Držení zbraně a alkohol

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 805

Příspěvek#46 » úte 2. kvě 2023, 08:12

JirkaCV: Jarda podle mě mluví o jiných typech nemoci. Třeba chřipka, když máš 40°C horečky atd. Otázka je, kde je ta hranice.



JirkaCV
Příspěvky: 1613

Příspěvek#47 » úte 2. kvě 2023, 08:36

Je mi to jasný. Za to mě nikdo postihnout nemůže, protože se snížená schopnost blbě určuje. Kdo to určí? PČR na místě? Pozvou si soudního znalce nebo alespoň felčara, aby to určil?
Pravda, kdysi dávno jsem horečku >40°C dostal a svět okolo mě nebyl chvíli úplně shodný s realitou ...

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#48 » úte 2. kvě 2023, 09:31

Pánové, umíte si představit, jakým způsobem byste se při běžném skrytém nošení mohli dostat do situace, kdy vás policie bude prověřovat a zkoumat jestli náhodou vlivem rýmičky či alkoholu není snížena vaše shopnost k nošení zbraně?

Neuvažuju případ, kdy se někdo pro nemoc či intoxikaci alkoholem sotva drží na nohách, usne v tramvaji, na ulici, válí se po zemi, případně vyřvává na ulici nebo dělá jiný bordel.

Pokud jste nespáchali trestný čin, nebo přestupek, policista vás může zastavit a vyzvat k prokázání totožnosti jen v případech vymezených zákonem. O nějaké osobní prohlídce ze strany policie nemůže být ani řeč, pokud k tomu nemají zákonný důvod. A situací, kdy k tomu mohou přistoupit, není mnoho.
To že by policie prověřovala mojí totožnost, nebo sned hledala důvod k osobní prohlídce, či se prostě jen zajímala, zda mám u sebe zbraň, se mi při pohybu po ulici nebo cestování veřejnou dopravou v ČR stalo přesně nulakrát za život. Jediné případy, kdy jsem byl někým kontrolován, je vstup do chráněných objektů, bezpečnostní kotrola na letiši, nebo překračování státní hranice.

Takže jediný scénář, který si dovedu představit, je, že byste snad sami došli za policistou a řekli:
"Dobrý den, pane policisto, mám silnou rýmu a telpotu 38,5. Myslíte si, že moje schopnost nosit zbraň, je v důsledku této nemoci snížena?"

Asi byste mu tím udělali radost, protože by ještě 50 let mohl vyprávět kamarádům u piva, na jakého idiota narazil.



MojeTikka
Příspěvky: 1628

Příspěvek#49 » úte 2. kvě 2023, 10:03

Ta myslenka o zabraneni vlivu alkoholu je samozrejme v rovine prevence. Take nejsem levicak, presto jsem toho nazoru, ze nektere prevence jsou proste nutne. A toto je jedna z nich. Ze lze zakon pouzit i jako klacek, to vime, ale neni nutne jit mu naproti. Hledat v tom nejake presne hranice je asi jako hledat hranici toho, co je jeste normalni a co uz je projev tuposti. Proste to nejde. Pochopitelne snizena vnimavost muze byt nejen alkoholem, ale i zdravim, stresem, nahlou zmenou pocasi, atd. Zaklad vidim v tom, ze clovek udela maximum pro to, aby svym chovanim neohrozil ani sebe, ani okoli, coz je onen "chraneny zajem". Posouzeni jednotlivych vlivu pak vzdy nalezi soudu.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#50 » úte 2. kvě 2023, 11:23

Blacky píše:
Prosím o odkaz na nějaké studie, kde vojaci po podání drog zlepšili schopnosti v souvislosti se strelbou. Vyjma ztraty pudu sebezáchovy, nepotřeby spát si nejsem jist, zda to mělo/má jinej "pozitivni" ucinek. Ale možná, se to proste počítá dohromady.


Napriklad lieky na ukludnenie mozu pomoct k lepsiemu vysledku v mierenej strelbe.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#51 » úte 2. kvě 2023, 14:04

JirkaCV píše: Pravda, kdysi dávno jsem horečku >40°C dostal a svět okolo mě nebyl chvíli úplně shodný s realitou ...

A co si videl ? Ceske vcelickyyy, nebo americke ruzove slony ?? :D



JirkaCV
Příspěvky: 1613

Příspěvek#52 » úte 2. kvě 2023, 15:04

Až takový halušky to nebyly. Moc si to nepamatuju. je to už cca 30 let zpátky. Spíš zkreslený pojem o prostoru a čase. Prý jsem i vykládal nějaké nesmysly. V tomhle stavu běhat někde s buchnou opravdu nelze.



MojeTikka
Příspěvky: 1628

Příspěvek#53 » úte 2. kvě 2023, 16:47

Ciste hypoteticky by se ti mohlo stat, ze neco chytnes, ale odjedes treba na vicedenni zavody a tam ti horecka propukne a bude kulminovat. Takze sice budes s krochnou mimo barak, ale fakt je, ze spis budes nekde lezet a krochna bude na bezpecnem miste.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#54 » úte 2. kvě 2023, 18:08

Hlavně tady bude scházet zavinění. Podobně, když ti na chodníku spadne na hlavu květináč a odvezou tě v bezvědomí, taky tě nikdo nebude popotahovat že jsi nosil a nebyl při smyslech. Dtto dopravní nehoda.
Něco jiného je, když blouznící v horečce půjdeš s hračkou za pasem do lékárny pro paralen.



Střelec
Příspěvky: 1684

Příspěvek#55 » úte 2. kvě 2023, 18:31

Předloni jsem chytl kovida tak, že jsem přišel domů celkem v pohodě, jen mě trošku pobolívalo v krku, což jsem přisuzoval klimatizaci v autě, pak jsem se opláchl a v tu chvíli na mě padla šílená únava a do hodiny od příjezdu jsem byl v horečkách, že jsem o sobě 2 dny nevěděl, předtím jsem 20 let nemarodil a troufám si říct, že jsem v dobré fyzické kondici. Někdy se to asi stát může a člověk nemusí ani odjet daleko.



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#56 » úte 2. kvě 2023, 18:39

Když bude mít někdo u sebe zbraň a náhle ho skolí "rýmička", tak prostě na tu zbraň nebude sahat, až do chvíle, kdy ji bezpečně odloží. Neřekne si, hele teď je mi tak zle, co takhle si zajít na střelnici, vyzkoušet, co to se mnou udělá. Když bude doma, tak bude rád, a nebude vylézat.
A když se náhodou v tom stavu dostane do sebeobranné situace, tak je to stejně jedno.
Prostě, jako dospělý, svéprávný držitel ZP, by měl umět tohle vyhodnotit. Stejně jako třeba nebude v tom samém stavu sedat do auta, nebo opravovat střechu.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 616

Příspěvek#57 » úte 2. kvě 2023, 21:41

Na jednu strano ano - člověk, co je pod vlivem (či jinak závažně indisponován), by neměl nosit.

Nicméně co když se i v tomto stavu vyskytne situace, kterou by bylo vhodné "řešit"? A tím myslím řešit tak, že jste ten jediný, kdo ji může vyřešit (se zbraní), byť máte dvojku v žíle.

Dnes jem rád za mého instruktora, který mě kdysi (velmi dobře) připravil i na tuto variantu. Bylo to naprosto speciální cvičení. Nejprve jsme se všichni (mimo instruktora) celkem úspěšně opili - a to jako fakt. A pak jsme měli několik simulovaných situací, kdy jsme měli "zasahovat". Samozřejmě jsme nepoužívali ostré zbraně, ale i tak mi toto cvičení (a jejich repete) dalo strašně moc... - a tím nemyslím jen kocovinu - člověk se naučil tu zbraň +- dobře ovládat i ve stavu, který by, de-iure, naprosto neprošel...



cipis
Příspěvky: 2144

Příspěvek#58 » úte 2. kvě 2023, 21:57

Co když ... co když.
Snad máme institut nutné obrany a krajní nouze. A třeba se dvěma pivama pak můžeš jet do nemocnice a nikdo ti nic nemůže. Zpátky ale už taxíkem.
Přesně, jak píše risa2000, je to pak jedno, když vyvstane ta potřeba.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#59 » úte 2. kvě 2023, 23:32

Pokud se někdo dostane do situace, kdy se musí bránit, a použije v rámci nutné obrany zbraň, případný přestupek kvůli alkoholu či snížené schopnosti k nošení zbraně v důsledku nemoci bude potom to poslední, co ho trápí, a příštích pár týdnů až měsíců bude mít úplně jiné starosti.



juraj1
Příspěvky: 495

Příspěvek#60 » stř 3. kvě 2023, 06:47

V Zubri strilel v nutne obrane opily muz proti opilemu utocnikovi. NO byla uznana, ale po pravu dostal pres prsty za noseni pod vlivem.

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/strelb ... zpravy_ras

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů