Zákaz olova



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#826 » pon 8. bře 2021, 09:15

No, záleželo by na tom, jak je silný ten mosazný plášť. Podle mne.
Navíc, jestli se komisi povede zakázat olovo, tak stejně nic jiného nezbude.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#827 » pon 8. bře 2021, 09:45

getsome píše:"měkké ocelové jádro" :wtf:

OK, tak podle reakcí to nevyšlo.
Tak jinak: Opravdu existuje něco jako měkké ocelové jádro? Není to jako svítání na západě? V tom případě by padnul jeden z hlavních argumentů proti ocelovým brokům, ne?

https://www.stvgroup.cz/file/3af58f23e0 ... CZ_v02.pdf



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#828 » pon 8. bře 2021, 09:57

Vodítko k měkkému jádru máme ve 119/2002 Sb.
Průbojná střela - jednotná střela, která je tvořena materiálem tvrdším než 250 HB - tvrdost podle Brinella, nebo střela, která je laborována do střeliva, které svou konstrukcí nebo energií střely vykazuje průbojný účinek; zpravidla má střelivo průbojnou střelu s kombinovaným účinkem, určenou pro vojenské nebo speciální účely.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#829 » pon 8. bře 2021, 10:04

Já to slovo "měkké" u ocelového jádra chápu nikoliv jako analog olova, nýbrž jako protiklad ke kalenému průbojnému jádru, které je zakázáno.
Takže pak tu máme k řešení velikost střely (železo mé menší hustotu), ochotu se deformovat v hlavni (bude mít vliv na opotřebení) a terminální balistiku (písku je to jedno, ale od oceli se to bude možná nepříjemně odrážet).

Jelikož ale existují 7.62x39 právě s ocelovým jádrem, tak bych se i rád dozvěděl, jaký rozdíl pociťuje hlaveň kosy mezi tímto a nějakou civilní FMJ olověnou střelou.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#830 » pon 8. bře 2021, 10:11

gesome:
Tady asi někdo neumí fyziku.. Lehká střela velmi rychle ztrácí energii. Čím lehčí, tím více. Olovo je v lovecké praxi nenahraditelné. Navíc, když kousneš do ocelového broku zuby ti něpoděkují.. a kdyby se ti ještě rozpadaly broky pří kousání v ústech.. no nevím, pěkně blbá představa.

U plášťové střely záleží na materiálu pláště, Jádro může být z čehokoli. To měkké ocelové jádro 7.62x39 má po obvodu olověnou košilku.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#831 » pon 8. bře 2021, 10:24

Takže čistá kombinace ocel+mosazný plášť se nedělá?
Ta olověná košilka je tam proč .. má zajistit tvárnost střely při průchodu hlavní?



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#832 » pon 8. bře 2021, 10:29

@Letec 12, to nevím, kdo neumí fyziku, neřešil jsem rychlejší ztrátu energie a menší ranivost, ale větší riziko odrazu tvrdšího kovu. Prostě problémy způsobené tvrdším kovem.

Hlavně jsem ale chtěl ukázat, že samotný výrobce ve svých materiálech uvádí jádro olověné, a tu informaci až na 1-2 výjimky typu CzechAmmunition kopíruje i většina prodejců střeliva Scorpio. Je možné, že STV vyrábí i ocelovou verzi, ale nemůžu ji na jejich webu najít.

Jsme ve vlákně "zákaz olova", je předpokládám buřt, jestli je jádro olověné, nebo ocelové s olověným županem, ne? Klíčová je plnohodnotná náhrada olova, ne?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#833 » pon 8. bře 2021, 10:44

A ta u broků není.
Pro plášťované střely mě napadl wolframový prášek v polymerové matrici. Výroba ve střikovacím lisu. Hustota i tvrdost by se mohla rovnat olovu ale cena by byla přšerná, jen samotný prášek 5g/125kč. Otázka je pak i zmiňované vyvážení.

Žádný jiný kov zkrátka olovo nenahradí. Ani homogenní měděné, nebo mosazné střely. Jsou drahé a nepřesné. Ten kdo navrhuje zákaz olova to ví a proto to dělá. K čemu střílet na terč, když přesnost bude jak házet kamenem.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#834 » pon 8. bře 2021, 11:30

getsome: moje úvaha vedla k tomu, že jestli je funkční železné jádro, olověná mezivrstva a plášť, tak ta mezivrstva by mohla být nahrazena.
A nahrazena tím, co nahradí její funkci .. tak jsem se zajímal, co za funkci tam má. Jestli tvárnost, tak cín, jestli (teoreticky) hustota, tak zlato
Chtěl jsem pochopit funkci té košilky.



mischanek
Příspěvky: 96

Příspěvek#835 » pon 8. bře 2021, 20:28

Letec 12 píše:A ta u broků není.
Pro plášťované střely mě napadl wolframový prášek v polymerové matrici. Výroba ve střikovacím lisu.


U broků shodou okolností je.. směs wolframového prášku a polymeru - hledej pod obchodním označením “tungsten matrix”.

Tímto samozřejmě neobhajuji ten prasácký návrh na zákaz olova.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#836 » úte 9. bře 2021, 12:34

V neděli 7.3.2021 byla v TV odvysílána reportáž (a teď už nevím, jestli na ČT 1 - Objektiv, nebo na TV Prima - Prima SVĚT), kde bylo zákazu olova věnována jedna reportáž. Týkala se úhynu plameňáků na na ostrově Kypr u zátoky (v reportáži jezero) Larnaka. Pak ještě někde u Afriky. Co se týče Afriky, tak tam byla příčina jiná - ústup vody a nárůst trnitých keřů, takže co se týče olova - nic. Co mne však zaujalo na té reportáži, že údajně lidé v poslední době všimli, že plameňáci hynou v důsledku otravy olovem. Aby svou teorii podpořili, ukázali drobné (cca
1mm ??) drobné broky v Petriho misce.
Z uvedené reportáže by věci neznalý laik mohl nabýt dojmu (a reportáž byla takto účelově natočena a dabována), že za nynější úhyn mohou opravdu lovci, kteří zde střílí vodní zvěř a že prvopočátek vzniku zákazu olova ve zbraních (nábojích) je na Kypru, kde v posledních letech začali tito plameňáci hynout v důsledku otravy olova. Co ovšem tato "proti olověná" lobby zapomněla uvést je to, že pravá příčinou jsou chemické látky, nikoliv celé broky a také bylo jaksi záměrně opomenut fakt, že olovem se střílí již několik stovek let a plameňáci hynou ve velkém až nyní.



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#837 » úte 9. bře 2021, 16:40

Nebylo něco podobného s emisema z dopravy v Německu? Tam dokonce měli falšovat měření.



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#838 » úte 9. bře 2021, 17:06

getsome píše:@Letec 12, to nevím, kdo neumí fyziku, neřešil jsem rychlejší ztrátu energie a menší ranivost, ale větší riziko odrazu tvrdšího kovu. Prostě problémy způsobené tvrdším kovem.

Hlavně jsem ale chtěl ukázat, že samotný výrobce ve svých materiálech uvádí jádro olověné, a tu informaci až na 1-2 výjimky typu CzechAmmunition kopíruje i většina prodejců střeliva Scorpio. Je možné, že STV vyrábí i ocelovou verzi, ale nemůžu ji na jejich webu najít.

Jsme ve vlákně "zákaz olova", je předpokládám buřt, jestli je jádro olověné, nebo ocelové s olověným županem, ne? Klíčová je plnohodnotná náhrada olova, ne?

Máš pravdu, dnes jsem mu volal ohledně objednávky a ptal jsem se ho na to. Je to chyba.

Uživatelský avatar
Brigadier
Příspěvky: 65

Příspěvek#839 » stř 17. bře 2021, 17:26




izerS18
Příspěvky: 1255

Příspěvek#840 » stř 17. bře 2021, 18:04

Paráda. Dobrých zpráv není nikdy dost!!!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 15 hostů