Kontrola ZP strážníkem MP

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#61 » pát 22. bře 2019, 17:04

Rick: snažím se, aby u mě skryté nošení bylo opravdu skryté, nikoliv jen "skryté" v základním postoji ve smyslu výkladu zákona.Takže zkrátka považuji za svou chybu, pokud tento princip někdy poruším.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 229

Příspěvek#62 » pát 17. kvě 2019, 06:15

cmk píše:Vim, ze urcite se o tom mluvilo na VH LEX a taky to bylo v pisemne podobe... Ze neni ucelem zakona trestat nekoho, komu vykoukne pistole, kdyz foukne vitr nebo zvedne ruku. Taky to ale nemuzu najit...


Tak ono to samo vychází už z definice přestupku, to mělo zaznít hned na první stránce:

Kód: Vybrat vše

§ 15 Zavinění
(3) Přestupek je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel
a) věděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že tento zájem neporuší nebo neohrozí, nebo
b) nevěděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ač to vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům vědět měl a mohl.


Tedy pokud máš přiměřené důvody spoléhat na to, že ti zbraň nevykoukne (je v pouzdře, pod trikem / sakem, vždy ji takhle nosíš a nikdy se to nestalo) a víš, že svým jednáním (tedy neskrytým nošením) můžeš porušit nebo ohrozit zákon (zejména jde ale o písm. a), není přestupek zaviněn z nedbalosti (a úmyslné zavinění nepředpokládejme). To je třeba právě pro chvíle, kdy foukne vítr nebo najednou musíš udělat nějaký neočekávaný pohyb nebo si toho prostě nevšimneš. Policista tedy logicky vyhodnotí, že se žádný přestupek nestal. Jasně, vždy to záleží na onom "mozkovém myšlení", ale máme i precedens z oblasti snad ještě citlivější (rozumněj víc po nich jdou), než úsek zbraní a střeliva:

Ti, co se zajímají o auta, spíše zákon o silničním provozu a jeho postupné zpřísňování, si jistě vzpomenou na chlapíka, co vždycky vypil v hospodě x piv a y kořalek a nikdy ráno nebyl opilý (nějak doložil, že si foukal), jen jednou si předem nefouknul (ale měl důvod se domnívat, že je čistý) a zrovna ho zastavili. Tehdy to ti policisté sami řešit nepřestali a možná se to dostalo i k soudu, ale vítězem byl ten chlapík, právě protože nemohl předpokládat, že když vypil stejně jako vždy, bude ráno "opilý" (mluvíme tu o minimálním zbytkáči) kvůli nějakým metabolickým procesům v jeho tělě.


EDIT: samozřejmě se tu pak v případném přestupkovém řízení bavíme o slovíčkaření, kde je opravdu velký rozdíl mezi "no, tušil jsem, že by mi možná mohla vykouknout, ale jen na chvilinku" vs "protože nosím skrytě (tímto způsobem, který zabraňuje odhalení zbraně), měl jsem důvod se domnívat, že nevykoukne".



Jokinen
Příspěvky: 41

Příspěvek#63 » úte 17. zář 2019, 13:53

Podle mě by tento postup obhájil. Je na to hodně článků a už i judikatury. Ale obecně jde o pokyn úřední osoby k předložení ZP nebo hůř, setrvání na místě do příjezdu PČR..ale jak se tady psalo..Měšťák je pometlo, nemůžete po něm chtít nějaké myšlení. Lepší mu to ukázat a je klid a nebo se pak bránit.

Jeden z příkladů je zde:
http://www.polac.cz/katedry/kvs/konfer/ ... tesnik.pdf

Ústavní soud uvedl: „…., že občané jsou povinni se podrobit
výkonu pravomoci veřejného činitele bez ohledu na vlastní soukromý názor. Jsou-li
přesvědčeni, že tímto jednáním bylo porušeno jejich právo či jim byla způsobena
škoda, mohou se proti takovému postupu veřejného činitele bránit jiným, a to
zákonným způsobem. Ústava České republiky, Listina ani žádná jiná právní norma
nepřipouštějí, aby občané nejprve hodnotili zákonnost postupu veřejných činitelů
a teprve na základě toho jejich pokynů uposlechli nebo neuposlechli.“9



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#64 » úte 17. zář 2019, 16:46

Zase je to otázka míry: pokud strážník chce ukázat zbrojní/pilotní/svářečský průkaz a já si myslím, že je mu po tom hovno, tak mu vyhovím a zkusím si potom stěžovat.
Pokud mi chce za porušení zákazu kouření uříznout nos (platilo tuším za Petra Velikého) a já si myslím, že to trochu přehání, postavím se na odpor a nebudu se moc omezovat.



Shinnare
Příspěvky: 52

Příspěvek#65 » stř 25. zář 2019, 10:59

Tak pokud by ten MP zahlid ve svym reviru neznamou ozbrojenou osobu a neproved jeji identifikaci, tak k cemu je pak ten MP dobrej? Nic tou kontrolou nezkazi a naopak muze odhalit hledanou osobu nebo predejit loupezi a podobne... Tady nejde vo nakej zakon nebo breceni nad tim, ze te ta kontrola obtezuje - tohle je prosta prevence a ochrana mistnich lidi...



Caroprd111
Příspěvky: 313

Příspěvek#66 » stř 25. zář 2019, 11:33

Dobrej není k ničemu, maximálně tak k plnění městské kasy od důvěřivců. Takovou prevenci a bezpečnost ve formě strážníků MP ať si města strčí za klobouk.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#67 » stř 25. zář 2019, 14:02

Osobně si myslím, že strážník ozbrojenou osobu zahlédnout nemůže, protože máme skryté nošení :-)

A pokud tam bude někdo střílet, tak strážník městské policie asi nebude ten, co to poběží řešit.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#68 » čtv 26. zář 2019, 07:45

Tady je videt kolik lidi vubec vi jakou praci ma a co dela MP...

Kolombo?



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#69 » čtv 26. zář 2019, 07:56

Pokud je mi znamo, nosej taky. Je otazkou zda mistni pochuskar bude strilet..Maji spec od. kuklace, uplne bych je nepodcenoval. Ale mistni chodic nevim nevim..Viz zkasky ze strelnic a zkousek :)
Nechapu debatu proc resit kontrolu od MP. Je to "straznik" tak ukazu doklady. Ze zakona je k tomu opravnen co si pamatuji.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#70 » čtv 26. zář 2019, 09:09

A co MP vlastně dělá? Sám jsem to nikdy moc nepochopil. Dohlížejí na sbírání bobků po psech a pokutují za parkování, ještě něco? Když jsem potřeboval, tak jsem vždy volal státní a nikdy mi nevyčetli, že jsem měl volat MP



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#71 » čtv 26. zář 2019, 09:15

Prostě pomáhá státní, aby se nemusela zabývat nedodržováním místních vyhlášek (ty se mohou lišit), kdejakým opilcem a domácí hádkou, řekl bych :)

Obecní policie při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku a plnění dalších úkolů podle tohoto nebo zvláštního zákona
a) přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku,
b) dohlíží na dodržování pravidel občanského soužití,
c) dohlíží na dodržování obecně závazných vyhlášek a nařízení obce,
d) se podílí v rozsahu stanoveném tímto nebo zvláštním zákonem na dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích,
e) se podílí na dodržování právních předpisů o ochraně veřejného pořádku a v rozsahu svých povinností a oprávnění stanovených tímto nebo zvláštním zákonem činí opatření k jeho obnovení,
f) se podílí na prevenci kriminality v obci,
g) provádí dohled nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích v obci,
h) odhaluje přestupky, jejichž projednávání je v působnosti obce,
i) poskytuje za účelem zpracování statistických údajů Ministerstvu vnitra (dále jen „ministerstvo“) na požádání údaje o obecní policii.


https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-553

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#72 » čtv 26. zář 2019, 10:48

Strelec - delas pohunka PCR a ses vetsinou ty ten prvni na miste, od hadek pres napadeni po vrazdy, dale mimo to resis ty blbosti co si napsal a take asistujes hasicum a ZZS apod. Jasne ze ve vetsich mestech se cajstejc setkas s botickarema nekde pod oznacenim dopravni skupina...



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#73 » pát 27. zář 2019, 17:34




LenkaMa
Příspěvky: 74

Příspěvek#74 » pát 27. zář 2019, 17:43

2016831_625x.jpeg
Myslím že se pletete, hlavní náplň policie jak obecní tak státní je viz foto, a neříkejte že to i ve vašem městě nedodržují - jinak by nebylo tolik přepadení ve městech, v metru a podobně ale pravda je že ti co jsou vzhůru stojí u silnice a hlídají a vybírají ..... :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#75 » pát 27. zář 2019, 17:58

Tohle jsem na práci v uniformě nesnášel. Je úplně jedno, kolik lidí jsem zatkl, kolika pomohl, jestli jsem lezl do hořícího baráku, protože tam někdo mohl zůstat. Nějaká autohlídka v noci spala, tak to dělají všichni a za všechno můžou...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů