Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#556 » ned 4. čer 2023, 18:28

Carloss: Já ti to už psal. Digitální doklad by mohlo jít ověřovat i bez sítě a přístupu k serveru. Je to celé jen o tom, jak by se to vymyslelo. Ty možnosti existují.
A to by přineslo i výhody, protože dneska, když budeš prodávat pistoli, tak nemáš šanci zjistit, jestli to není psychouš, který měl ZP už před půl rokem odevzdat, ale nechal si ho. Nebo ti někdo nepředložil zdařilou napodobeninu.
A tobě digitální doklady evidentně hodně vadí, vždyť to tu ukazuješ snad každým komentářem. :-)



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#557 » ned 4. čer 2023, 18:44

Nepodsouvej mi tu něco, co jsem několikrát vyvrátil a jasně napsal. Ale pro jistotu znova. Digitalizace ano, ale jako nadstavba robustního nenáročnýho řešení, který máme už teď. Ty mi naopak vysvětli, proč likvidovat nebo měnit něco, co funguje. Rozumím fyzice. Na tom zase tak moc není. Opakuju: Přístroj, energie, síť a server. Jedno z toho chybí a jakákoli dokonalost v SW řešení je k ničemu. To je celý. A tyhle 4 věci není NIKDO schopen na 100% zaručit. To je realita světa. Ověřovat bez sítě.. Hmmm... to mi teda vysvětli. Odporuješ si hned v několika větách po sobě. Jestli psychouš neodevzdá průkaz půl roku, tak je to na řešení jiných orgánů. A ne civilistů. Napodobenia se spíš zadaří na tom mobilu, než fyzicky.

A na poslední větu si dovolím reagovat opakovaně a samostatně:

Digitalizace ano, ale jako nadstavba robustního nenáročnýho řešení, který máme už teď a není závislé na technologiích.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#558 » ned 4. čer 2023, 21:01

Ověřování bez sítě řeší digitální podpis.
MMCh, RSA algoritmus byl publikovaný v roce 1977, takže je to metoda stará skoro půl století.
Pokud mám veřejný klíč, tak si ověřím, že dokument je vydaný pro Frantu Vocáska, s platností od do a pro skupiny x y z, a jsem schopen na 99,999% ověřit, že s tím dokumentem nikdo nemanipuloval. Je to ekvivalent kartičky v digi světě s řádově větší odolností proti falšování.
Bez sítě samozřejmě nezjistím, že jmenovaný Franta Vocásek přišel o bezúhonnost, nebo spolehlivost. Ale to nezjistím ani podle kartičky.



MojeTikka
Příspěvky: 1580

Příspěvek#559 » ned 4. čer 2023, 21:12

Ja nevim, proc takove handrkovani. Nechte mi muj ZP, vy si digitalizujte co chcete a vsichni budeme spokojeny. Ja jsem holt fosilie, na porady chodim s notesem. Kolegove s notebookem. Zatimco ja mam poznamky z porady na jedne A5, vcetne skic a schemat, vse tuzkou (tuzka, to je ta vec s tuhou, tedy ne kulickove pero, ani jine pero) a pohodlne vetsinu casu stiham koukat na veci okolo, tak kolegove zapasi s Wordem, Excelem, PowerPointem a jeste se snazi u toho googlit nejake obrazky. Pritom ve finale je informacni obsah meho caru papiru a te jejich super zpravy z porady uplne stejny.

Pokud zustanou zachovany stavajici karticky a dojde k rozsireni diky digitalizaci, tak fajn. Pokud ne, tak jakekoli jine reseni bude mit nevyhody. A je uplne fuk, jak se to bude okecavat. Je to, jako na konci osmdesatek, kdy bylo hrozne moderni vsude cpat osobni pocitace. Vsechno na nich trvalo dele, zato s horsim vysledkem. Jasne, ze takovy Autocad 3.0 se v tuzce delal blbe. Ale fura jinych veci sla stihnout na papire drive. Ostatne, tehdy nase republika mela 15 milionu obyvatel, vyrazne mene statnich uredniku a ti nemeli pocitace zadne, pritom odpoved na jakykoli dotaz na statni spravu trvala mesic, jako dnes. Takze vyrazny efekt nejakeho zjednoduseni ty pocitace neprinesly. A to rikam, jako clovek v oboru vzdelany a velky fanda do pocitacu uz v sedmdesatych letech.

Zkratka - mysli se to dobre, ale dopadne to jako obvykle.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#560 » ned 4. čer 2023, 21:17

aToM píše:Ověřování bez sítě řeší digitální podpis.
MMCh, RSA algoritmus byl publikovaný v roce 1977, takže je to metoda stará skoro půl století.
Pokud mám veřejný klíč, tak si ověřím, že dokument je vydaný pro Frantu Vocáska, s platností od do a pro skupiny x y z, a jsem schopen na 99,999% ověřit, že s tím dokumentem nikdo nemanipuloval. Je to ekvivalent kartičky v digi světě s řádově větší odolností proti falšování.
Bez sítě samozřejmě nezjistím, že jmenovaný Franta Vocásek přišel o bezúhonnost, nebo spolehlivost. Ale to nezjistím ani podle kartičky.

To co píšeš řeší jen dvě ze čtyřech podmínek digitalizace a to síť a server. Neřeší to přístroj a energii. Opakuji, že zdaleka ne každý má chytrej mobil. A vybití baterie není nemožný. Nemluvě o tom, že jakmile to bude off-line, i s digi podpisem, tak ten vyprší a co dál? Nic... bez on-line ověření to neudělá víc, než kartička. A kartička je nezávislá na všech čtyřech faktorech, které jsem tu už mocktát popsal. Digitalizace bez toho, aby existovalo a fungovalo něco bez těch technologiích neudělá nic jinýho, než že nás příliš sváže s technologiemi a nedá nám jinou možnost, přesněji při výpadku jednoho ze čtyř faktorů nás prakticky "znehybní". Tohle chceme?

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#561 » ned 4. čer 2023, 21:35

Carloss: Ale ten digitální doklad přece není závislej na těch 4 "faktorech" jak tu dokola opakuješ. Síť a server vždycky nepotřebuješ viz. co psal aToM. Přístro pak je v podstatě ten plast, takže OK, přístroj potřebuješ, ale to teď zase tu kartičku. A kolik je v Česku komerční zařízení se zbraněmi, kam nemají přivedenou elektřinu?
Já ti tu fyzickou kartičku neberu, také bych jí pak měl rád třeba pro jistotu v trezoru. Jen tu prostě píšeš o digitálních dokladech hlouposti.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#562 » ned 4. čer 2023, 22:00

Jak to že ten digi diklad není závislej na těch 4 faktorech? Přístroj potřebuješ a baterku taky. Síť a server by se sice oželet daly, ale ztratíš kouzlo digitalizace a z chytrýho mobilu s elektronickým dokladem se nestane nic, než "kartička bez ochranných prvků". Kterou mimochodem nemá každej, jak jsem už tolikrát napsal. A bez baterky to není ani to. PJe to jen kus "něčeho". A jak jsem tu psal, podniků, kde třeba například neberou karty, nebo nemaj internet není málo. A jestli sis všiml, nejsem proti digitalizaci. Jsem proti nesmyslné digitalizaci, bez robustního systému, který dávno máme. A nakonec sám píšeš, že bys kartičku taky chtěl v trezoru mít. A o čem tu asi celou dobu píšu???

Ani jednou jsem nenapsal, že by digi doklady neměly existovat. Cerlou dobu píšu o tom, že digitalizace ano, ale... a už bych se zase opakoval. Naopak je tu spousta těch, kteří volají po zrušení obyčejných kartiček. Řadíš se do fronty těch, kteří to, co píšu celou dobu od začátku buďto nečtou, nebo si z toho vytrávaj jen to, co chtěj, nebo se jim hodí... z mě nepochopitelných důvodů.
Naposledy upravil(a) Carloss dne ned 4. čer 2023, 22:03, celkem upraveno 1 x.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#563 » ned 4. čer 2023, 22:03

Nějak se tu pořád točíme už x stránek okolo kartiček.
Změn v zákoně bude ale o dost víc.
Jednou z nich je nepropadající odborná způsobilost.
Tzn, pokud to chápu správně, když zapomenu doktora, propadne mi platnost ZO, ale stačí doktora dodat a zase bude vše OK. Bude to mít nějaký časový limit? Jako že, vzpomenu si po 1, 5, 10-ti letech od propadnutí a vše OK?
Další věc - expati, mlaďoši jsou samý Brusel, Štrasburk, Londýn, což jim přeju.
Dneska, když ukončím pobyt v ČR, tak mi končí i ZP.
Po novu mi odborná způsobilost zůstane?
A až se vrátím, tak mi doktor v CRZu potvrdí že jsem OK a budu mít zase ZO?



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#564 » ned 4. čer 2023, 22:14

Tohle se fakt nedá číst, prý kartička bez ochranných prvků ... takhle to prostě nefunguje. Buď si to nastuduj nebo tomu věř. To jsou desetiletí vývoje informatiky, matemematiky a kryptografie, ale pak si někdo usmyslí, že vlastně objevil háček, který ještě nikoho nikdy nenapadl.

Spojovat neustále mobil + baterka, že to jsou jako dvě naprosto oddělené věci.... To je dokonce tisíc věcí člověče. Musí mu fungovat displej třeba! Když půjdeš na střelnici s vybitým mobilem a nebudeš mít ani nabíječku, ani powerbanku, tak na střelnici ti určitě půjčí, protože tam na tyhle vysírače už budou připravení. Prostě musíš mít funkční mobil, ano. To je celé. To je všechno. Tečka.

Taky tady nikdo furt dokola nepíše, že průkazka musí být nepoškozená, čitelná, nesmí být politá barvou nebo ohořelá od ohně a nesmíš ji ani ztratit.

A když jsme u toho - papírová průkazka se neověřuje NIKDY. To že se na ní někdo podívá, to není ověření. Tam kde je ověření nutné (prodejna zbraní, policie..), tam je to taky vůči serveru a to ještě (pokud se nepletu) naprosto primitivně ručním opsáním a tam to vážně může selhat a člověk má smůlu.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#565 » ned 4. čer 2023, 22:38

Vybitej mobil je stejný, jak když ho nemáš. A nemá ho kde kdo. O poškozeních se tu ale nebavíme. To paltí stejně jak pro dispej mobilu, tak pro kartičku. Kartička má tu výhodu, že prostě nepotřebuje tu energii, ani ten mobil. To, že se nikdo na kartičku nikdo nepodívá třeba UV lampou je jiná věc. Není to dokonalé, to připouštím. Taky píšu, že kartička b určitě technologický upgrade snesla. A jak chceš ověřit jedinečnost, platnost a originalitu nějakýho obrázku na displeji, mno... to si představit celkem umím.

A pak ten odporující si zmatek: "baterka a mobil jsou různý věci" a pak "fungující displej"... jedno bez druhýho jaksi nefunguje, viď... A že půkjčej? Proč by to jako měli dělat? na základě čeho? A půjčej mi mobil, když ho třeba prostě nemám? Nebo jak to bude jako fungovat? A když mi ho půjčej, ale sami jsou bez sítě... třeba... a věř, že to není vyjímkou, jak všichni víme. A že musím mít mobil? Proč, proboha? Kdo mi to nařídí? A když mi to nařídí, tak mi ho i zaplatí? Nějak mimo, ne? A lidi nechoděj jen po institucích, krámech a střelnicích. Oni se i potkávaj ledaskde jinde. Ale to se tu už taky zmínilo. Problémů s digi doklady pozoruji čím dál víc se tady o tom diskutuje. Jen tak... prostě vyplujou. Nemusím ani hledat. Tím spíš vidím nutnost zachování "kartiček". A opakuji, že zachování neznamená nošení. Ale mělo by to pořád fungovat.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#566 » ned 4. čer 2023, 22:48

aToM píše:Nějak se tu pořád točíme už x stránek okolo kartiček.
Změn v zákoně bude ale o dost víc.
Jednou z nich je nepropadající odborná způsobilost.
Tzn, pokud to chápu správně, když zapomenu doktora, propadne mi platnost ZO, ale stačí doktora dodat a zase bude vše OK. Bude to mít nějaký časový limit? Jako že, vzpomenu si po 1, 5, 10-ti letech od propadnutí a vše OK?
Další věc - expati, mlaďoši jsou samý Brusel, Štrasburk, Londýn, což jim přeju.
Dneska, když ukončím pobyt v ČR, tak mi končí i ZP.
Po novu mi odborná způsobilost zůstane?
A až se vrátím, tak mi doktor v CRZu potvrdí že jsem OK a budu mít zase ZO?

To je zajímavý. Odborná způsobilost ale není jediná podmínka k získání ZP. Já bych tomu rozuměl tak, že když ti propadne zbroják, tak jediný, co bys... možná... nemusel absolvovat by byla zkouška odborné způsobilosti. Nebo by to mohlo znamenat, že když uděláš zkoušku OZ, tak ta platí rok, tedy by bylo možno si požádat klykoli po ZOZ. A dál? Teoreticky by takové osvědčená bylo platné stále. Což by bylo vlastně výhodné.



Cita
Příspěvky: 41

Příspěvek#567 » ned 4. čer 2023, 22:52

Fyzicky doklad ne ze je nedokonaly, prave ze je nebezpecny. Nedela to ten doklad samotny, ale to, ze to opravdu vetsina nijak nehlida a nekontroluje.

To, ze je nekdo neandrtalec (to neni nadavka, takto se tem lidem rika), protoze ignoruje moderni veci jako mobil, neni nas problem, kazdopadne muzeme verit, ze pro takove bude existovat i nadale fyzicky doklad. Tech, co nemaji chytry telefon vazne neni zase tolik.

Porad se motame v kruhu a je jedno kolik argumentu a navrhu zabezpeceni napiseme. Momentalne me napada absenci mobilu vyresit treba obcankou, kde na zaklade osobnich udaju dohledaji v systemu pripadny platny ZP. Ale cekam, ze i to se zhejtuje.

Nebylo by lepsi pockat, s cim prijdou?

Edit: jo i obcanka bude casem digitalni, tak to nekteri asi uz nezvladnou



pH13
Příspěvky: 89

Příspěvek#568 » ned 4. čer 2023, 23:10

Aby se tu pořád netahali debatéři o spolehlivosti systémů, zkusím jiný úhel pohledu.

Současnost: Až mi dojde platnost ZP, tak skočím za doktorem a pak mi za pár stovek vystaví novou kartičku ZP. Když jdu střílet, vyndám z šuplíku a strčím třeba do kapsičky u košile nebo do peněženky.

Navrhovaná budoucnost: Až mi dojde platnost současného ZP, tak si zaskočím za doktorem, pak si koupím kapesní počítač, který stojí řekněme desetkrát víc než kartička ZP, k němu SIM, nainstaluju si nějakou aplikaci a ta vytvoří virtuální ZP. Když budu chtít na střelnici, tak vytáhnu půl dne předtím ze šuplíku kapesní počítač, strčím ho do nabíječky, pak tuto věc, objemově možná desetkrát větší než kartička ZP, vezmu s sebou. Mimochodem, vezmu-li v úvahu předpokládanou dobu dožití a délku platnosti ZP, tak mě ten nákup kapesního počítače vyjde na dost víc než všechny kartičky ZP za můj život.

Proč by se ta navrhovaná budoucnost měla nazývat pokrokem, když situaci nezlepšuje?

A teď krok stranou: Existují biometrické pasy s čipem. Existují občanské průkazy s čipem. Což takhle kartička ZP s čipem? Stála by asi jako nová občanka, což je pořád pakatel ve srovnání s kapesním počítačem a na rozdíl od něj se nemusí nabíjet ani není tak velká. Základní info by se na ni tisklo, tedy záloha pro případ výpadku civilizace ve stylu současného ZP, jak tu po tom někteří volají. Ale má čip, jakoukoliv změnu tam nahrají na policii včetně virtuálních průkazů zbraně, takže bude up-to-date (na rozdíl od výpisu z Czech pointu, který tu byl navrhován a kterým se dá ohánět měsíce poté, co dotyčný ZP policie zrušila), bezpečnost je dávno vyřešená (viz ty pasy a občanky) a bude to ta digitalizace, co se tu po ní pořád touží. Dva v jednom, neberte to.



pH13
Příspěvky: 89

Příspěvek#569 » ned 4. čer 2023, 23:19

Cita píše:To, ze je nekdo neandrtalec (to neni nadavka, takto se tem lidem rika), protoze ignoruje moderni veci jako mobil, neni nas problem, kazdopadne muzeme verit, ze pro takove bude existovat i nadale fyzicky doklad. Tech, co nemaji chytry telefon vazne neni zase tolik.


Kapesní počítače jsou pro naprostou většinu těch, kteří je vlastní, pouhou hračkou, nikoliv platným pracovním nástrojem. Tudíž to nemá nic společného s moderností, ale s tím, jaké má kdo koníčky. Pokud někoho baví koukat celý den na sociální sítě a sjíždět videa a číst si pracovní e-maily i na záchodě, tak ať si hraje, ale není žádný důvod předpokládat, že by měli mít takovéto koníčky všichni. Někdo třeba práci řeší v práci a nenechá si ji zasahovat do svého osobního času a se světem komunikuje s větším komfortem doma na PC (které klidně může být technicky pokročilejší než kapesní počítače většiny lidí). Možná je lidí, kteří ještě neujíždějí na sociálních sítích, menšina, ale stát by neměl vyžadovat pro výkon své činnosti po lidech, aby si pořídili hračku, pro kterou nemají použití.



Cita
Příspěvky: 41

Příspěvek#570 » ned 4. čer 2023, 23:20

Jenze ten tvuj kapesni pocitac je vec, kterou si kupovat nemusis, respektive ho 99% lidi maji, takze investice nulova. Ano, ti co mobil nemaji, budou hledat alternativy, ktere jim stat nabidne, a ktere tady asi nikdo nezpochybnuje.

Co se tyka cipu, ano i dnesni obcanky maji cip, napriklad na Slovensku jsou s tim o dost dale, uz roky se pres obcanku da hlasit do ruznych systemu. Kazdopadne ti zde urcite napisou ti, co z nejakych duvodu nemaji internetna strelnici a tak si informace z obcanky pres ctecku neprectou.

Edit: v roce 2022 byl podil chytrych telefonu 81%, takze ne 99, kazdopadne da se predpokladat, ze ty procenta snizuji důchodci, takze procenta pujdou casem nahoru. Nemam nic proti duchodcum.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů