Novela evropske smernice o zbranich 2019



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#1936 » sob 2. črc 2022, 07:33

Nojo, už jsem zaregistroval názor:
- K čemu je to výjimka, když je stejně nároková?
- Je to kvůli požadavkům EU.
- Každej se vymlouvá na EU, je to obyčejná byrokracie ...



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#1937 » sob 2. črc 2022, 08:39

Článek jsem nečetl. jelikož je placený a za předpokládaný obsah nehodlám utrácet.
Akorát jsem použil matematiku prvního stupně ZŠ: tisíce výjimek je méně než deset tisíc. Počet obyvatel ČR je více než deset milionů.
Vychází mi méně než jedna výjimka na tisíc obyvatel. To mi přijde dostatečně výjimečné.

P.S. Byrokracie to je - nicméně jde jen o to, použít správný tiskopis (výjimka A-I vs. povolení B).

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 695

Příspěvek#1938 » sob 2. črc 2022, 10:57

Článek naráží na to, že policie vydává výjimky snadno (zatím cca 4700), tj. aniž by většinou bylo potřeba něco dokládat, a potom že nemá statistiky počtu odmítnutí (divný). Není to článek, který stojí za vzrušení (a to ani kvůli nepřesnostem/neznalostem/trochu tendenčnímu podání J. Moláčka).



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#1939 » sob 2. črc 2022, 11:14

A to je právě to hlavní nepochopení neznalého Moláčka a jemu podobný h: ono se toho přece dokládá spousta.
Akorát u držitele ZP to už bylo doloženo a netřeba to opakovat.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#1940 » sob 2. črc 2022, 12:20

A dalo by se předpokládat, že si obecně zažádej jen ti, co můžou... jiná situace, ale dovedu si představit, že podobný obecný vyjádření může být i k výjimkám na A. Tam je to mnohem přísnější, ale není to tak, že by si šel zažádat někdo kdo o tom absolutně nic neví = vysoká šance, že si žádá jen ten kdo splňuje požadavky

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#1941 » sob 2. črc 2022, 12:55

Pointa článku je trochu jiná. EK si všimla, že se v ČR stalo cosi dost nepříjemného. Konkrétně, že se tu ve velkém obchází zákazová směrnice o zbraních a to co je všude jinde zakázané je u nás i roky po jejím zavedení jakousi zlovůlí povoleno. V době, kdy je ve zbytku EU povoleno vlastnit nanejvýš bílý praporek, si tu lidé mohou kupovat pistole, nebo útočné pušky v podstatě bez omezení, jak housky na krámě. Jestliže je výjimka nároková a policie ji musí udělit, není to výjimka, tečka. Stejně tak zbrojí průkaz (po splnění zákonných podmínek je nárokový). U skupiny A jisté omezení je a cílem směrnice bylo, aby to tak platilo i pro ostatní skupiny a k zakázaným zbraní se nedostal nikdo, nebo jen pár jedinců. (Poppisuji jak to vidí EK a media, můj názor je jiný)

DníkN jako liberální a pro unijní médium tohle zavrženíhodné neřádství a rebélie nemohly nechat klidným. Zjevně je podporován skupinu lidí, kteří chtějí znovu zpřísnit držení zbraní, tak jako na to nedávno upozornila LL.

Článek je patrně testovací vějičkou, která má za cíl zjistit nálady ve společnosti a připravit půdu budoucímu zpřísnění. Závažnost situace se potvrdí, až když v podobném duchu začne psát vícero tzv. hlavních médií. Třeba IDnes, Aktuálně, nebo Novinky. Jak se to objeví tam, je vymalováno a zpřísnění přijde téměř jistě.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#1942 » sob 2. črc 2022, 14:53

Konecne jeden chytrej tady :) Presne tak to je, zmr. Molacek odezira eurosefum ze rtu. Akorat nevim jak ted to toho zapadne uslechtily, ultrademokraticky a nejsamspravedlnejsi boj nevinne napadnuteho ukrajinskeho lidu. Kdy se tam rozdavali zbrane doslova pres noc a kazdemu kdo mel zajem. V tehle situaci je ideologicky dosti neprijemne potlacovat snahu o legalni budovani obcanskych zaloh. A jeste dodam ze novy zbrojni zakon v SR je budovan ve stejnem duchu jako cesky. Uz povolili, o hruzo, stejne jako u nas i tlumice :)



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#1943 » sob 2. črc 2022, 16:17

Piggy píše:Článek jsem nečetl. jelikož je placený a za předpokládaný obsah nehodlám utrácet.


Na gunlexu je už přepis celého textu.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#1944 » sob 2. črc 2022, 16:54

Moláček je známý hoplofob a svůj anti-gun aktivismus maskuje za novinařinu už léta. Že ve společnosti bude existovat i jeho názor, je nevyhnutelné. I v Texasu se najdou odpůrci zbraní. Naštěstí píše pro marginální médium a má ve zvyku dost okatě dělat z komára velblouda.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1945 » sob 2. črc 2022, 17:01

@ JirkaCV
Muzes dat link? nevidim to tam



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#1946 » sob 2. črc 2022, 17:10




poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#1947 » sob 2. črc 2022, 18:04

Nemuzete sem nekdo zkopirovat cely ten text clanku ? Diki.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#1948 » sob 2. črc 2022, 18:53

Podle mě nemůže. Je chráněný kopyrajtem.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#1949 » sob 2. črc 2022, 18:58

Je to zpoplatněný text a na LEXu je k dispozici platícím členům v rámci monitoringu médií, takže by se zřejmě volně šířit neměl.

Nicméně ačkoliv je tam cítit anti-gun, není to až taková hrůza a jsou tam citace vyjádření MV
"Držitelé zbrojních průkazů jsou osoby s odbornou způsobilostí a do úředního kontaktu s odbornými útvary policie většina z nich vstupuje pravidelně. Lze tedy předpokládat, že míra nezpůsobilých podání je spíše nízká,"
A taky uvádí zdůvodnění (že české zákony jsou už přísnější než nařizuje směrnice) a to v odpovědi na to, že A-I je u nás vlastně jen byrokracie.

Podle místních komentů jsem čekal fakt podstatně ostřejší článek



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#1950 » sob 2. črc 2022, 20:03

A ještě pár trochu OT poznámek:
"Byrokratický přístup" není nadávka, je u dané problematiky vlastně jediný možný.
Pokud je žádost "formální", neznamená to nějakou ledabylost, ale naopak potřebu použít správný formulář a dodržet stanovené podmínky. Ostatně jediný mně známý propagátor neformálního přístupu je ocs (pokud sem snad chodí, tak ho tímto zdravím).
A ještě k té výjimečnosti výjimek: přece každá žádost se řeší individuálně a kontroluje se dodržení přísných podmínek. Co se týče důvodů, žadatel je prokazuje dostatečně právě zaškrtnutím ve formuláři.
A k počtu výjimek: zákon o provozu na pozemních komunikacích zná také výjimky z různých omezení a zákazů. Těch výjimek je v absolutním počtu i v poměru k počtu automobilů mnohem víc. A hrůza - každé sdružení dobrovolných hasičů ji pro svou "Máňu" dostane bez složitého odůvodnění.

P.S. Letec12 má samozřejmě pravdu o účelu podobných článků. Proto mi přijde jako největší problém článku tvrzení, že Česko se svým odporem proti směrnici vymyká či je dokonce jediným protestantem.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: josefp77 a 12 hostů