Kontrola ZP strážníkem MPkapikacz
Příspěvky: 76

Příspěvek#1 » ned 17. bře 2019, 13:35

Zajímalo by mě od jakého data má strážník obecní policie právo kontrolovat ZP pokud vidí zbraň. Známému náhodou vykouklo pouzdro revolveru a strážník se vehementně dožadoval předložení ZP přitom jen řešil přestupek, že špatně zastavil a oni jeli právě kolem. On jim ho sice ukázal, ale já bych se na ně vyprdnul. Hodil bych jim 500 kč za špatné zastavení a dál bych nic neřešil a jel klidně dál. V zákoně to nikde není napsáno. že může MP kontrolovat ZP.Béďa
Příspěvky: 270

Příspěvek#2 » ned 17. bře 2019, 15:09

To by mě taky zajímalo, osobně se domnívám, že pravomoc přímo nemá, ale pokud má podezření tak by měl zavolat PCR. Může zadržet do příjezdu PCR?

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1359

Příspěvek#3 » ned 17. bře 2019, 17:47

kapikacz: dalsi hrdina do prvni rany? :D

btw nikde to primo napsany neni ale dle 553/1991 §10 muze, ale neni to vynucovatelny, tzn. straznik musi zjistit zkutecny stav veci, jelikoz chovani kamarada melo znaky prestupku, tak straznik je povinen zajistit dukazy a dolozit je prislusnemu organu, nicmene jelikoz se jedna o strelnou zbran tak by se urcite volala PCR aby si to doresila... pokud by tvuj kamarad byl prudic tak donucovaky a hrozba SZ atd.
uposlechnout vyzvy musis tak jako tak, a kdyby nekdo psal ze tohle nema MP v popisu prace tak bohuzel ma dle 553/1991 §2
a jelikoz se jedna o strelnou zbran je tu vzdycky podezreni na trestny cin...

postup pro inteligentni cast populace - mam zbran vykoukne mi, vidi to straznik, chce po me zbrojak ten mu ukazu klidne i s prukazem zbrane, pokecame odchazime oba v klidu...
Naposledy upravil(a) Int1m1thy dne ned 17. bře 2019, 18:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2209

Příspěvek#4 » ned 17. bře 2019, 17:49

Int1:
Provokace?

Uživatelský avatar
Horacio
Příspěvky: 45

Příspěvek#5 » ned 17. bře 2019, 18:02

V případě, že byla zbraň viditelně, jedná se o přestupek podle zákona o zbraních. Strážník má právo, respektive povinnost, řešit každé zjištěné porušení zákona, to ale neznamená, že by to mohl řešit pokutou, toto oprávnění nemá. Zjištěné porušení zákona oznamuje správnímu orgánu.

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 161

Příspěvek#6 » ned 17. bře 2019, 18:13

kapikacz píše:...pokud vidí zbraň...vykouklo pouzdro revolveru...
Tak viděl zbraň, nebo vykouklo pouzdro?kapikacz
Příspěvky: 76

Příspěvek#7 » ned 17. bře 2019, 18:52

No říkal mě, že jak se natahoval pro doklady tak mu muselo vykouknout část pouzdra jestli i rukojetí to neříkal jen, že si toho asi všiml a zeptal se ho zda má zbraň. No podle mě důvod ke kontrole nemá a k zadržení už vůbec ne. Za prve spáchal přestupek v dopravě, za druhé totožnost prokázal (pokud by ji neprokázal tak ho zadržet může tam není o čem diskutovat), řidičák taky měl a pokutu uhradil na místě.
Tak jen pro chytráky tady nejde o to dělat frajera, ale znát svá práva. To by tě taky mohl zadržet každý trouba z ochranky v Penny Marketu jen proto, že se sehnul pro jogurt a odchlípla se ti bunda, kterou jsi hned upravil.

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 161

Příspěvek#8 » ned 17. bře 2019, 19:40

Tak pojmy jsou vysvětleny. Pokud by se zbraní někde mával, je to přestupek. Takhle bych to jako přestupek neviděl. I měšťák má právo zbraň odebrat za předpokladů uvedených v Zákonu o obecní policii 553/1991 Sb. § 14.
Pokud by měšťák chtěl vidět ZP a PZ, mám dvě možnosti. Ukázat mu ho, rozloučit se a táhnout do řiti. Druhá možnost je dělat tvrďáka, trvat na příjezdu PČR, ukázat ho jim a táhnout do řiti.
Osobně bych volil první možnost. Třeba má ten policajt taky zbroják a po zjištění společného koníčka mohl kámoše propustit jen s domluvou.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2209

Příspěvek#9 » ned 17. bře 2019, 19:45

jen pro upřesnění nenosná myšlenka: měšták se pistolí MUSÍ mít ZP. Měšták není ve služebním poměru jako voják nebo políš, je pouze zaměstatnec města > musí mít ZP pokud má pistol.

V té nosné myšlence je to jak píšeš. Avšak u mě, u mě to není hrát tvrďáka, ale znát svá práva, jeho práva a je mi velmi nemilé, když si městák nebo políš vyskakuje. A nechce se mi být mu po chuti když si vyskakuje. O povinnosti uposlechnout (, i když je příkaz mimo zákonný rámec a pak si lze stěžovat), vím.
Naposledy upravil(a) audis dne ned 17. bře 2019, 19:53, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
SmrtihlavMAGOR
Příspěvky: 134

Příspěvek#10 » ned 17. bře 2019, 19:49

Zbraň skrytě, pokud je viditelně je to přestupek, který se nedá řešit blokově ale ve správním řízení. Strážník obecní policie pri zjištění takového přestupku by měl věc předat PČR. Venku se nachází plno zmetku (feťáci, pasáci, dealeři OPL...) s nelegální zbraní při sobě. Bylo dobrou vůli strážníka že pouze skontroloval ZP a dal věc neřešil. Osobně já kdybych viděl při kontrole vozidla že někomu čouhá z pozaopasku zbraň, zpozornim, chytám se zbraně(nemířil bych na řidiče,pouze bych si ji dal do ruky aby ji ridic nevidel a měl ji pro případ že by se situace zkomplikovala) a komunikují stylem: ruce nechte na volantu, jste držitelem zbrojního průkazu, máte při sobě zbraň.... toto je běžný stav. U Pčr jsem přes 10 let a na oznámení nebo zjištění ohledně zbraně bych situaci nepodceňoval. Tady není o čem diskutoval.ren
Příspěvky: 371

Příspěvek#11 » ned 17. bře 2019, 19:54

Kdo je kdo
Int1m1thy Ty určitě nebudeš měšťák...
Rick Grimes Třeba má ten policajt taky zbroják a po zjištění společného koníčka mohl kámoše propustit jen s domluvou. Ty ses moc na zkoušky asi neučil, že? Každý měšťák musí mít zbroják...

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 207

Příspěvek#12 » ned 17. bře 2019, 20:06

Jo,jo skupinu D nad 21 let, ovšem ti 18letí, co teď berou nově, tak ti mají jen obuch. :lol:

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 161

Příspěvek#13 » ned 17. bře 2019, 20:31

Jo, moje chyba. Tak nějak jsem si myslel, že jsou v tomhle na tom stejně jako PČR a VP. Už je to pár let, co jsem se to učil.
SmrtihlaveMAGORE pokud ti na zlomek sekundy vykoukne centimetr pažby, už je to přestupek? takhle to zákonodárce myslel?
A když někdo bude mít ledvinku od dasty, nebo od 5.11, tak budeš taky tasit?

Uživatelský avatar
SmrtihlavMAGOR
Příspěvky: 134

Příspěvek#14 » ned 17. bře 2019, 20:57

Nebudeš tasit, pouze zpozornim a dle mého uvážení a co nejvíce taktický provedu kontrolu. Za nekolik let ve službe se setkavam s ruznymi lidmi, vrahy,blázny...kontrolujes pochybené i nepochybne auta a nevis co je to za človeka.
Mas doma rodinu a chces prijit celý, tak zadnou situaci nepodceňuj. Venku je plno hledanych osob kteri maji zbraně a za zadnou cenu se nechcou vzdat jen tak. To ze jdu kontrolovat ridice a v ruce drzim zbran a ruku mam za stehnem neni nic neobvykleho a dle taktickeho hlediska doporučovano. A ridic kontrolovaneho vozidla o tom ani neví,ja mam jistotu ze budu ten prvni kdo bude mirit a odvracet mozny utok strelnou zbrani. Neslouzim buhvi jak dlouho, ale zazil jsem honicky,vloupacky, přepadení, zabarikovane utocniky,utoky macetami,nozi i strelnou zbraní a pokaždé co jsem sel proti nekomu ja s namířenou zbraní dopadlo to v muj prospech úspěšně ukoncenym zakrokem.

Pokud ti vykoukne centimetr pazby osobně bych to neřešil a pouze upozornil dotyčného ať si dá na to pozor, ale přistupoval bych k celé situaci velmi obezřetně tak by nedošlo k ohrožení mé osoby a okolí. Skryté nošení je že zbraň bude zcela skryta a okolí by o ní nemělo vědět. Takhle to zákonodárci vymysleli a já nejsem oprávněný rozhodnou zda uložit nějaký trest za kousek vylezeme zbraně, pouze na základě zjištěních skutečnosti můžu věc před příslušným orgánům.ren
Příspěvky: 371

Příspěvek#15 » ned 17. bře 2019, 21:04

To SmrtihlavMAGOR: teda promiň, ale pokud jsi skutečně od PČR, už jenom za ten nick bych tě nenechal projít psychotestama.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti