Novela evropske smernice o zbranich 2019



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#736 » čtv 20. čer 2019, 11:34

Zrušení dokladů naopak považuji za skvělé. Jestli o mně chce někdo něco vědět, ať si to sám zjistí. Proč by měl mít nějaký úředník právo říkat: "teď mi dokaž, že jsi spořáddaný občan". Ne, defaultně je každý spořádaný a kdo nevěří, ať si to v síti zjistí sám. K tomu stačí jen jediný doklad a to eobčanka. A k druhé čísti: iternet (ARPA net) byl naprosto programově a úmyslně tvořen tak aby byl odolný proti zničení části sítě. Data jsou běžně zrcadlena na několika úložištích rozložených na cele Zemi a vyřazení jedné servrovny jim nijak neublíži. Teda, toto síťe umožňují, jiná věc je, zda toho vytužívají i uživatelé.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#737 » čtv 20. čer 2019, 11:37

A on nějaký doklad prokazuje spořádanost občana? Takový neznám...



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#738 » čtv 20. čer 2019, 11:43

Zobecnění, generalizace...
Ale jestli mám být konkrétní tak například zbroják, řidičák... prokazují, že jsem splnil nějaké podmínky státu a že vlastním zbraň, řífdím auto - legálně. Čili nejsem zločinec ale jsem spořádaný občan.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#739 » čtv 20. čer 2019, 11:44

audis píše:
Na 15m sa nastrieľať dá ? Dá. - asi sa zhodneme všetci

Neshodneme. Nedá. Já jsem na zkouškách nastřílel tuším 4 z 5 na 10 metrů z pistole. Podle mě má být účelem střeleb, aby žadatel prokázal, že je schopen při každém hlasitem žuch trefit aspoň vrata od stodoly před sebou. Nikoliv za sebou nebo vedle sebe a nikoliv jen a sucho v teple a tichu jako při zkoušce manipulaci.

Dá se i kozu naučit přestat žrát (a pak chcipne). Má to užitek? Nemá.

Nebo se zeptám jinak : k čemu je užitečné, že absolvent umí přesněji střílet? Jestli chce někdo něco měnit, musí na to mít mandát (důvod pro změnu). Zbytečná změna je jalová práce. Práce stojí peníze. Vy dobrovolně někde platíte a nic za to nedostavate?


Audis a o tom hovorím, že nastrieľať na 15 sa dá ale vyžaduje to aspoň nejaký tréning, viac ako 0-30 nábojov čo stačia na prípravu teraz.Moja pointa je že to nie je žiadny olympijský výkon, ale niečo čo dokáže bežný človek s troškou praxe. (Uvažujem hlavne držiteľa skupiny E). Ja som na skúškach nastrieľal tiež 4/5, jednu 10 čistou náhodou a inak čierno-biely mix. Hneď po skúške som dostal ZP a možnosť nosiť - ale bol som reálne pripravený zbraň použiť tak, aby som určite nespravil viac škody ako úžitku? Myslím že vtedy určite nie, nebol som adekvátne pripravný / trénovaný zbraň použiť - ale tú možnosť som mal. Chcelo to len asi 5-10 zásobníkov s vlastnou a už bol strelecký výkon aspoň akceptovateľný. To čo spraví táto legislatíva je, že tých aspoň 5-10 zásobníkov posunie ešte pred ten moment, keď človek dostane papiere.

Máš pravdu že robiť zmeny, hlavne sprísnenia len tak, to nie je legislatívne zdravé. Myslím si však že táto zmena práve zaistí lepšiu streleckú pripravenosť nových strelcov, ktorá v aktuálnom režime nie je podľa mňa adekvátna. !Čerstvý strelec! ako absolvent skúšky odbornej spôsobilosti je človek pripravený manipulovať so zbraňou a schopný omylom sa nezastreliť, nie človek pripravený nosiť a použiť zbraň. Automaticky však má možnosť nosiť. Mať zbraň a nevedieť ju správne použiť je placebo, preto si myslím že je mierne sprísnenie -a skutočne je to len mierne sprísnenie, nechcú predsa aby sme bežali LOSko- streleckého výkonu pri skúške je dobré pre uchádzača aj pre spoločnosť.

--------------

Zrušenie dokladov je podľa mňa dobré. Človek si môže vybaviť európsky preukaz ak chce, napríklad na preukazovanie sa pri kúpe a predaji z druhej ruky. Niektorí držitelia to využijú, iní nie. Akurát ten EUZP by mal fungovať ako elektronický odkaz (niečo ako QR kód) na verejne dostupné stránky MV, kde by sa uviedlo že držiteľ EUZP s Číslom XXX má registrované zbrane XYZ. Aby sa to tam nemuselo pridávať po jednej a za poplatok, bolo to anonymné a zároveň ľahko overiteľné.
Naposledy upravil(a) Arc dne čtv 20. čer 2019, 11:45, celkem upraveno 1 x.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#740 » čtv 20. čer 2019, 11:45

pesi: pokud si budeme prodávat zbraň, má prodávající povinnost ověřit, že kupující je oprávněn ji nabýt.
Bez papíru (ZP a povolení na B-čko) to asi člověk nepozná.
Přehnaná digitalizace je zlo. Jsou oblasti, kde je papír nezbytný a nejde jen o WC.

cmk: ".. pri strelbe na 15m mi vyletelo procentualne mene lidi, nez pri strelbe na 10m..."
Nešlo předpokládám O TY STEJNÉ LIDI
...asi všichni chápeme, jak to bylo

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#741 » čtv 20. čer 2019, 11:58

pesi píše:Zobecnění, generalizace...
Ale jestli mám být konkrétní tak například zbroják, řidičák... prokazují, že jsem splnil nějaké podmínky státu a že vlastním zbraň, řífdím auto - legálně. Čili nejsem zločinec ale jsem spořádaný občan.


No a prodej kvéru mezi soukromníky bude probíhat v úředních hodinách na odboru zbraní a střeliva nebo platit na checkpointu, abych prokázal, že mám ještě X let platný zbroják a majitel mi může bez obav zbraň prodat...

Souhlasím s Pavlemg, že se nic nemá přehánět... Stejně např. elektronické spisy - stejně si to pro práci budu tisknout, abych mohl porovnávat a zapisovat případné rozpory než klikat z jednoho okna do druhého/třetího...



tof_
Příspěvky: 46

Příspěvek#742 » čtv 20. čer 2019, 12:01

pesi - Platí to co píšeš o zrušení i pro řidičák, kartičku zdravotní pojišťovny, svářečský průkaz ...?

V důvodové zprávě se píše: Je zřejmé, že forma listinného (fyzického) dokladu je v tomto ohledu poměrně nedůsledná, neboť prokazatelně osvědčuje pouze to, že v okamžiku svého vydání byl daný doklad vydán dané oprávněné osobě. Následně však se již nelze na samotný fyzický doklad plně spolehnout, že dané oprávnění skutečně existuje a daný doklad nebyl např. odejmut, zajištěn nebo se nejedná o doklad ztracený.

Mě tahle argumentace sedí spíš na ty řidičáky. Lidí co jezdí s propadlým, zadrženým, se zákazem, je troufám si říct procentuálně daleko víc než u zbrojáku. Při kontaktu s policií následuje ověření automaticky. U fyzické osoby jsem řidičák nikdy neměl důvod ověřovat, ale zbroják jsem vidět chtěl a ta kartička mi stačila.
Naposledy upravil(a) tof_ dne čtv 20. čer 2019, 12:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#743 » čtv 20. čer 2019, 12:13

pesi píše:Zobecnění, generalizace...
Ale jestli mám být konkrétní tak například zbroják, řidičák... prokazují, že jsem splnil nějaké podmínky státu a že vlastním zbraň, řífdím auto - legálně. Čili nejsem zločinec ale jsem spořádaný občan.

Pokud někdo nemá zbroják, nebo řidičák, ještě to neznamená, že je to zločinec, nebo to není spořádaný občan :lol:
Třeba je to jen ekologický pacifista :mrgreen:



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#744 » čtv 20. čer 2019, 12:14

Arc: Pak by mělo smysl třeba nechat ZP na 10m a těm, kdo chtějí civilně nosit, předepsat následné zkoušky na úrovni LOSíku (tj. nastříli i na 15, na 5m trefí intuitivně a trefuje i za pohybu a má pouzdro, ze kterého umí tasit ze skrytého nošení) a pro profi ZP pak nějaké zkoušky na úrovni policie. Ti lidé by je mohli dělat buď hned, nebo by dostali možnost to na střelnici jako držitelé ZP natrénovat.
Já v zásadě nechci, aby se to takhle zavádělo, ale bylo by to logičtější a přiměřenější realitě, než plošně 15m pro všechny včetně sběratelů.

A k těm dokladům:
Když mám před sebou chlapa, musím být schopen zjistit dvě věci:
1. že doklad patří jemu (a to bez pomoci elektronických prostředků, aspoň dokud nemáme čipy v těle)
2. že jej daný doklad opravňuje nabývat zbraň, kterou mu prodávám. Tady můžeme spekulovat, jestli všude máme připojení a bude vždy funkční služba.

Dnešní stav považuju za funkční- na ZP je fotka a základní údaje, které se dají ověřit i na občance a chlap má papír od Policie, když chce B-čko. Zbraň je uvedená v PZ se svým číslem. Všechno přečtu očima a nemusím se spoléhat na nic, co neumím ověřit.... třeba může majitel místní wifi přesměrovat můj dotaz na "svůj CRZ".



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#745 » čtv 20. čer 2019, 12:22

text důvodové zprávy je jaksi úsměvný v tom smyslu, že to lze vztáhnout úplně stejně na ostatní průkazy (OP, ŘP,...), tedy při sjednávání jakýchkoliv smluv, půjčkách, úvěrech...že by se tedy zrušily i tyto doklady v papírové/kartičkové podobě ???

nesdílím elektronizační optimismus některých členů zde a navrhovatelů novely. Z osobní zkušenosti vím, že pokud Vám systém spadne (např. v práci nějaká evidence), jste nahraní a neuděláte nic. Elektronizace za každou cenu je nesmysl a může být naopak kontraproduktivní.



tof_
Příspěvky: 46

Příspěvek#746 » čtv 20. čer 2019, 12:25

pavelg - jen připomenu, že pro obecné zbrojní oprávnění je k úspěšnému složení zkoušky potřebný počet zásahů nižší - sedm z deseti - tím se to ulehčuje.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#747 » čtv 20. čer 2019, 17:27

Zruseni papirovych dokladu vidim jako chybu a bylo by dobre se proti tomu ozvat. Nechat je a zrusit prestupky s nimi by bylo lepsi.

Ono se muze stat, ze zaznam z CRZ se nahodou ztrati a najednou nemate jak prokazat, ze jste kdy byl vlastnikem ZP(ZO podle noveho). Likvidace elektronickych zaznamu je jednoducha. Papir vam alespon rika, ze jste to nekdy splnil zkousky, a ze chyba muze byt na strane statu. Ze stejneho duvodu jsem proti elektronickym volbam. Ale to je OT.



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#748 » čtv 20. čer 2019, 19:04

Pro všechny příznivce elektronizace. Ono se taky může stát, že všem zbraně zůstanou, ale pouze elektronicky.
Dobré je si uvědomit, co ten "papír", kde je otisk razítka se státním znakem znamená.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#749 » čtv 20. čer 2019, 19:49

Já mám průkazy rád, je to prostě doklad, který mám u sebe, je-li potřebný, tak ho mohu předložit a nebudu mít problém, když zrovna někomu někde spadne připojení a nastanou komplikace.
Elektronizace by měla být nadstavba, která může věci usnadnit, ale dogmaticky na ní stavět běh světa se mi nezdá rozumné, bezpečné a zaručené...



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#750 » čtv 20. čer 2019, 20:42

Elektronizace je vždy závislá na elektřině a ta není konstantní a hmotná. Stačí black out nebo magnetická bouře a je vymalováno, data jsou v pr.... Zakrátko by začal stát vydávat již jen elektronické rodné listy, oddací listy, vysvědčení, univerzitní diplomy, listy vlastnictví k nemovitostem a nic by nebylo na papíře. Pak přijde něco jako jsem napsal v úvodu a nemáte najednou nic....

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 hostů