tedy původní vlastník zůstává, pak v žádosti o povolení nemůže být "nabytí vlastnictví" - to by mělo za následek přeregistraci zbraně a vydání nového PZ.
V této souvislosti mě ale napadá jiná otázka: píše se tam, že změnou vlastníka povolení pro vypůjčitele nezaniká. Tedy pokud nakonec převedu vlastnictví na původně jen vypůjčitele, zůstane mi povolení držet a nosit? Změnilo se přece pouze vlastnictví. Nebo pokud převedu zbraň na manželku, milenku, švagra nebo kohokoliv, můžu si ji potom půjčovat, aniž bych musel znovu žádat o povolení držet a nosit (už mi bylo k této konkrétní zbrani vydáno).
JirkaCV píše:Takže když mi soused pučí svůj quér, abych si ho mohl vyzkoušet na střelnici, nesmím ho nosit? I když mám povolení na držení a nošení zbraně kategorie B bez udání typu? Na školení jsme se bavili o tom, že to není problém. Ale nejspíš se pletu.
Tak za prvé, když mi ho půjči "abych si ho mohl vyzkoušet na střelnici", tak ho nesmím nosit, protože na to mi ho nepůjčil :evil:
A za druhé, povolení bez udání typu je mi k ničemu, potřebuji povolení na tu konkrétní zbraň.
A za třetí, jen pro úplnost: "kvér" je přísně jazykovědně puška, takže pokud je kategorie C, může mi ho půjčit s PZ bez dalšího úřadování.
JirkaCV píše:Soused mi pučí pistoli. Můžu jí odnést v kufříku na střelnici a tam vyzkoušet?
Není to nošení, ale určitě je to držení.
Pokud je to kategorie C (jednoranová malorážka delší než 28 cm), tak ano.
Pokud je to kategorie B, tak ne. I na držení půjčené zbraně musíš mít extra povolení.



JirkaCV
Příspěvky: 275

Příspěvek#2948 » pát 28. led 2022, 07:03

Nechci to moc zamotávat, ale s tou manželkou je to docela složitý.
Jsem vlastníkem zbraně kat. B a na PZ je moje jméno.
Jenomže moje manželka je automaticky taky vlastníkem (společné jmění manželů) ze zákona i bez povolení. Pokud má příslušnou skupinu ZP a požádá o držení a nošení této konkrétní zbraně, dostane svůj vlastní PZ?



aToM
Příspěvky: 388

Příspěvek#2949 » pát 28. led 2022, 07:51

IMHO, pokud se bude řešit SJM (rozvedete se, dluhy..) je žena spoluvlastníkem. Žádost o povolení nabytí, držení/nošení jsi podal Ty. Pro OSZBM jsi vlastníkem Ty. Pokud bude mít drahá ZP a požádá si o držení a nošení může podle poho pdf z MV držet a nosit s původním PZ.



JirkaCV
Příspěvky: 275

Příspěvek#2950 » pát 28. led 2022, 08:12

Jestli jsem to pochopil správně:

Do žádosti zaškrtne pouze držení a nošení a uvede konkrétní zbraň včetně výrobního čísla. Toto povolení pak platí trvale (12 měsíců platnost se týká jenom nabytí do vlastnictví). Courat pak bude s původním PZ, přičemž PČR si při kontrole dokáže povolení ověřit.

Bude potřebovat souhlas původního majitele? Předpokládám, že ano.

No, mě přímo se to netýká, ale možná se to brzo bude týkat mých známých. Tak abych uměl poradit.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 587

Příspěvek#2951 » pát 28. led 2022, 08:31

Piggy: četl jsi to vůbec?

Není přitom vyloučeno, aby oprávnění vlastnit, držet nebo nosit zbraň
svědčilo více osobám, tj. aby povolení bylo vydáno více držitelům zbrojního
průkazu.


MV variantu vlastnit pak už dál ve stanovisku neřeší. Pouze držet a nosit. Nicméně vlastnit de iure možné je.



kk
Příspěvky: 953

Příspěvek#2952 » pát 28. led 2022, 08:49

JirkaCV: Manželka je podle SJM prostě spoluvlastníkem zbraní koupených v manželství. To že je nemůže držet nebo nosit podle zákona o zbraních je irelevantní. V případě exekuce, rozvodu apod. prostě je spoluvlastník.

Pokud tyto zbraně chce držet nebo nosit, pak je to už jiná věc a tam musí mít ZP a příslušné povolení od OSZBM.
A jak napsal Sud: oprávnění může být vydáno více osobám, ale průkaz zbraně je jen jeden.

Je to stejné jako s autem. V registru aut je jeden vlastník, ale v SJM je auto obou manželů. Techničák na auto máš taky jen jeden. Pokud s tím autem chce polovička jezdit, musí mít řidičák (ZP + oprávnění u zbraní).

risa2000: Nemáš úplně pravdu. Můžeš nosit zbraň s průkazem zbraně na někoho jiného. Průkaz zbraně je jen techničák zbraně. Žádné povolení nošení. Povolení k nošení může získat "neomezené" množství lidí pokud s tím majitel zbraně souhlasí a konkrétní lidé si pořeší "nákupní povolení" na držení/nošení zbraně. Takový člověk pak nosí zbraň s průkazem na jiného člověka a PČR si musí v registru ověřit, že dotyčný má povolení nosit. Případně dotyčný může ukázat povolení vydané na OSZBM.



risa2000
Příspěvky: 483

Příspěvek#2953 » pát 28. led 2022, 10:27

kk: Díky za opravu. Tím se mi vysvětluje i rozdíl mezi kat. C a kat. B, který zmiňoval Piggy.



Piggy
Příspěvky: 1488

Příspěvek#2954 » pát 28. led 2022, 11:21

Sud píše:Piggy: četl jsi to vůbec?

Není přitom vyloučeno, aby oprávnění vlastnit, držet nebo nosit zbraň
svědčilo více osobám, tj. aby povolení bylo vydáno více držitelům zbrojního
průkazu.


MV variantu vlastnit pak už dál ve stanovisku neřeší. Pouze držet a nosit. Nicméně vlastnit de iure možné je.
Četl a jsem přesvědčen, že to stanovisko se ve skutečnosti oprávněním vlastnit vůbec nezabývá a to slovíčko tam zůstalo omylem při citaci zákonného ustanovení.
Prostě v CRZ bude vždy u každé zbraně uvedena jen jedna osoba.
Ale nebudu se na ně obracet s upřesňujícím dotazem.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 587

Příspěvek#2955 » pát 28. led 2022, 12:20

Piggy píše: to slovíčko tam zůstalo omylem při citaci zákonného ustanovení.

Tak jo no :lol:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů