Nález zbraně



Piggy
Příspěvky: 2025

Příspěvek#46 » ned 9. čer 2024, 05:50

Pokud vím, tak při zbraňových amnestiích se otázka vlastnictví nelegálních zbraní neřešila, ba právě naopak byla dána možnost nabýt je do vlastnictví přínosce.



iloveguns
Příspěvky: 1532

Příspěvek#47 » ned 9. čer 2024, 10:34

Zbraň, jejíž vlastník není znám, můžeš nalézt jen v době zbraňové amnestie, pokud se chceš stát jejím legálním vlastníkem. Jiná možnost není.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 1007

Příspěvek#48 » ned 9. čer 2024, 11:39

Proč je lepší v době amnestie zbraň najít než ji přijmout darem?



Piggy
Příspěvky: 2025

Příspěvek#49 » ned 9. čer 2024, 13:37

Nelegální zbraň podléhající registraci nelze legálně darovat. "Obdarovaný" by ji mohl beztrestně odevzdat, ba i legalizovat, ale "dárce" (pokud by na něho přišla řeč) by zůstal postižitelný.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 1007

Příspěvek#50 » ned 9. čer 2024, 14:03

Nemluvím o darování, ale přijetí daru. Pochopitelně od osoby blízké. Nález totiž nemusí být můj, ale přijaty dar můj je. A že to nejde legálně? Od toho přeci je ta amnestie.



iloveguns
Příspěvky: 1532

Příspěvek#51 » ned 9. čer 2024, 20:15

To jako si opravdu myslíš, že tvůj příbuzný, který přechovává bez ZP a bez povolení zbraň podléhající registraci, ti ji daruje a ty si ji pak půjdeš nechat zaregistrovat na PČR v době mimo amnestii, ty jím tam řekneš že ti ji táta daroval, a oni ti bez mrknutí oka na ni vystaví PZ? Pokud to bude v době amnestie, tak se tě nikdo nebude ptát, zda ti ji někdo daroval nebo jsi ji našel, nebo jsi ji měl doma desítky let apod. Prostě ti ji zaregistrují. Ale v době před a po amnestii tohle opravdu nefunguje.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 1007

Příspěvek#52 » ned 9. čer 2024, 20:20

Vždyť tu opakovaně říkám, že v době amnestie. Co se stane s nálezem, řeší legislativa. Proto jsem navrhl přijmout dar, aby vlastnictví bylo trochu jasnější.



stip
Příspěvky: 317

Příspěvek#53 » ned 9. čer 2024, 20:50

Já bych se chtěl vrátit k tomu nálezu zbraně kategorie D. To mi přijde nejzajímavější. Když naleznete C, nebo B tak je to jasné, ale co když to bude nějaké staré Dčko, vyrobené před rokem 1890? Nálezce, třeba nějaká babička ho vyštrachá na půdě a dá ho vnukovi: "Tady máš Jaroušku tu flintu po pradědovi, co s ní bojoval za císaře pána. Ty más ten ZP určutě budeš vědět co sní". Jaroušek se zaraduje a s Grasem 1874 vyrazí na zkušebnu. No a tam oko odborníka zjistí, že to prošlo nějakou repasí za první světové atd... no a zařadí to do C. Co teď?



iloveguns
Příspěvky: 1532

Příspěvek#54 » ned 9. čer 2024, 21:38

Pokud ti ji někdo z příbuzenstva anebo i z nepříbuzenstva daruje v době amnestie, tak proč to dělat tak složitě. Před cca dvaceti lety jsme to vyřešili tak, že přítelkyně, která neměla ZP a měla doma perkusní revolver, který v době nákupu byl ještě bez ZP, tedy D, jej přinesla na PČR v době amnestie a hned na místě jej na PČR nechala napsat na mně. Pak jsem si jen cca dva měsíce počkal, než ten revolver prošel expertýzou, zda s ním nebyl spáchán nějaký trestný čin, a policie mi poslala výzvu, ať si pro něj přijdu. Proč to obcházet nějakou darovací smlouvou a pod, když to jde udělat snadno a jednoduše? Vždyť v době amnestie to může na PČR přinést ten dárce, a hned to nechat napsat na tebe.



stip
Příspěvky: 317

Příspěvek#55 » pon 10. čer 2024, 06:42

Amnestie ale začíná až v roce 2026. Zakladatele tématu zajímá současný stav. A mě by zajímalo co se děje, když někdo přinese na zkušebnu D a ta, z laikovi těžko rozpoznatelných důvodů, zařadí tu zbran do C. Já když se rozhlédnu po bazarech, tak to se musí nutně stávat. Těch diskutabilních zbraní z přelomu roku 1890 se prodává dost.



Wdog
Příspěvky: 26

Příspěvek#56 » pon 10. čer 2024, 08:22

Ad zkušebna. Platí, že v případě pochybnosti rozhoduje zkušebna, resp. úřad ČUZZS. A je otázka, kdy, kdo takovou pochybnost má, a kdo pak takovou kategorizaci zaplatí.
Úřední úkony zkušebny tormentace a kategorizace jsou úplně odlišné věci.
Velká většina historických zbraní kat.D se na zkušebnu nosí tormentovat. A když ten nesoulad s kat.D není zcela zjevný, tak "zkušebna" nic neříká ani neřeší, technici prostě ověří stav zbraně, a když projde, tak ji označí a vydají protokol.
Pokud má někdo důvodnou pochybnost, může zbraň předat na zkušebnu na tzv. individuální kategorizaci, ale to stojí několik tisíc, a tak je tam riziko, že ta pak nebude kat.D :-) ... takže to by musel být soukromný vlastník takové zbraně poměrně ... nerozumný, aby ji tam nosil.
Policie to dělá ale jinak, když ta má pochybnost, tak zbraň zadrží, a požádá vlastníka o posudek soudního znalce, a nebo vyžaduje zkušebnu na kategorizaci.



iloveguns
Příspěvky: 1532

Příspěvek#57 » pon 10. čer 2024, 08:22

Pokud ta zbraň ze zkušebny vyjede jako C, případně B nebo A, a ten laik má ZP a příslušné povolení na B nebo výjimku na A, tak mu na ni vystaví PZ. Pokud nemá ZP, bude uložena na PČR ve skladu, a pak záleží na vlastníkovi, zda si udělá ZP nebo ji daruje či prodá držiteli ZP. Pokud to vlastník neudělá do zákonem určené doby, tak tu zbraň PČR předá obchodníkovi, a ten ji nabídne k prodeji. Pokud se ta zbraň neprodá, půjde do šrotu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů