Praktik nechce vydat posudek o zdravotní způsobilosti



311_Mart
Příspěvky: 11

Příspěvek#46 » čtv 9. kvě 2024, 10:38

Neměl jsem problém u MUDr. Víchové/MUDr. Cibíčka v Hranicích, ale jsem tam přes 15 let a co 2 roky posudek do zásahovky SDH.



vvitty
Příspěvky: 241

Příspěvek#47 » čtv 9. kvě 2024, 12:07

nktrjsk píše:Dobrý den,

Jelikož mám zájem o zbroják už nějakej ten pátek, tak jsem se učila testy, zjišťovala si různě o zbraních a zdravotní prohlídku jsem tak nějak opomíjela, přecejenom s posudkem k ŘP nebyl problém. Bohužel jsem ale narazila na situaci, kdy mě (lepší případ) praktik posílá na psychotesty, druhý mě ale odpálkoval s tím, že "ochrana majetku, zdraví a života" není podle jeho názoru odůvodněný případ a že prý není ani moc možností, jak se se zbraní legálně bránit. Obecně mi zněl zaujatě a nepomáhalo tomu ani to, že při snaze o diskuzi a vysvětlení mi poradil si najít někoho dalšího. Chci se tedy zeptat, má praktik právo tuhle "odůvodněnost" posuzovat? Ve vyhlášce 493/2002 Sb. jsem se nic takového nedočetla. Případně bych byla ráda, kdyby někdo poradil nějakého praktika v Olomouckém kraji, nejlíp okres Přerov, který s tím nemá problém.


Pokud mate moznost u predchoziho praktika dostat papiry po absolvovani psychotestu tak bych doporucil tuto moznost. Bude nejrychlejsi a je velka pravdepodobnost ze novy lekar je bude stejne pozadovat, zejmena v soucasne situaci. Je to komplikace za 3000,- a jeden den dovolene, pokud se nejak moc nezmenily ceniky ...
Od toho praktika co se snazi posuovat oduvednost doporucuji vyzadat si pisemne vyjadreni proc odmita posudek vydat a nasledne podat stiznost. A pochopitelne se u nej jiz neukazat ...

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#48 » pát 10. kvě 2024, 08:39

CzechJoker píše:K původnímu dotazu: s doktorem bych se vůbec nebavil o účelu, to není jeho starost. Když už by se doktor zajímal, informoval bych ho, že potřebuju ZP k výkonu zaměstnání. Ale obecně bych to neřešil.
V tomto okamžiku je asi na místě zvolit jiného doktora, protože diskuse o jejích kompetencích asi nebude dobrý scénář.


Já bych se vyjádřil k tomuto, protože mám opačný názor. Lékař, když se ptá proč to chcete, tak je to součástí vyšetření. Naprosto legitimní dotaz. Někdo může třeba říct odpověď která by vedla k podezření na paranoiu, depresi nebo na jiné problémy. Někdo třeba když podle něho asertivně (a podle lékaře agresivně) odmítne odpovědět, tak to lékaře znepokojí a pak si bude chtít krýt záda a pošle vás kde kam na testy. Dle mě už jen to že odmítnete odpovědět, a zcela normální dotaz považujete za jakýsi útok, respektive protahování se o práva a povinnosti, moc důvěry nevzbudí.

Racionální (zdravý) člověk dělá věci s nějakým důvodem, a ten důvod zpravidla dokáže artikulovat a jiný racionální člověk pochopit, i když nemusí souhlasit. Jasně, dá se to obelhat - a to spousta lidi co by ZP mít neměli prostě přesvědčivě nedá, nebo ani neví že by lhát měli pokud ZP chtějí. Proto se ptají, je to prostě screening.

Klidně a s úsměvem - hele, mám rád život a v poslední době je to ve správách samý útok nožem, samé napadení, dokonce i střelnou zbraní. Říkám si, pokud neuteču tak bych útočníka s holýma rukama asi těžko přemohl. Tak možná někdy pokud vím že budu muset jít v noci nějakou tou vyhlášenou lokalitou, tak si možná s sebou pro jistotu něco vezmu. Abych se vždy vrátil k manželce domů, vždyť kdo by pak splatil tu hypotéku... Nebo Béčko stačí říct že spousta kamarádů má ZP, vzali tě na střelnici a ono tě to chytlo, ale bez papírů musí člověk platit velké peníze za dozor a nejde to vždy. Nebo D - prostě zvažujete změnu kariéry. Myslivci si to taky snadno obhájí. Takové Áčko je zrovna tak bezproblémové, někdo v rodině má vzácné staré zbraně a nechcete aby se pak museli prodávat, nebo možná jako spekulativní investice.

90 % lidí co by neměli mít ZP poznáte na základě 10 minutového volného rozhovoru o zbraních, a to je to co lékař zkouší. Spolupracujte, nebolí to a dost možná vám to ušetří pár tisíc a doktorovi pár vrásek. Jasně, jsou i lékaři politicky a názorově zaujatí a to je o jiném, ale každý lékař (ne jen lékař, ale jakýkoli člověk) se hned jak zjistí že máte nebo chcete mít zbraně zeptá proč. A na odpovědi hodně záleží.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 699

Příspěvek#49 » pát 10. kvě 2024, 08:53

Dovolím si nesouhlasit.
Praktik má posudit váš zdravotní stav tak jak ho zná. Pokud je na pochybách co se týče psychického stavu, tak vás pošle k psychiatrovi ale vždy by vám to měl odůvodnit.
Tedy například, "Váš zdravotní stav je v pořádku ale neznám vás, tak vás pošlu k psyhiatrovi, pokud on řekne že je vše v pořádku, vydám vám kladný posudek".

Asi bude velký rozdíl, když žádná o zdravotní stav někdo, kdo tam roky k němu chodí a někdo, koho vidí prvně.
V tom případě je mlčeti zlato.

Když já jsem před lety byl u své doktorky, tak jí zajimalo pouze to, od kolika let a kam by mohl její syn začít chodit střílet na střelnici. :)



JirkaCV
Příspěvky: 1609

Příspěvek#50 » pát 10. kvě 2024, 09:20

Asi jak který doktor.
Já žádal u doktora, který mě neznal (nahradil zesnulého praktika).
Ptal se mě na dost věcí a já odpovídal. Spíš to byla zvědavost, jako jeden z důvodů jsem odpověděl, že se po dlouhé době chci vrátit ke sportovní střelbě. Obranu vůbec neřešil, spíš tam jenom zaškrtl, co jsem mu nadiktoval.
Jenom sestra se mě pak zeptala "Vy bydlíte na Písečný?" (Chomutováci vědí).
U očního (mám vadu zraku) problém už vůbec nebyl, doktor je sám střelec.



Carloss
Příspěvky: 2981

Příspěvek#51 » pát 10. kvě 2024, 09:24

Rick píše:
CzechJoker píše:K původnímu dotazu: s doktorem bych se vůbec nebavil o účelu, to není jeho starost. Když už by se doktor zajímal, informoval bych ho, že potřebuju ZP k výkonu zaměstnání. Ale obecně bych to neřešil.
V tomto okamžiku je asi na místě zvolit jiného doktora, protože diskuse o jejích kompetencích asi nebude dobrý scénář.


Já bych se vyjádřil k tomuto, protože mám opačný názor. Lékař, když se ptá proč to chcete, tak je to součástí vyšetření. Naprosto legitimní dotaz. Někdo může třeba říct odpověď která by vedla k podezření na paranoiu, depresi nebo na jiné problémy. Někdo třeba když podle něho asertivně (a podle lékaře agresivně) odmítne odpovědět, tak to lékaře znepokojí a pak si bude chtít krýt záda a pošle vás kde kam na testy. Dle mě už jen to že odmítnete odpovědět, a zcela normální dotaz považujete za jakýsi útok, respektive protahování se o práva a povinnosti, moc důvěry nevzbudí.

Racionální (zdravý) člověk dělá věci s nějakým důvodem, a ten důvod zpravidla dokáže artikulovat a jiný racionální člověk pochopit, i když nemusí souhlasit. Jasně, dá se to obelhat - a to spousta lidi co by ZP mít neměli prostě přesvědčivě nedá, nebo ani neví že by lhát měli pokud ZP chtějí. Proto se ptají, je to prostě screening.

Klidně a s úsměvem - hele, mám rád život a v poslední době je to ve správách samý útok nožem, samé napadení, dokonce i střelnou zbraní. Říkám si, pokud neuteču tak bych útočníka s holýma rukama asi těžko přemohl. Tak možná někdy pokud vím že budu muset jít v noci nějakou tou vyhlášenou lokalitou, tak si možná s sebou pro jistotu něco vezmu. Abych se vždy vrátil k manželce domů, vždyť kdo by pak splatil tu hypotéku... Nebo Béčko stačí říct že spousta kamarádů má ZP, vzali tě na střelnici a ono tě to chytlo, ale bez papírů musí člověk platit velké peníze za dozor a nejde to vždy. Nebo D - prostě zvažujete změnu kariéry. Myslivci si to taky snadno obhájí. Takové Áčko je zrovna tak bezproblémové, někdo v rodině má vzácné staré zbraně a nechcete aby se pak museli prodávat, nebo možná jako spekulativní investice.

90 % lidí co by neměli mít ZP poznáte na základě 10 minutového volného rozhovoru o zbraních, a to je to co lékař zkouší. Spolupracujte, nebolí to a dost možná vám to ušetří pár tisíc a doktorovi pár vrásek. Jasně, jsou i lékaři politicky a názorově zaujatí a to je o jiném, ale každý lékař (ne jen lékař, ale jakýkoli člověk) se hned jak zjistí že máte nebo chcete mít zbraně zeptá proč. A na odpovědi hodně záleží.

Zásadní rozdíl je zeptá-li se lékař "proč to chcete" a začne-li lékař zpochybňovat právní odůvodnění žádosti. To jsou dvě různé věci. Jedna lékaři přísluší, ta druhá NIKOLI.



nktrjsk
Příspěvky: 9

Příspěvek#52 » pát 10. kvě 2024, 10:58

I tu druhou bych překousla, kdyby byla doktorka ochotná o tom diskutovat, ale po tom, co jsem se ohradila, že se nechci registrovat někam (chtěla to řešit při vstupní prohlídce), kde budu muset jenom poslouchat a nic víc, tak řekla, že si mám najít jinýho praktika. :D



expres
Příspěvky: 625

Příspěvek#53 » pát 10. kvě 2024, 11:41

Nechapu, proc tolik lidi ma ocividnou Obsesi mluveni....
Vy za to mate penize nebo co od te protistrany.

doktor
Proc to chcete B?
zadatel
Zadam pro sportovni strelbu. (nestaci) Strelba je omplyjsky sport. Nechapave cumim co jako nechape na oznaceni sport.
Proc to chcete E?
Ochrana zdravi. Nestaci a dalsi otazky k E zopakuji. Ochrana zdravi a majetku.

Proc chcete vest debatu? Kdo proti zbranim nic mit nebude se zepta kratce a jasne. Stejne tak mu verim kratke odpovedi budou stacit.
Kdo je proti zbranim a nebo je nejak "ovlivnen" bude se v tom chtit stourat. Tzn. cokoli co reknu na vic jej nikam nepresvedci, on uz je presvedcen. Max bude opatrny a ne proti zbranim, ale pak je na zvazeni zda se chcete morit zpovedi s vysledkem 50/50 a moznym poslanim k psychologovi....

Kdyz to "neklapne" u zadosti o ZP. Dekuji za vas cas, lidsky bychom si nerozumnely a vyhledam jineho praktika. Nashledanou s pranim pekneho dne.
Du o dum dal, nejhur budu dojizdet. Kazda sranda neco stoji a jestli opravdu chci, tak si ten cas a prostor na to najdu.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1881

Příspěvek#54 » pát 10. kvě 2024, 16:22

Když to tu tak čtu, tak jsem rád, že mám normální doktorku s kterou se můžu normálně bavit v celých souvětích a nemám potřebu před ní opakovat jednu strohou větu z nějakého formuláře.
Za rok si půjdu pro potvrzení k vůli prodloužení ZP, tak snad jsem to teď nezakřikl. :-D



nktrjsk
Příspěvky: 9

Příspěvek#55 » pát 10. kvě 2024, 18:34

expres píše:Proc chcete vest debatu?


Proto, že si tak člověka zkouším. Dokonce bych byla radši za doktora, kterej názor po chvilce rozhovoru změní, než aby mi rovnou dal razítko. Samozřejmě ale razítko hnedka neodmítnu... :D Přecejenom, kdo by chtěl bejt nutně v péči někoho, kdo neumí rozumně diskutovat. I kdyby to byl nakonec sebelepší doktor, pořád tam je ten "mráček" toho, že co když stejnej přístup má třeba k léčbě rakoviny a nechá mě umřít jen proto, že se mu třeba na chemoterapii něco z osobních důvodů nezdá.



Střelec
Příspěvky: 1683

Příspěvek#56 » pát 10. kvě 2024, 19:21

Moje praktická lékařka mi dokonce dala potvrzení na ZP 2x bez poplatku, neměla s tím problém. Když jsem si kdysi přišel pro potvrzení do nové práce pro řízení referenčního vozidla, kde jsem čekal, že jen dostanu razítko, tak si mě chtěla poslechnout a protože jsem měl s sebou pistoli, tak mi řekla, ať si ji vyndám za plentou, aby to neviděla. Takže jsou i dobří doktoři.



expres
Příspěvky: 625

Příspěvek#57 » pát 10. kvě 2024, 20:34

Má obvodní doktorka neměla předsudky při žádosti... Mimochodem se uvádí že předpojatost proti střelným zbraním může značit jistou nevyzrálost osobnosti. Proč s takovým člověkem vést debatu. Ostatně ani s doktorem v zásadě debaty o jeho diagnóze nevedu. Nejsem doktor. V případě pochybnosti navštívím dalšího, pro další názor. Dá se podívat na třeba ošetřování prezidenta, má odborný tým, ne jednoho. Ale to asi nebylo co jsem chtěl říct..
Poselství příběhu je změna ve společnosti po tragické události na ff.
Druhak změna přístupu od pcr a tlak na lidi se ZP.
Nebo také 18000 lidí co může dosti komplikovat právní možnosti občana.
Aneb klidně si s neznámou osobou klaboste o čem chcete a jak chcete. Já to jako výhodné nevidím. Méně je někdy více.



Daleko
Příspěvky: 144

Příspěvek#58 » pát 10. kvě 2024, 23:03

Trochu se rozpovídám. Berte to jen jako ilustraci a rozhodně ne že se to snad děje standardně. Můj velmi dobrý kamarád je obvoďákem na menším městě. Samozřejmě vydává potvrzení k ZP. Skoro všechny klienty docela zná.... Povídali jsme si krátce po tom předvánočním průseru. Řekl mi že si v duchu rozčlenil ty co mu příjdou v průběhu dalších let na tři skupiny. První skupině (je největší) to oštempluje bez řečí. Druhé skupině (trochu starší pantátové) to oštempluje a zlehka jim naznačí, že za pět let by už to mohli nechat mladším (obvykle myslivci co mají pokračovatele) a třetí skupina (prý jsou v ní jen dva klienti) co jim doporučí psychologické testy ale né tím stylem "Myslím si že jsi magor a nemáš mít zbraň" ...ale spíše se k tomu že by si je měli udělat bude snažit dostat tak nějak v rozhovoru s nimi. .... prostě ti dva jsou malinko koleři ale znamenat to nic nemusí. Nicméně dobrozdání ulehčí klidný spánek jak tomu doktorovi, tak těm dvěma klientům, když se jim to rozumně podá...



sonor
Příspěvky: 355

Příspěvek#59 » sob 11. kvě 2024, 09:06

Sedmej píše:Když to tu tak čtu, tak jsem rád, že mám normální doktorku s kterou se můžu normálně bavit v celých souvětích a nemám potřebu před ní opakovat jednu strohou větu z nějakého formuláře.
Za rok si půjdu pro potvrzení k vůli prodloužení ZP, tak snad jsem to teď nezakřikl. :-D


Mám to taky tak. Navíc můj doktor jako střelec, nechtěl za potvrzení ani zaplatit.



DVII
Příspěvky: 28

Příspěvek#60 » sob 11. kvě 2024, 14:43

JirkaCV píše:DVII: Do dávkování se doktorům nekecá :) Jsou dost hákliví na to, když si člověk sám určí diagnózu.
S Leroxem (Euthyroxem) mám bohaté zkušenosti. Výše uvedené příznaky se mohou objevit pouze v případě předávkování nebo příliš rychlém zvyšování dávkování (předávkování hormonem). To se určuje nikoliv podle pocitů, ale podle výsledků laborky. Jestli má TH v normě, dávkováním to nebude.

Když ho přestane brát, tak je během týdne v pohodě, to jsme prubli ve zkouškovém období, kdy má dostatek důvodů být nervní jako prase...
Jj hrají si na bohy, ale v těhlech tápou. Jako ranhojiči dobří

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: 311_Mart, Beryl73, Destructor, fifal, MilanoX, Urban a 3 hosti