ZP a PZ v mobilu

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1886

Příspěvek#106 » úte 16. dub 2024, 09:40

pavelg: To nemáš pravdu. Já třeba jsem určitě ten, kdo preferuje mít doklady online a nemuset tahat "kartičky", ale zároveň si uvědomuju, že každý systém může mít někdy výpadek a rád bych si ponechal mít možnost si v té situaci vzít třeba z trezoru fyzický doklad ... stejně tak ať si kdo chce tahá denně třeba plnej batoh kartiček. Není to o tom, že každý, kdo chce mít doklady v mobilu podporuje rušení těch fyzických dokladů, ale podporuje mít možnost se prokázat online.



pavelg
Příspěvky: 3129

Příspěvek#107 » úte 16. dub 2024, 10:16

Tak to rád slyším.
Tady to ale vypadalo, že mobiláři v jednom šiku podporují zrušení fyzických dokladů.
Docela mě mrzí, že LEX se významně zasadil o jejich zrušení.

Pro mě je to jak s penězi .. převody, placení kartou, paypal... fajn, ale chci zachovat i mince a bankovky.



MojeTikka
Příspěvky: 1653

Příspěvek#108 » úte 16. dub 2024, 10:19

Byl jsem ted o vikendu s rodinou v Krumlove. A potomstvo ze chce zmrzlinu. Tasim mobil,... jo aha... nakonec jsem platil cash eurama, ty mam u sebe porad, protoze v Nemecku kupuju pecivo a pekari karty neberou.

Nebyt toho, jsme bud bez zmrzliny, nebo se tam nekde motam a vybiram z bankomatu, kde poplatek by stat zhruba tolik, co ta zmrzlina.

Proste je potreba oboji a moznost volby.



monk
Příspěvky: 200

Příspěvek#109 » úte 16. dub 2024, 10:21

však ono dojde jen na zruseni dnesni podoby prukazu, stale bude moc si clovek udet EU ZP kde jsou zapsany zbrane nebo vyspis z registru.
pavelg píše:Tak to rád slyším.
Tady to ale vypadalo, že mobiláři v jednom šiku podporují zrušení fyzických dokladů.
Docela mě mrzí, že LEX se významně zasadil o jejich zrušení.

Pro mě je to jak s penězi .. převody, placení kartou, paypal... fajn, ale chci zachovat i mince a bankovky.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 703

Příspěvek#110 » úte 16. dub 2024, 10:43

MojeTikka píše:Byl jsem ted o vikendu s rodinou v Krumlove. A potomstvo ze chce zmrzlinu. Tasim mobil,... jo aha... nakonec jsem platil cash eurama, ty mam u sebe porad, protoze v Nemecku kupuju pecivo a pekari karty neberou.

Nebyt toho, jsme bud bez zmrzliny, nebo se tam nekde motam a vybiram z bankomatu, kde poplatek by stat zhruba tolik, co ta zmrzlina.

Proste je potreba oboji a moznost volby.


Srovnávat "Pionýrský průkaz" s penězi je trošku mimo.
Je to jen doklad jako každý jiný, který když nemáte tak se nic neděje. Stejně jako když nemáte občanku, kartičku pojištovny atd.
Nic tragického.
Budoucnost úkáže, jestli tyhle relikty z minulého století budou mít ještě šanci.
Myslím si že ne. No to jsou lidé moc pohodlní.



MojeTikka
Příspěvky: 1653

Příspěvek#111 » úte 16. dub 2024, 10:45

Kladivo je relikt z doby kamenne a presto se tezko nahrazuje.



pavelg
Příspěvky: 3129

Příspěvek#112 » úte 16. dub 2024, 11:25

Destructor píše:
MojeTikka píše:Byl jsem ted o vikendu s rodinou v Krumlove. A potomstvo ze chce zmrzlinu. Tasim mobil,... jo aha... nakonec jsem platil cash eurama, ty mam u sebe porad, protoze v Nemecku kupuju pecivo a pekari karty neberou.

Nebyt toho, jsme bud bez zmrzliny, nebo se tam nekde motam a vybiram z bankomatu, kde poplatek by stat zhruba tolik, co ta zmrzlina.

Proste je potreba oboji a moznost volby.


Srovnávat "Pionýrský průkaz" s penězi je trošku mimo.
Je to jen doklad jako každý jiný, který když nemáte tak se nic neděje. Stejně jako když nemáte občanku, kartičku pojištovny atd.
Nic tragického.
Budoucnost úkáže, jestli tyhle relikty z minulého století budou mít ještě šanci.
Myslím si že ne. No to jsou lidé moc pohodlní.


Já myslím, že je to naopak dobrá analogie. Můžu mít peníze na účtu, a přesto mi zmrzlinu nedají. Můžu mít oprávnění, ale když má protistrana povinnost se přesvědčit na místě a já to neumím prokázat, tak mi tady nepodá do ruky zbraň nebo náboje.

Nic tragického... jen prostě smůla, kterou dnes nezažiju, když mám v kapse drobáky a kartičku.



Otik Platenik
Příspěvky: 88

Příspěvek#113 » úte 16. dub 2024, 13:37

Po dlouhé době mám potřebu se vyjádřit :-).

Minulý týden jsem si celý nadšený nainstaloval do mobilu oficiální aplikaci Edoklady abych si vytvořil elektronickou verzi občanky v mobilu. Jako super vychytávka, zvlášť v době kdy se snažím sebou tahat co nejméně věcí.. mobil, klíče, nůž :-). Říkám si, super nemusím sebou tahat doklady a těžkou peněženku. Mít u sebe cash je vždycky dobré, ale to řeším v rámci klíčů mám malé pouzdro a tam se nějaká bankovka vejde. Hned druhý den jsem vyrazil na poštu pro doporučenou zásilku, no byl sem nemile překvapen, že pošta tuhle aplikaci neuznává!! Docela sem byl naštvaný a myslel sem si, že ta úřednice je kráva. No doma jsem zjistil, že kráva jsem já, teda spíše vůl. "Občanku v mobilu" zatím uznává jen několik úřadů jako Český statistický úřad, Český báňský úřad apod, prostě instituce kde běžně chodím minimálně 1x do týdne :-). Od 1.7. tuto aplikaci začne uznávat Policie ČR a některé běžnější úřady a teprve od 1.1.2025 Česká pošta, Městská policie atd.

Ale abych to shrnul, jsem rád, že se pomalu začíná digitalizovat a průkazy se dají nahradit aplikací v mobilu, ale jsem zásadně proti tomu aby se rušily původní plastové kartičky.



monk
Příspěvky: 200

Příspěvek#114 » úte 16. dub 2024, 13:41

PCR uz od dubna uznava eobcanku. Za me je tento přístup lepsi, v podstate rok bude na vychytani veci okolo toho. A nikdo vam nerusi moznost se prokazovat fyzickym papirem, jen uz to nebude formou karticky v plastu.



pavelg
Příspěvky: 3129

Příspěvek#115 » úte 16. dub 2024, 14:22

Nám ale nejde o to se prokazovat jakkoliv jinak než mobilem nějak z trucu my bychom právě rádi zachovali tu kartičku, protože je praktická, klidně i ve formátu občanky.
Když zavedete zbroják v mobilu a k tomu alternativně desku z mramoru, tak to nevídím jako dobrý krok.
Protože ta knížka je na prd a výpisy z pošty na ještě větší prd.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 889

Příspěvek#116 » úte 16. dub 2024, 15:08

Technická, ze zákona jsi povinen se orgánovi prokázat, což lze i prohlášením, tedy občanku nosit nemusíš. Po novu ani řidičák a techničák. Zůstává jen zelená karta, ZP a PZ.
A opět zopakuji to, co jsem už napsal - rušení fyzických dokladů, zavádění datových schránek a do budoucna i zrušení fyzických peněz má význam především pro stát.



expres
Příspěvky: 634

Příspěvek#117 » úte 16. dub 2024, 15:10

Problem sou naklady jak argumentovala pcr. Kdy se musi na to drzet zarizeni, lidi to zdrzuje, vznik zakonu. Nemyslim si ze az se to odladi bude s tim problem. Kolikrat vas kontroluje pcr mistne na zbrane u sebe a zas kdyz to bude primarni zdroj. Ocekavam ze to pojede. Viz dnes obcanka elektronicka, kde to mohlo byt nacpane jako ridicak v budoucnu. Budu mit jednu kartu. Verim ze to bude jak s datovkou, kde budou lidi radi za digitalizaci.

Penize bych vazne nedaval do rovinny se ZP. Pak to ZP ve srovnani hotovosti je balast k nicemu.



pavelg
Příspěvky: 3129

Příspěvek#118 » úte 16. dub 2024, 16:39

Ja si nemyslim, ze to ma pozitivni vyznam pro stat. Spis je to riziko pro stat jakozto organizaci obcanu zeme. Profituje nekdo jiny.



expres
Příspěvky: 634

Příspěvek#119 » úte 16. dub 2024, 17:36

? Pro stat je stezejni digitalizovat, pro kontrolu. Napr. navrhnuti zmeny davek a pristupu do bankovnich vypisu. Kdy vsechny banky pouzivaji a rozeznavaji druhy utrat, ke kterym se prirazuji kategorie. Stejne jako se treba pouziva napr. google analytic.
Jestli nekdo vleze "nejak" do registru crz, nebo digitalni podobe karticek pz/zp u treba obcanky, kde bude overena kopie. Nema plastova podoba cenu. Neverim ze ani ted, kdy crz neni na to staven ma vypadek jednou tydne. Dle debat zde si je ofotim a pripadne zkusim pri kontrole pcr jako prvni variantu. Druhou dle pokynu, vytahnu plast :) Ale za par let jsem k tomu nemel duvod...pcr to po me nechce.

Uživatelský avatar
Rejsek
Příspěvky: 31

Příspěvek#120 » úte 16. dub 2024, 19:51

Jak při náhodné kontrole nebo po užití zbraně příslušník ověří vaši vyjímku na A1?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Neptun a 18 hostů