platnost zdravotní prohlídky

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#46 » čtv 13. srp 2020, 07:05

Cemada píše:Arc: Hele, ale zákon to říká jasně. Když pozbydeš zdravotní způsobilost, dojde k odnětí ZP.

Presne tak, když - ale jen když - pozbydeš zdravotní způsobilost. To hovorí o faktickom stave, stave reality, o skutočnosti. Nehovorí to tom, že když včas nedodáš doklad potvrzující zdravotní způsobilost. Ako som písal, ak mám papier od lekára že vidím a ten je platný od 14.9. 2015 do 13.9.2020, neznamená to automaticky že od 14.9.2020 som slepý. Znamená to len, že to polícia nemá ako s určitosťou vedieť - no a oni ťa vyzvú na to, aby si to napravil. Aby si im zdokladoval, aká je skutočnosť. Pokuta ťa neminie, ale vypršanie platnosti potvrdenia o způsobilosti nie je to isté pozbytí způsobilosti. Našou povinnosťou to je, ale je to len priestupok a nie dôvod sám o sebe aby si o papiere prišiel. Je možné že ich dočasne zadržia, je možné že o ne prídeš ak nebudeš reagovať na výzvu o zdokladovanie svojej zdravotnej spôsobilosti. Ale automaticky len kvôli tomu že týždeň meškáš s jedným dokumentom o papiere neprídeš.

Cemada píše:EDIT2: Jediné co mě napadá je, že by v rámci rozhodování o odnětí ZP které musí proběhnout bylo řízení s držitel ZP, kde se nějak ospravedlňuje a tam rozhodli, že ZP odněto nebude za podmínek (teď si vymyslím: doložení zdrav.způsobilosti do 1 měsíce.) a do té doby bude ZP a zbraně u PČR.
Což by taky mělo logiku, ale jak tohle přesně u PČR je nevím.

Presne tak. A to kolo je na získanie dôkazu (dokladu) o skutočnosti, či daný človek je alebo nie je zdravotne spôsobilý. Dočasne môžu zadržať ten ZP aj zbrane, ale myslím že nemusia - je to na nich, pretože vzniknú pochybnosti o tvojej zdravotnej spôsobilosti. Dočasné zadržanie nie je odňatie.

Cemada píše:marinakus: Když jsem žádal o ZP, doložil jsem zdrav.způsobilost na A,B,D a E.
Když jí za 5 let nedoložím zase, budu zdrav.nezpůsobilý pro všechny tyto skupiny.

EDIT: když nejsem způsobilý pro sk.D těžko můžu být způsobilý pro ostatní skupiny. Nebo tě snad doktor proklepával pro každou sk. jinak? Asi ne, viď? :) Zdrav.způsobilost je jen jedna, nerozděluje se dle skupin. Prostě buď jsi způsobilý a nebo ne.


V tomto nie som si úplne istý. Rozumiem tomu tak, že na potvrdení o zdravotnej spôsobilosti je uvedené, že platnosť dle zákona. ZP so skupinou napríklad D a E je možné vyriešiť tak, že sa skupiny D vzdáš po 4 rokoch, potom zdravotnú spôsobilosť pre E stačí dokázať za 10 rokov od prvého vydania a nie hneď po 5 rokoch od prvého vydania. Ak máte skupinu D aj E a nedoložíte zdravotnú spôsobilosť do 5 rokov ani sa skupiny D pred začatím lehoty kde vzniká povinnosť dokladovať zdravotnú spôsobilosť nevzdáte, riskujete že prídete o celý ZP nie len o skupinu D.

Ak by to takto nebolo, tak ak by som si pri prvom ZP spravil zdravotnú spôsobilosť pre všetky skupiny (prečo nie, je to za tú istú cenu) a rozhodol sa následne požiadať len o skupiny B a E, tak by mi zdravotka stále platila len 5 rokov, lebo je na nej uvedené aj D pre ktoré platí 5 rokov, aj keď som skupinu D nikdy nemal - čo je samozrejme nonsens. A v zákone je to tiež uvedené ako povinnosť držiteľa skupiny D.

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#47 » čtv 13. srp 2020, 07:47

Díky.

Teď jsem ještě projel zákon o zbraních a je tu § 57 Zajištění zbraně, střeliva a nebo dokladu

(1) Příslušný útvar policie může rozhodnout o zajištění zbraně kategorie A, B nebo C, střeliva do těchto zbraní, zbrojního průkazu, zbrojní licence, průkazu zbraně nebo zbrojního průvodního listu pro trvalý vývoz, trvalý dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva, povolení k vývozu podle zákona o kontrole obchodu s výrobky, jejichž držení se v České republice omezuje z bezpečnostních důvodů, evropský zbrojní pas, v němž jsou zapsány zbraně kategorie A, B nebo C, povolení k přepravě nebo hlášení přepravy zbraní a střeliva podle § 50 nebo 50a, jestliže proti jejich držiteli bylo zahájeno
a) v případě fyzické osoby trestní stíhání pro trestný čin uvedený v § 22 odst. 1,
b) v případě právnické osoby trestní stíhání pro úmyslný trestný čin,
c) v případě fyzické osoby správní řízení pro přestupek spáchaný tím, že
1. vlastní, drží nebo nosí zbraň v rozporu s § 8,
2. v rozporu s § 20a odst. 3 se nepodrobí lékařské prohlídce nebo nepředloží posudek o zdravotní způsobilosti příslušnému útvaru policie,

Takže jak píšeš: nedoložení zdrav.způsobilosti by mělo jít do přestupkového řízení. PČR může rozhodnout o zajištění dokladů, zbraní a střeliva po dobu tohoto řízení. Výsledkem řízení by asi tedy mělo být buď doložení zdrav.způsobilosti a navrácení dokladů, zbraní a střeliva držiteli ZP nebo rozhodnutí o odnění ZP.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#48 » čtv 13. srp 2020, 08:05

Cemada : Samozřejmě, že zdravotní způsobilost se dokládá pro jednotlivé skupiny a je tak i ve vyhlášce MZ stanovena. Jinak bys nejspíš dodával způsbilost pro ZP jako takový a ne pro jednotlivé skupiny. Já netvrdím nikde, že ta možnost sankce tady není ale že v praxi vyzve policie držitele sk. D aby doložil zdravotní způsobilost a natře ho nějakou finanční pokutou za přestupek. Až když držitel nereaguje ani na toto, bude se věc řešit jinak, např. tím zajištěním zbraní a ZP. Ve finále může pak skutečně dojít až k jeho odnětí. Ale takový blb snad nikdo není.
Kdysi jsem se na toto téma na policii ptal. Dnes se vyznačuje termín prohlídky do ZP. Před rokem 2017 se to nedělalo a zapomenout na ni nebyl žádný problém. Někde na to policie upozorňovala předem ale není to žádná její povinnost stejně jako třeba upozornění na konec platnossti ZP.



sirda
Příspěvky: 9

Příspěvek#49 » čtv 21. led 2021, 21:58

Update 2021:
Skupina zbrojního oprávnění C nahrazuje a slučuje stávající zbrojní průkazy skupiny E – k ochraně zdraví, života a majetku a skupiny D – k výkonu zaměstnání a povolání.

Zbrojní oprávnění bude vydáváno na dobu neurčitou. Po celou dobu, kdy bude osoba držitelem zbrojního oprávnění, bude muset splňovat výše uvedené podmínky. Jejich plnění bude policie prověřovat minimálně jednou za pět let, nicméně celý systém by měl fungovat na principu notifikací, tak aby skutečnost, že držitel zbrojního oprávnění přestal některou z jeho podmínek splňovat, byla policii avizována, jakmile k ní dojde. Držitel zbrojního oprávnění nebude muset pravidelně žádat o prodloužení doby platnosti zbrojního oprávnění. V případě zdravotní způsobilosti však bude muset držitel zbrojního oprávnění jednou za pět let absolvovat zdravotní prohlídku. V případě, že se držitel zbrojního oprávnění ve stanovené lhůtě nepodrobí lékařskému vyšetření, bude platnost jeho zbrojního oprávnění pozastavena.

Pokud mam tedy puvodne B a E s doktorem na 10let, mam nově B a C a nutnost dolozit lekare po 5 letech?



kolp
Příspěvky: 99

Příspěvek#50 » pát 22. led 2021, 00:28

Ne takhle to neni, to je podle navrhu noveho zakona o zbranich, ktery je momentalne v daleke budoucnosti. Takze zadna zmena.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#51 » úte 7. zář 2021, 17:54

Zdravim,

asi uz jsem dost zmateny nebo mam uz dost po celem dni programovani, ale mel jsem pocit, ze se bude v budoucnu menit i platnost zdravotni prohlidky ze soucasnych 5 ti let pro sk D a 10 let pri obnoveni ZP pro ostatni na polovinu. Nekde jsem to cetl, ale nemuzu nikde najit informaci o planovanych upravach teto povinnosti, tusim ze to bylo v souvislosti s "polovinou platnosti ZP". Hledam fakt blbe nebo jsem si to s necim proste popletl?



cipis
Příspěvky: 2096

Příspěvek#52 » úte 7. zář 2021, 22:08

Ne, nakonec se neměnila. Zůstalo to stejné, tj. akorát při rozšiřování či vydávání nového, a u Déčkařů po pěti letech.
Požadavek ve směrnici byl na prověření držitelů co 5 let, ale už tam nebylo co prověřovat, no a u nás se prověřuje beztrestnost a spolehlivost každou chvíli a systém lékařské péče je nastaven, že při problémů je nutné okamžitě informovat, takže je tímto splněno to, co směrnice vyžadovala. Celou řadů věcí, co "nově" zavedla směrnice, jsme už měli léta dávno před tím.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#53 » stř 8. zář 2021, 06:06

cipis:

Skvely diky moc, ja hlavne sledoval ostatni veci aktivne a najednou mi z hlavy vyplnyulo toto tema a nejak jsem to nemohl najit. Diky za ujisteni! Super to je ideal.



qarter
Příspěvky: 12

Příspěvek#54 » čtv 7. říj 2021, 20:25

Přečetl jsem to tady vlákno po vlákně,ale stále si nejsem jist platností lékařské prohlídky.Prosím,mám skupinu E a ZP byl vydán 25.1.2017.Platnost do 17.4.2027! Tudíž na 10 let.Novela praví,že držitel ZP po pěti letech doloží,zda je zdravotně způsobilý.Nebo alespoň jsem to tak pochopil.Je pravda,že když mám platnost zbrojáku na deset let,tak musím přinést na policii potvrzení od lékaře,že jsem způsobilý už po pěti letech?Díky moc za odpověď!



cipis
Příspěvky: 2096

Příspěvek#55 » čtv 7. říj 2021, 21:26

přečti si příspěvek o dva výš ...



qarter
Příspěvky: 12

Příspěvek#56 » pát 8. říj 2021, 16:37

Jo,už jsem to pochopil! :oops: asi bych měl jít na prohlídku s "vedením".Díky!



Kubas09
Příspěvky: 36

Příspěvek#57 » úte 19. říj 2021, 08:59

Zdravím - chci se zeptat, jestli už jste někdo řešil a nějak nemůžu nikde dohledat - když mám zbroják klasicky na 10 let, ale díky sk. D mi příští rok v červnu končí zdravotní prohlídka - stačí pak přijít na PČR jen s posudkem od lékaře nebo musím přijít i s nějakou žádostí na prodloužení ZP (popřípadě s novou pasovou fotkou)? Díky :-)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#58 » úte 19. říj 2021, 09:09

Jen posudek od lékaře, ne starší dvou měsíců. K doktorce tedy půjdeš v květnu, nebo červnu. Zrovna to vyřizuji, tak pak napíšu osobní zkušenost.



Kubas09
Příspěvky: 36

Příspěvek#59 » úte 19. říj 2021, 09:19

Super díky moc :-) nebyl jsem si právě jistý, abych tam pak nepřišel jen se zprávou a neposlali mě pryč, že nemám pasovku atd. a třeba mi ještě v nejčernějším scénáři propadl ZP :-D



Jokinen
Příspěvky: 41

Příspěvek#60 » pát 19. led 2024, 12:10

Ahoj, nemáte někdo prosím pro tu sk. D formulář? stačí jen obvodák? díky!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 7 hostů